Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Menion

#91
I do not have experience with the Pico TTS, so I can't help more. Anyway, adding pl.tts file does not enable Polish language. It has to be enabled in the system Text-to-speech service. This file only allows customizing what will be app "talking".
#92
Za málo. Vyzkoušej a uvidíš. Přeci jen je to celkem nově dělané, takže co si budeme nalhávat ... určitě bude prostor pro vylepšení či vyjasnění.
#93
Suggest checking device system settings > Accessibility > here should be global settings for the TTS engine and most probably the option to install additional languages.

EDIT: I've moved our conversation into a separate topic.
#94
Ikonu "puzzle" obsahuje všechny funkce které nezávisle na apce dodávají nějaké add-ony od nezávislých tvůrců, tedy u keší nejčastěji od Geocaching4Locus apky.

Nicméně co je tedy teď "jinak" proti tomu jak ti to fungovalo dříve? Nejsem si vědom, že by došlo k nějaké změně v obnovoání obsahu u bodu. Pouze se teď nějakou snahu snažim o implementaci funkcí add-onu přímo do aplikace, protože na add-on prostě není příliš spoleh.
#95
Zdravím,
s dovolením jsem téma odtrhnul.

Práce s obrázky je v Locus Map 4 identická jako v Classicu. Tedy obrázky se opravdu automaticky nestahují. Nastavení které popisuješ definuje, jak se má pracovat s obrázky v detailu bodu, tedy jestli se mají ignorovat, stahovat pouze pro zobrazení a nebo i ukládat na později. Jinak ano, pokud je zájem o obrázky pro keše offline, je třeba využít "Offlinizer".

Stahování keší z Live mapy > v Geocaching4Locus šlo tuším uložit obsah live mapy že? To v Locus Map 4 není a ani jsem to neměl v plánu. Pokud chceš stáhnout keše do uložených bodů, prostě jen využit menu > funkce > Geocaching > Vyhledat kešky a použij stejný filtr jako používáš v aktivní live mapě.
#96
Troubles & Questions / Re: Re: TTS voices
April 17, 2024, 14:36:01
The list of available voices in the "Text-to-speech" settings dialog is based on the selected "TTS Engine" report. So there is probably something with the engine. What engine have you selected?
#97
Troubles & Questions / Re: 4.22.1 Various Bugs?
April 15, 2024, 09:50:52
@TwoSlipsAndAGully
Firstly (and lately), thanks for your reports!

Could you please confirm whether any of the mentioned 8 points are still valid? Because one or two should be solved, but the rest is not reproducible to me, sorry. I'll ask for more specific info if you will be willing to help here a little more. Thanks.
#98
As we discussed in the "App update" topic, this should be correctly solved now. Thanks!
#99
Zdravím,
musím říci, že mě to tedy funguje. Locus Map 4, poslední verze, update kešky přes prevý horní menu > update.

Interně jsou poznámky rozdělené na lokální a serverové. Obě hodnoty by měli být vidět a ty servrové se mi korektně updatují při změně na serveru.
#100
Hi guys,
as far as I know, only Geocaching4Locus and Locus Classic have a problem. Not sure what is status of G4L, but Locus Classic 3.70.9 solves this. It is anyway still in review of Google, so if login in to Classic is crucial for you, update it over our Google Drive repository (link in my signature).

For Locus Map 4 users, also please check this post here.
#101
Hmm, the problem with incorrect navigation instructions won't go away without some work. Anyway, it is clear, that I really need to be able to simulate this issue  :-\

Geocaching troubles > I've tried to describe it together with images here. Any yes, removing G4L seems to be the best solution now ...
#102
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: LAB cache
April 15, 2024, 09:27:16
Děkuju, to pomohlo.

Vyšel jsem z toho, co vrací oficiální geocaching API a nedošlo mi, že lze Labky do apky dostat i přes GPX kde obsah může být jiný. Aktuální verze na Google Play je dost stabilní a neplánoval jsem vydávat opravku, nicméně určitě bych na konci týdne vydal Beta verzi, tak pokud je toto kritické, doporučuju se v pátek podívat (link v mém podpisu) a APK z Google Drive si nainstalovat.
#103
Troubles & Questions / Re: where to post?
April 15, 2024, 09:06:11
Complicate and confusing right? I still do not know a good solution. We need an official help desk (and email) site > this is our help.locusmap.eu.

I would also like to keep this (old) discussion forum to chat about problems and features, because ... everybody knows > more friendly, un-official and personal discussions :).
#104
Zdravím,
myslím, že je to nějaký problém co se teď děje s Geocaching4Locus. Koukni prosím na mojí odpověď zde.
#105
Troubles & Questions / Re: Re: TTS voices
April 15, 2024, 08:55:18
May you please post a screenshot of your problem (missing language)?