Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Menion

#61
Zdravím,
myslím, že je to nějaký problém co se teď děje s Geocaching4Locus. Koukni prosím na mojí odpověď zde.
#62
Troubles & Questions / Re: Re: TTS voices
April 15, 2024, 08:55:18
May you please post a screenshot of your problem (missing language)?
#63
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: LAB cache
April 13, 2024, 09:33:44
Zdravím,
budu potřebovat něco, co mi pomůže problém nasimulovat, díky.
#64
Just to "update caches" > are you using the system mentioned by the balloni: cache detail > geocaching menu (usually top right corner) > update cache. This IS already natively implemented in the Locus Map and should work. G4L makes other "update" systems and I do not guarantee its functionality.
#65
@jonny.blue
I have a problem, I've never found a lab cache > so it is hard to test it :). Will try to fix it soon ...

@balloni55
hmm, I though you have a problem with the "update". Oki, this is a different problem. Sorry for this. Unfortunately, I've just now published a 4.23.1 version to Google Play, so this fix will have to wait till the next beta ...
#66
@Graf Geo
problem with incorrect order of nav. points > should be fixed

missing path in the new gallery to attachments > added "Info" dialog

@Diddi
update of geocaches > there were some updates of Geocaching4Locus and if I am correct, the last one fixed this.

@jonny.blue
lab caches > and do you have disabled "Incl. found by me" at the end of the filter?

@balloni55
it is important to tell me if the feature comes from Geocaching4Locus or internal Locus Map. If you are un-sure, from where you start not working feature?
#67
Track recording causes no problems. My test setup used an active navigation with many recalculations (maybe 30+ during a 45 min ride). So I believe it will be connected. Anyway, I promise I'll look at it during the next weeks ...
#68
Confirmed today during a ride to work ... 45 minutes till the system killed stucked Locus. I have to look at it more carefully soon.
#69
Pekná záhadička že? :)

Omlouvám se, ale tohle nedomyslím. Nicméně fajn, jsem rád, že se zadařilo a snad to bude fungovat!
#70
Quote from: balloni55 on April 08, 2024, 14:19:07When I log a geocache offline and try to add a picture first, the two selection options appear briefly only to disappear again immediately.

If I write the log first, I can add a picture afterwards

#71
Because the current public version has too many problems, I've just published a new 4.23 version on Google Play (today for 25% of users, more later) and on Google Drive of course.

There are currently no bigger changes planned for next weeks, so I'll try to focus on fixing and fixing and ...

Thanks to all!@Graf Geo
thanks, I know it happens only for offline maps, but I'm still unable to simulate it  :'( . Will have to rewrite this part of the code later a little more...

#72
Locus Map / [APP] - version 4.23.+ ( 04/2023 )
April 08, 2024, 16:12:40
New Locus Map (4) version

Important links
- list of news of public versions
- Public versions
- Beta versions

Versions
8. 4. 2024 - Locus 4.23.0
#73
@Diddi
thanks for the tests! And "Presets" ... good old topic. We'll have to think about them more later. The current solution is usable, but has mainly these limits > a limited number of available items to cover all possible use-cases.

@Graf Geo
thanks for the tests as well, perfect.
Empty base map ... damn, why this does not happen to me  >:(. I'm sorry, but I still have no clue why this happens, because if you see the map on the screen or in the top panel, than it should be available here.

@michaelbechtold
Huge "sync.db" > this happen because of the problem we discussed on the help desk. This file contains the history of all your sync tasks! My file after all years with sync has 350kb! Delete it, it may cause no problem. And you may watch it to see if sync finally behaves correctly for you.

@loudini
error in GC live map > got it, fixed, thanks.

@Tapio
seconds > no please  :o ... anyone really interested in these values? Eh, no  :)
#74
Hallo Steffen,
die App versucht, bei der Generierung von Dateinamen 100% sicher zu sein. Also ja, das ist das beabsichtigte Verhalten, wo app ersetzen alle möglichen Zeichen und fügt auch Zähler im Falle von mehreren identischen Namen und deaktiviert überschreiben.
#75
@lukasMK
díky díky, už to vidím. Error 400 opraven, zobrazování vlastních a nebo nalezených labek snad též. Nicméně jelikož ani jedno z toho nesplňuju, nemůžu vyzkoušet.

Stahování více info je komplikovanější. Více ze základního dotazu na server nedostanu. Popis není snad nikde pokud se koukám dobře a na seznam stagí je samostatný dotaz ... ale pro každou labku zvlášť, tedy došlo by podle mě ke značnému zpomalení tohle donačítat za běhu. Zkusme prosím zatím takto jak to bude použitelné ...

@pappp
koukám, nový příspěvek po 12 letech  :)
Předně, bavíme se o poslední Locus Map 4.22.2 verzi či betě?

Keška se neoznačuje > nemám hlášený podobný problém a sám jsem před pár dny testoval v terénu a v pohodě. Děje se to u všech keší, případně je tam nějaká zvlášťnost co by pomohla problém odhalit? Btw. loguješ keše z live-mapy nebo uložené v data manažeru?

Přesun na původní souřadnice > keš má v detailu v menu položku "Vypočtená". Pokud dojde ke změne souřadnic, tohle zaškrtávátko by mělo být označené a updaty by souřadnice měnit neměl. Můžeš prosím zkontrolovat zda zaškrtnuté je a případně zda editací k začkrtnutí dojde?