Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Menion

#1
As I wrote, working with a file every second should not be a problem. App does this with many files and it was never causing any issue. Probably here it was because of a huge number of files in the directory. Should be anyway improved in new Beta as I wrote.
#2
Hmm wait, a visible error message is displayed only in the second case I wrote about before!!

It means that the system killed Locus Map app when running on the background so once you turned the screen on again, the app was restored but because of 10+ between kill & restore, the app automatically paused recording.

You have to exclude Locus Map from battery optimizations, "that's all".
#3
Hello Thomas,
thanks for the shared backup. For unknown reasons, in the database exists two points that do not belong to any group. How this may happen > I have no idea. Anyway, it was solvable so it is improved in the new Beta version. If you have a moment, give it please a try, thanks.
#4
New Beta version with some fixed crashes etc. and mainly a new side map-content panel with hopefully useful improvements. Feedback is welcome of course, thanks.

Beta version 4.17.1.3, download.

#5
Hello guys,
new Beta 4.17.1.3 just generated. I've found also one extra issue in consumption that may happen in the case, in the directory is really a lot of files. I've improved caching so it may help as well.

But I still do not know why with a single 1" you had so high power consumption Michael ...
#6
Hello,
why I missed your previous post > do not know, sorry.

It is really weird because I'm aware of only two situations when track recording may be really paused "magically":

1) new, not yet perfectly working, mentioned "auto-pause" settings
2) app was killed by the system, and later started manually again (after more than 10 minutes after it was killed) and the app automatically pause the previous recording.


Otherwise, it may be paused over the widget, by intent (so over Tasker etc), in the UI (side panel or dashboard). Hmm and this is probably all ...

--

I've anyway just generated a new Beta version for tests so I've added some extra logs related to the start/stop of track recording. If you find a moment, you may try to install it, then long-click on the app main menu button and enable  Setup logging > Log to file.

Then try recording as usual and after the issue happens, so after you notice an accidentally paused track recording, just stop the app and send me a log file from the Locus/logs directory. Info, when (exact time) issue happened may be useful.
#7
Zdravím
akorát ve stejný den jsem tu měl podobný report https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=8489.0 a díky zaslanému backupu jsem jednu chybku našel. Nejspíše pomůže i u tebe.

Nicméně mezitím kolega promazal všechna tvá data na cloudu, takže prosím jen spusť sync znovu s korektními posledními daty a mělo by to šlapat jak má. Ověřit lze po úspěšném syncu korektně na web.locusmap.app.

A pokud i po vyřešeném syncu bude problém s tím importem, tak backup lze nasdílet na náš support email locus.map@asamm.com nebo případně poslat link přímo mě přes "Osobní zprávu" tady přes fórum.

Díky a omluva za komplikace!
#8
Zdravím,
může být. Bude přidáno v další verzi aplikace.
#9
Hi, hmm what about track recording profile settings > Auto-pause, enabled?
#10
Chápu. Obnova zálohy může synchronizaci trošku rozhodit, to je pravda. I tak jestli můžu, zkusil bych tu zálohu, protože dle erroru je nějaký problém na klientu.

Nicméně možnost vyčistit data na serveru můžu a klidně to udělám. Stačí k tomu email pod kterým jsi v aplikaci přihlášen (ten co je vidět nahoře v hlavním menu).
#11
Mám tomu rozumět tak, že pokud u Locusu vybereš "Povolit vždy", tak i tak to nefunguje a při opětovné kontrole tohoto oprávnění je zase vybráno "Povolit pouze při používání aplikace"?

To že Mapy.cz možnost "Povolit vždy" nemají a i tak jim záznam na pozadí funguje je pro mě velkou nerozluštěnou záhadou  :).

Každopádně to co můžu opravdu doporučit, a více prostě nesvedu, je právě kontrola tohoto oprávnění + doporučení na vyjmutí z optimalizace, tak jak jsou např. pěkně sepsána zde.
#12
Přesně tak čekám že to bude fungovat. Pokud už teď víš jak tam dostat APK soubor, tak poslední verze apky jsou vždy  dostupné zde. Po přihlášení by pak měl Gold normálně fungovat.

DOufám že bude fungovat i synchronizace, tedy snadný přenos dat mezi zařízeními. Jen zde bude nejspíše (zatím) omezení v tom, že kvůli chybějícím Google službám, nebude aplikace automaticky dostávat info, že se něco změnilo na serveru a tedy příjem dat přes synchronizaci bude třeba spouštět ručně. Tedy jednoduše: když např. na webu naplánuješ trasu tak po uložení bude třeba na Karoo otevřít správce synchronizace a sputit sync ručně.

Rádi bychom tohle též časem doladili samozřejmě, ale zatím takto.
#13
Zdravím, divný. Myslíš že bych mohl požádat o plnou zálohu vytvořenou přes "Nastavení > Správce zálohování > ruční záloha"? K tomu ideálně kroky které se ti nezdají ohledně importu ať to můžu celé u sebe nasimulovat a najít problém.

Zálohu ideálně nasdílet přes vlastní Google Drive apod. Databáze samozřejmě zůstane u mě privátně a po nalezení problému jí smažu. Díky
#14
Hello Thomas,
sorry to see this. You may create an error log, but I'm worried it won't by clear by this failure. So I have to ask if you will be willing to share a full backup of Locus Map (made by app settings > Backup & filesystem > Backup manager > manual backup) with me. So I should be able to simulate this issue on my own device.

I guarantee that data remains save and private and will be deleted once the issue is fixed. You may share it over any cloud service here on the forum over PM or over locus.map@asamm.com support email. Thanks a lot!
#15
Zkoušel jsi pro vyhledání kešky zadat přímo GC kód? Interní hledání bodů by mělo být schopné kešku najít i podle jejího kódu.