Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Menion

#1
I usually do not create a Beta version for the Classic version. But there will be probably one more bug-fix version next week ...
#2
Hello Lupin,
if you compute the route also with BRouter external app on the Android and the result is the same as with Locus Map itself, then it looks more like a problem of the BRouter.

It is anyway task to @Radim V who take care of this in our team. So Radim, any known problem?
#3
Perfect!! Thanks for the help!
#4
Šlape, tak perfekt!

Ikony ... no body mají sami definovanou ikonu svojí a pokud z nějakého bůvodu nemají nebo je ikona neplatná, přebírají ikonu složky ve které jsou uloženy. Nevím přesně jak vypadjí tvé body, odkud jsou a proč tedy mají identickou ikonu, nicméně u každého bodu lze ikonu změnit a nebo pak hromadně pro vybrané body
#5
Zdravím Dan,
můžu ubezpečit že obě verze aplikace jsou, ohledně ovládání a zpracování polohy, naprosto identické. Tedy pokud jsou rozdíly v souběžném záznamu, musí na to mít vliv nastavení aplikace jako takové.

A to buď výběr GPS a senzory > Poloha s podporou služeb Google a nebo pak nastavení ve správci měření nadmořských výšek. Pokud každopádně výšky zlobí, většinou je dobré buď používat tlakový senzor a nebo vybrat Výšková data > nahradit výšky z GPS právě ve Správci měření nadmořských výšek.
#6
Zdravím Dane,
jako že trasy na mapě mají viditelné popisky? To je ovlivněné přes Nastavení > Body & Trasy > Popisek trasy. Od poslední verze se nic nezměnilo v tomhle ohledu, zajímavé.
#7
As I wrote, working with a file every second should not be a problem. App does this with many files and it was never causing any issue. Probably here it was because of a huge number of files in the directory. Should be anyway improved in new Beta as I wrote.
#8
Hmm wait, a visible error message is displayed only in the second case I wrote about before!!

It means that the system killed Locus Map app when running on the background so once you turned the screen on again, the app was restored but because of 10+ between kill & restore, the app automatically paused recording.

You have to exclude Locus Map from battery optimizations, "that's all".
#9
Hello Thomas,
thanks for the shared backup. For unknown reasons, in the database exists two points that do not belong to any group. How this may happen > I have no idea. Anyway, it was solvable so it is improved in the new Beta version. If you have a moment, give it please a try, thanks.
#10
New Beta version with some fixed crashes etc. and mainly a new side map-content panel with hopefully useful improvements. Feedback is welcome of course, thanks.

Beta version 4.17.1.3, download.

#11
Hello guys,
new Beta 4.17.1.3 just generated. I've found also one extra issue in consumption that may happen in the case, in the directory is really a lot of files. I've improved caching so it may help as well.

But I still do not know why with a single 1" you had so high power consumption Michael ...
#12
Hello,
why I missed your previous post > do not know, sorry.

It is really weird because I'm aware of only two situations when track recording may be really paused "magically":

1) new, not yet perfectly working, mentioned "auto-pause" settings
2) app was killed by the system, and later started manually again (after more than 10 minutes after it was killed) and the app automatically pause the previous recording.


Otherwise, it may be paused over the widget, by intent (so over Tasker etc), in the UI (side panel or dashboard). Hmm and this is probably all ...

--

I've anyway just generated a new Beta version for tests so I've added some extra logs related to the start/stop of track recording. If you find a moment, you may try to install it, then long-click on the app main menu button and enable  Setup logging > Log to file.

Then try recording as usual and after the issue happens, so after you notice an accidentally paused track recording, just stop the app and send me a log file from the Locus/logs directory. Info, when (exact time) issue happened may be useful.
#13
Zdravím
akorát ve stejný den jsem tu měl podobný report https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=8489.0 a díky zaslanému backupu jsem jednu chybku našel. Nejspíše pomůže i u tebe.

Nicméně mezitím kolega promazal všechna tvá data na cloudu, takže prosím jen spusť sync znovu s korektními posledními daty a mělo by to šlapat jak má. Ověřit lze po úspěšném syncu korektně na web.locusmap.app.

A pokud i po vyřešeném syncu bude problém s tím importem, tak backup lze nasdílet na náš support email locus.map@asamm.com nebo případně poslat link přímo mě přes "Osobní zprávu" tady přes fórum.

Díky a omluva za komplikace!
#14
Zdravím,
může být. Bude přidáno v další verzi aplikace.
#15
Hi, hmm what about track recording profile settings > Auto-pause, enabled?