Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze

Started by poutnikl, November 30, 2015, 08:26:36

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Žajdlík Josef

Není to náhodou tohle?
http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:user_guide:tracks:planning:brouter
Pěší profil přiřazený na Auto mi funguje. Napoprvé to nešlo, ale asi to bylo tím, že jsem ten brf soubor editoval v mobilu a umazal něco navíc. Když jsem ho upravil a přejmenoval v PC, Brouter ho přijal hned a Locusu je to asi jedno. Možná to ale bude chtít delší testování. Osobně mi těch pět pozic určitě stačit bude, v autě používám jinou navigaci a kolo jezdím jen silniční a tak si vystačím rozhodně s jednou volbou - i když v Brouteru ještě nevím kterou :-) Zatím jsem jezdil jen občas podle Graphhooperu.
  •  

poutnikl

Planovaní s from,via,to taky pouzívam, ale to s výběrem Brouter profilu nijak nesouvisi. Brouter zkratka ty dane body propoji podle profilu, ktery ma nastavene ze pouzije pro zvoleny navigacni mod. Locus o Brouter profilech nema poneti, akorat preda Brouteru, ktery navigacni mod ma pouzit.

Žajdlík Josef

Myslím, že plánování pěších tras už mám nadobro vyřešenou, ty Tvé profily jsou naprosto super. Ještě bych Tě chtěl poprosit o doporučení vhodného profilu pro kolo. Pro běžné jezdění si vystačím s profilem treking, ale jednou ročně jezdíme dlouhé cyklopoutě. Jedeme týden po skupinkách výletním tempem okolo 100 km denně a protože ve skupince jedou lidé velmi nevyrovnané kondice a věku, potřeboval bych - pokud by to šlo - speciální profil. Moje představy by byly asi takové: priorita využití cyklostezek a silnic třetí třídy. Trasu vést co nejrovinatějším profilem i za cenu menších zajížděk (tohle by mohl být docela oříšek). V případě možnosti zkrácení trasy třeba o 10 % využít i silnici první třídy nebo nezpevněnou cyklotrasu. Zase by to ale chtělo variantu suchou a mokrou hlavně kvůli těm cyklotrasám vedoucím mnohdy po polních cestách. Na webu jsem zkoušel trekking a fastbike, ale není to ono. Zatímco trekking se moc striktně vyhýbá silnicím 1. třídy, fastbike zase volí cestu prakticky jen po nich.
  •  

poutnikl

No, s Trekkingovými profily mám více zkušeností, než s Hiking profily.

Pro začátek doporučuji Brouter-profiles/wiki/Bicycle-Trekking-profiles, resp v Google překladu.

Mají podobnou filozofii společného základního vzoru, a poměrně dost parametrů, se kterými lze hýbat..

Základem je Trekking Dry, což což je něco podobného jako suchá varianta Hiking s iswet=0.
Trekking Wet je obdobně mokrá varianta.
Tady doporučuji začít.

Je tu už dříve zmíněný MTB_faktor, který funguje úplně stejně jako Offroad factor v Hiking profilech. Můřeš použít předdefinované Trekking MTB profily, posunuté směrem k "necestám", nebo naopak Trekking Fast, posunutý směrem k Fastbike.

Pak je tu preddefinovaný parametrr hills, udávající jak na kopce.
0 = originál trekking, penalizuje klesaní nad 1.5% ( tj. cca klesání s rychlostí vyšší než cestovní.
1 = penalizuje navíc  strmější stoupání nad 3%
2 = větší penalizace klesání i stoupání, takže něco pro milovníky rovin.
            ( každých 100 m nahoru nebo dolů bere jako 8 km navíc )

Dále tam jsou číselné parametry udávající, jak moc má preferovat cyklotrasy. S tím se dá taky pohrát.
cycleroutes_pref     0.1 lze zvýšit třeba na 0.5 na výrazné preferování cyklotras.

Více zde Trekking-MTB-Profiles---legend resp. v překladu tady

Mám tam též rozdělaných pár testovacích verzí, nejnovější je tady.
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/MaximixPen-traffic/Trekking-Poutnik.brf

Do léta bude dost času to vyladit...

poutnikl

Quote from: Jirkous on December 07, 2015, 19:17:31..............Moje představy by byly asi takové: priorita využití cyklostezek a silnic třetí třídy. ................... V případě možnosti zkrácení trasy třeba o 10 % využít i silnici první třídy nebo nezpevněnou cyklotrasu. .....

Ta preference malých silnic ,cyklostezek a asfaltových tracktype=grade1 cest v mých profilech zhruba sedí. Cyklostezek není mnoho, cyklotrasy jsou mnohem běžnější.

Ale dávat na roveň 9 km první třídy, 10 km stezky a 9 km krásné nezpevněné  lesní cesty...... no nevím....
Každopádně to MTB faktorem můžeš vyladit, a když to pořád nebude ono, mohu pro tebe upravit základní preference.v profilu.

Žajdlík Josef

Quote from: poutnikl on December 07, 2015, 20:33:22
Do léta bude dost času to vyladit...

Tak tohle bude opravdu "zábava" na dlouhé zimní večery, ale ty popsané parametry jsou přesně to, co potřebuji. Skoro mi sedí základní profil trekking, takže ho zkusím použít jako základ pro laborování.
S tou "krásnou lesní cestou" Tě chápu, preferovat tam jedničku zní hrozně, ale zkušenosti z letoška mi říkají, že to v těchto případech jinak nejde. Jednak kvůli kolům - někdo jede třeba na silničce - a jednak z důvodu času. Pokud se máme po cestě i někde zastavit, musíme samotnou jízdou strávit co nejméně času a ta lesní cesta dokáže někdy opravdu hodně zdržet.
  •  

poutnikl

Quote from: Jirkous on December 08, 2015, 07:44:27

Tak tohle bude opravdu "zábava" na dlouhé zimní večery, ale ty popsané parametry jsou přesně to, co potřebuji. Skoro mi sedí základní profil trekking, takže ho zkusím použít jako základ pro laborování.

Asi bych to viděl na mírně záporný MTB faktor, možná někde okolo Trekking Fast, mozná slabší.
MTB Factor -0.3  zkrátí efektivní delku 1 km silnice ( která je standardně větší než 1 km ) o 300 m, ne však pod 1 km,
asfaltové cesty zkrátí o 100 m,
cesty neurčité nebo něco mezi o 100 m prodlouží
nezpevněnou cestu o 300 m prodlouží.

Brouter vždy vybírá efektivně nejkratší cestu.

Takže třeba - jen příklad - pokud má silnice 1.třídy cost factor 2.0 a hliněná cesta 1.0, bere profile 1 km silnice jako 2 km cesty. S MTB faktorem -0.3 se to posune na faktor 1.3 pro cestu a 1.7 pro silnici, takže 1 km silnice se bere už jen jako cca 1.3 km cesty.

Profil navíc rozlišuje, je-li to do kopce nebo z kopce. Z kopce dává trochu víc preferencí silnicím, protože to tam sviští,
na stoupání dává přednost asfaltu, ale ne hlavním silnicím, protože ploužit se 8 km/h na silnici první třídy není žádná slast a může to být i nebezpečné kvůli menší stabilitě.

QuoteS tou "krásnou lesní cestou" Tě chápu, preferovat tam jedničku zní hrozně, ale zkušenosti z letoška mi říkají, že to v těchto případech jinak nejde. Jednak kvůli kolům - někdo jede třeba na silničce - a jednak z důvodu času. Pokud se máme po cestě i někde zastavit, musíme samotnou jízdou strávit co nejméně času a ta lesní cesta dokáže někdy opravdu hodně zdržet.

Také už léta jezdíme cca týden na kola na těžko. Ale máme to pojato trochu jinak. Jezdíme pokud možno spíš po hezkých i nehezkych cestách až pěšinách, od asfaltu po hlínu, na trekkingu nebo horalovi, málokdy víc než 50 km. Rádi se často někde zastavíme, prohlédneme, posedíme, popojedeme. Nesnažíme se to projet co nejrychleji, ale užíváme si i tu cestu ( pokud netlačíme kolo po pěšině do krpálu.).

Žajdlík Josef

Pokud jezdíte na týdenní akce s přáteli, je to jiné. My dopředu ani nevíme kdo a na jakém kole ve skupince pojede. Je to akce organizovaná Orlem Uh. Brod www.cyklopoute.cz a jezdí okolo 100 lidí ve skupinkách po 2-6; od dětí až 80leté účastníky. Každý den je daný cíl kam je třeba dojet za večeří a noclehem, a trasy jsou 80-100 km. Letos jsme jeli v srpnu v obrovských vedrech a tak se většinou hledaly nejkratší cesty od koupaliště ke koupališti. Párkrát jsme dali na rady místních a vydali se zkratkou lesem, ale nakonec se vždy ukázalo, že to bylo jen zdržení. Po této zkušenosti bych chtěl právě někdy i upřednostnit jedničku, pokud to dostatečně trasu zkrátí. No a vyhnout se kopcům bych se chtěl hlavně kvůli dětem a důchodcům.
  •  

poutnikl

Cyklopoutě, o tom jsem někde už mezi kamarády brněnskými katolíky ( se kterými právě jezdím ) slyšel. Sám jsem v 90tých letech jezdi s TJ Frýdek Místek se malou skupinou pcca 8 přátel na masové 200+ akce. Jezdilo se nalehko, taky cca 80-100, spávalo se na hřištích a byl k dispozici doprovodný autobus, kam se nahazely věci. 1995 Český ráj, 1996 Okolí FM a Frýdlantu nad ostravicí. Po silnicích jezdilo tak 30-40 skupin a navzájem jsme se zdravili...

Zdržení jsou hodně o orientaci, a ta je snazší na silnici. Je-li nebo není k dispozici mapa, trasa a GPS dělá hodně. Ale v takových počtech po jedničce s rozdílnou výkonností, hmmm, to si koledujete o malér...

Podobně jako MTB factor preference naklání jako přímku, přemýšlím o druhém parametru, (ještě nevím, jak jej nazvu),. Ten by preference podobným způsobem ohýbal ve prospěch středu ( řekněme 3. třída až po track s tracktype=grade1 nebo surface=paved/asphalt ) a s progresivní extra penalizací větších silnic a nezpevněných cest. Tak by pomocí 2 parametrů bylo možné regulovat "basy, středy i výšky", aniž by bylo nutné se pracně vrtat v moři konkrétních preferencí.

Žajdlík Josef

Quote from: poutnikl on December 08, 2015, 17:56:02
v takových počtech po jedničce s rozdílnou výkonností, hmmm, to si koledujete o malér...
No o tom jsem už taky uvažoval, ale asi nad námi opravdu někdo bdí protože letos nebyl vůbec žádný úraz a pokud vím tak ani v jednom ročníku se nestalo nim vyloženě vážného (když pominu průjmy předloni :-)). Ale ono se jede opravdu v malých skupinkách a každá si volí trasu podle sebe. Někdo preferuje památky, jiný koupání a jiní zase chtějí být co nejdříve v cíli. Takže se mnohdy stane, že se za celý den dvě skupinky ani nepotkají. My měli třeba letos ve skupině tříkolového lehokolistu a ty jeho praporky byly vidět z takové dálky, že se nám auta vyhýbaly obloukem.

Přes víkend zkusím trochu laborovat s těmi hodnotami u profilu trekking. Když nic jiného, alespoň si vyzkouším jak to funguje.
  •  

poutnikl

No, já nemyslel, že byste jeli jako jedna tlupa. Spíš, že na jedničce už je určité riziko kolize s auty. S počtem lidí, zvláště nezkušených nebo starších jezdců,  se riziko kumuluje. Už to pomalu směřuje k  opovážlivému spoléhání  se na milost Boží". :-)

Zpětná vazba k profilům se vždycky hodí.



Žajdlík Josef

S velkou skupinou na silnici mám taky své zkušenosti. Pár let už jezdím (vždy jen jednu etapu) s Pepou Zimovčákem tour Na kole dětem. http://www.nakoledetem.cz/cyklotour Ta se jede za plného provozu a často po jedničkách. A i přes asistenci policie to bývá někdy docela husté. Je to až zarážející, ale jsou řidiči, kteří nerespektují ani pokyny policisty. Ale taky mám ještě jeden zajímavý poznatek. Nejneukázněnější řidiči jsou asi na Jižní Moravě. Třeba v Jižních Čechách jsme ani na jedničkách nikdy neměli potíže.
  •  

poutnikl

Implementoval jsem výše zmíněný parametr smallpaved_factor  ( malé zpevnené ) - mužeš vyzkoušet.


assign   iswet                0 # 0 as default, *)
...
assign   cycleroutes_pref     0.2 # **) costfactor penalty for not being cycleroute
assign   routelevel           2 # *****)  default =2, 1-icn only, 2 +ncn, 3 +rcn, 4 all

assign   MTB_factor           0.0 # default 0.0, see ****), see also https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Trekking-MTB-Profiles---legend
assign   hills                1 # 1 as default, 0=trekking profile default, 1=avoid steep >3.0 hills, 2= avoid all slopes, 3= simulates ascend/length time equivalent
assign   smallpaved_factor    0.0 # default 0.0, if <> 0.0 then it penalizes/promotes mainroads and unpaved roads for positive/negative values.


smallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf

Zvolíme-li analogii se zvukovou technikou, a bereme-li
Hlavní silniční síť = basy
3.trída až po zpevnené cesty - stredy
nezpevnené cesty - výšky ,

pak Nulový MTB_factor a smallpaved_factor nastaví základní preference na vyrovnaný equalizer , čímž se myslí že se uvažují základní priority nastavené v profilu .

Kladný MTB_factor zdurazní výšky a potlací basy
Záporný  MTB_factor zdurazní basy  a potlací výšky

Kladný  smallpaved_factor potlačí basy  a výšky
Záporný smallpaved_factor potlačí středy.

Všechny cesty mají v Brouter efektivní délku na 1 fyzický km >=1.0 km. Tím delší, čím méně je daná cesta žádaná. Routing engine pak hledá trasu s nejkratší efektivní délkou ( na kterou se přepočítávají i výškové změny ).

MTB_factor +1.0 zkrátí efektivní délku 1 km nezpevněné cesty o 1 km, ne však na méně než 1.0 km.
1 km silnice naopak o 1 km prodlouží. Zpevněné a polozpevněné cesty jsou někde mezi.

MTB_factor -1.0 zkrátí efektivní délku 1 km silnice o 1 km, ne však na méně než 1.0 km.
1 km nezpevněné cesty naopak o 1 km prodlouží. Zpevniné a polozpevniné cesty jsou nikde mezi.

smallpaved_factor +1.0 prodlouží efektivní délku 1 km silnic a nezpevněných cest až o 1 km.
Malé silnice, zpevněné a polozpevněné cesty prodlouženy nejsou nebo jen minimálně.

smallpaved_factor -1.0 prodlouží efektivní délku 1 km malých silnic,
zpevněných a polozpevněných cest až o 1 km.
Silnice a nezpevněné cesty prodlouženy nejsou nebo jen minimálně.

Záporný smallpaved_factor je umožněn spíše pro úplnost,
měl by smysl asi jen s výrazným kladným nebo záporným MTB faktorem,
jako prohnutí nakloněné přímky do paraboly.



Iswet = 0/1 nastavuje jako obvykle suchou/mokrou variantu.


Žajdlík Josef

Ahoj Poutníku, k testování nového cykloprofilu jsem se zatím nedostal, přeci jen mě v neděli zasáhl předvánoční shon. Nicméně, v sobotu jsem v praxi vyzkoušel ten profil pro pěší. Na výšlapu jsem se totiž nějak zamotal v lese a nevěděl kudy kam. Zatímco Graphopper si tam nevěděl rady, Brouter mě spolehlivě zavedl zpět na plánovanou trasu. Mám ale jeden dotaz. V posledních dnech jsem doplnil v mém okolí do OSM spoustu cest a nevím kdy se objeví v datech pro plánování. Dá se nějak zjistit jak moc neaktuální data mám v mobilu?
  •  

poutnikl

Dá.
Záleží na tom, používáš-li taky Windows, nebo jedeš -li jen v Androidu.

Když se podíváš na http://brouter.de/brouter/segments4/
je tam uvedené datum. Vše,  co je v OSM starší o1-2 dny než nejstarší rd5 soubor tam bude. Soubory jsou updatovane typicky 3x mesícne.

Mužeš použít nejaký notifikacni system,
jako http://www.watchthatpage.com/index.jsp    http://www.changedetection.com ,
nejaké ceské jsou taky.

Pod WINDOWS bys mohl pouzit Batch file Který se valí mezi soubory v Brouter Profiles na Github. Oznacis soubory které ma sledovat a když najde nové, stáhne je. Poslední jsou tuším z 10. prosince.

Dale používám android utilitku SyncMe která mi pres lokální WLAN synchronizuje sdilenou segments4 složku na PC s tou samou v Androidu.