Locus Map - forum

Support => [CZ&SK] - diskuze o Locusu => Topic started by: poutnikl on November 30, 2015, 08:26:36

Title: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on November 30, 2015, 08:26:36
Wiki pages k mým Brouter profilům, původní anglické (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki) a české přeložené pres Google Translate (https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=cs&js=y&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fgithub.com%2Fpoutnikl%2FBrouter-profiles%2Fwiki&edit-text=) .


Quote from: Jirkous
Ohledně Brotheru tedy založím nové vlákno, šlo mi v podstatě jen o to, zda existuje v češtině nějaký jednoduchý manuál jak si pomocí úpravy kodu profilu vytvořit navigaci dle vlastních představ. Zatím jsem totiž nenašel ani jeden profil, který by mi vyhovoval na nordic walking.

Čím je Nordic walking tak specifický, že se na něj nedají použít moje Hiking profily ? Hůlky to přece nemohou tak ovlivnit. Mohl bys uvést, co Ti nevyhovuje, že bych pro Tebe udělal úpravu ?

No, ono je problém něco najít i v angličtině, ale já jsem to nepotřeboval. V Developer guide souboru ( v datové složce Brouteru ), je popsaná jednoduchá syntaxe. Jak jí jednou rozumíš, tak žádný manuál nepotřebuješ. Takže spíše mít přeložený Developer guide (https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=cs&js=y&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fbrouter.de%2Fbrouter%2Fprofile_developers_guide.txt&edit-text=).  http://brouter.de/brouter/profile_developers_guide.txt (http://brouter.de/brouter/profile_developers_guide.txt)   

Velice pomůže analýza jednoduchého standardního profilu, Třeba FastBike. Moje profily jsou mírně komplikovanější.

Hlavním základem, čím se profily liší, jsou hodnoty parametru Costfactor. Každá cesta se bere, že její délka je násobkem skutečné délky a příslušného Costfactor ( >=1 ), a pak hledá "nejkratší cestu".  Jak jednoduše nebo složitě je určená hodnota CostFactor je na autorovi profilu.

treba
trasa A  highway=track  trackgrade=grade1 surface=asphalt může mít Costfactor=1.5
trasa B  highway=path  trackgrade=grade5 surface=grass může mít Costfactor=1.0

V tom případě 12 km B bere Brouter jako kratší než 10 km A  a vybere tedy B.
12 x 1,0 je menší než 10 x 1.5

Dále může Brouter počítat s různým efektivním zdržením,
např při zatáčení ( Turncost, pěšky nemá smysl), nebo jednorázově ( InitialCost, pro cesty i body  ).

Dále potom může na přidanou délku přepočítat převýšení.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on November 30, 2015, 10:25:11
Ono by to nastavení na Hiking možná stačilo, ale když se snažím tento profil v nastavení Brotheru přiřadit, vždy aplikace spadne a profil se do seznamu nezařadí. Takže jsem uvažoval, že bych zkusil přestavit nějaký fungující profil. Jde mi především o to, aby profil co nejvíce využíval nezpevněných cest, preferoval co nejvíce kopcovitý terén a striktně se vyhýbal silnicím první třídy, nejlépe i třetí. V podstatě nejméně důležitý je právě faktor času dosažení cíle. Stěžejní u NW bych preferoval právě typ cest a zajímavost trasy - tudíž právě ty kopečky s výhledy. Pak by bylo taky vhodné, kdyby profil bral v úvahu a upřednostňoval i značené turistické trasy.
Jinak NW opravdu ničím specifický není, oproti turistice by snad bylo vhodné se vyhnout nějakým skalám, řetězovým můstkům apod, ale to je pro mě nepodstatné.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on November 30, 2015, 14:34:11
Hmm, ale Hiking profil na mém Brouteru ( 1.3.2, ale napsaný pro 1.2 ) pracuje dobře. Myslím, že buď je něco divného s Tvojí instalací Brouteru, nebo jsi  profil okopíroval nesprávně.   Nejsi první, kdo tvrdil, že mu můj profil z GitHub nefunguje, ale nakonec zjistil, že funguje. 

Důležité je nekopírovat profil odtud  https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/Hiking.brf (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/Hiking.brf)
ale odtud https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Hiking.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Hiking.brf) , kam se dostaneš z prvního linku klikem na tlačítko RAW.

U prvního linku snadno při kopírování uděláš chybu.  Druhý link zobrazuje přímo profil samotný a dá se tak přímo okopírovat, uložit nebo stáhnout. Vyzkoušet jej - a ověřit že funguje - můžeš na Brouter-webu http://brouter.de/brouter-web/ (http://brouter.de/brouter-web/).  Okopíruješ obsah do textového pole vlevo dole, dáš upload and nahoře se ti jako nový profil objeví custom.

Silnice - tady je příklad pro silnici 3. třídy:
  else if highway=tertiary|tertiary_link      then      ( if iswet then ( switch issidewalk 1.1 1.5 ) else ( switch issidewalk 1.2 2.5 ) )
Costfactor je
1.1 s chodníkem za mokra ( např v obci. )
1.2 s chodníkem za sucha.
1.5 bez chodníku za mokra
2.5 bez chodníku za sucha.

Takže za pěkného počasí mimo obec, dá přednost silnici jen tehdy, je-li ideální pěšinka 2.5x delší.

Podobně vyhodnocování nezpevněných cest je též velmi podrobné. značené cesty preferované jsou - míru preference lze nastavit. Ty skály může udržet na uzdě SAC limitem.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on November 30, 2015, 17:21:14
Tak zatím jsem vyzkoušel profil Hiking ne webu, ale není to ono. Na snímcích posílám srovnání, jak trasu navrhl Brother a Graphhooper. Všimni, si, že GH správně zvolil trasu co nejvíce mimo sinici. Naopak BR ji naplánoval po silnici celou. Rád bych dosáhl toho, aby silnice s auty byly co nejvíce zakázány i za cenu mnohem delší trati. Ty úpravy kodu mohu dělat rovnou v tom okýnku webové mapy?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on November 30, 2015, 17:30:10

Zajimave, ja mivam opacnou zkusenost, ale srovnaval jsem vetsinou profily na bike trekking.
Testování ve vysokohorské terenu dopadlo dobře.

Neni zadny problém maximálně se silnicím vyhýbat. V hiking profilu je vybranyý rozmný kompromis.


Uprava profilu v okne mozna je, ale musís si ji potom nějak uložit.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on November 30, 2015, 17:36:33
Teď jsem trochu experimentoval s trasami a nezdá se špatný originál profil hiking-beta. Jek ho ale dostat do mobilu? Bude stačit zkopírovat kód a vložit do textového souboru s příponou brf?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on November 30, 2015, 17:48:47
Ja jsem dostal jinou trasu. Jinými slovy, Hiking profile navrhuje NACHLUP stejnou trasu jako GraphHopper.
Něco jsi udělal špatně - zkus udělat upload Hiking profilu ještě jednou, a bez Googlu :-)

[img=http://s20.postimg.org/irsn597op/snap280.jpg] (http://postimg.org/image/irsn597op/)

Hiking beta je stara verze mého Hiking profilu .....  :-)  Ano, stačí to, ale je zastaralý.

Je třeba taky pamatovat na to, že všechny profily od walking až po alpine hiking vychazi ze stejného vzoru, který optimalizuje trasy v divočině i ve městě. Na Tvé trase spolu soupeří uličky třídy residental optimální pro obec s cestami optimálními mimo obec. Zkus jiné trasy, a přesvědč se, ze jsi upload profilu provedl správně.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on November 30, 2015, 18:57:29
Vyzkoušeno, vložil jsem ten kód do okýnka přes schránku a pak dal tepre upload a už to šlo. Takže jo, vypadá to dobře, teď to zkusím implantovat do mobilu.
S tím překladačem je to snadné, hledal jsem nějaké možnosti nastavení tras na webu Brouther.de. No a ve Firefoxu v S3 translatoru jsem zatrhl, aby mi u tohoto webu stránky vždy překládal. Takže teď mi překládá i toho webového klienta, v podstatě to ničemu nevadí. Zatím díky za pomoc, zkusím ten profil a dám vědět jak se osvědčil.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on November 30, 2015, 19:01:09
To rád slyším, že konečně pracuje. Předloha profilu se totiž dá všelijak doladit, a lze sis tím donekonečna vyhrát.

On ten Hiking profil není kdovíjak odladěný v terénu, takže je docela dobře možné, že se ještě doladí.
Vedle profilu máš na Brouter webu ještě záložku data, kde můžes videt, jak který segment cesty ohodnotil, a jaké info k němu OpenStreetmaps mají.

S tím překladem, pokud to je webová aplikace, tak její funkce se může tím překladem rozhodit. řekl bych že máš stěstí, někdy je výsledek katastrofální.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 01, 2015, 07:29:27
Včera se mi podařilo nahrát profil Hikinng i do mobilu, jak funguje v praxi vyzkouším asi ve čtvrtek. Na webu funguje dobře, největším úskalím navigace asi bude nedostatek polních cest v mapách. Nevíš náhodou jestli není možné do těch open map nějak "dokreslit" polní cesty, které znám a vím, že jsou v dobrém stavu?

A ještě jedna věc, nebylo by možné do té webové aplikace Brouteru místo Hiking-beta už rovnou naimplantovat současnou verzi profilu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 01, 2015, 07:38:44
Vylepšení map samozřejmě možné je, a je vítané. Zaregistruj se na http://www.openstreetmap.org (http://www.openstreetmap.org) -mají i českou verzi webu. Na výběr pak máš 2 online editory - I2, Potlach -  a jeden pokročilý java tool JOSM.

K dispozici je i pokročilá wiki i v čestině https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Main_Page (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Main_Page)
Najdeš tam někde i obecné pokyny, jak mapovat, a jaké vlastnosti cest je dobré zadávat.

Brouter segment soubory jsou updatovány z OSM zhruba 3x měsíčně. Navigace je nezávislá na aktualnosti map.

Možné by to bylo. Ale profil je stejně ještě ve vývoji.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 01, 2015, 07:49:56
.... jak funguje v praxi vyzkouším asi ve čtvrtek.

Vzhledem k počasí vyzkoučej taky Hiking-wet (mokro) profil.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 01, 2015, 08:39:22
Brouter segment soubory jsou updatovány z OSM zhruba 3x měsíčně. Navigace je nezávislá na aktualnosti map.

Mám tomu rozumět tak, že Brouteru nezáleží na tom jestli je cesta v mapě zakreslena nebo ne? Pak by asi nemělo moc smysl z hlediska navigace ty polní cesty do map dokreslovat. Z čeho tedy Brouter ty informace čerpá?
A ještě jeden dotaz. Když se aktualizují ty segment soubory, musím provézt nějak ručně tu aktualizace i v mobilu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 01, 2015, 08:56:40
Já myslel nezávislost na aktuálnosti vektorové mapy v mobilu - u rastrové je to samozřejmě jedno. Brouter svoje navigační data odvozuje z OpenStreetMaps stejně jako vektorové mapy pro Locus, takže bez aktualizace OSM nové cesty do Brouter nedostaneš.  :P  Nezávislost jsem zmínil hlavně kvůli tomu, že třeba OSMAnd pro svoji vlastní offline navigaci tahá data přímo ze svojí OSM vektorové mapy, která by měla být aktuální. Kdežto Brouter a GraphHopper mají svoje OSM  navigační data získaná jinou cestou, takže nejsou na používané vektorové mapě závislí.

K aktualizaci segment4 souborů - máš 2 možnosti. Pohodlnější, ale pomalejší je stažení přímo download managerm Brouter. Je tam ale omezeni na cca 250 kB/s. Nebo manuální stažení souborů do mobilu, přímo, nebo přes PC. Já osobně používám ve Windows batch s využitím wget, a pak v Androidu SyncMe utilitku na přenost dat po lokální WiFi za routerem ze sharované složky segments4 na počítači. V případě užití přiloženého skriptu musíš mít instalovaný wget a nakonfigurovat cesty ve batchi.  Nějaké info mám vložené i v batch souboru.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 01, 2015, 09:07:35
Tak to bude asi ten čtvereček, který jsem musel vybrat na mapě po instalaci Brouteru. Ten asi určuje která data k navigaci stáhnu do mobilu. Aktualizace už pak probíhá automaticky?
V každém případě zkusím večer prostudovat to přidávání cest do OSM. Máme tady v okolí i naučné pěší trasy a cyklotrasy, a v těch OSM mapách nejsou dokonce ani cesty po kterých vedou. Takže bych to mohl zkusit napravit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 01, 2015, 09:11:36
Ten čtvereček je 5x5 stupnu zemepisne sirky a delky, u nas cca 350x550 km. Aktualizace se provádí ručně.Nechat na popredi a nejlepe se zaplou obrazovkou. Kliknes na ctvereček, a pokud zezelena, je k dispozici nova verze. Pak se ti objevi  vpravo dole tlacitko Start download.

K mapování doporučuji prohlédnout si, jak jsou namapované už existující cesty / tur. značky. Snadno to zjistíš, když je zkusíš "jako" editovat, bez toho že bys něco měnil, a nic neukládej.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 01, 2015, 19:34:01
Můžeš vyzkoušet taky tuhle testovací verzi Hiking profilu s Offroad factorem  (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/Offroad_factor/Hiking.brf)

Jednoduchým laděním jediného parametru  Offroad_factor můžeš posouvat preference profilu .
Pro kladné hodnoty tak do 2.5 k nezpevněným cestám a kopečkům.
Pro záporné hodnoty tak do -1.5 k silnicím a zpevněným povrchům.

Tak jako i  predchozi verze ma suchou  iswet=0 a mokrou iswet=1 variantu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 07:15:17
Díky moc, ten profil vyzkouším napřed ve webové aplikaci a dám vědět jak se osvědčil.
Včera jsem se zabýval tou úpravou OSM map a je to opravdu velmi snadné. Vlastně takový jednoduchý vektorový editor. Novým cestám se dá přiřadit faktor, který určuje pro jaký provoz jsou vhodné. To je ideální, některé mé cesty vedou třeba po náspu bývalé úzkokolejky a více než pro turistiku se použít nedají. Využívá ty klasifitace Tx pak nějak i Brouter? Taky jsem zjistil, že některé cesty nejsou na mapě navázány - třeba jen pár milimetrů, a navigace je pak ignoruje, tu návaznost si asi nedokáže "domyslet". Takže to ve svém okolí opravuji a doplňuji.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 07:46:38
Novy profile je s Offroad factorem=0 identicky s předchozím.  Ja ten Offroad factor pod nazvem MTB factor uz delsi dobu pouzivam v bike trekking profilech, jen jsem jej importoval do Hiking profilu.

Nevím přesně, jaký faktor Tx máš na mysli, kromě alpine ratingu SAC T1-T6 - ten Hiking profil používá.  wiki.openstreetmap.org je dobře zpracovaná, co se týče parametrů, které se dají cestám přiřadit. Přiznávám, že znám jen nejběžnější parametry.

Uplný výčet OSM tagů a hodnot, ktere Brouter pouziva, je v konfiguračním textovem souboru lookups.dat  (http://brouter.de/brouter/profiles2/lookups.dat).  Jen pro ujasnění, nový tag nebo hodnota se nedá jen tak prostě ručně přidat, musí být obsažen taky v obsahu rd5 souborů ( čtverečky ).

Jinak se často zdůraznuje, že se má mapovat primárně ke skutečnému stavu, nikoli hlavne s ohledem na to, aby to dobře zpracoval router. Te druhe nezadouci moznosti se casto rika Mapovani pro routovani.

Nejčastěji se používají tyto parametry :
highway (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:highway)=track   pro dvounapravovou cestu
highway=footway  pro chodnik, cestu pro pěší
highway=path  pro pěšiny

surface (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:surface)=  viz popis povrchu

Tracktype (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:tracktype)=grade1..grade5   viz popis, 1=asfalt/zpevnena  5-zcela nezpevnena.

smoothness (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:smoothness)(sjizdnost)= popis sjizdnosti obecne pro vozidla.
MTB scale (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:mtb:scale)=popis sjizdnosti pro MTB kola.
SAC scale (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:sac_scale)=popis schudnosti , hlavně v kontextu pro horskou a alpinskou turistiku.

trail_visibility  (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:trail_visibility) - viditelnost cesty.

Az na tu viditelnost ( a sjizdnost, tu mam v Trekking bike profilu ) je vse v Hiking profilu použito.

Jinak diky za Tvoji práci. Přijde mi, že třeba v Alpách jsou OSM mapy mnohem lépe značeny, viz treba Alps-ost z OpenAndroMaps (http://www.openandromaps.org/) s Elevate (http://www.openandromaps.org/en/legend/elevate-mountain-hike-theme) profilem - Hiking style. Češi si často kvalitní placené rastrové mapy "seženou" a OSM značení ostrouhá.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 08:37:15
Nevím přesně, jaký faktor Tx máš na mysli,

Pro vymezení použití lze použít třeba
vehicle=yes/no
bicycle=yes/no
foot=yes/no
a podobne.
Myslí se tím ale spíše právní status.
U path se implicitne bere vehicle=no bicycle=yes foot=yes
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 09:44:15
Já používám českou verzi editoru OSM a tam jsou ty názvy většinou převedeny do češtiny. U různých cest se ty volby mění. Například u pěšiny se zadává T1:Turistika - T6:Vyskohorská turistika. Těch voleb je tam samozřejmě mnohem více a některé už bývají předvybrány podle zvolené cesty.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 09:59:21
Já používám českou verzi editoru OSM a tam jsou ty názvy většinou převedeny do češtiny. U různých cest se ty volby mění. Například u pěšiny se zadává T1:Turistika - T6:Vyskohorská turistika. Těch voleb je tam samozřejmě mnohem více a některé už bývají předvybrány podle zvolené cesty.
Hm, ale vysokohorská turistika začíná už od T2....
T6 je už Obtížný alpinismus.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 10:14:49
T1 turistika
T2 horská turistika
T3 náročná horská turistika
T4 vysokohorská turistika
T5 náročná vysokohorský turistika
T6 těžká vysokohorský turistika

Tak je to v OSM uvedeno, to budou asi ta úskalí překladu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 10:37:54
Češi si často kvalitní placené rastrové mapy "seženou" a OSM značení ostrouhá.

V našich končinách nejsou ty polní cesty většinou ani na Mapy.cz či Googlemap. V turisticky atraktivních oblastech to bude samozřejmě jinak, ale u nás je to dost triskní na všech mapách. Já to mám dost prochozené, takže to za nějakých deštivých dnů mohu podoplňovat.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 11:09:56
T1 turistika
T2 horská turistika
T3 nárocná horská turistika
T4 vysokohorská turistika
T5 nárocná vysokohorský turistika
T6 težká vysokohorský turistika

Tak je to v OSM uvedeno, to budou asi ta úskalí prekladu.

To je důvod, proč raději používám původní anglické verze dokumentů,
stránek, programů, návodů a manuálů, i když mají weby verzi českou.

Důležité je u daných hodnot tagů na OSM znát dobře jejich význam a doporučení ohledně jejich použití.

Lokalizované články na wikipedii i jiných wiki jako třeba na OSM
jsou více či méně podařeným slabým, očesaným odvarem anglického článku.

Zkus také EN verzi OSM wiki přes Google translate.

Česká verze je spíš dobrá tam, kde zmiňuje naše místní specifika.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 11:38:40
Můžeš vyzkoušet taky tuhle testovací verzi Hiking profilu s Offroad factorem  (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/Offroad_factor/Hiking.brf)

Jednoduchým laděním jediného parametru  Offroad_factor můžeš posouvat preference profilu .
Pro kladné hodnoty tak do 2.5 k nezpevněným cestám a kopečkům.
Pro záporné hodnoty tak do -1.5 k silnicím a zpevněným povrchům.

Tak jako i  predchozi verze ma suchou  iswet=0 a mokrou iswet=1 variantu.

Tak vyzkoušeno, s offroad factor 1 to vypadá ideálně. U mokré varianty to smysl nemá, to je docela logické. Mohu si ten offroad nějak upravit na 1 i ve verzi pro mobil? Třeba v poznámkovém bloku ještě před zavedením do mobilu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 11:56:02
Tak vyzkoušeno, s offroad factor 1 to vypadá ideálně. U mokré varianty to smysl nemá, to je docela logické. Mohu si ten offroad nějak upravit na 1 i ve verzi pro mobil? Třeba v poznámkovém bloku ještě před zavedením do mobilu?
To rád slyším...

Mokrá varianta má smysl i u vyšších offroad faktoru, protože offroadfaktor a iswet pouzivaji uplne jinych pristup.

Offroad faktor dela pausalni posuny pro silnicni sit / zpevneny / ani ryba ani rak / nezpevneny povrch
Mokra varianta dela posuny individualne pro kadou kombinaci  druhu a povrchu cesty..

Dale si pak muze pohrat s SAC limity, ale to je uz spis pro horskou turistiku.

Jasne, proste si to uloz jako BRF soubor pod vhodnym jmenem a okopiruj do profiles2 brouter slozky.
On ten faktor je zamysleny i jako osobni trim faktor - nekomu kalhoty zuzime, nekomu rozsirime.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 12:40:25
Potíž mám s tou editací. Poznámkový blok to úplně rozhodí, asi bych ten soubor poničil. Viz. obrázek. Je zajímavé, že prohlédnout jde v pohodě, ale editací se úplně rozsype.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 13:32:02
Aha, z nějakého důvodu ma ten soubor Unixové konce řádku  ( LF ) místo windowského ( CRLF ), asi to tam vrazil gitHub
V Notepad++ který používám to nevadí a formát zachovává, zmerčil jsem to čistě na jeho stavovém řádku.
Notepad ve Windows jako pravověrná Ms aplikace Unix samozřejmě nesnáší.

Takže jsem to pro tebe převedl do windows, a přidal OR=1.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 02, 2015, 13:51:49
Díky, zítra bych snad mohl někam vyrazit, tak to vyzkouším v terénu. Už to jde i editovat bez potíží. V podstatě ani nemusím suchou a mokrou, stačí v mobilu jen případně upravit tu proměnnou přímo v souboru.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 02, 2015, 13:54:38
Přesně tak. Mam v androidu plain text editor, takze mohu vsechno menit. Ale pohodlnejsi je prepinat profily.

Je taky možné, že budeš chtít mirně odlišný Offroad faktor pro iswet=1, ale zrovna tak je možné, že stejný bude OK.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 03, 2015, 16:30:48
Vím, že to sem úplně nepatří, ale nevíš náhodou jak načíst GPS soubor do OSM jako objekt? Jde mi o novou naučnou turistickou trasu, která v mapách ještě není. Je to dost dlouhé a klikaté na překreslování a pomocí GPX by to bylo raz dva hotové.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 03, 2015, 17:00:07
Myslíš GPX soubor. Urcite to jde, je na to nejaká standardní procedura,
ale osobní zkušenost nemám. Mám dojem, že se nepoužije GPX záznam přímo, protože to může být klikaté,
ale pokud je to vytváření nové cesty, musí se to nějak vyhladit.

Ohledne mapování ruzných turistických tras, je toho ve wiki hodne.
Obecne se doporucuje vytvorit OSM relaci, popisujíci trasu,
a jednotlivým segmentum již nadefinovaných cest se priradí clenství v takovéto relaci.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hiking#Tagging_walking_and_hiking_Route_Networks (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Hiking#Tagging_walking_and_hiking_Route_Networks)


viz též
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/Editing_Standards_and_Conventions (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/Editing_Standards_and_Conventions)
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/OTM_zna%C4%8Dkov%C3%BD_kl%C3%AD%C4%8D (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Czech_Republic/OTM_zna%C4%8Dkov%C3%BD_kl%C3%AD%C4%8D)
http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm (http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm)
http://osm.paws.cz/hiking.php (http://osm.paws.cz/hiking.php)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 03, 2015, 17:47:16
Tak jsem dal ten dotaz na Google+ do sekce OSM a údajně to nejde. Ona tam ten GPX načíst jde obyčejným přetažením, ale musí se pak ručně obkreslit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 03, 2015, 18:08:45
Údajně se to nejlíp kreslí podél překrytí s fotomapou. To ale asi jde jen omezeně pouzit pro lesní cesty nebo pěšiny.
Ono zanášet do mapy přímo GPX trasy by způsobilo, že by cesty byly nereálně kostrbaté.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on December 03, 2015, 22:10:43
Export zaznamenané trasy v Locusu lze přímo z Locusu na OSM server (v kontextové nabídce trasy > Export > OSM). Trasa pak bude pod osobním profilem na webu a jak píšete, je nutné jí následně ručně překreslit. Ta zaznamenaná trasa slouží "jen" jako podklad.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 04, 2015, 07:54:02
Jak jsem zjistil, není to ve skutečnosti tak jednoduché. Turistické i cyklo trasy se nezakládají jako samostatný objekt, ale jako relace. Relace se skládá z už předeme definovaných cest. V iD editoru to vypadá velmi složitě, o něco snadnější to asi bude v JOSM. Stávající cesty se totiž musí rozdělit na více úseků, aby se daly do relace zahrnout. Tudíž s tím bude docela "piplačka".
http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 04, 2015, 08:04:20
Jak jsem zjistil, není to ve skutečnosti tak jednoduché. Turistické i cyklo trasy se nezakládají jako samostatný objekt, ale jako relace. Relace se skládá z už předeme definovaných cest. V iD editoru to vypadá velmi složitě, o něco snadnější to asi bude v JOSM. Stávající cesty se totiž musí rozdělit na více úseků, aby se daly do relace zahrnout. Tudíž s tím bude docela "piplačka".
http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm
Protože každá cesta je v první řadě fyzickou cestou. To,  že je na ní náhodou nějaká trasa, je jen jedním z jejích atributů, ve formě příslušnosti k route relaci.

Mimochodem je tam ještě druhý online editor, Potlatch.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 04, 2015, 08:13:21
Ale nejraději stejně pracuji s JOSM, takže je to dobrá volba.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 04, 2015, 08:54:00
To já bych zase raději upřednostnil iD protože pracuji z různých počítačů. Ale tam se mi to zdá moc složité k učení na to, že potřebuji zadat 2-3 trasy. O Potlachu vím, ale nějak se mi nezdá zrovna nejpřívětivější.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 04, 2015, 09:54:15
To já bych zase raději upřednostnil iD protože pracuji z různých počítačů. Ale tam se mi to zdá moc složité k učení na to, že potřebuji zadat 2-3 trasy. O Potlachu vím, ale nějak se mi nezdá zrovna nejpřívětivější.
Mně se nejpřívětivější i nejmocnejsi zdá právě JOSM. Instaloivat se nemusí,  pokud se použije doporučená metoda online spouštění pres jplaunch(?). Akorát Java musí být instalovaná.

No ale nikde není psáno že se to nedá kombinovat.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 07, 2015, 07:41:38
Ahoj Poutníku, v sobotu jsem vyzkoušel ten speciální profil "na polňačky" v praxi a je to naprosto super. Nakonec se ukázalo, že i ta "mokrá" varianta bude v neznámém terénu nutná. Přeci jen spousta polních cest je rozjezděných a prakticky neprůchozích. Moc se mi nechtělo přepisovat v terénu ten "wet" a tak jsem si profil naduplikoval už s úpravou a přiřadil ho k navigaci pro auto. Takže mám teď v Locusu "chodce" pro suchou variantu a "auto" pro mokrou pěší :-) Nicméně vypadá to, že na funkčnost to vliv nemá. Ještě jednou tedy díky.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 07, 2015, 09:48:30
Ahoj "Jirkousi",

Vždycky potěší, když je uživatel spokojený..   :) 

To přepínání sucho/mokro jde udelat i primo Brouterem . 

Sequence
Server mode
vyber profilu
nogo points
prirazeni navigacnimu modu - u Locusu foot - short.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 07, 2015, 10:59:01

To přepínání sucho/mokro jde udelat i primo Brouterem . 

Sequence
Server mode
vyber profilu
nogo points
prirazeni navigacnimu modu - u Locusu foot - short.

Tohle jsem nějak nepochopil, Locus mi totiž pro chůzi nabízí jen jednu volbu. Mám tam auto Rychle a Krátká, kolo Rychle a Krátká, ale chůze jen Pěší. Právě proto jsem ten "wet" musel přiřadit autu. Vím, že existuje i nějaká jiná varianta vytváření trasy pomocí vkládání bodů do složky a vytvořením přímo v Brouteru, ale to se mi zdá na aplikaci v terénu moc zdlouhavé. Nebo myslíš ještě nějaký jiný postup?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 07, 2015, 11:12:26
Brouter používá systém dvou úrovní, které mapuje na sebe
Navigační mod   auto/kolo/pěšky  rychlý/krátký
Profile               Trekking.brf / Hiking.brf ....

LocusMap používá Pěšky/Rychle  ( foot/fast).
Jaký profil se v Locus použije je dáno tím, jaký profil je namapovaný na pěšky/rychle.

Shodou okolností jsem před časem na Github wiki vytvořil nedokončený návod. Je anglicky, ale s obrázky   :)

https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation)

Podstatné jsou ty 2 obrázkové trojice. Souhlasím, že Auto versus pěší bude rychlejší. Pokud ale používáš větší množství profilů, nezbude Ti, než mapovat profily přímo v Brouteru, protože Locus má jen 5 pozic.

Ještě jsem netestoval, jestli koliduje navigační mod car/auto  s nastaveni profilu       assign   validForFoot (platné pro pěší)        1 ,
říkající že je použitelný pro pěší mod. Ale podle toho co říkáš, to snad ani nevadí...
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 07, 2015, 14:06:23
Není to náhodou tohle?
http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:user_guide:tracks:planning:brouter
Pěší profil přiřazený na Auto mi funguje. Napoprvé to nešlo, ale asi to bylo tím, že jsem ten brf soubor editoval v mobilu a umazal něco navíc. Když jsem ho upravil a přejmenoval v PC, Brouter ho přijal hned a Locusu je to asi jedno. Možná to ale bude chtít delší testování. Osobně mi těch pět pozic určitě stačit bude, v autě používám jinou navigaci a kolo jezdím jen silniční a tak si vystačím rozhodně s jednou volbou - i když v Brouteru ještě nevím kterou :-) Zatím jsem jezdil jen občas podle Graphhooperu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 07, 2015, 14:29:09
Planovaní s from,via,to taky pouzívam, ale to s výběrem Brouter profilu nijak nesouvisi. Brouter zkratka ty dane body propoji podle profilu, ktery ma nastavene ze pouzije pro zvoleny navigacni mod. Locus o Brouter profilech nema poneti, akorat preda Brouteru, ktery navigacni mod ma pouzit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 07, 2015, 19:17:31
Myslím, že plánování pěších tras už mám nadobro vyřešenou, ty Tvé profily jsou naprosto super. Ještě bych Tě chtěl poprosit o doporučení vhodného profilu pro kolo. Pro běžné jezdění si vystačím s profilem treking, ale jednou ročně jezdíme dlouhé cyklopoutě. Jedeme týden po skupinkách výletním tempem okolo 100 km denně a protože ve skupince jedou lidé velmi nevyrovnané kondice a věku, potřeboval bych - pokud by to šlo - speciální profil. Moje představy by byly asi takové: priorita využití cyklostezek a silnic třetí třídy. Trasu vést co nejrovinatějším profilem i za cenu menších zajížděk (tohle by mohl být docela oříšek). V případě možnosti zkrácení trasy třeba o 10 % využít i silnici první třídy nebo nezpevněnou cyklotrasu. Zase by to ale chtělo variantu suchou a mokrou hlavně kvůli těm cyklotrasám vedoucím mnohdy po polních cestách. Na webu jsem zkoušel trekking a fastbike, ale není to ono. Zatímco trekking se moc striktně vyhýbá silnicím 1. třídy, fastbike zase volí cestu prakticky jen po nich.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 07, 2015, 20:33:22
No, s Trekkingovými profily mám více zkušeností, než s Hiking profily.

Pro začátek doporučuji Brouter-profiles/wiki/Bicycle-Trekking-profiles (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Bicycle-Trekking-profiles), resp v Google překladu (https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=cs&js=y&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fgithub.com%2Fpoutnikl%2FBrouter-profiles%2Fwiki%2FBicycle-Trekking-profiles&edit-text=).

Mají podobnou filozofii společného základního vzoru, a poměrně dost parametrů, se kterými lze hýbat..

Základem je Trekking Dry, což což je něco podobného jako suchá varianta Hiking s iswet=0.
Trekking Wet je obdobně mokrá varianta.
Tady doporučuji začít.

Je tu už dříve zmíněný MTB_faktor, který funguje úplně stejně jako Offroad factor v Hiking profilech. Můřeš použít předdefinované Trekking MTB profily, posunuté směrem k "necestám", nebo naopak Trekking Fast, posunutý směrem k Fastbike.

Pak je tu preddefinovaný parametrr hills, udávající jak na kopce.
0 = originál trekking, penalizuje klesaní nad 1.5% ( tj. cca klesání s rychlostí vyšší než cestovní.
1 = penalizuje navíc  strmější stoupání nad 3%
2 = větší penalizace klesání i stoupání, takže něco pro milovníky rovin.
            ( každých 100 m nahoru nebo dolů bere jako 8 km navíc )

Dále tam jsou číselné parametry udávající, jak moc má preferovat cyklotrasy. S tím se dá taky pohrát.
cycleroutes_pref     0.1 lze zvýšit třeba na 0.5 na výrazné preferování cyklotras.

Více zde Trekking-MTB-Profiles---legend (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Trekking-MTB-Profiles---legend) resp. v překladu tady  (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Trekking-MTB-Profiles---legend)

Mám tam též rozdělaných pár testovacích verzí, nejnovější je tady.
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/MaximixPen-traffic/Trekking-Poutnik.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/MaximixPen-traffic/Trekking-Poutnik.brf)

Do léta bude dost času to vyladit...
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 08, 2015, 06:57:23
..............Moje představy by byly asi takové: priorita využití cyklostezek a silnic třetí třídy. ................... V případě možnosti zkrácení trasy třeba o 10 % využít i silnici první třídy nebo nezpevněnou cyklotrasu. .....

Ta preference malých silnic ,cyklostezek a asfaltových tracktype=grade1 cest v mých profilech zhruba sedí. Cyklostezek není mnoho, cyklotrasy jsou mnohem běžnější.

Ale dávat na roveň 9 km první třídy, 10 km stezky a 9 km krásné nezpevněné  lesní cesty...... no nevím....
Každopádně to MTB faktorem můžeš vyladit, a když to pořád nebude ono, mohu pro tebe upravit základní preference.v profilu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 08, 2015, 07:44:27
Do léta bude dost času to vyladit...

Tak tohle bude opravdu "zábava" na dlouhé zimní večery, ale ty popsané parametry jsou přesně to, co potřebuji. Skoro mi sedí základní profil trekking, takže ho zkusím použít jako základ pro laborování.
S tou "krásnou lesní cestou" Tě chápu, preferovat tam jedničku zní hrozně, ale zkušenosti z letoška mi říkají, že to v těchto případech jinak nejde. Jednak kvůli kolům - někdo jede třeba na silničce - a jednak z důvodu času. Pokud se máme po cestě i někde zastavit, musíme samotnou jízdou strávit co nejméně času a ta lesní cesta dokáže někdy opravdu hodně zdržet.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 08, 2015, 07:56:07

Tak tohle bude opravdu "zábava" na dlouhé zimní večery, ale ty popsané parametry jsou přesně to, co potřebuji. Skoro mi sedí základní profil trekking, takže ho zkusím použít jako základ pro laborování.

Asi bych to viděl na mírně záporný MTB faktor, možná někde okolo Trekking Fast, mozná slabší.
MTB Factor -0.3  zkrátí efektivní delku 1 km silnice ( která je standardně větší než 1 km ) o 300 m, ne však pod 1 km,
asfaltové cesty zkrátí o 100 m,
cesty neurčité nebo něco mezi o 100 m prodlouží
nezpevněnou cestu o 300 m prodlouží.

Brouter vždy vybírá efektivně nejkratší cestu.

Takže třeba - jen příklad - pokud má silnice 1.třídy cost factor 2.0 a hliněná cesta 1.0, bere profile 1 km silnice jako 2 km cesty. S MTB faktorem -0.3 se to posune na faktor 1.3 pro cestu a 1.7 pro silnici, takže 1 km silnice se bere už jen jako cca 1.3 km cesty.

Profil navíc rozlišuje, je-li to do kopce nebo z kopce. Z kopce dává trochu víc preferencí silnicím, protože to tam sviští,
na stoupání dává přednost asfaltu, ale ne hlavním silnicím, protože ploužit se 8 km/h na silnici první třídy není žádná slast a může to být i nebezpečné kvůli menší stabilitě.

Quote
S tou "krásnou lesní cestou" Tě chápu, preferovat tam jedničku zní hrozně, ale zkušenosti z letoška mi říkají, že to v těchto případech jinak nejde. Jednak kvůli kolům - někdo jede třeba na silničce - a jednak z důvodu času. Pokud se máme po cestě i někde zastavit, musíme samotnou jízdou strávit co nejméně času a ta lesní cesta dokáže někdy opravdu hodně zdržet.

Také už léta jezdíme cca týden na kola na těžko. Ale máme to pojato trochu jinak. Jezdíme pokud možno spíš po hezkých i nehezkych cestách až pěšinách, od asfaltu po hlínu, na trekkingu nebo horalovi, málokdy víc než 50 km. Rádi se často někde zastavíme, prohlédneme, posedíme, popojedeme. Nesnažíme se to projet co nejrychleji, ale užíváme si i tu cestu ( pokud netlačíme kolo po pěšině do krpálu.).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 08, 2015, 11:21:55
Pokud jezdíte na týdenní akce s přáteli, je to jiné. My dopředu ani nevíme kdo a na jakém kole ve skupince pojede. Je to akce organizovaná Orlem Uh. Brod www.cyklopoute.cz a jezdí okolo 100 lidí ve skupinkách po 2-6; od dětí až 80leté účastníky. Každý den je daný cíl kam je třeba dojet za večeří a noclehem, a trasy jsou 80-100 km. Letos jsme jeli v srpnu v obrovských vedrech a tak se většinou hledaly nejkratší cesty od koupaliště ke koupališti. Párkrát jsme dali na rady místních a vydali se zkratkou lesem, ale nakonec se vždy ukázalo, že to bylo jen zdržení. Po této zkušenosti bych chtěl právě někdy i upřednostnit jedničku, pokud to dostatečně trasu zkrátí. No a vyhnout se kopcům bych se chtěl hlavně kvůli dětem a důchodcům.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 08, 2015, 17:56:02
Cyklopoutě, o tom jsem někde už mezi kamarády brněnskými katolíky ( se kterými právě jezdím ) slyšel. Sám jsem v 90tých letech jezdi s TJ Frýdek Místek se malou skupinou pcca 8 přátel na masové 200+ akce. Jezdilo se nalehko, taky cca 80-100, spávalo se na hřištích a byl k dispozici doprovodný autobus, kam se nahazely věci. 1995 Český ráj, 1996 Okolí FM a Frýdlantu nad ostravicí. Po silnicích jezdilo tak 30-40 skupin a navzájem jsme se zdravili...

Zdržení jsou hodně o orientaci, a ta je snazší na silnici. Je-li nebo není k dispozici mapa, trasa a GPS dělá hodně. Ale v takových počtech po jedničce s rozdílnou výkonností, hmmm, to si koledujete o malér...

Podobně jako MTB factor preference naklání jako přímku, přemýšlím o druhém parametru, (ještě nevím, jak jej nazvu),. Ten by preference podobným způsobem ohýbal ve prospěch středu ( řekněme 3. třída až po track s tracktype=grade1 nebo surface=paved/asphalt ) a s progresivní extra penalizací větších silnic a nezpevněných cest. Tak by pomocí 2 parametrů bylo možné regulovat "basy, středy i výšky", aniž by bylo nutné se pracně vrtat v moři konkrétních preferencí.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 08, 2015, 20:04:55
v takových počtech po jedničce s rozdílnou výkonností, hmmm, to si koledujete o malér...
No o tom jsem už taky uvažoval, ale asi nad námi opravdu někdo bdí protože letos nebyl vůbec žádný úraz a pokud vím tak ani v jednom ročníku se nestalo nim vyloženě vážného (když pominu průjmy předloni :-)). Ale ono se jede opravdu v malých skupinkách a každá si volí trasu podle sebe. Někdo preferuje památky, jiný koupání a jiní zase chtějí být co nejdříve v cíli. Takže se mnohdy stane, že se za celý den dvě skupinky ani nepotkají. My měli třeba letos ve skupině tříkolového lehokolistu a ty jeho praporky byly vidět z takové dálky, že se nám auta vyhýbaly obloukem.

Přes víkend zkusím trochu laborovat s těmi hodnotami u profilu trekking. Když nic jiného, alespoň si vyzkouším jak to funguje.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 08, 2015, 20:46:14
No, já nemyslel, že byste jeli jako jedna tlupa. Spíš, že na jedničce už je určité riziko kolize s auty. S počtem lidí, zvláště nezkušených nebo starších jezdců,  se riziko kumuluje. Už to pomalu směřuje k  opovážlivému spoléhání  se na milost Boží". :-)

Zpětná vazba k profilům se vždycky hodí.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 09, 2015, 07:21:23
S velkou skupinou na silnici mám taky své zkušenosti. Pár let už jezdím (vždy jen jednu etapu) s Pepou Zimovčákem tour Na kole dětem. http://www.nakoledetem.cz/cyklotour Ta se jede za plného provozu a často po jedničkách. A i přes asistenci policie to bývá někdy docela husté. Je to až zarážející, ale jsou řidiči, kteří nerespektují ani pokyny policisty. Ale taky mám ještě jeden zajímavý poznatek. Nejneukázněnější řidiči jsou asi na Jižní Moravě. Třeba v Jižních Čechách jsme ani na jedničkách nikdy neměli potíže.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 09, 2015, 15:14:27
Implementoval jsem výše zmíněný parametr smallpaved_factor  ( malé zpevnené ) - mužeš vyzkoušet.

Code: [Select]
assign   iswet                0 # 0 as default, *)
...
assign   cycleroutes_pref     0.2 # **) costfactor penalty for not being cycleroute
assign   routelevel           2 # *****)  default =2, 1-icn only, 2 +ncn, 3 +rcn, 4 all

assign   MTB_factor           0.0 # default 0.0, see ****), see also https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Trekking-MTB-Profiles---legend
assign   hills                1 # 1 as default, 0=trekking profile default, 1=avoid steep >3.0 hills, 2= avoid all slopes, 3= simulates ascend/length time equivalent
assign   smallpaved_factor    0.0 # default 0.0, if <> 0.0 then it penalizes/promotes mainroads and unpaved roads for positive/negative values.

smallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/psmallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf)

Zvolíme-li analogii se zvukovou technikou, a bereme-li
Hlavní silniční síť = basy
3.trída až po zpevnené cesty - stredy
nezpevnené cesty - výšky ,

pak Nulový MTB_factor a smallpaved_factor nastaví základní preference na vyrovnaný equalizer , čímž se myslí že se uvažují základní priority nastavené v profilu .

Kladný MTB_factor zdurazní výšky a potlací basy
Záporný  MTB_factor zdurazní basy  a potlací výšky

Kladný  smallpaved_factor potlačí basy  a výšky
Záporný smallpaved_factor potlačí středy.

Všechny cesty mají v Brouter efektivní délku na 1 fyzický km >=1.0 km. Tím delší, čím méně je daná cesta žádaná. Routing engine pak hledá trasu s nejkratší efektivní délkou ( na kterou se přepočítávají i výškové změny ).

MTB_factor +1.0 zkrátí efektivní délku 1 km nezpevněné cesty o 1 km, ne však na méně než 1.0 km.
1 km silnice naopak o 1 km prodlouží. Zpevněné a polozpevněné cesty jsou někde mezi.

MTB_factor -1.0 zkrátí efektivní délku 1 km silnice o 1 km, ne však na méně než 1.0 km.
1 km nezpevněné cesty naopak o 1 km prodlouží. Zpevniné a polozpevniné cesty jsou nikde mezi.

smallpaved_factor +1.0 prodlouží efektivní délku 1 km silnic a nezpevněných cest až o 1 km.
Malé silnice, zpevněné a polozpevněné cesty prodlouženy nejsou nebo jen minimálně.

smallpaved_factor -1.0 prodlouží efektivní délku 1 km malých silnic,
zpevněných a polozpevněných cest až o 1 km.
Silnice a nezpevněné cesty prodlouženy nejsou nebo jen minimálně.

Záporný smallpaved_factor je umožněn spíše pro úplnost,
měl by smysl asi jen s výrazným kladným nebo záporným MTB faktorem,
jako prohnutí nakloněné přímky do paraboly.Iswet = 0/1 nastavuje jako obvykle suchou/mokrou variantu.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 14, 2015, 08:18:40
Ahoj Poutníku, k testování nového cykloprofilu jsem se zatím nedostal, přeci jen mě v neděli zasáhl předvánoční shon. Nicméně, v sobotu jsem v praxi vyzkoušel ten profil pro pěší. Na výšlapu jsem se totiž nějak zamotal v lese a nevěděl kudy kam. Zatímco Graphopper si tam nevěděl rady, Brouter mě spolehlivě zavedl zpět na plánovanou trasu. Mám ale jeden dotaz. V posledních dnech jsem doplnil v mém okolí do OSM spoustu cest a nevím kdy se objeví v datech pro plánování. Dá se nějak zjistit jak moc neaktuální data mám v mobilu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 14, 2015, 09:34:41
Dá.
Záleží na tom, používáš-li taky Windows, nebo jedeš -li jen v Androidu.

Když se podíváš na http://brouter.de/brouter/segments4/ (http://brouter.de/brouter/segments4/)
je tam uvedené datum. Vše,  co je v OSM starší o1-2 dny než nejstarší rd5 soubor tam bude. Soubory jsou updatovane typicky 3x mesícne.

Mužeš použít nejaký notifikacni system,
jako http://www.watchthatpage.com/index.jsp (http://www.watchthatpage.com/index.jsp)    http://www.changedetection.com (http://www.changedetection.com) ,
nejaké ceské jsou taky.

Pod WINDOWS bys mohl pouzit Batch file (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Brouter_wget_segments_CZ.cmd) Který se valí mezi soubory v Brouter Profiles na Github. Oznacis soubory které ma sledovat a když najde nové, stáhne je. Poslední jsou tuším z 10. prosince.

Dale používám android utilitku SyncMe která mi pres lokální WLAN synchronizuje sdilenou segments4 složku na PC s tou samou v Androidu.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 15, 2015, 07:24:50
Díky za obsáhlé rady, myslím, že si soubor stáhnu občas ručně, jsem ale rád, že to mohu udělat přes PC a ne v telefonu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 15, 2015, 07:34:11
Ono je to pres ten batch file nejpohodlnejsi i rucne. Kdyz nic nestahne, nic noveho neni. Kdyz stahne, prekopirujes do mobilu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on December 30, 2015, 11:44:20
Ahoj Poutníku,
konečně jsem se dostal k testování profilu treking-poutnik.brf a vypadá to, že MTB_factor -1,7 a smallpaved_factor 2 by mohly být to pravé. Ještě bych možná zkusil experimentovat s hills, ale to až v praxi. Teď ještě musím ty změny dostat do souboru. Ten stažený mi zase nejde editovat, mohu založit obyčejný textový soubor a vložit do něj kód z webového klienta?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on December 30, 2015, 21:34:25
Určitě to to jde, prostě to okopiruj.

Sent from Sony Xperia M Dual via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 04, 2016, 07:19:36
Ahoj Poutníku, mohl bys prosím nějak jednoduše popsat v čem spočívá rozdíl mezi profilem trekking-ignore-cr a trekking? Zkoušel jsem si tvořit nějaké trasy na dlouhé jízdy a někdy mi ten "cr" vyhodí docela zajímavou cestu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 04, 2016, 08:45:40
Ahoj,

Jsou v podstatě identické, liší se ve 2 věcech. Jeden profil lze manualne přepnout na druhy pomoci přepínače Ignore_cykleroutes,

Trekking -cr ( ignore cycle routes ) ignoruje status cyklotrasy a vyhodnocuje je , jako by nebyly.
Trekking naopak preferuje cyklotrasy, bere je jako ideální cestu s costfactor 1.0, a to nezavisle na jejich parametrech.
Vede li stezka kilometr po blative pesine, je to pro nej super cesta.
Necyklotrasy jsou v Trekking naopak penalizovány, podle dalsiho parametru stick to cycleroutes.- drž se cyklotras.

Brouter přes parameter Turncost prodlužuje cestu o každou zatáčku, úměrně její ostrosti. Profile Trekking zatáčky cyklotrasám odpouští, takže jsou li 2 cesty fyzicky jinak stejne dlouhé, cyklotrasu vyhodnoti jako kratsi, ledaze by ta druha byla jako pravitko.

Obecne je Trekking doporučovaný hlavně pro jednorázová putování, kdy preference cyklotras částečně jezdce chrání před nežádoucími cestami a naopak vede na zajímavá místa.

To vše za cenu, že trasa nemusí být optimální fyzicky, co do náročnosti, délky, převýšení a povrchu.  Trekking -CR se naopak částečně snaží o tuto fyzicky optimální trasu, takže je vhodnější pro časté cesty, kdy nám jde o efektivitu. Částečně proto, že preference záleží na více faktorech, mj. i bezpečnost a subjektivní volby.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 04, 2016, 09:53:28
To s těmi cyklotrasami se mi líbí. Kdybych chtěl ten parametr ignore_cycleroutes použít i v profilu Trekking-Poutnik.brf https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/psmallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf měl bych tam taky přidat ten parametr assign   ignore_cycleroutes   = true nebo spíše laborovat s hodnotou cycleroutes_pref ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 04, 2016, 11:36:48
Cycleroutes_pref = 0.0 je v mých profilech ekvivalentní  ignore_cycleroutes=true v Trekking -cr, protože jsem dal přednost kvantitativnímu parametru. Podotýkám, že je tam ještě i parametr routelevel, rozlišující úroveň preference cyklotras. Defaultní routelevel 2 preferuje mezinárodní a národní cyklotrasy, regionální a lokální cyklotrasy nechá jak jsou, a.potlačuje necyklotrasy

S  cycleroutes_pref se dá laborovat podobne jako s  MTB factorem nebo smallpaved_factorem.  Při hodnotě 0.0 efekt cyklotras mizí a používá se běžné hodnocení cest podobně jako v Trekking -CR. toto hodnocení je v Trekking -CR a mých profilech odlišné.     

Obecně se dá říct, že efekt preference cyklotras je v Trekking silnější než v mých profilech, a tím pádem i efekt jejich ignorování v Trekking -cr.

Celý koncept prace s cyklotrasami je v mých profilech několikrát přepracovaný. Původní implementace se mi totiž z několika důvodů nezamlouvala :


Code: [Select]
  assign rawcostfactor2  # MTB_factor_for_road + (non)/cycleroute CF adjustment
add (
if ( equal cycleroutes_pref 0.0 )  then rawcostfactor # ignore cycleroutes, no distinguishing
else if ( not nodeaccessgranted  ) then add ( multiply rawcostfactor no_network_coef )
    ( multiply -1.0 ( multiply cycleroutes_pref network_coef ) )
# is not a cycleroute
# rawcostfactor2 = rawcostfactor * no_network_coef - cycleroutes_pref * network_coef
# RCF2 = RCF * ( 1 + crp ) - crp * ( 1- crp ) 
        else if is_ldcr                    then add ( multiply rawcostfactor network_coef )
    ( multiply cycleroutes_pref network_coef )
# is a considered cycleroute
# rawcostfactor2 = rawcostfactor * network_coef + cycleroutes_pref * network_coef
# RCF2 = RCF * ( 1 - crp ) + crp * ( 1- crp ) 

else    rawcostfactor # is a cycleroute, but not a considered one
)
add  MTB_factor_for_road                    # penalizes paved and promotes unpaved roads See *****) for more
      smallpaved_factor_for_road              # penalizes mainroads and unpaved roads, promotes the middle
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 04, 2016, 13:59:19
P.S.: V Treking.brf se penalizace necyklotras přičítá ( (0.05, resp. 0.5 pro stick to cycleroutes ).

V mých profilech je preference cyklotras / penalizace necyklotras násobkem, a to nelineárním.

Cycleroutes_pref má minimální efekt pro dobré cesty okolo costfactor = 1.0.

Efekt ale zesiluje pro rostoucí costfactor ( "horší cesty" ) až k násobku (1 + Cycleroutes_pref) pro necyklotrasy,
resp  (1 - Cycleroutes_pref) pro preferovane cyklotrasy .

Proto hodnota Cycleroutes_pref  má oproti hodnote penalizace cyklotras v Trekking (0.05, resp. 0.5 pro stick to cycleroutes ) obvykle menší efekt.

Code: [Select]
Hodnoty costfactoru
cycleroute_pref 0.2
Male  Velke
trasy trasy Netrasy
1 1 1.04
1.1 1.04 1.16
1.2 1.12 1.28
1.5 1.36 1.64
2 1.76 2.24
2.5 2.16 2.84
3 2.56 3.44
4 3.36 4.64
6 4.96 7.04
8 6.56 9.44
10 8.16 11.84
15 12.16 17.84
20 16.16 23.84
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 05, 2016, 19:39:15
No tak ten Tvůj systém je opravdu mnohem lepší. Teď jen najít vhodnou hodnotu. Jestliže s hodnotou 0.0 zablokuji všechny cyklotrasy, tak to bude chtít určitě něco nad nulou. Zkusím si s tím pohrát, díky.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 05, 2016, 19:48:56
To rád slyším.

Ale spíše než zablokuje ignoruje, že je to cyklotrasa.

Podle mě ta default hodnota 0.2 co jsem použil není špatná - viz tabulka nahoře.
Tím že je to kvantitativní parametr, můžeš s tím volně laborovat. 

Cycleroutes_pref by neměl být větší než 1. Je-li roven 1, pak cyklotrasy úrovně routelevel a menší mají costfactor 1.0,
ostatní cyklotrasy maji costfactor jako vždy nezměněný,  necyklotrasy jej pak mají dvojnásobný.

Moje filozofie byla, čím lepší je cesta, tím miň záleží na tom, je-li to cyklotrasa, nebo ne.

routelevel muze mít hodnotu 1, 2, 3 nebo 4.
4 znamená plný efekt pro všechny cyklotrasy, (  lokální, regionální, národní a mezinárodní )-
3 znamená poloviční efekt pro lokální cyklotrasy,
default 2 znamená poloviční efekt pro lokální a regionální.cyklotrasy.
1 znamená poloviční efekt pro lokální, regionální a národní.cyklotrasy.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 09:17:33
S Brouterem teprve začínám, celé jsem to tady přečetl, ale pár věcí mi není jasných.
1 - jak si doplním ty další profily, které jsou na Github? Ty profily jsem si stáhl do telefonu, do složky brouter - profiles, ale nikde je nevidím.
2 - jakým způsobem se měním ty profily? V Locusu mám pořád jen auto, pěší rychlá - krátká, kolo rychlá - krátká?
3 - jaký profil bych měl použít, když chci vypočítat trasu pro MTB kolo (hlavně terén, sucho - mokro je jedno, asfalt jen na přesuny, kopce je taky jedno)?

díky
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 12:17:20
Ahoj Dane,

1/ V první rade se ujisti, že jsi je stahnul správne,
napríklad nikoli odtud, coz je link na spravu souboru Trekking-MTB-medium.brf
https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/Trekking-MTB-medium.brf (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/Trekking-MTB-medium.brf)

ale odtud, kam se z prvního linku dostanes tlacitkem RAW.
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Trekking-MTB-medium.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Trekking-MTB-medium.brf)
Tento link vede ciste k profilu coby prostemu testu,
ktery se da primo lokalne ulozit.

Pokud je profile v Brouter/Profiles2 slozce a ma spravny obsah, Brouter je musi videt.
Kdyz spustis Brouter - polozka menu BrouterApp - vyjede ti seznam vsech profilu v Profiles2

2/ Sama aplikace LocusMap o zadnych profilech nic nevi, ani s nimi nepracuje.
Profily jsou interni vec Brouteru. Navigacni aplikace jako OSMAnd, LocusMap a OruxMaps
volaji navigacni sluzby Brouteru pres tzv. navigacni mody auto/kolo/pesky  nejrychlejsi/nejkratsi.
Tan samy prístup pouziva OSMAnd i pro svoji vlastni offline navigaci ( kterou LocusMap nema )
a je pouzivaný i vetšinou online routovacich sluzeb( jako treba Mapquest, OSRM, YOURS, ORS aj.
, ktere OSMAnd, LocusMap a jine pouzivaji.

Brouter interne mapuje tyto navigacni mody na sovoje profily pres svoje menu.
Lze to v podstate udelat i manualni editaci konfiguracniho souboru, ale to se nedoporucuje.

Vice zde v nedokonceneim wiki manualu na nastaveni Brouteru se screenshoty
( V EN, ale Google translate muze pomoci )
https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation

3/ Na to je šalamounská odpoved:
Takový, který Ti bude nejvíce vyhovovat,
když je vyzkousis na http://brouter.de/brouter-web/
a kdyz navrhne stejnou trasu, jako bys pouzil sam,
v terenu, ktery znas, a ktery nabizi dost moznosti pro ruzne profily
aby ses s profilem rozesel, pokud mate ruzne preference.

Zacal bych s Trekking-MTB-Medium/High a zkousel ladit MTB-factor pro svoje potreby,
Medium ma MTB faktor 0.5, High 1.0, možná bych šel až do 2.0

Vzhledem k tomu, ze experimentalni verze hodne pokrocila vuci
"release" verzim na Brouter-Profiles, stoji za to
si pohrat mimo MTB faktoru s psmallpaved_factor
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/psmallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf

Libi se mi analogie s akustikou a equalizerem, kterou jsem pouzil drive
Vezmeme-li silnice jako basy,  male asfaltky/dobre cesty jako stredy  a teren jako vysky ,

pak
kladne hodnoty MTB faktoru zdurazni vysky/potlaci basy,
zaporne hodnoty MTB faktoru zdurazni basy/potlaci vysky,
kladne hodnoty psmallpaved factoru  potlaci vysky i basy
zaporne hodnoty psmallpaved factoru  zdurazni vysky i basy.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 13:14:59
díky za rady.

Ještě bych se zeptat na ty profily v Brouteru. Stáhl jsem si z těch stránek profily Treking MTB medium a Treking MTB strong a nakopíroval je do složky brouter - profiles2. Když otevřu app Brouter, tak ty profily vidím.
A jak teď donutím Brouter, aby mi spočítal trasu podle toho profilu (např. podle Treking MTB Strong), když si v Locusu začnu plánovat trasu přes "Přidat novou trasu" a nechávám si trasu počítat navigací?

edit ... když si vyberu v app Brouter profil např Treking MTB strong, vidím v nastavení toho profilu (server mode) zatrženo Bicycle short, Bicycle fast. To znamená, že mi pokud v Locusu dám navigovat přes Brouter a vyberu režim "kolo rychlá" Brouter vypočítá trasu přes profil Treking MTB strong?
Jak se Brouter vypořádá s tím, že mám dva profily Treking MTB strong a medium, který z nich použije?
Ještě jsem si všiml, že když odškrtnu v profilu Treking MTB strong Bicycle short a Bicycle fast, tak po novém startu app Brouter, je zas zaškrtnuto Bicycle fast i short.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 13:37:15
No, nejlepe postupovat podle toho navodu, viz link v me predesle odpovedi. Namapujes profily na navigacni mody podle svoji volby.  Spust Brouter a prvnich 6 obrazku.

https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation)

Namapujes-li napr MTB-Medium na Bicycle - fast, pak pokazde kdyz Locus pouzije navigaci Kolo - rychle ( a je nastaveny pro pouziti Brouteru ) , tak se spusti vypocet trasy podle MTB-medium.

z hlavy si uplne jist nejsem, ale myslim si, že Brouter zafajfkuje všechny mody, pro ktere je profile pouzitelny.  Profile definuje, je-li použitelný pro auto, kolo nebo peší. Teoreticky i kombinace, prakticky to nemá význam. Na uživateli je, které zaškrtnutí ponechá - to se pak použije. Zustanou-li obe, pak se použije profile na oba mody, rychly i kratky.
Nazev rychly a kratky je zavadejici, protoze mnohem lépe by zde pasovalo auto1, auto2, kolo1, kolo2, pesky1, pesky2. Rychlé a krátké trasy holt respektují obvyklé volby nejrychlejších a nejkratších tras v online i offline routovaich sluzbach.  Pouzijes-li v Locus mod Kolo - rychle, pak Brouter pouzije profile, ktery jsi vybral predtim, nez jsi na dalsi obrazovce zaskrtnul Bicycle Fast. totez pro Kolo - Kratke, resp. bicycle short.

-------

Podotýkám, že moje Trekking-MTB profily a laborování s MTB faktorem  jsou pouze experiment, jakousi extrapolací mých Trekkingvých profilu pro MTB. Sám MTB nejezdím ,a na anglickém foru na Google groups lze najit i cistokrevne MTB profily, ev. na vyptani u autoru.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 14:12:34
Prosím tě, mohl bys mi dát odkaz na to fórum, resp kde lze stáhnout ty čistokrevné MTB profily?

Trasa, kterou mi Brouter vytvoří, je připravená na navigování nebo na navádění v Locusu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 15:32:13
Myslím, že ten link u me na Githubu nekde je, ale pro pohodlí.. tady je.
Ale rekl bych spíš sehnat, než stáhnout.

https://groups.google.com/forum/#!forum/osm-android-bikerouting
Forum je anglické, ale vetšina MTB uživatelu jsou Nemci, publikujici vetsinou na nemecky serverech.

Tez bych doporucil si "vygooglit" Brouter MTB profile, a vynechat ty moje.
Hledal bych i v nemeckých vodách.

Předtim bych si ale overil, jestli Ti Trekking MTB nahodou nevyhovuji...
------

Locus muže spolupracovat s Brouterech v podstate 4 zpusoby: ( to vicemene plati i pro OSMand a OruxMaps )
Ve vsech pripadech se doporucuje nastavit Locus pro generovani navigacnich instrukci.

1/ Zavolá interne lokalni routovací službu Brouteru, preda mu start, cil,
   volitelne 1-2 postupne cile a navigacni mod - napr kolo-rychle.
   
   Taková navigace funguje stejně jako při použití online služeb.
     
2/ Uživatel interaktivne vytvari trasu pomoci Quick points
  s pouzitim preddefinovanych jmen, ktere maji pro Brouter zvlastni vyznam.
  Osobne pro tyto Brouter body pouzívám v Locusu vyhrazenou slozku Brouter.
 
  Zacatek se pojmenuje "from", konec "to" a volitelne postupne cile "viaN" , kde N = 1,2,....9 - nevim lze -li vice.
  Pak se manualne z Locusu nebo primo spusti Brouter, ktery vygeneruje trasu formou GPX souboru.
 
  Tento se pote naimportuje do Locus jako trasa a necha se navigovat nebo navadet podle trasy.
 
3/ Totez jako 2/, ale misto interaktivniho vyberu  "from", "to", "viaN" v Locus
  se jako start, mezicile a cil vybiraji predem definovana mista Locusu  primo v Brouter .
   Tuto metodu nelze pouzít, obsahuje-li seznam oblibenych mist v Locus vice nez cca 120-150 mist.
 
4/ Importuje se GPX vygenerovany interaktivne na http://brouter.de/brouter-web/
   a necha se navigovat nebo navadet podle trasy.
   - velmi pohodlné, t.c. jen na stolnich OS, podpora mobinich systemu je planu
   

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 15:41:20
Zkouším ten tvůj profil Treking MTB a vypadá to perfektně.
Ještě k té navigaci. Když si v Locusu  vytvořím trasu pomocí Brouteru, tak bude navigace fungovat, resp pokud Brouter plánuje po  cestách, které zná (polní, lesní cesty), tak vygeneruje i příkazy - odboč vlevo, vpravo,...? Na navádění si přepnu, až kdybych si ručně kreslil trasu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 17:38:26
To jsem rád.

Ktere zna - Přesněji, po cestách, které znají Openstreetmaps, potažmo rd5 soubory, ktere z nich web Brouteru nekolikrát mesíčně generuje ke stazeni aktualizaci.

Brouter sam navigacni prikazy negeneruje - az vyhledove v budoucnu. cilova aplikace(Locus) dostane v podstate jen sequenci bodu se souradnicemi a nadmorskou vyskou. Navigacni prikazy jsou dane interpretaci dat cilovym softwarem. Proto je potreba mit nastavene v Locus generovani navigacnich prikazu.  Napr vede-li trasa na sever, a najednou na SV/V/JV, Locus to vyhodnoti jako navigacni prikaz Zahnout mírně vpravo / vpravo / ostře vpravo.

Rucne kreslena trasy, importovane trasy i trasy generovane brouterem se vsechny daji pouzit pro navigaci i navadeni.
U tras s hustou sequenci bodu jako od Brouteru to v podstate vyjde nastejno, protože navigace podel 50m dlouhého segmentu cesty je trivialni. U "řídkých" manuálních tras je větší rozdíl, tam navádění může nevítaně vést přes hory doly. Naopak navigace nemá smysl tam, kde cesty nejsou, nebo záměrně po cestě jít nechceme.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 19:09:03
Zkouším ten tvůj profil Treking MTB a vypadá to perfektně.

On ten Trekking-MTB-*  je v podstatě totožný s mým Trekking-dry, jen je pohnuto s MTB faktorem. Já totiž používám 2 univerzální šablony, pro kolo a pro pěší, jejichž vlastnosti pro určité použití ladím zněnami parametrů. a konkrétní nastavení pak vhodně pojmenuji jako alias, jako třeba Trekking-MTB-High, nebo Alpine Hiking.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 19:46:17
A jak jsi psal, že si můžu posunout hodnotu MTB faktoru až na 2, kde si to nastavím? Koukal jsem v texťáku na ten profil a MTB faktor jsem našel 38x s hodnotou 0,5 , tzn, že hodnotu upravím na 2 a to je vše?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 21:06:55
Na zacatku profilu se nastavuje MTB_factor jako konstanta
assign   MTB_factor           0.0

a jako pojmenovana konstanta se pak pouziva.

Ale s 2 bych byl opatrny. Přidávej od 1.0 postupně, eventualne kombinuj se zapornym smallpaved faktorem,  Tak budes mit velkou prioritu MTB cest, o neco mensi lepsich cest a pak velky sesup na malou prioritu silnic.
Lze jit az na MTB faktor 3, ale to už je pro sebevrahy kterym je vsechno jedno,  A to myslím doslova.
Viz tez https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:mtb:scale
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 21:29:20
Moc díky
Kde najdu smallpaved faktor?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 22, 2016, 21:35:07
Vidím, že moje příspěvky moc nečteš :-),  dnes jsem Ti ten link už jednou posílal.

https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/psmallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf

2 řádky pod MTB faktorem.   Tohle je vývojová verze, v profilech v Brouter-Profiles to není.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 22, 2016, 21:46:41
 :) diky
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 23, 2016, 16:01:58
Jaký je rozdíl mezi těmi tvými profily Treking MTB ... a Treking-Poutnik? Jen v různém MTB faktoru a v tom, že Treking-Poutnik má navíc smallpaved faktor?

edit ... Ještě jedna věc, jsou v těch profilech nějak omezeny kopce? Zkouším ty profily, upravuji MTB a smallpaved faktor a mám taký pocit, že se vygenerovaná trasa vyhýbá kopci, zkouším to totiž na trase, kterou znám dobře a vede přes pár kopců.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 23, 2016, 18:29:13

Treking-Poutnik ( Pro odlišení od puvodního Trekking.brf )
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf
není zamýšlen jako profil, i když fakticky profilem je.

Je to šablona, kterou vyvíjím pro všechny moje cykloprofily, které z ní odvodím zmenou pár parametru.

Konkrétní cykloprofil se z ní udelá nastavením parametru a prejmenováním.
Cílové profily pro koncové uživatele jsou pak v v Brouter-Profiles https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles

Trekking-Dry profil https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Trekking-Dry.brf
je obsahove totožný s šablonou  Treking-Poutnik  v defaultním nastavení.
Je totožný s profily Trekking-MTB-*  vyjma hodnoty MTB_factor, který má 0.0.

Ostatní cykloprofily v Brouter-Profiles mají nastavení pozmenené.

V Treking-Poutnik úložišti https://github.com/poutnikl/Trekking-Poutnik
jsou pak release verze ( master, viz výše )
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf
a nekolik vývojových verzí této šablony napr zmínená smallpaved faktor verze
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/psmallpaved_factor/Trekking-Poutnik.brf

Ze šablony se psmallpaved_factor ješte žádné cílové profily odvozeny nejsou.
Ale princip je jednoduchy.
Doporucuji vyzkouset SW na porovnavani textovych souboru, abys videl rozdily.

-------------------

edit ... Ješte jedna vec, jsou v tech profilech nejak omezeny kopce? Zkouším ty profily, upravuji MTB a smallpaved faktor a mám taký pocit, že se vygenerovaná trasa vyhýbá kopci, zkouším to totiž na trase, kterou znám dobre a vede pres pár kopcu.

Ano, kopce omezeny jsou, prece jen je to puvodne pro trekking. MTB faktor funguje tak,
že krome priority cest ješte linearne snižuje penalizaci kopcu a segmentu s nárocným MTB_scale(obtiznost). U MTB_factor=0 je snížení nulové a profil má zkopcu respekt,
u MTB_factor=3 profil všechny kopce a MTB obtiznost vesele ignoruje,
a je mu jedno, jestli se nekde zabiješ.

Se vším se dá pohnout. I respekt ke kopcum má v základním nastavení sablony nekolik kopcových profilu.
Dá se vymyslet základní kopcovy profil pro MTB, ktery se pak bude smerem od 0-->3 MTB_factorem likvidovat.

V základnim kopcovy profilu to vypada takto :

assign   uphillcost  70
assign   uphillcutoff 3.0
assign   downhillcost 60
assign   downhillcutoff  1.5

uphillcutoff/downhillcutoff  3.0/1.5 znamená,
že jakékoli stoupání/klesáni do 3.0/1.5 procenta se ignoruje.
Je-li stoupani treba 14%, pak se udecte tan prah 1.5 na 12.5%, tj 125m / km.
Kazdy metr stoupani se pak nasobi faktorem uphillcost, takze 60x.
125*60=7500m ( MTB_factor 0 )
125*40=5000m ( MTB_factor 1 )
125*20=2500m ( MTB_factor 2 )
125*10=1250m ( MTB_factor 2.5 )

Takze 1 km stoupani 14% bere takovy profil
pro MTB faktor 0 / 1 / 2 / 2.5   stejne vyhodny
jako 8.5 / 6.0 / 3.5 / 2.25 km stejne cesty po rovine.

Totez obdobne pro klesani.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 23, 2016, 18:52:44
Zatím mi nejlépe sedí profil Treking-Poutnik, ve kterém jsem si nastavil MTB faktor na 2 a smallpaved na 0,5.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak v té tvé šabloně Treking-Poutnik jsou kopce lehce omezeny. Pokud však nastavím MTB faktor na 3, tak Brouter ignoruje veškeré kopce a prioritou bude náročný terén?

Ještě k těm kopcům, chtěl bych nastavit profil tak, aby se kopcům nevyhýbal, ale nemusí je přímo preferovat, resp priorita je zábavný terén bez vyhýbání se kopcům. To, co jsi popsal u kopcu
assign   uphillcost  70
assign   uphillcutoff 3.0
assign   downhillcost 60
assign   downhillcutoff  1.5

znamená, že kopce se budou preferovat? To zas nepotřebuji  :)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 23, 2016, 19:17:11
V kazde sablone jsou obsazeny vsechny profily,ktere z ni jde udelat.
Sablona se smallpaved faktorem je oproti sablone pouzite na koncove profily vyrazne vylepsena.

Kopce jsou penalizovane, v nekolika variantach.
Trasu s kopci pak bere, ze je "jako" delsi, podobne jako
nezadouci typ, povrch a stav cesty.
Brouter pak vybere "jako" nejkratsi trasu.

Trekking-Poutnik(ssmallpaved) sablona ani s MTB_factor 3
kopce primo nepreferuje, prinejhorsim ignoruje.

Neprimo je ale preferovat muze,
protoze ty nejhorsi mozne cesty byvaji casto prave po kopcich.

MTB faktor 3 ignoruje, ze existuji takove veci jako kopec,
smoothness (sjizdnost ) nebo MTB_scale ( MTB narocnost )
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:smoothness
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:mtb:scale

Jedine co MTB faktor 3 respektuje
jsou puvodni preference druhu, kvality a stavu cesty.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 23, 2016, 19:57:49
A s MTB Scale mám taký nějak hýbat? Ideální stav je generování trasy v terénu, asfalt jen na přesuny, ideálně po turistických značkách, čím těžší terén tím lip.

edit ... V profilu Treking MTB strong je nastaveno hill 1 a v profilu Treking-Poutnik je hodnota 0, tzn, že Treking-Poutnik se bude více vyhýbat kopcům a Treking MTB se vyhne jen prudkým stoupáním?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 23, 2016, 21:18:17
MTB Scale je jako parametr obtiznosti volitelnou soucasti primarnich dat na OpenStreetMaps. Tam , kde chybi, jej muzes doplnit. Podobne se pouziva SAC scale pro horskou turistiku, Smoothness pro sjizdnost auty a track grade jako kvalita povrchu cesty.

Moje Trekking profily parametr  MTB scale vyhodnocouji, ale s progresivni penalizaci. Na skale 0-6 je 2 priblizne maximum co Trekking skousne. MTB faktor tuto extra progresivni penalizaci pro MTB scale postupne rusi. Je mozne do budoucna vytvorit podobny system preferenci, jako jsem v Hiking profiles pouzil u SAC scale, třeba preferovat MTB scale 3.

Parametr hill je  index, urcujici pouziti konkretni sady parametru pro penalizaci kopcu.
Ty jsou všechny nastaveny pro trekking a efektivni nakladani s energii na delsi trasy.
MTB bude chtit neco jineho,  muzes navrhnout.

Profil hill 0 -tptpzny s puvodnum Trekking.brf je nastaveny tak. ze kopce mu nevadi, ale klesani od 1.5% zacina penalizovat, protoze cyklista zacina energii ztracet neefektivne rychlym sjezdem nebo dokonce brzdenim.

Profil hill 1 navic penalizuje kopce nad 3% , takze pri stejnem vyskovem rozdilu dava prednost mirnejsim stoupanim.

Profil hill 2 klesani i stoupani hodne limituje, pokud nekdo kopce nerad.

Hill 3 je jen takovy experiment.smerujici k nejkratsimu casu.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 24, 2016, 17:30:56
Můžeš zkusit též tento MTB profile ( viz příloha  )
z https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J (https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J)

cituji:
Profil není urcený pro vysokohorske MTB aktivity, se kterymi autor nema zkusenosti.
Castecne se zkousi vyhnout kopcum.
Z kopce se snazi jet pěšinami, naopak cestou nahoru se snazi pěšinám vyhnout.
vyhyba se silnicim, coz nekdy muze vest k zajizdkam/cikcak cestam.
Cesta nahoru po silnici je penalizovana mene, pokud je tam cyklostezka nebo chodnik.

Některe z parametru jsou lehce modifikovatelne s pouzitim promennych na zacatku profilu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 24, 2016, 18:23:26
Moc díky, vyzkouším.
Aktuálně mám asi 5 různě nastavených profilů vychazejících z tvého Treking-Poutnik. Když vytvářím novou trasu v Locusu přes Přidat novou trasu / měření a vypomáhám si navigací (Brouter), jaký profil Brouter použije (z těch mých 5-ti + vestavěný profil)?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 24, 2016, 18:30:57
No, já většinou používám nastavení quick points s preddefinovanými jmény from / via1 ... viaN / volanim Brouteru jako externi aplikace s importem GPX, anebo generuji GPX primo v Brouteru podle bodu Locusu,

Takže z hlavy přesně nevím...Pokud Locus vola Brouter interne, jaku route service podobne jako online routery,
tak pouzije ten profil, ktery jsi v Brouteru priradil k navigacnimu modu Locusu ( Kolo rychle / kratke ), ktery pouzivas.

Edit: Takze si na Brouter navigacni mody namapuj profily, ktere budes pouzivat nejcasteji, anebo profily, ktere chces pouzivat pri pristi ceste. ( a pak si pamatuj ktery je kde, protoze rychle / kratce muze znamenat cokoli )

Edit: Jak už řečeno dříve, Locus nikdy  profily nepoužívá přímo.
Bud vola Brouter interne "najdi mi trasu modem kolo rychle / kratce" a Brouter vybere profil, ktery jsi k tomu modu priradil.
Nebo zavola rovnou Brouter aplikaci a uzivateli porad si s nim sam. Pak si uzivatel natahne GPX co Brouter vygeneroval a necha Locus jet podle GPX.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 24, 2016, 19:16:14
Aktuálně mám asi 5 různě nastavených profilů vychazejících z tvého Treking-Poutnik.

akorat pocitej s tim, ze v ulozisti https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik
se ruzne vetve mohou objevovat a mizet, akorat Master = Release zustava, ze ktere se prilezitostne delaji koncove profily.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 24, 2016, 19:51:40
To plánování trasy přes from, to, via používám taky a je to super. Někdy se zas hodí to ruční přidání trasy, např když se chci motat v lese.
To přiřazení vytvořených MTB profilů pod navigační mód - kolo krátká, rychlá - nefunguje, resp po dalším startu app Brouter jsou všechny vytvořené MTB profily záškrtnuté u módu kolo
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 24, 2016, 20:17:28
Funguje, ale Ty nečteš,  co Ti píšu :)  Dulezita je obrazovka s 3*2 profily která se zobrazí těsne po přiřazení.
Pri dalším spuštění Brouteru se VŽDY zaskrtnou VSECHNY mody, které lze s právě vybraným profilem použít.
Které lze pouzít, ne které jsou pouzity.

Edit>  https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation)

(https://camo.githubusercontent.com/7ad0bea5efb02fbe44aaa4e2a16614a0f8c80a40/68747470733a2f2f676f6f676c6564726976652e636f6d2f686f73742f304235427647305871376452485a315a745958704d566a46776445302f53637265656e73686f745f323031352d31302d32332d31332d35362d30312e706e67)

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 25, 2016, 09:23:15
Pri dalším spuštění Brouteru se VŽDY zaskrtnou VSECHNY mody, které lze s právě vybraným profilem použít.
Které lze pouzít, ne které jsou pouzity.

To, že se vždy všechny profily zaškrtnou při dalším startu Brouteru mě právě zmátlo. V důsledku je to asi jedno, protože přes ruční přidání trasy v Locusu nutím Brouter počítat trasu mezi body a hustotou bodů donutím spočítat Brouter trasu podle mě.

Díval jsem se na mapy.cz, do kterých jsem vložil trasu vygenerovanou Brouterem v telefonu a když jsem zkoušel vytvořit stejnou trasu na mapy.cz, tak i přes přidání x bodů do mapy, mapy.cz nevygenerovaly stejnou trasu, resp. to vypadá, že některé cestičky neznají (i když je zobrazují).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 25, 2016, 09:37:02
Můžeš zkusit též tento MTB profile ( viz příloha  )
z https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J (https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J)

cituji:
Profil není urcený pro vysokohorske MTB aktivity, se kterymi autor nema zkusenosti.
Castecne se zkousi vyhnout kopcum.
Z kopce se snazi jet pěšinami, naopak cestou nahoru se snazi pěšinám vyhnout.
vyhyba se silnicim, coz nekdy muze vest k zajizdkam/cikcak cestam.
Cesta nahoru po silnici je penalizovana mene, pokud je tam cyklostezka nebo chodnik.

Některe z parametru jsou lehce modifikovatelne s pouzitim promennych na zacatku profilu.

Tak jsem ho zkoušel a měl dobré výsledky v Beskydech, tam plánoval dobře. Při použití mimo hory mi na něm vadí to, že se vyhýbá terénu/pěšinám do kopce. Lze tohle nějak upravit? Mít dvě verze, jednu původní na hory a druhou upravenou, co se lehce vyhýbá kopcům (není to priorita), ale nevyhýbá (spíše preferuje) pěšiny do a z kopce?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 25, 2016, 10:43:47
To, že se vždy všechny profily zaškrtnou při dalším startu Brouteru mě právě zmátlo. V důsledku je to asi jedno, protože přes ruční přidání trasy v Locusu nutím Brouter počítat trasu mezi body a hustotou bodů donutím spočítat Brouter trasu podle mě.

Pak ale Brouter  nepotřebuješ. On má / s pár mezicily na kterych trvas /  navrhnout trasu, kterou bys Ty jinak navrhl ručně, Ledaže si definuješ nějakého šíleného motáka po lese, který Ti žádný rozumný route engine nenavrhne.

Quote
Díval jsem se na mapy.cz, do kterých jsem vložil trasu vygenerovanou Brouterem v telefonu a když jsem zkoušel vytvořit stejnou trasu na mapy.cz, tak i přes přidání x bodů do mapy, mapy.cz nevygenerovaly stejnou trasu, resp. to vypadá, že některé cestičky neznají (i když je zobrazují).

Mapy.cz nepouzivaji OpenStreetMaps.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on February 25, 2016, 10:55:50
Každý používá OpenStreetMap ;)


(http://s27.postimg.org/7k1xwzucv/2016_02_25_10_54_53_Mapy.jpg) (http://postimg.org/image/7k1xwzucv/)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 25, 2016, 10:59:28
Tak jsem ho zkoušel a měl dobré výsledky v Beskydech, tam plánoval dobře. Při použití mimo hory mi na něm vadí to, že se vyhýbá terénu/pěšinám do kopce. Lze tohle nějak upravit? Mít dvě verze, jednu původní na hory a druhou upravenou, co se lehce vyhýbá kopcům (není to priorita), ale nevyhýbá (spíše preferuje) pěšiny do a z kopce?

Já myslím, že autor se nebude zlobit, když si to upravíš k obrazu svému....

Pro začátek sniž, třeba až na nulu
Code: [Select]
assign uh_penalty               2.5                # additional penalty for unwanted uphills tim zrusis penalizaci pesin do kopce..

a možná budeš chtit snizit penalizaci grade5 z 0.2 na 0

Code: [Select]
assign tracktype_penalty
  switch tracktype=grade5                                   0.2
  0
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 25, 2016, 11:02:04
Každý používá OpenStreetMap ;)

To jsem netušil že i velký Menion čte témata o Brouteru :-)

Že Mapy.cz pouzivaji OSM pro zahranici vim, ale myslel jsem, ze pro CR/SR pouzivaji svoje mapy.
A taky vim, ze mapy.cz a OSM se casto v detailech map lisi.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on February 25, 2016, 11:03:56
To jsem netušil že i velký Menion čte témata o Brouteru :-)

Že Mapy.cz pouzivaji OSM pro zahranici vim, ale myslel jsem, ze pro CR/SR pouzivaji svoje mapy.
A taky vim, ze mapy.cz a OSM se casto v detailech map lisi.

Malý Menion čte vše, jen zrovna tuhle vaší sálodlouhou diskuzi hodně zběžně :).

A pokud "víš", pak mě ignoruj. Tvá věta byla tolik obecná, že jsem si neodpustil doplnění. Je to jak píšeš, v ČR se OSM data neaplikují, jen v zahraničí. Tedy alespoň co vím.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 25, 2016, 11:09:37
Neber to špatně, velmi si cením Tvého doplneni, já si říkal, že mi třeba něco uniklo.....
Já to prve bral ze Dan se pohybuje v kontextu CR.

Ukecane to je, ber to jako CZ Brouter Helpdesk na Locus foru :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 25, 2016, 12:13:31
jj, myslel jsem ČR co se týče mapy.cz, a taky +1 pro Brouter, že zná více pěšinek :)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 25, 2016, 12:16:55
Pak ale Brouter  nepotřebuješ. On má / s pár mezicily na kterych trvas /  navrhnout trasu, kterou bys Ty jinak navrhl ručně, Ledaže si definuješ nějakého šíleného motáka po lese, který Ti žádný rozumný route engine nenavrhne.
myslel jsem právě toho motáka v lese :)
Jinak nejvíce používám Brouter s from, to, via, nogo
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 25, 2016, 12:43:35
#+++ special downhill parameters
assign considerdownhill         1                  # use special penalties for downhills? (enables/disables below parameters)
assign dh_penalty               2.0                # additional penalty for unwanted downhills
assign dh_difficult_penalty     10                 # additional downhill penalty for ways with high difficulty
assign dh_use_tracks            1                  # use less penalty for downhill tracks than for other waytypes? (0/1)
assign dh_track_penalty         multiply 0.75 dh_penalty # reduced downhill penalty for tracks


uvažuji na tímto, jaké hodnoty u těchto 5-ti položek jsou základní, t.j. bez omezení? 0?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 25, 2016, 14:28:48
Velice závisí na tom, co presne myslíš tím "bez omezení". "Jen jej nechte, at se zabije" ?   ;)

Brouter používá pro klasifikaci cest parametr "costfactor", kterým násobí délku cesty. Volitelne také parametry uphillcostfactor a downhillcostfactor, které použije, pokud cesty vyhodnotí, že vede do kopce nebo s kopce. ( To není vždy totéž co fyzický stav, díky systému filtrace výškových dat. Napr. pokud se neco porad vlní v rámci 10 výškových metru, bere to jako rovinu. ).

uphillcostfactor / downhillcostfactor obvykle vuci costfactor nekde povolí, nekde pritáhnou. Napr. stoupani do kopce na silnici prvni tridy nebo po pesine s MTB_scale=3 a víc,  není úplne to pravé orechové. Podobne sjezd po bahnité pešine taky nemusí lákat každého.

Edit: výše uvedený profil penalizuje MTB scale 3+ z kopce jeste vice, nez po rovine,a take  tracks/paths s grade 5.
obojimu dava dh_difficult_penalty  10.  Penalizaci grade5 vyloucis, pokud nastavis track_penalty natvrdo na nulu. ( grade5 ma 0.2 ). Profile totiz testuje track_penalty na nenulovou hodnotu, a prida dh_difficult_penalty 10, kdyz neni nulova.


assign considerdownhill         0  nastaví "žádné speciální naastavení pro sjezd" 
pouzije proste costfactor jak po rovine
a tím pádem všechny ostatní parametry nehrají žádnou roli.

Ale porádne si to rozmysli, práve pro MTB
mají uphillcostfactor / downhillcostfactor vetší význam než kdekoli jinde.

Já bych zacal u assign dh_penalty , tam by 0.0 az tak nevadila.
Podobne muzes nastavit na nulu tracktype_penalty

assign tracktype_penalty 0

Doporuuji naucit se syntaxi Brouter scriptu a delat takove upravy , kde vim co delam.


#+++ special downhill parameters
assign considerdownhill         1                  # pouzij specialni nastaveni pro sjezd (povoli/zakaze parametry dole)
assign dh_penalty               2.0                # pridavna penalizace pro nezadouci sjezdy
assign dh_difficult_penalty     10                 # pridavna penalizace pro sjezdy s velkou obtiznosti
assign dh_use_tracks            1                  # pouzij mensi penalizaci pro sjezd po lesni/polni ceste (track) (0/1)
assign dh_track_penalty         multiply 0.75 dh_penalty # mira redukce takove penalizace - default faktor 0.75
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 26, 2016, 13:47:31
Tak jsem zkoušel hýbat s těmi parametry: assign tracktype_penalty, assign dh_penalty obě hodnoty na 0, a velký rozdil v trase jsem neviděl.
Zatím se mi nejvíce osvědčil tvůj profil s upraveným MTB faktorem na 2 a smallpaved na -0,5. K tomu ten stejný s MTB 1 a smallpaved -0,3. První profil mi vytvoří terénní trasu a druhý bude fajn na návrat z terénu pokud už budu prošitý (to se asfalt hodí :) ).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 26, 2016, 18:41:05
U mých profilu navic snadneji upravis modifikaci pro výjezd a sjezd,
protoze pouzivam aditivni pristup.
Kladne cislo prida penalizaci vzhledem k profilu po rovine, záporné ubere.
Default upravy jsou spise konzervativni, ale jestli chces, muzes se v tom pro vlastni potrebu povrtat.

Code: [Select]
  assign uphillcostfactor =
max 1.0  add rawcostfactor2
if   ismainroad                           then 0.1
else if highway=residential|living_street then -0.1
else if ispaved then -0.1
    else if surface=gravel|pebblestone      then 0.2
    else if ismuddy                         then 0.2   
    else if isunpaved                       then 0.1   
    else                                         0.0
                             

  assign downhillcostfactor =
max 1.0  add rawcostfactor2
if   ismainroad                          then -0.1
else if  highway=residential|living_street then 0.0
else if  ispaved then -0.1
else if surface=gravel|pebblestone then 0.5
else if surface=fine_gravel|sand then 0.4
    else if ismuddy                     then 0.5 
    else if tracktype=grade5            then 0.4
else if tracktype=grade4            then 0.3
else if highway=path|footway then 0.2
    else if tracktype=grade3            then 0.2
    else if surface=cobblestone   then
   if iswet then 0.3 else 0.1
    else if tracktype=grade2            then 0.1
    else if isunpaved                then 0.2
else                                    0.0
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 27, 2016, 06:36:14
Ještě malé doplnění....

Profily mají na začátku parametr assign iswet( je mokro ) 0.
0 znamena sucho,
1 znamena za mokra, penalizujici cesty s ocekavanym kluzkym/blativym povrchem, a mirne preferujici zpevnene povrchy.
Je to cilene pro trekking, takze s vysokym MTB factorem to asi bude mit menši efekt ale stoji za to to vyzkouset.


Up/downhill cutoff parametry Urcuji prah sklonu cesty v procentech.
Od sklonu se nejdrive odecte tento prah, a pokud neco zbude, tak se s tim dale pracuje.

Tento práh má dvojí význam.  Určuje bod,
1/ od ktereho se zacne progresivne cesta penalizovat ( penalizace muze byt nulova, napr u hiil 0 pro cestu do kopce)
2/ od ktereho se zacne cesta povazivat za jizdu z/do kopce ve smyslu preferenci pro takovou jizdu.

Hills  uphillcutoff downhillcutoff
0      1.5              1.5              Trekking default
1      3.0              1.5              Trekking Poutnik default
2      1.0              0.5              Vyhyba se kopcum
3      0.5              1.5              Experimentalni - minimalni cas

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 27, 2016, 10:32:40
Hills  uphillcutoff downhillcutoff
0      1.5              1.5              Trekking default
1      3.0              1.5              Trekking Poutnik default
2      1.0              0.5              Vyhyba se kopcum
3      0.5              1.5              Experimentalni - minimalni cas

 
Pokud si v profilu u Hills nastavím 2, znamená to, že uphillcutoff bude mít hodnotu 1 a downhillcutoff bude mít hodnotu 0?5, pochopil jsem správně? Tzn. vyhýbá se výjezdům i sjezdům?

edit
Když porovnám tvůj  původní profil mnou upravený (MTB faktor 2 a smallpaved -0,5, Hill 1) vs. ten stejný profil jen navíc s Hill 2.0 tak rozdíl ve výpočtu je ten, že první profil mi spočítá trasu s více nastoupanými metry avšak mírnějšími kopci (kopcovitější trasa s mírnějším převýšením) a druhý (s uphillcutoff 2) omezí nastoupané metry na minimum avšak za cenu prudkého stoupání (velké převýšení).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 27, 2016, 22:47:38
Ad hills 2 - ano, pochopil jsi spravne, uphillcutoff 1 a downhillcutoff 0.5.  Výjezdům i sjezdům se vyhyba proto, ze ma kombinaci nizkych cutoff a vysokych cost hodnot.

Sada Hills 2 je pro náročnější trekking a zvlast MTB nevhodna, pouziva se hlavne pro velomobily, cyklotrampy s těžkými brašnami a kohokoli, kdo se chce i mirnym kopcum vyhnout i za cenu, ze dost prodlouzi trasu. Pro MTB jsou lepsi vyssi cutoff a nizsi cost.

Edit : Např. hills 2 pri stoupání 3% přidá na každý 1 km úsek takové  cesty penalizaci 1.6 km.
Takže Brouter dá přednost 2.5 km srovnatelného úseku po rovině, protože jej bere jako efektivně kratší.

Hills 1 nepřidá žádnou  penalizaci, protože ji začíná pridávat právě až od 3%.
Hills 0 nepřidá žádnou  penalizaci, protože cutoff sice je 1.5%, ale hodnotu cost ma nulovou.

Císla nahoře platí pro jinak ideální cestu s costfactor 1.0.  Pro méně preferované cesty s costfactor >1 se efekt penalizace kopců úměrně zmenšuje.  Má-li cesta costfactor 2.0, stoupání 3% a je pouzita sada hills2 a MTB factor 0, pak efekticni delka 1 km cesty je 3.6 km versus 2 km po rovine. Takže už ne  násobek 2.6, ale pouze 1.8.

Cost se navíc snižuje MTB faktorem, při jeho hodnotě 1.5 je poloviční. Pri MTB factoru 1/1.5/2 je penalizace 1.067/0.8/0,533 km.


Hills 0 a 1 pracují tak, že hlavní ragulační faktor ohledně množství kopců je downhilcutoff/cost.

Hills 1  to s pomoci Uphillcost s vyssim uphillcutoff faktorem pouze doplnuje, aby daval prednost mirnejsim stoupanim.
Kdyby se pouzil stejny cutoff jako pro sjezd, prakticky by už něměl rozlišovací funkci, jen by zdvojoval efekt.

1000 m cesty dostane v kopcich  penalizaci
 max( 0, Stoupani% - uphillcutoff ) * 10 * uphillcost    v metrech
resp.
 max( 0, Klesani% - downhillcutoff ) * 10 * downhillcost,   v metrech

Sada      Uphill         Downhill
          cutoff cost    cutoff cost
Hills 0   1.5    0       1.5    60
Hills 1   3.0    60      1.5    60
Hills 2   1.0    80      0.5    80
Hills 3   0.5    60      1.5    0
--------------------------------------------------

Celou penalizaci kopcu jsem podal ponekud zjednodušeně. Záměrně jsem  vynechal práci s výškovým bufferem, který je v Brouteru implementován kvůli šumu výškových dat. Buffer ovlivnuje hlavně krátké výjezdy a sjezdy s malým převýšením,
a sklony těsně nad cutoff. Výše uvedené počty platí jen pro dostatečně dlouhá klesání/stoupání.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 28, 2016, 10:42:44
Když chci profil upravit tak, aby pokud bude stoupání , tak preferoval mírnější stoupání ale prudší sjezdy, tak s čím mám pohnout? V profilu jsem uphillcutoff nenašel. Resp jen tohle
assign   set_uphill_cost      1 # 1 as default
assign   set_downhill_cost    1 # 1 as default
Jedná se pořád o ten tvůj předělány profil s MTB 2 a smallpaved -0,5
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 28, 2016, 10:50:37
Přímá preference strmějších sjezdů není v současné implementaci Brouteru možná,  pouze penalizace, včetně nulové, od urcite, i nulove, urovne sklonu.

Já v profilech up/downhill cost/cutoff počítam, takže bych Ti doporučil spíš vrtat se ve vychozích hodnotach, pochopit vyznam updownhill cutoff/cost a seznamit se se syntaxi Brouter profilu.

Pro preferenci mirnejsich stoupani je puvodni nastaveni hills 1 OK. Kdysi jsem to počítal a při stoupání 3% je typická rychlost tuším okolo 14 km/h. Pro zruseni penalizace sjezdu můžeš nastavit cost na 0 - VIZ DOLE. Ale moc to nedoporučuji, bude to mít za následek, že profil nebude vůči kopcům  vybíravý, protože tím zrušíš hlavní penalizaci celkového prevyseni.Jinými slovy, nerozpakoval by se vyjet na Everest, pokud stoupání bude do 3%. Navíc penalizace kopců je s MTB factor 2.0 už hodně slabá.

Co bych spíš doporučil je pohrat si misto penalizace kopcu, s penalizacemi costfactoru na rovine a z kopce,
Budou-li mit cesty z  kopce vetsi penalizaci, pak profil da prednost kratsimu sjezdu a delsi rovine, pred delsim sjezdem a kratsi rovinou, při celkově stejne delce, prevyseni  a kvalite.. Opět to tak úplně neplatí pro malé/krátké kopce, kvůli bufferu.

EDIT:
  assign downhillcostfactor =
   max 1.0  add rawcostfactor2

muzes zkusit nahradit

  assign downhillcostfactor =
   max 1.0  add X add rawcostfactor2

kde X je hodnota, o kolik si Brouter ma myslet, ze je sjezd delsi. třeba 0.2 až 0.5
Cim vetsi bude, tim strmejsi sjezdy bude Brouter hledat, protože bude mít vyšší downhillcostfactor driv z krku.

Tohle

assign   uphillcostvalue   switch equal hills 1 70
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3 60
                                0
assign   uphillcutoffvalue   switch equal hills 1 3.0
                                switch equal hills 2 1.0
                                switch equal hills 3 0.5
                                1.5
assign   downhillcutoffvalue    switch equal hills 1 1.5
                                switch equal hills 2 0.5
                                switch equal hills 3 1.5
                                1.5
assign   downhillcostvalue      switch equal hills 1 60
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3  70
                                60 
 


Můzeš nahradit timhle, rovnou bez parametru hills, ktery pak nebude mit zadny vliv. A pak experimentovat

assign   uphillcostvalue   70
assign   uphillcutoffvalue   3.0
assign   downhillcutoffvalue    1.5
assign   downhillcostvalue      60

Z nich se pak počítají skutečné uphillcost, uphillcutoff, downhillcutoff, downhillcost.

Pamatuj, že cost values klesají na 2/3 ( 1/3)  svojí nominální hodnoty při MTB factor 1.0 ( 2.0 )
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 08:07:22
Když chci profil upravit tak, aby pokud bude stoupání , tak preferoval mírnější stoupání ale prudší sjezdy, tak s čím mám pohnout? V profilu jsem uphillcutoff nenašel. Resp jen tohle
assign   set_uphill_cost      1 # 1 as default
assign   set_downhill_cost    1 # 1 as default
Jedná se pořád o ten tvůj předělány profil s MTB 2 a smallpaved -0,5

Pokud prudsi sjezdy preferujes, stalo by za to zrušit penalizaci sjezdů

assign   downhillcutoffvalue    1.5
assign   downhillcostvalue      0

a ladit penalizaci výjezdů

assign   uphillcostvalue   70
assign   uphillcutoffvalue   3.0

Při MTB Factor 1.0(2.0) je ze 70  46.6(23.3), takže počáteční hodnota může jít až cca ke 100 ( 200 ).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 29, 2016, 09:20:28
Ahoj Poutníku. Mám dotaz ohledně MTB faktoru, jde mi o součinnost OSM dat a Brouteru. Všiml jsem si, že většina polních a lesních cest nemá v OSM mapách vyplněny hodnoty jako: povrch, sklon, klasifikace povrchu, hladkost, obtížnost MTB, klasifikace MTB do kopce či IMBA (iD editor). Jak v takových případ Brouter počítá MTB faktor nebo suchou/mokrou variantu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 12:05:42
Ahoj Jirkousi,

Nejjednodussi odpoved asi bude "Tak, jak je pocita." .  :-D   Souvisejici kod profilu má desitky radku a slovní popis kodu byva delsi nez kod sam.

MTB_factor se nepocita, to je vnejsi parametr, ovlivnujici vydnodnoceni OSM dat v Brouter profilu.

Puvodni Trekking.brf profil i moje profily resi problem nedostatecnosti dat ohledne povrchu ( "surface=" ) pomoci konceptu tretího stavu cest/pesin "ani ryba ani rak". Tudíž ispaved ( je zpevnená ) neni totez jako not inunpaved ( neni nezpevnena ). Jsou zpevnene cesty, nezpevnene cesty a  "ani zpevnene ani nezpevnene". Pro tento tretí stav se odecita od costfactor hodnota MTB_factor * 0.33.  Jsou to bud cesty , kde typ povrchu neni znam, nebo s charakterem povrchu nekde mezi, jako drobny sterk, kostky, nekdy se pocítají i válvovane zpevnene povrchy. 

Pro ostatni parametry se opet neznama hodnota "parametr=" vyhodnocuje urcitym zpusobem.

Konkretni dopad minimalnich dat na vypocet costfactoru, ev. vliv volby sucha/mokra se neda napsat jednou vetou. Každá chybející hodnota se pro kazdý parametr  zpracovava jinak. Záleží na to, jaké dílcí fyzicke údaje jsou k dispozici, vede-li tudy nejaka cyklotrasa ( nezavisle na tom, jsou-li preferovane ), a ma-li trasa nejaky udaj ohledne kola. Dale silne zalezi na tom, z jake verze templaty se vychazi, protože ve vývojových verzích se velmi prepracoval system penalizaci cest. Pouzije-li
se hotovy profil, je to jine, jako kdyz DAN experimentuje se smallpaved Trekking-Poutnik vyvojovou template verzi.

V posledni verzi se pouziva system 6 nezavislych penalizaci, kdy se vybere ta nejvyssi z nich. Takze vliv chybejicich  udaju zalezi na ostatnich udajich, a muze byt i nulovy.
Code: [Select]
if istrack then ( add 1.0 max trackclass_penalty max tracktype_penalty max surface_penalty
max not_isbike_track_penalty max roughness_penalty      wet_penalty     )
   

Velice pomuze koncovemu uzivateli, kdyz si profil na konktretni trase otestuje na Brouter Webu, a prohlidne si tabulku ( zaloxka vedle zdrojoveho textu profilu ),
nebo si tabulku lze stahnout jako CSV soubor a prohlednout v Excelu / LibreOffice / OpenOffice. Je tam mnoho zajimavych udaju, mimo jine i cost 1 km segmentu trasy.

Edit: vyskove udaje Brouter vetsinou nebere z OSM dat, ale z vyskovych dat SRTM ( radarova data z kosmu). vyjimecne muze profile pouzit urcita MTB data jako incline= nebo MTBscaleuphill , ale ta jsou malokdy k dispozici.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 29, 2016, 12:42:38
Díky za podrobnou odpověď. Mně to zajímalo hlavně proto, že občas nějaké polňačky či pěšiny do OSM map přidávám a těmi parametry jako hladkost, obtížnost MTB, klasifikace MTB do kopce či IMBA si nejsem moc jist. Přesto vidím, že si Brouter dokáže s profilem, který jsi mi vytvořil na chůzi dobře poradit. Takže jsem si kontroloval co je v OSM zadáno u jiných cest a většinou tam není vyplněno nic, ani povrch. Právě proto mi nešlo nějak do hlavy jak si s tím pak Brouter radí.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 13:03:41
Nejdulezitesi je druh povrchu surface=  a kvalita povrchu tracktype=   ( grade1...grade5). Pro MTB jeste MTB scale - tam napomuze OSM wiki - je i v cestine. V podstate cele vyhodnocovani je o testovani hodnot textovych retezcu, pricemz u mnoha dat je platnou hodnotou i  retezec prazdny = data neznama. )
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 13:07:52
...... Takže jsem si kontroloval co je v OSM zadáno u jiných cest a většinou tam není vyplněno nic, ani povrch......

To se asi tyka hlavne cest, ktere nebyly pridany rucne pri znalosti fyzickeho stavu, ale nejakou davkou z jinych databazi.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 29, 2016, 17:49:53
Pokud prudsi sjezdy preferujes, stalo by za to zrušit penalizaci sjezdů

assign   downhillcutoffvalue    1.5
assign   downhillcostvalue      0

a ladit penalizaci výjezdů

assign   uphillcostvalue   70
assign   uphillcutoffvalue   3.0

Při MTB Factor 1.0(2.0) je ze 70  46.6(23.3), takže počáteční hodnota může jít až cca ke 100 ( 200 ).

Takže z původních
Quote
assign   uphillcostvalue   switch equal hills 1 70
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3 60
                                0
assign   uphillcutoffvalue   switch equal hills 1 3.0
                                switch equal hills 2 1.0
                                switch equal hills 3 0.5
                                1.5
assign   downhillcutoffvalue    switch equal hills 1 1.5
                                switch equal hills 2 0.5
                                switch equal hills 3 1.5
                                1.5
assign   downhillcostvalue      switch equal hills 1 60
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3  0
                                60 

mám nastavit
Quote
assign   uphillcostvalue   switch equal hills 1 100 - hodnota může jít až k 200
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3 60
                                0
assign   uphillcutoffvalue   switch equal hills 1 3.0
                                switch equal hills 2 1.0
                                switch equal hills 3 0.5
                                1.5
assign   downhillcutoffvalue    switch equal hills 1 1.5
                                switch equal hills 2 0.5
                                switch equal hills 3 1.5
                                1.5
assign   downhillcostvalue      switch equal hills 1 0
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3  0
                                60 
?
změněné hodnoty jsou tučně
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 18:22:56
Tak nejak. Ale myslel jsem to spis ze to jsou hodnoty - pro patricne MTB faktory, kdy by jeste Brouter nemel zlobit.
Ale spis bych Ti to zvysovat neradil, protoze pak se mu nebude do kopcu chtit.

Napadlo me, ze z praktickych duvodu by bylo lepsi profil hills 1 nechat, a strcit to spis do profilu hills 2 nebo 3, ktere pravdepodobne nepouzijes. Ovsem, pokud si to ulozis jako svuj vlastni koncovy profil, pak je to celkem jedno.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on February 29, 2016, 19:06:56
Zkouším to v testovacím profilu, ten co aktuálně používám (sedí mi) měnit nebudu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 29, 2016, 19:17:20
Autor Brouteru na forech/nebo v dokumentaci zminoval, ze kdyz je xxhillcost * xxhillcutoff > 100, muze dochazet k planovacim artefaktum. Brouter se pak pry nekdy snazi umele delat mikrozajizdky, aby nahnal vzdalenost a kopce mu pak prevysenim nebo strmosti vychazely mensi. V praxi jsem nic takoveho nepozoroval, ale zas jsem jej moc nepokousel.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on March 01, 2016, 13:48:17
A ještě se tě zeptám, jak upravit profil, když bych od něj chtěl, aby se částečně vyhýbal kopcům (ne za každou cenu). Pořád jde o ten tvůj profil mnou upravený (MTB faktor 2 a smallpaved -0,5). Na minulé stránce jsi psal, že když upravím Hill na hodnotu 2, tak je to už moc a je to vhodné na cestování na těžko.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 01, 2016, 14:29:28
Žádný profil se nevyhýbá kopcum za každou cenu, nýbrž kazdy kopec má pomoci cutoff a cost svou stanovenou cenu vyjadrenou v ekvivalentni delce trasy.

Jde o to, ze hlavni vyznam penalizacnich profilu pro kopce lezi mimo MTB, stejne jako nastaveni jejich nominalnich hodnot.

V Implementaci MTBfactoru je jejich snižování zvolené tak,  aby se tolerance vuci kopcum zvyšovala spolu s rostouci preferenci cest v terenu. Pokud se Ti posun preferenci cest a penalizace kopcu zda nevyvazeny, klidne muzes s up/downhill cutoff/cost pohnout a zvolit si vlastni hodnoty.

Je mozne do budoucna implementovat balancni faktor.


Hills 0 ma pri MTB factor 2     up/downhillcutoff 1.5/1.5, up/downhillcost 0/20 
Hills 1 ma pri MTB factor 2     up/downhillcutoff 3.0/1.5, up/downhillcost 23/20 
Hills 2 ma pri MTB factor 2     up/downhillcutoff 1.0/0.5, up/downhillcost 27/27 

1 km 6% stoupani Te prijde navic
u Hills 0 na  ( 1000 *(6-1.5)/100 * 0 ) = 0 m
u Hills 1 na  ( 1000 *(6-3)/100 * 23 ) = 690 m
u Hills 2 na  ( 1000 *(6-1)/100 * 27 ) = 1350 m

1 km 6% klesani Te prijde navic
u Hills 0 na  ( 1000 *(6-1,5)/100 * 20 ) = 900 m
u Hills 1 na  ( 1000 *(6-1,5)/100 * 20 ) = 900 m
u Hills 2 na  ( 1000 *(6-0.5)/100 * 27 ) = 1485 m

Edit: s MTB 0.0 jsou vsechny vyse uvedene ekvivalentni metry 3x delsi - u dalkocykloplazu se kazdy vyskovy metr pocita.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 01, 2016, 17:11:14
Co bych Ti mozna poradil, je nahradit

Code: [Select]
assign   uphillcostvalue switch equal hills 1 70
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3 60
                                0
assign   uphillcutoffvalue switch equal hills 1 3.0
                                switch equal hills 2 1.0
                                switch equal hills 3 0.5
                                1.5
assign   downhillcutoffvalue    switch equal hills 1 1.5
                                switch equal hills 2 0.5
                                switch equal hills 3 1.5
                                1.5
assign   downhillcostvalue      switch equal hills 1 60
                                switch equal hills 2 80
                                switch equal hills 3  0
                                60 

a

Code: [Select]
assign   MTB_hillcostfactor   multiply -0.3333 ( max -3.0 ( multiply -1.0 ( max 0.0 MTB_factor ) ) )
                  # for MTBfactor <=0 is 0, for MTBfactor >=3 is 1, otherwise 0.3333 * MTBfactor
      # progressively decreases hillcosts to be 0.0 at MTB_factor = 3.0
      # if MTB_factor = 1 , then downhillcost decreases e.g. from 60 to 40
 
assign   downhillcost if ( and consider_elevation set_downhill_cost )  then
        ( multiply ( add 1.0 ( multiply MTB_hillcostfactor -1.0 ) ) downhillcostvalue ) else 0

assign   uphillcost   if ( and consider_elevation set_uphill_cost   )  then
        ( multiply ( add 1.0 ( multiply MTB_hillcostfactor -1.0 ) ) uphillcostvalue ) else 0

assign   uphillcutoff    if ( and consider_elevation set_uphill_cost )   then    uphillcutoffvalue else 1.5
assign   downhillcutoff  if ( and consider_elevation set_downhill_cost ) then  downhillcutoffvalue else 1.5

primo pomoci kodu nize, a laborovat primo s konecnymi cisly.
Tak budes mit penalizaci kopcu nezavislou na MTB faktoru.

Code: [Select]
#ekvivalent hills 1 srazeny MTB factorem 2.0  
assign   downhillcost  20
assign   uphillcost    23
assign   uphillcutoff    3.0
assign   downhillcutoff  1.5
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on March 02, 2016, 15:15:58
#ekvivalent hills 1 srazeny MTB factorem 2.0             
assign   downhillcost  20 - když nastavím 0, tak se sjezdy nebudou vůbec omezovat?
assign   uphillcost    23   - když nastavím vyšší číslo, tak se budou více eliminovat výjezdy?
assign   uphillcutoff    3.0 tohle je tolerance, která se odečítá od skutečného stoupání (nebo klesání u downhillcutoff)?
assign   downhillcutoff  1.5
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 02, 2016, 15:31:27
#ekvivalent hills 1 srazeny MTB factorem 2.0             
assign   downhillcost  20 - když nastavím 0, tak se sjezdy nebudou vůbec omezovat?     
    Nebudou ( kromě rozdilů mezi costfactor a downhillcostfactor
assign   uphillcost    23   - když nastavím vyšší číslo, tak se budou více eliminovat výjezdy?
    Budou
assign   uphillcutoff    3.0 tohle je tolerance, která se odečítá od skutečného stoupání (nebo klesání u downhillcutoff)?
    Ano. a zaroven je to tolerance, ve ktere se priority pocitaji podle costfactor, a ne podle uphillcostfactor/downhillcostfactor  ( nasobek, kterym se prodluzuje fyzicka delka trasy )
assign   downhillcutoff  1.5


Code: [Select]
Pocitana delka = fyzicka delka * costfactor pro rovinu

Code: [Select]
Pocitana delka = fyzicka delka * [ uphillcostfactor  +  ( Stoupani% - uphillcutoff ) /100 * uphillcost ]pro stoupani

Code: [Select]
Pocitana delka = fyzicka delka * [downhillcostfactor  +  ( Klesani% - downhillcutoff ) /100 * downhillcost ]pro klesani

Stoupani/klesani neni dano samotnou OSm mapou, ale vyskovymi radarovymi terennimi daty, ktera jsou soucasti Brouter souboru RD5. Stoupani samotne cesty nekdy byva v mape zmineno jako incline=* , je ale velmi hrube, a musi se zpracovavat v ramci costfactoru. V mych profilech zohledneno neni, protože mimo MTB nema moc vyznam a není časté.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on March 04, 2016, 10:24:23
díky
Ještě jsem si všiml, že si upravil původní profil Trekking-Poutnik a doplnil tam

 
Code: [Select]
# Version 2.4.3 ALFA - !  added experimental up/downhillcostfactor shifts
čeho se to týká?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 04, 2016, 15:51:07
Já jsem neupravil původní profil, já jsem upravil šablonu profilu, která je ve vývoji. Takže musíš počítat s tím, že se může kdykoliv překopat..   :)  Změna se týká tématu, o kterém jsme se bavili - experimentalní konstantní posun uphillcostfactor/downhillcostfactor vuci costfactor, a to pomoci uphillCFshift / downhillCFshift

Code: [Select]
  assign uphillcostfactor =
max 1.0 
add uphillCFshift
add rawcostfactor2
<promenliva cast>

  assign downhillcostfactor =
max 1.0
add downhillCFshift
add rawcostfactor2
<promenliva cast>

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on March 05, 2016, 18:49:05
Zdravím Poutníku, dal jsem na help desk Locusu dotaz ohledně doplnění navigace. Jestli jsem ale odpověď Meniona správně pochopil, tvoří se příkazy přímo v Brouteru. Proto se zkusím zeptat zde.
Dotaz je, zda by bylo technicky možné doplnit navigační pokyny. Například když odbočuji ze silnice na cyklotrasu, tak by mohlo být: "Odbočte doprava na cyklotrasu č. XX". U turistiky zase třeba: "Pokračujte po modré" (značce), případně u silnic: "Odbočte doprava na I54".
Není možné něco takového v Brouteru vytvořit? Dost by to zlepšilo srozumitelnost pokynů.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 05, 2016, 19:16:27
Co vím od autora Brouteru, tak výhledově s generováním navigačních příkazů počítá, ale kdy se jich dočkáme se zatím neví. Profil sám o sobě je t.č. vygenerovat nemůže.

Co by šlo udělat už teĎ ( ale chtelo by to hodně chytrou hlavu ) je napsat externi utilitu, možná v Excelu chytre VBA makro, která by navigacni prikazy nastrkala do GPX souboru dodatecne, pokud to pak Locus umi pouzit.

Utilitka by vyhodnotila 2 soubory vygenerovaní Brouter Webem: 1/standardní Brouter GPX route ( interne track )  2/CSV soubor, popisujici jednotlive OSM segmenty  cesty. Jednotlive souřadnice GPX route by se porovnaly se souradnicemi v CSV, nejsou-li nahodou hranicnim bodem segmentu. Pokud ano vlozil by se navigační pokyn.

Myslím ale, že konkrétní označení cesty neni v RD5 souborech Brouteru k dispozici, bylo by to spis oznaceni typu cysty, resp tridy cyklostezky, ale uz ne jejiho cisla nebo nazvu.

http://brouter.de/brouter/profiles2/lookups.dat

Viz tez http://help.locusmap.eu/topic/dopln%C4%9Bn%C3%AD-pokyn%C5%AF-navigace-o-zna%C4%8Den%C3%AD-stezek-a-silnic
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on March 05, 2016, 19:22:18
Tušil jsem, že to nebude jen tak, ale bylo by to fajn.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 05, 2016, 19:34:26
Další možnost je vygenerovat GPX trasu znovu z CSV souboru a s nav. pokyny.

Ta by ale byla mnohem ridší než původní GPX ,
takže by byla pouzitelna jen pro navigaci podel GPX, pro navadeni jen s obtizemi.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on March 16, 2016, 07:47:07
Ahoj Poutníku, mám na Tebe dotaz, který sice není k Brouteru, ale protože víš jak se detekují cesty pro navigaci, tak mi snad poradíš. Mám v okolí několik polních cest, které jsou i po menším dešti pod vodou. Pod vodou myslím doslova, zkusím přiložit fotky. Za sucha jsou ale schůdné, po jedné z nich je dokonce vedena značka KČT. Uvažoval jsem jak je zadat do OSM mapy, aby bylo zřejmé, že jsou za mokra neschůdné a navigace po nich neplánovala trasu ani pro pěší. Obě se totiž nedají nijak obejít.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 16, 2016, 08:04:24
Problém má dvě části :
1/ Jak to dostat do OSM

Přiznávám, že nejsem zkušený OSM tagger.
Mrkni sem, https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Conditional_restrictions   
na obecnou syntax OSM tagů a Na Podminka-stav silnice.  Melo by to jít

<typ omezení>[:<způsob dopravy>][:<směr>]:conditional   = <hodnota omezení> @ <podmínka>[;<hodnota omezení> @ <podmínka>]

Ve značkách access, které se omezují na určitý způsob dopravy se typ omezení access: obvykle vynechává.

<režim dopravy>[:<směr>]:conditional
  = <hodnota omezení> @ <podmínka>[;<hodnota omezení> @ <podmínka>]


Edit: Může tam být ale háček, že správci OSM mohu požadovat, aby to bylo založeno na oficiálním omezení,
a nikoli na subjevním - jakkoliv praktickém - hodnocení.( tagování pro navigaci ). Najdou se lidé, kteří by se hádali, je-li to průchozí nebo průjezdné...Třeba maxspeed:wet = 60 na zakladě značky "60" s tabulkou "za mokra" a ne na rozumovem závěru, že "při dešti tam nejezděte vic jak 60kou" . Zákaz vstupu / vjezdu na kole zamokra tam není, a Conditional restrictions jsou myšlena jako podmíněná omezení, nikoliv podminena doporučení....

2/ Jak to dostat do Brouteru

Tady může být problém - možná dočasný - protože Brouter do svých souborů RD5 neexporuje automaticky všechny OSM tagy týkající se cest, kvůli designu formatu dat. Tagy nebo jejich hodnoty pouzivane velmi zridka tam nemusi byt, zvlast pokud to je dabelska kombinace jako výše.   Viz tez http://brouter.de/brouter/profiles2/lookups.dat

Soucasny workaround by mohl byt, u kola si pohrat s MTB faktorem., nebo vyhledově implementovat do profilu "silu zamokra". to by pak ale platilo plošně pro včechny cesty daného druhu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on March 16, 2016, 08:32:10
Tu podmínku prostuduji, ale raději bych na to šel nějakou jednoznačnější cestou i kvůli zobrazení v mapě. Nevíš třaba jaký "povrch" by mohl být pro navigaci nejvíce "odpuzující"? Okolo cesty bych pak mohl vytvořit pásy s mokřadem nebo blátem, nevím ale jestli je něco takového vůbec možné.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on March 16, 2016, 08:40:11
Hlavně je třeba ctít zásadu OSM, aby tagy odpovídaly reálnému stavu a nikoli aby se navigace chovala tak, jak chceme.
muzes tam dat
surface=mud tracktype=grade5
a ja zkusím dat vysokpu penaltu pro iswet.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on March 16, 2016, 08:45:51
Díky, zkusím to napřed takhle: surface=mud tracktype=grade5 snad to bude stačit. Zkoušel jsem psát dotaz i na Google+ s OSM sekci, ale tam mi radili dát jen poznámku do "Desription".
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Condor on April 02, 2016, 22:16:39
Vzhľadom na to že mapquest nefunguje a v dohľadnej dobe bude asi z Locusu odstránený sa budeme asi viacerí orientovať na Brouter ktorý má určité obrovský potenciál a možnosti prispôsobenia.

Niektorým veciam v ňom nie úplne rozumiem tak poprosím znalých o pomoc a odpoveď :-)

Ako funguje vzťah medzi profilom zvoleným v Brouter a možnosťami výberu trasy v Locuse? Zmena profilu v BR nemá vplyv na tie možnosti pri výbere v navigácii v Locuse kde stále je len auto rýchla, krátka, cyklo rýchlo , krátka a pešo. Podľa ktorého profilu ráta Locus trasu pri jednotlivých možnostiach?

Pre MTB a turistiku sú v BR masaker možnosti personalizácie parametrov.
Mne (a po ukončení mapquestu aj viacerým) sa jedná o navigáciu pre auto. Našiel som len jeden profil ten car-test.

Poutnikl:
Bolo by možné nastaviť profil alebo viacero profilov pre auto s možnosťami ako: Vyhnúť sa spoplatneným, diaľnici, nespevnené cesty, prípadne nejaká optimálna (ekonomická) trasa.
Predpokladám že BR toho dokáže ešte oveľa viac a asi aj prepočet času podľa povolených rýchlosti? Neviem či tieto dáta má...

Vopred ďakujem za odpovede :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on April 02, 2016, 23:28:01
K navigaci pro auto viz http://forum.locusmap.eu/index.php?topic=5053.0 (http://forum.locusmap.eu/index.php?topic=5053.0)

K mým experimentálním car profilům více zde https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Car-profiles (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Car-profiles)
ale s výhradou viz výše. Také je třeba znát Brouter specifika ohledně navigace dlouhých tras a time outu.
Edit - Brouter si dlouhou trasu umi ve specialnim modu predem "predvypocitat" a pak mu to naostro jde rychleji, takze mu cas nevyprsi.

Brouter navenek pouziva navigacni mody   auto/kolo/pesi  rychle/kratke , vyuzivane navigacni aplikaci OSMAnd / LocusMAp / OruxMaps. Locus pro pesi.pouziva jen pesi-rychle.

Interne se pak v aplikaci Brouter konfiguruje mapovani navigacnich modu na profily.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Condor on April 02, 2016, 23:57:12
Dik za obe odpovede tu aj vedľa ;-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on April 13, 2016, 11:53:06
Ahoj Poutníku, nevíš proč se v poslední době neobjevují nové instrukce pro navigaci? http://brouter.de/brouter/segments4/ Dříve se aktualizovaly zhruba po týdnu a teď jsou tam stále z 20.3.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on April 13, 2016, 12:45:04
Spíše bych řekl že původně se aktualizovaly méně často a po tom týdnu až v poslední době. Pokud vim tak to nemá pevný plán. Třeba mu zkrouhli data..
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on April 13, 2016, 13:21:32
Teď si vzpomínám ze mel dovolenou tak ti asi bude tim.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 17, 2016, 15:50:26
Teď proběhla aktualizace Locusu na 3.17.0, s tím, že podporuje navigační povely Brouteru. Brouter se taky aktualizoval na 1.4.2 a u něj je napsáno, že se musí aktualizovat profily (konkrétně vymazat celou složku profiles2 a potom spustit Brouter znovu).

A tebe poutniklu bych se chtěl zeptat, jestli budou dále fungovat mé profily (resp. původní tvoje profily, které jsme spolu ladili směrem k MTB někdy v březnu tady na fóru)? Nebo se musí tyto profily taky aktualizovat/upravit?

A obecná otázka k nové aktualizaci Locusu, takže teď příkazy vygeneruje Brouter a Locus je jen hlásí?

Dík
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Jencek on May 17, 2016, 16:18:41
Po zběžném prozkoumání defautl profilů, jsem našel jeden řádek co nejspíš zodpovídá za navigační příkazy ten tučně označený

assign validForCars 1
assign pass1coefficient 1.3

assign turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style

přidal jsem jej do poutníkovo profilu a routování i s navigačnímy příkazy funguje, dokonce i hlásí, který výjezd na kruháči, za mě lepší než doposud  :D :D, takže nejspíš přidat do všech profilů tento řádek a je vše skoro postaru, budu testovat :o
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2016, 16:25:17
V Poutníkovo profilu to už je..., společně s priorityclassifier

https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Car-Profile/master/Car-test-Template.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Car-Profile/master/Car-test-Template.brf)
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf)
https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/master/Hiking.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/master/Hiking.brf)

a více zde...
https://github.com/poutnikl/Car-Profile (https://github.com/poutnikl/Car-Profile)
https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik (https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik)
https://github.com/poutnikl/Hiking-Poutnik (https://github.com/poutnikl/Hiking-Poutnik)

https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles)
https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2016, 16:36:31
Teď proběhla aktualizace Locusu na 3.17.0, s tím, že podporuje navigační povely Brouteru. Brouter se taky aktualizoval na 1.4.2 a u něj je napsáno, že se musí aktualizovat profily (konkrétně vymazat celou složku profiles2 a potom spustit Brouter znovu).

A tebe poutniklu bych se chtěl zeptat, jestli budou dále fungovat mé profily (resp. původní tvoje profily, které jsme spolu ladili směrem k MTB někdy v březnu tady na fóru)? Nebo se musí tyto profily taky aktualizovat/upravit?

A obecná otázka k nové aktualizaci Locusu, takže teď příkazy vygeneruje Brouter a Locus je jen hlásí?

Dík

Už se mi to trochu plete co kdy a pro koho ...   :-)   Staré profily fungovat samozřejmě budou, ale bez navigačních pokynů.
O té doby jsem samozřejmě udělal pár updatů a a něco dal na Brouter profiles. Ale úplně nejlépe bude, když si stáhneš poslední verzi  https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/master/Trekking-Poutnik.brf).

Pokud to byl ten MTB a MTB light, tak si tam zmen  MTB faktor na 2.0/1.0 a smallpaved faktor na -0,5/-0,3 jak jsi měl předtím a ulož jako MTB.brf a MTBlight.brf, anebo jak sis to sám prve nazval. anebo si poznač, jaké jsi měl nastvení ve starém profilu, a přenes si hodnoty  do nového.

Je to popsáno i tady https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik (https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik)  dole ( anglicky ).

navigační pokyny zatím fungují pouze pri použití GPX souborů. Přes Locus interní interface zatím ne, ale oba autoří na tom pracují. Brouter do GPX ukládá, na jakém místě má být jaký pokyn - treba na souradnici X a Y ostře doprava.
Locus to pak interpretuje stajne jako vlastní pokyny. Má to výhodu, že to už nehlásí na GPX každou zatáčku, ale má to ještě mouchy, je třeba to hlídat.
Udajně to mj. ještě zlobí, pokud máte na trasenávraty do stejného bodu, např. zajízdka  ke hradu a zpet.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on May 17, 2016, 22:21:37
Přes interní interface to rozhodně funguje, osobně nic jiného nepoužívám!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2016, 23:48:54

No, ja ho obvykle na kratsi trasy pouzivam taky. Ale myslel jsem, ze pro nav. hints jeste neni hotovy - ta novinka mi nejak unikla.....  Diky.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 07:37:21
Ahoj Poutníku, já mám od Tebe taky dva upravené profily, jeden na nordic walking a jeden na kolo pro silnice třetí třídy. Protože jsou opravdu vynikající nerad bych se jich zbavoval. Bode na nich třeba dělat s novou verzí Brouteru nějaké úpravy? Soubory posílám v příloze a předem díky.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 07:51:17
Ahoj Jirkousi, je to jako jsem psal Danovi. Všechny změny jsem zanesl do novější verzí šablon, takže maximálně nejsou ve výchozím stavu aktivní, ale jsou tam. Takže pouze přenést hodnoty změněných parametrů do nové šablony - viz příspěvek o 5 pozic výše - a uložit pod starým názvem.

U trekking profilu si tam dáš

assign   MTB_factor        -1.7 # default 0.0
assign   smallpaved_factor    2.0 # default 0.0

U Hiking profilu
assign   Offroad_factor           1.0 # default 0.0,

Tohle platí trvale i pro budoucí verze šablon.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 08:15:05
A neděla jsi náhodou u těch mých profilů nějaké zásahy, které klasický Treking a Hiking neobsahuje? Nicméně chápu, že si nemůžeš vše pamatovat, proto se zeptám jinak. Bude stačit, když si do profilů které používám přikopíruji řádek assign turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
Případně do které části bych ho měl vložit?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 08:36:50
A neděla jsi náhodou u těch mých profilů nějaké zásahy, které klasický Treking a Hiking neobsahuje? Nicméně chápu, že si nemůžeš vše pamatovat, proto se zeptám jinak. Bude stačit, když si do profilů které používám přikopíruji řádek assign turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
Případně do které části bych ho měl vložit?

Neobsahoval, ale obsahuje. Vyhýbám se úpravám, které se nedají zobecnit.
Tvoje upravy pouze obsahuji manipulaci s 1 faktorem, ktery tam uz byl, a s druhym, ktery jsem přidal.

Nebude to stačit. - tím vytvoříš generování pokynů, které nebudou správně nakonfigurované.
Prinejmenším zkopíruj priorityclassifier do way context.
turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style . patru do global context.

Osidíš se tím ale o všechny změny, které jsem v šabloně udělal,
a o většinu změn, které jsem přenesl z trekking.brf.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 10:30:09
Mimo ten řádek do global jsem tedy ještě do obou profilů nakopíroval těsně před řádek ---context node... nakopíroval celou tuhle část:
# way priorities used for voice hint generation

assign priorityclassifier =

  if      ( highway=motorway                  ) then  30
  else if ( highway=motorway_link             ) then  29
  else if ( highway=trunk                     ) then  28
  else if ( highway=trunk_link                ) then  27
  else if ( highway=primary                   ) then  26
  else if ( highway=primary_link              ) then  25
  else if ( highway=secondary                 ) then  24
  else if ( highway=secondary_link            ) then  23
  else if ( highway=tertiary                  ) then  22
  else if ( highway=tertiary_link             ) then  21
  else if ( highway=unclassified              ) then  20
  else if ( highway=residential|living_street ) then  16
  else if ( highway=service                   ) then  14
  else if ( tracktype=grade1                  ) then  6
  else if ( highway=cycleway                  ) then  6
  else if ( bicycle=designated                ) then  6
  else if ( highway=bridleway                 ) then  4
  else if ( highway=track|road|footway        ) then  4
  else if ( highway=steps|path|pedestrian     ) then  2
  else 0
                                                     
# some more classifying bits used for voice hint generation...

assign isbadoneway = not equal onewaypenalty 0
assign isgoodoneway = if reversedirection=yes then oneway=-1
                      else if oneway= then junction=roundabout else oneway=yes|true|1
assign isroundabout = junction=roundabout
assign islinktype = highway=motorway_link|trunk_link|primary_link|secondary_link|tertiary_link
assign isgoodforcars = if greater priorityclassifier 6 then true
                  else if highway=residential|living_street|service then true
                  else if ( and highway=track tracktype=grade1 ) then true
                  else false

# ... encoded into a bitmask

assign classifiermask add          isbadoneway
                      add multiply isgoodoneway   2
                      add multiply isroundabout   4
                      add multiply islinktype     8
                          multiply isgoodforcars 16
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Horalka on May 18, 2016, 10:58:25
Mám jeden laický dotaz :-). Když si smažu Brouter a znova nahraju, budu si moct zase stáhnout zadarmo ten samý balík území pro výpočty tras? Vím, že tam bylo nějaké omezení co se stažení objemu dat zdarma týče, tak jestli mi to započítá jako další data nebo to pozná, že jsou to zase ta samá.

Díky.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 11:10:37
Mimo ten řádek do global jsem tedy ještě do obou profilů nakopíroval těsně před řádek ---context node... nakopíroval celou tuhle část:
# way priorities used for voice hint generation 

Jo, to je OK. Ale, - je to Tvoje volba. Já Tě varoval :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 11:21:20
No jo, díky, ale když já jsem s těmi profily tak moc spokojený  ;) a navíc jsem hrozná konzerva, jak si na něco zvyknu...
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 11:23:56
Mám jeden laický dotaz :-). Když si smažu Brouter a znova nahraju, budu si moct zase stáhnout zadarmo ten samý balík území pro výpočty tras? Vím, že tam bylo nějaké omezení co se stažení objemu dat zdarma týče, tak jestli mi to započítá jako další data nebo to pozná, že jsou to zase ta samá.

Díky.

Pokud vím, tak  žádné omezení na objem dat ani placení není. Na druhou stranu nema smysl stahovat něco, co nebudu příští měsíc nebo dva potřebovat.bylo. co vím, tak Brouter má omezení stahovací rychlosti tuším na 200 nebo 250 kB/s.

Mazat data ale není potřeba, a mazat Brouter taky ne. Ale když už, tak si zazalohovat složku segments4 , kdybys o ni přišla, a pak tam obsah zase vratit. 
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Horalka on May 18, 2016, 12:05:57
Já už si to moc nepamatuju, Brouter jsem stahovala do telefonu někde před půl rokem. A vím, že to nabízelo území, které chci stáhnout a jelikož jsem potřebovala celou ČR včetně příhraničí, tak jsem musela stáhnout 3 dost objemné segmenty, dohromady někde 500MB asi. Teda doufám, že jsem nestáhla zbytečně nějakou mapu, kterou nepotřebuju, ale data, která umožní offline výpočet trasy v Locusu. Nicméně Brouter funguje v Locusu k mé spokojenosti.
Teď budu dávat telefon do továrního nastavení, páč už ho mám zaflákanej kdejakým balastem a napadlo mě proto, jak to bude se znovunahráním Brouteru.
 
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 12:25:07
Tak to se jistě vyplatí stáhnout si znova. Budou aktuální a asi poloviční.
Čtverec kde bydlíš doporučuji stahovat každý měsíc.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Horalka on May 18, 2016, 13:48:47
Díky. No já jak na potvoru bydlím na průsečíku všech 4 čtverců, které pokrývají ČR, grrr.....Paráda, že se to už objemově zmenšilo.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 18, 2016, 14:23:15
poutnikl ... všiml jsem si při porovnání profilů v texťáku, že jsi i doplnil # Version 2.4.12 BETA - + implemented valley mode ( assign hills 4 ), navíc assign hills má hodnotu 4. Jakým způsobem se teď ten profil posune oproti minulým verzím?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 14:31:56
4 tam asi zustala omylem, default je porad 1.

Jako MTBikera Te nejspis pouziti assign hills 4 ani nenapadne. Je to anti MTB udolni mod - pridany na zakazku. Desne moc penalizuje vsechny vyjezdy a sjezdy, Navic pri jinak stejne delce, kvalite a prevyseni preferuje trasu, ktera ma delsi trasu po rovine ( presneji s klesanimi pod downhillcutoff a stoupanimi pod uphilcutoff ).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 14:40:44
Díky. No já jak na potvoru bydlím na průsečíku všech 4 čtverců, které pokrývají ČR, grrr.....Paráda, že se to už objemově zmenšilo.
Ono jsou to v podstate "mapy bez mapy", doporucuji nemít Brouter RD5 soubory starší než mapy, protože ta data jsou pro routovani dulezitejsi nez samotna mapa. Misto mapy lze mit flekaty ubrus a Brouter te povede spravne, pokud ma  spravna data. Opacne ale ne.

Updaty jsou typicky 2-3x mesicne.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 19:32:06
Tak nakonec se ukázalo, že doplnění těch řádků do starých profilů nestačí. Když s nimi vytvořím trasu, tak se v Locusu vůbec nespustí navigace, ale jen navádění. Řekl bych, že profil prostě nevytvoří pokyny a tak Locus použije navádění. Zkusil jsem některý z těch Tvých nových a s nimi to funguje, takže chyby bude někde v těch starých profilech. Asi bude nelepší použít některý ty nové a přeupravit si je k obrazu svému. Neporadil bys mi, které si vzít jako základ na doladění? Nechci Tě tím moc otravovat, ale kdyby sis našel chvíli, tak přikládám ty profily ve variantě, jak mi nejvíce vyhovovaly. Ten pro chůzi se co nejvíce vyhýbal městům a preferoval polňačky a ten pro kolo zase ignoroval cyklotrasy ale ne cyklostezky a snažil se využívat cesty třetích tříd.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 19:53:04
No ale já jsem Ti to vše už prve napsal.... jen tam dotukat čisla pro MTB a smallpaved factor pro kolo resp. Offroad faktor pro pěší...    ;)   :D

Myslím tam ignorovaní cyklotras nemáš.. Můžeš to změnit na   assign cycleroutes_pref 0.0.

viz tez
https://github.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/blob/master/README.md (https://github.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/blob/master/README.md)
https://github.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/blob/master/README.md (https://github.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/blob/master/README.md)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 20:04:07
Díky, už na tom pracuji. Vyšel jsem z profilů Hiking a Treking-Dry a hodnoty upravuji podle starých souborů. Alespoň se zase něco přiučím.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 20:08:39
Jen pro informaci, ty profily zase nejdou editovat v poznámkovém bloku, protože tam asi chybí znaky pro konec řádků. Už jsme to kdysi řešili. Obešel jsem to tak, že jsem si celý kód zkopíroval z této stránky https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles v zobrazení RAW a pak ho nakopíroval místo původního textu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 20:26:45
Protože mají Unixove konce řádku. zkus Notepad++.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 20:28:15
Brouter-profiles není úplně aktuální. Běž na začátek stránky 11.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2016, 20:52:50
Už jsem to měl sice hotové a zdálo se, že i funkční, ale dal jsem si říct a upravil to znovu v novějších verzích. I když rozdíl by jen dvě setinky :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 18, 2016, 21:49:21
No vidíš - šikula. :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 19, 2016, 09:34:38
Jen pro informaci, ty profily zase nejdou editovat v poznámkovém bloku, protože tam asi chybí znaky pro konec řádků. Už jsme to kdysi řešili. Obešel jsem to tak, že jsem si celý kód zkopíroval z této stránky https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles v zobrazení RAW a pak ho nakopíroval místo původního textu.

já to upravuji v Total commanderu
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Horalka on May 19, 2016, 10:40:16
Poutníku, já to snad trochu i chápu, ten rozdíl mezi mapou a routovacíma datama. S aktuálností to až tak neprožívám, ty cestičky, pěšinky a průseky, který mě především zajímají, se myslím zas až tak nemění jak v mapách, tak v routovacích datech. Aktualizace po půl roce by mi měla stačit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 19, 2016, 11:25:38
já to upravuji v Total commanderu

Myslíš-li Android, já v ES File manageru, nebo v NotePad++ ve Windows s UNIX konci řádku. Android jako Linux based má radši LF než CRLF
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 19, 2016, 11:29:06
Poutníku, já to snad trochu i chápu, ten rozdíl mezi mapou a routovacíma datama. S aktuálností to až tak neprožívám, ty cestičky, pěšinky a průseky, který mě především zajímají, se myslím zas až tak nemění jak v mapách, tak v routovacích datech. Aktualizace po půl roce by mi měla stačit.

Jasně, každý podle svého. Já jen chtěl zdůraznit že Brouter data a mapy by měly být z podobného data. Je jedno jestli se updatují 3x měsíčně ( i to jde ) nebo 1x ročně.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on June 10, 2016, 10:24:47
Proč při vytváření trasy pomocí Brouteru, vytvořil Brouter tolik příkazů "rovně" za sebou na jednom km trasy? viz prtscr
http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg (http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg)
http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png (http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on June 10, 2016, 10:56:21
Taky jsem si všiml, že pokyny bude třeba trochu doladit. Třeba na křižovatce uprostřed obrázku mi Brouter s profilem treking.brf nenahlásil odbočení. Jel jsem od města po ulici "Nad predmestím" a ta zatáčí vpravo. Jenže rovně je stejně široká silnice a tak když mi navigace nic nenahlásila, pokračoval jsem rovně. Naopak, jak píše Dan, občas hlásí rovně, ale to mi nevadí. Někdy je lepší když má člověk "potvrzení" že jede správně. Je to jako u turistických značek, jak člověk dlouho žádnou nevidí, začíná být nervózní.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 10, 2016, 11:00:19
Proč při vytváření trasy pomocí Brouteru, vytvořil Brouter tolik příkazů "rovně" za sebou na jednom km trasy? viz prtscr
http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg (http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg)
http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png (http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png)

Je možné, že je to proto, že nepoužíváš nejnovější BRouter 1.4.2, nebo že Tvoje profily nezohledňují syntaxi konfigurující nové navigační pokyny BRouteru ? Nejklépe přeinstalovat BRouter a použít aktuální standardní profily, anebo si ty moje odvodit z https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik

Donedávna BRouter žádné takové pokyny nevytvářel, a Locus je na pořádání vytvořil podle tvaru trasy. Uřitečnost takových pokynů byla omezená, protože 95% z nich byla prostě jen zatáčka a žádná křižovatka. Locus byl tím pádem dost ukecaný.

Nyní Brouter pokyny vytváří podle křižovatek a definované vzájemné přiority cest. Vydá pokyn, pokud odbočka má stejnou nebo nižší prioritu než ostatní volby. Pokyn jet rovně vydá, pokud má cesta nižší prioritu než ta, co se stáčí.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 10, 2016, 11:07:44
Taky jsem si všiml, že pokyny bude třeba trochu doladit. Třeba na křižovatce uprostřed obrázku mi Brouter s profilem treking.brf nenahlásil odbočení. Jel jsem od města po ulici "Nad predmestím" a ta zatáčí vpravo. Jenže rovně je stejně široká silnice a tak když mi navigace nic nenahlásila, pokračoval jsem rovně. Naopak, jak píše Dan, občas hlásí rovně, ale to mi nevadí. Někdy je lepší když má člověk "potvrzení" že jede správně. Je to jako u turistických značek, jak člověk dlouho žádnou nevidí, začíná být nervózní.

Rozhodující je, ne jak vypadají, ale co je v OSM.

Pokud se to v posledni verzi BRouteru  nezměnilo, pokyn Jed rovně je vydán,
pouze pokud má ta silnice nižší prioritu ( např 1. / 2. / 3. tridy / cesta),než ostatní volby, aby nezahlcoval desítkami pokynů.

Je možné, že podle OSM to BRouter vyhodnotil, že ta zatáčející je průběžná a hlavnější, a že by Tě nenapadlo odbočit=jet rovně.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on June 10, 2016, 11:18:38
To bude asi ono, v OSM je to značeno dost zmateně. Po odbočku jako "obytná zóna". Samotná zatáčka jako "ulice" a ta cesta rovně jako "účelová komunikace". Opravím to tam, ale stejně by stálo za zvážení v takovém sporném případu zvážit užití pokynu k odbočení. Když se jede bez obrazovky, mohou být takové odbočky hodně problematické.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 10, 2016, 11:41:02
Trekking.brf má priority takto

Code: [Select]
assign priorityclassifier =

  if      ( highway=motorway                  ) then  30
  else if ( highway=motorway_link             ) then  29
  else if ( highway=trunk                     ) then  28
  else if ( highway=trunk_link                ) then  27
  else if ( highway=primary                   ) then  26
  else if ( highway=primary_link              ) then  25
  else if ( highway=secondary                 ) then  24
  else if ( highway=secondary_link            ) then  23
  else if ( highway=tertiary                  ) then  22
  else if ( highway=tertiary_link             ) then  21
  else if ( highway=unclassified              ) then  20
  else if ( highway=residential|living_street ) then  6
  else if ( highway=service                   ) then  6
  else if ( highway=cycleway                  ) then  6
  else if ( bicycle=designated                ) then  6
  else if ( highway=track                     ) then if tracktype=grade1 then 6 else 4
  else if ( highway=bridleway|road|path|footway ) then  4
  else if ( highway=steps                     ) then  2
  else if ( highway=pedestrian                ) then  2
  else 0

Učelová komunikace(service) a obytná zona(residental) mají stejnou prioritu 6. Ulice bude asi road s priority 4.
Takže podle algoritmu mlčel.

Řešení je použít v profilu více rozlišené priority.
A nejen podle highway, ale i kvality povrchu ( surface, tracktype, smoothness )
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on June 10, 2016, 13:10:45
Díky za vysvětlení. Experimentovat s hodnotami nebudu protože když je pak třeba profily aktualizovat, tak si ani nepamatuji co jsem tam upravoval. Nyní jsem úpravy zredukoval jen na
assign   cycleroutes_pref     0.3
assign   routelevel           2
assign   MTB_factor        -0.7
assign   hills                2
assign   smallpaved_factor    2.0
To mi celkem vyhovuje pro cyklistiku. Spíše se uberu cestou úpravy OSM map když narazím na podobnou situaci.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 10, 2016, 13:52:40
Ale co uděláš, když bude OSM správně ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on June 10, 2016, 14:25:15
No to je jednoduché, buď se spolehnu na přepočet trasy nebo se pokorně vrátím na křižovatku až mi Locus zahlásí, že jedu mimo trať. Ostatně tak jsem to dělal i doposud :-) Však to znáš, na kole nějaký ten kousek navíc nevadí, cílem je stejně samotná cesta.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 10, 2016, 14:49:52
Já s velkou oblibou při porovnávání a šibování textu/kodu pouzivam programek WinMerge,
Třeba i pro import nových prvků implementovaných Arndtem do standardních profilů.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on June 11, 2016, 13:46:26
Proč při vytváření trasy pomocí Brouteru, vytvořil Brouter tolik příkazů "rovně" za sebou na jednom km trasy? viz prtscr
http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg (http://i66.tinypic.com/29fe22v.jpg)
http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png (http://i64.tinypic.com/1zn5zjt.png)

Je možné, že je to proto, že nepoužíváš nejnovější BRouter 1.4.2, nebo že Tvoje profily nezohledňují syntaxi konfigurující nové navigační pokyny BRouteru ? Nejklépe přeinstalovat BRouter a použít aktuální standardní profily, anebo si ty moje odvodit z https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik

Donedávna BRouter žádné takové pokyny nevytvářel, a Locus je na pořádání vytvořil podle tvaru trasy. Uřitečnost takových pokynů byla omezená, protože 95% z nich byla prostě jen zatáčka a žádná křižovatka. Locus byl tím pádem dost ukecaný.

Nyní Brouter pokyny vytváří podle křižovatek a definované vzájemné přiority cest. Vydá pokyn, pokud odbočka má stejnou nebo nižší prioritu než ostatní volby. Pokyn jet rovně vydá, pokud má cesta nižší prioritu než ta, co se stáčí.

Brouter mám aktuální, při té aktualizaci jsem vymazal celou složku s profily, Brouter si je poté vytvořil znovu. Své profily jsem upravoval, resp jsem opět upravil tvůj původní.
Jestli tě můžu poprosit, podívej se na profil v odkazu jestli je tedy v pořádku, dík
https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOdMHVmVXNBNVl6cms/view?usp=drivesdk (https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOdMHVmVXNBNVl6cms/view?usp=drivesdk)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 11, 2016, 14:23:57
Zdá se v, pořádku, i když není nejnovější,  verze 2.4.11 by už s instrukcemi měla pracovat..

Jakým způsobem počítáš trasu ?
Přímo Locusem, BRouter aplikací nebo přes BRouter web ?

Pokud locusem, mas zapnuté Compute instructions ?
Pokud importujes trasu, mas zapnute slučování bodu s trasou ?

Pokud Nepouzívas BRouter s OSMAnd ani OruxMaps, doporučuji změnit
assign   turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style,..
na
assign   turnInstructionMode  = 2
aby se dal profil primo pouzit i pro BRouter-web
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on June 12, 2016, 17:43:26
Trasu počítám v Locusu dvěmi způsoby, buď přes ruční přidání trasy (pomocí navigace) nebo přes from, to, via body a poté z locusu volám Brouter. Brouter web nepoužívám.

Když budu chtít profily aktualizovat, mám opět vycházet z tvého profilu Trekking-Poutnik.brf z https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik (https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik) ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 12, 2016, 18:19:44
V tom případě měnit turnInstructionMode nemusíš.

ano, nejjednudussi je vyjit z trekking-poutnik a změnit tam MTB factor a smallpaved factor.
Kdyz se podíváš v https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik (https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik) na tabulku dole, tak MTB a MTB-light jsou vlastně Tvoje profily, updatované na poslední verzi.

Navigační instrukce Ti nefunguji ani pri jednom způsobu ( Locus API versus GPX import )?

V každém případě se vždy přesvědč, máš-li v Navigačním dialogu zapnuté Compute Instruction.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on June 12, 2016, 20:40:12
Příkazy fungují, jen nechápu, proč je na rovném úseku 1,5 km dlouhém 15 příkazů Pokračujte rovně , a stejně se zachová Brouter, ikdyž použiju tvůj neupravený profil Treking-poutnik.
Tady je odkaz na ten kousek trasy https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOddUJNdUJFaGtUX2s/view?usp=drivesdk (https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOddUJNdUJFaGtUX2s/view?usp=drivesdk)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 12, 2016, 21:03:41
To je dost zvláštní, protože mně Locus/Brouter hlásí pokyny pouze na křižovatkách, a to jen některých, podle daných pravidel. Brouteru a profilu(priorita),   ne jako dřív v každé větší zatáčce.

Urcite pouzivas Compute Instructions / cesky ekvivalent ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 12, 2016, 21:27:25
Příkazy fungují, jen nechápu, proč je na rovném úseku 1,5 km dlouhém 15 příkazů Pokračujte rovně , a stejně se zachová Brouter, ikdyž použiju tvůj neupravený profil Treking-poutnik.
Tady je odkaz na ten kousek trasy https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOddUJNdUJFaGtUX2s/view?usp=drivesdk (https://drive.google.com/file/d/0B1lVa1EYflOddUJNdUJFaGtUX2s/view?usp=drivesdk)

Tak jsem se dival v Openstreetmap (https://www.openstreetmap.org/#map=18/49.93256/18.32036&layers=C) v editačním modu, a už je mi to jasné. BRouter se chová přesně tak, jak by podle současných algoritmů měl.

Tvuj GPX rika, ze jsi jel po highway=path ( pěšina ), podél highway=tertiary ( silnice třetí třídy ),
a pokyn Jed rovně byl vydan vzdy na spojce pěšiny a silnice pomocí highway=service

Priorita je  Tertiary > service > path

Pokyn jed rovne je vydan, pokud cesta rovne, kam mas jet, ma mensi prioritu nez alternatitivy.
Coz je tvuj pripad - Brouter se boj9, abys neodbocil na service, ktery ma vetsi prioritu.

Ale rekl bych ze Tvuj pripad vzajemne relace cest je velmi specificky a mne se neco podobneho jeste nestalo.
Holt jezdis po divnych usecich. :-)

Pravda je, ze Ty algoritmy maji jeste detske nemoci  a pilne se na nich pracuje.

Edit: Vznesl jsem na dane tema dotaz na Brouter  Google Group  ( EN )  (https://groups.google.com/forum/#!topic/osm-android-bikerouting/RaAhzz5Ch7A), ze by se priority cest mely vyhodnocovat v  sirsim kontextu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on June 13, 2016, 09:38:11
Aha, už to chápu, dík za vysvětlení.
Jinak jsem se s tím setkal jen na tomhle úseku, kdy mě zarazil počet příkazů  :)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on June 25, 2016, 13:37:51
Dnes jsem narazil v hlasových pokynech na zajímanou věc, která by potřebovala doladit. Jel jsem - dle obrázku - seshora po červené čáře, pak měl odbočit na železniční přejezd a dále pokračovat po cyklostezce. Jenže na křižovatce před přejezdem mi Locus hlásil, že mám jet rovně. Už dříve jsem si všiml, že ty kratší "esíčka" v pokynech ignoruje a říká, že mám jet rovně, a většinou to nevadí. Jenže zde bych dle pokynu rovně jel úplně jinam. Bylo by dobré tohle nějak dořešit. Na slunci není obrazovka moc vidět a takhle by pokyny mohly být matoucí.

https://www.openstreetmap.org/#map=17/49.00012/17.42370
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 08, 2016, 13:35:41
Omlouvám se za pozdní odpověď po dovolené - cyklopouť z Leonu do Santiaga. ( mimochodem neznáš Stanislava Trtka od Uh Brodu/Nivnice ? Jezdí s cyklopoute.cz uz 5 let a jel tam s námi. Pracuje v Brně).

Ona to není tak úplně chyba, jako záměr, který má někdy nežádoucí důsledky. Je to dáno parametrem turnInstructionCatchingRange. Struktury cest mensi nez jeho velikost se bere jako jediný uzel.
Jeho default hodnota je 40  ( metru ), můžes to snizit treba na 10-20

---context:global
....
assign   turnInstructionMode  =   1       # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
assign   turnInstructionCatchingRange  20 # V1.8.5 / default=40, but foot paths may be more distingushed, especially in cities.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 08, 2016, 14:23:50
Něco mi to jméno říká, nemá něco společného s vysokou školou? Já jel Cyklopouť zatím jen jednou a protože se jede po malých skupinkách, tak se s mnohými člověk vidí jen chvíli ráno a večer. Jaká byla cyklopouť? Příští rok by se měla zahraniční a česká varianta sloučit do jedné Santiago - Fatima, takže jestli pojedeš, tak se tam potkáme.

 S tou hodnotou máš pravdu, je to správné jinak by v každém esíčku byl zbytečný pokyn navíc. Chtělo by ale asi posuzovat více v kontextu s ostatními komunikacemi, protože jak můžeš vidět z toho obrázku, esíčko kříži železnice a cesta rovně pokračuje úplně jinam. Zkusím ale s tou hodnotu experimentovat, možná by těch 20 m mělo většinou stačit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 08, 2016, 18:09:37
Něco mi to jméno říká, nemá něco společného s vysokou školou? Já jel Cyklopouť zatím jen jednou a protože se jede po malých skupinkách, tak se s mnohými člověk vidí jen chvíli ráno a večer. Jaká byla cyklopouť? Příští rok by se měla zahraniční a česká varianta sloučit do jedné Santiago - Fatima, takže jestli pojedeš, tak se tam potkáme.

Standa - viz Soukroma zprava.
cyklopout byla bezva. 2x cca 1000m sjezdy, 4000 m převýšení ( Brouter filtered ascend ) na 320 km.
Ale byla to soukroma cyklopout, oficialni cyklopout se do Santiaga jede dle Standy v srpnu.


Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 08, 2016, 19:11:30
Tak to my vyrážíme až příští pátek českou verzi cyklopoutě Praha - Velehrad - Krakov. K plánování tras přes webového klienta jsem použil Tvé profily s mírnými úpravami a pak naimportoval do Locusu pomocí GPX. Ještě kdyby eMko vydrželo navigovat bez výpadků, ale to jen sen, raději budu spoléhat na papírové mapy.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 08, 2016, 19:16:23
Standa tam jede taky, tak se třeba potkáte.

Zajimave je, ze M dual mi nekdy vydrzi navigovat hodiny, a nekdy se zakuckává už po 1-nekolika minutach, a to casto i na popredi pri zapnutem obrazovce, takže to nemusi byt jen diky agresivnimu powersaving modu.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 09, 2016, 00:51:42
No to je u eMka stejné. Někdy se rozhodnu, že budu testovat chování navigace a schválně jedu jinudy než mi radí. Trasa se neustále pracně přepočítává a přitom nejsou výpadky. Z toho jedu po jednoduché cestě a na nějakém pokynu to zničeho nic vypadne a tak se to pakuje třeba třikrát. Pak se zase vše rozjede bez výpadků. Spolehnout se na to ale nedá, papírová mapa bude jistější.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 11, 2016, 11:28:44
Myslíš stéblová metoda určování pozice ? Nahodit GPS bude asi rychlejší...
Bez GPS se emapa da tez pouzit. Oboji ma svoje vyhody a navzajem se doplnuji.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 11, 2016, 11:59:29
No, já mám Locus spuštěný vždy už kvůli záznamu trasy, ale po zkušenostech z loňska si stejně beru raději i papírové cyklomapy. Jednak když ráno plánujeme kudy se vydáme, tak se nad ní může sejít více lidí a pak taky je vše vidět v širším kontextu. Na mobilu mám tendenci se řídit trasou, kterou mi vyprodukuje navigace, ale když se dívám do klasické mapy, tak třeba vidím, že bude lepší trasu volit jinými cestami třeba proto, že fouká protivítr a ony vedou lesem. Nebo praží slunce a je zajímavější jet podél přehrady atp. Taky různé zajímavosti na trase... Tohle se v mobilu - alespoň s mým zrakem - velmi špatně plánuje. I při přejezdech na delší trase se mi zdá papírová mapa lepší. Naopak ta v mobilu je mnohem lepší třeba ve městě, tam člověku stačí vidět kde má na konci ulice odbočit.
 Jen pro zajímavost, v sobotu na 80 km vyjížďce u eMka tři výpadky, v neděli na 60 km ani jeden. Přitom v sobotu se GPSka chytla hned po zapnutí Locusu, ale naopak v neděli jsem čekal snad minutu na první fix.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 11, 2016, 12:55:35
No jak říkám, doplňují se.Každá je super na něco jiného. Papírová mimo už zmíněné poskytuje hybridní celkový a detailní přehled.

Ale ve větru, nebo nelaminovaná v dešti není papírová to pravé ořechové.Jednou jsem z nové mapy vyrobil za vikend cár papíru.
I chránění ve folii je někdy otravná při časté manipulaci. Taky se z ní odhadnout stav povrchu, neřekne telefonní číslo a otevírací dobu hospody ( jako třeba mapy.cz ).
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 11, 2016, 13:08:55
Já používám na řídítka brašnu http://cz.author.eu/batohy-brasny/brasny-na-riditka/author-brasna-na-riditka-a-h721n-qra-ua15002515#!ke-stazeni která má folii a do ní se dá mapa. Někteří "cyklisti" takové brašny odsuzují, ale ji považuji na cykloturistiku za velmi praktickou. Když ale jezdím v okruhu do 100 km od domu, tak mapy nevozím, to si vystačím s mobilem a Locusem. To jezdím stejně sám a nikde nezastavuji, takže mi nechybí ani ty otevíračky hospod :-)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on August 26, 2016, 20:33:03
Teď je v Locusu novinka a to nastavení profilů Brouteru přímo v Locusu. Jaké profily to bere a jak to ovlivní mé profily, které mám přímo v Brouteru naroutované, např kolo rychle - mtb1, kolo krátká - mtb2,...?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on August 27, 2016, 01:28:46
Pokud máš v nastavení Konfiguracce BRouteru Vlastni profily vypnute, tak nijak - vse je jak pri starem, porad se pouziva  mapovani v BRouteru.

Pokud máš v nastavení Konfiguracce BRouteru Vlastni profily zapnute, tak Locus pouziva vlastni mapovani a posila kod profilu primo do Brouteru. Mapovani profilu v BRouteru se obchazi. 

Vyhledove bude mozne toto mapovani rucne nastavit,
ale zatim - udajne vyhledove asi do puky rijna - je tam natvrdo

  Mode            Profile
  Car-fast        Car-FastEco
  Car-short       Car-Short
  Bicycle-fast    Trekking-Fast
  Bicycle-short   Trekking-MTB-Medium
  Foot            Walking

Takze pro Tebe to zatim nama vyznam zapinat.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on August 27, 2016, 05:25:07
Dík za rychlou odpověď, takže prozatím vypínám.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Blizzard on September 05, 2016, 20:17:32
Ahojte, som jediny, komu po poslednej aktualizacii Locusu nejde BRouter?
Locus 3.18.9 Brouter 1.4

Chybova hlaska je:
"no brouter service config found for mode null short
Consider selecting different navigation source"
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on September 05, 2016, 20:46:50
Tam je neco divneho, mode by mel byt car / bicycle(bike) / foot.
Zkus preinstalovat BRouter

Zkousel jsi varianty se zapnutymi i vypnutymi custom Brouter settings v nove zrizene Brouter configuraci v Locus ?

Deje se to pri volani BR z Locus, nebo i ciste v Brouteru ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on September 19, 2016, 21:18:31
Zdravím, nevím jestli se s tím setkal ještě někdo ale na poslední verzi Brouteru ta offline navigace nějak nefunguje. Když dám např. navigovat z jednoho bodu do druhého a použiji k tomu Brouter, nic se nestane,trasa se nespočítá jako bych příkaz neprovedl. Nastavení k brouteru jsou v locusu dostupné. Poté co ukončím Locus, spustím samostatně Broutet a znovu otevřu Locus, navigace už funguje.
Vypadá to jako problém s neinicializací něčeho, ještě to budu zkoumat aleb buď v Locusu nebo v Brouteru bude bug, obě app mám v aktuální verzi.

Sent from my phone by Tapatalk
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on September 19, 2016, 23:04:18
Jak přesně nefunguje ? Protože mně funguje....
Jaký profile, jaká vzdálenost ?
byl jsi nucený použít timefree vypocet ?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on September 28, 2016, 05:51:58
Včera opět brouter v Locusu nenaběhnul - po zvolení navigace do bodu a zadání výchozích bodů se nic neprovedlo stejně jako bych zadal storno.
Po ukončení Locusu a znovuotevření výpočet trasy stále nefunkční. Po dalším ukončení, otevření a ukončení aplikace brouter, otevření Locusu už funkční. Takže se to skutečně jeví jako by v brouteru něco nebylo zinicializováno. Jindy ale zase brouter spočítá trasu hned i po restartu telefonu. Jestli má na to vliv použitý profil fakt netuším, mám aktuálně přiřazeny tyto

bicycle_fast Trekking-Fast-wet
bicycle_short MTB-light
foot_fast Walking
foot_short Hiking-Mountain-SAC3
motorcar_fast Car-Fast-TollFree
motorcar_short Car-Eco-TollFree

Vzdálenost řádově pár km. Vlastní profily Locusu nejsou aktivní.  Profil pro výpočet Pěší. Timefree jsem asi nepoužil (nevím oč jde,trasa pro daný typ činnosti vypočítatelná na 100% byla).


Sent from my phone by Tapatalk
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on September 28, 2016, 08:04:10
Tak to asi nevím, jak Ti poradit, když to není reprodukovatelné...  Osobně jsem nikdy nepotřeboval předem extra spouštět BRouter, abych jej mohl použít v Locus.  Kdoví, jestli příčina neleží MIMO Locus a BRouter.

Je rozdil, jestli pouzivas stary zpusob s BRouter mode-profile mapovanim
nebo novy zpusob prime volby profilu v Locus ( Locus BRouter configurace vypnuta ), ?

BRouter pokud vím žádnou iniciaci nepotřebuje.
Jediné, co mě napadá je, jestli to závisí na zvolených bodech, nebo BRouter přeinstalovat.

Aktuální verze BRouteru je dobré sledovat na http://brouter.de/brouter/revisions.html,
tak je lze mit s predstihem oproti Google Play, kam navic prijdou jen Release verze.

Leda pak otevřít problem na http://help.locusmap.eu  pro Locus
eventualne.https://groups.google.com/forum/#!forum/osm-android-bikerouting
nebo https://github.com/abrensch/brouter/issues    pro BRouter ( EN, DE )
.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on October 08, 2016, 21:47:14
Problém se možná vyřešil, app Brouter nemá na MIUI defaultně povolen autostart s Androiden. Po povolení zatim routuje.

Sent from my phone by Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on October 09, 2016, 09:37:53
No autostart myslíš jako že se aplikace sama spustí po spuštění telefonu? K tomu by snad BRouter neměl mít důvod. Aplikace by se měla spouštět pouze na vyžádání uživatele nebo jiné aplikace. Ať už tam máš jakékoliv nastavení, fajn že to pomohlo. Nicméně kolega @Michal má též MIUI a pokud vím, BRouter celkem aktivně používá a žádné problémy nehlásil ...
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: riman22 on October 14, 2016, 17:02:45
Ja mam tiež telefón s MIUI a Brouter netreba pridávať do autoštartu, keď si chcem plánovať trasu v Locuse tak vypočítava to trasu bez dodatočného spúšťania Brouteru. Len Brouter musí byť v Locuse nastavený na výpočet trasy.

Odoslané z MI 5 pomocou Tapatalku

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 10, 2017, 07:29:45
Potřeboval bych poradit zda neexistuje nějaká mapa, podle které bych poznal, který segment (*.rd5) s navigačními daty patří k jakému území. Postupně se mi v telefonu nahromadily tyhle soubory podle toho jak jsem plánoval zahraniční cesty. Některé už bych i promazal, ale nějak jsem se v těch názvech ztratil.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 10, 2017, 08:22:14
Třeba tady:
https://l.melda.ru/brouter_grid (https://l.melda.ru/brouter_grid)

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on February 10, 2017, 08:29:36
Díky Poutníku, to je přesně ono.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: michaelbechtold on February 10, 2017, 09:13:18
Good grid, did not know it before.
For automation inside Locus and independant from LoMaps, I did some tooling and published in the main 3.16 version thread 10 months ago

https://www.dropbox.com/sh/m9dorglj0o85bys/AAAZ3daiOJZ0aELhay8v1uJPa?dl=0

You'll get 1000s of grid points for the continents. And with the "show first x points" function you can selectively cover a region or country with a few quick iterations. Enjoy.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: michaelbechtold on February 10, 2017, 09:17:29
Ooops - my approach was for HGT files, not for BRouter, which has its own download anyway.

But to complete the picture for HGT downloads another post from 4 months ago:

 Karoutcho ● 4 months ago

I will try Michael version !

I'm not sure I understood how to remove the unwanted dots, though.


Michael Bechtold ● 4 months ago

In Locus POI management you can work with (name) filters and with distance (i.e. a circle around the center of the map) to select and activate points, to get their elevation. For each country, one or only a few circles should do to cover. While you may have a few extra points beyond, but not hundreds.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on February 10, 2017, 12:11:37
Pro vícenásobný download rd5 souborů jsem před časem na Github uložil

dávkový soubor (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Brouter_wget_segments_CZ.cmd) pro Windows.

Je nutné si přečist požadavky v komentáři souboru.
Potřebnou utilitu wget lze stáhnout zde http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/wget.htm (http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/wget.htm)
nebo je též součástí cygwin.
-------------------------------------------------------------------
For rd5 multifile downloads on windows based machine,
I created some time ago at github a batch file (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Brouter_wget_segments_CZ.cmd).

It is for CZ region, but easy to modify to set different grid files.

Watch the prerequisities in the batch comments - the wget utility is needed.
One may get one here  http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/wget.htm (http://gnuwin32.sourceforge.net/packages/wget.htm)
of from cygwin .
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Condor on May 14, 2017, 01:20:38
Zdravím,
V prvom rade musím poďakovať všetkým ktorí majú zásluhu na Broutry. Je to naozaj výborný nástroj v spolupráci s Locusom.

Po posledných aktualizáciách Locusu a tuším jednej Broutru sa začala navigácia respektíve jej grafická interpretácia správať ináč ako doteraz. Pokladal som to za chybu no po ďalších aktualizáciach táto chyba (alebo nová vlastnosť) stále pretrváva.

Neviem či táto vec závisí od Locusu alebo od Broutru tak to skúsim napísať sem.

Ide o to že doteraz pri výpočte trasy navigácie bola vypočítaná dostupná trasa vyznačená hrubou fialovou čiarou do miesta pokiaľ mal Brouter data k trase a ak sa cieľový bod nachádzal napríklad mimo cestu alebo na ceste kde už Brouter mená data tak trasa bola hrubá fialová do miesta kde konci cesta alebo kde skončili dostupné navigačné dáta. Ďalej k cielu už smerovala najbližšia priama tenká navádzacia čiara. Bolo jasné že od tohoto miesta už buď cesta ďalej nevedie alebo už niet dát o ceste.

V praxi to znamenalo napríklad autom že dám navigovať na cieľ a je jasné že po hrubej je známa trasa čiže dostupná autom a od bodu kde už je len tenká rovná čiara nasleduje čokoľvek neznáme. Možno cesta, pole, les hocičo.

Momentálny stav je taký že dám navigovať autom na cieľ-bod mimo cesty niekde a mám krásnu hrubú navigačnu čiaru-trasu až do cieľa. Ako keby tam viedla cesta pre auta. Takže sa to javí že autom sa dá dostať až do cieľa.
Pri podobnom preskúmaní a veľkom zväčšení mapy sa trasa plynulo odpojí-zíde z cesty a smeruje plynulo na cieľový bod. Nie kolmo od cesty najkratšia priama čiara ako kedysi.
Podľa nejakého algoritmu sa rozhodne a zvolí súbežne s cestou nejakú trasu cez pole, les k cieľu.

Momentálne sa to aj ťažko zisťuje že od ktorého miesta sa tak udialo lebo pokračuje ďalej hrubá navigačná čiara.

Tak to má fakt po novom fungovať? Predpokladám že nie. Prípadne prosím o opravu na predošlý stav kde bolo jasne identifikovateľné čo je vypočítaná dostupná trasa po zvolenej ceste alebo chodníku a čo je už len navádzacia čiara smerujúca k cieľu - spojnica medzi posledným najbližším vypočítaným bodom trasy  a cieľovým bodom.

Apropo to nikomu nevadi táto zmena alebo chyba?

Ďakujem za vyjadrenie a prípadnú nápravu.

Na ukážke po starom by hrubá navigačná čiara končila v tom "V" najbližšie dostupné miesto k cieľu a od tohoto miesta by pokračovala tenká navadzacia čiara k cieľu.
Po novom to vyzerá viď screen.

(https://s28.postimg.org/delwg0jnd/Screenshot_20170514-012735.png) (https://postimg.org/image/delwg0jnd/)

Presunute do samostatnej temy:
http://forum.locusmap.eu/index.php?topic=5692.0 (http://forum.locusmap.eu/index.php?topic=5692.0)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 14, 2017, 07:12:39
Brouter nepracuje s navigací / naváděním mimo cesty,  takže návrh a zobrazení trasy mimo ně je věc Locusu.

Co Brouter ovlivnit může je, jestli cestu považuje za cestu.Zakázané typy cesty Brouter může považovat (podle toho, co má v profilu) za fyzicky neexistující, jako kdyby na mapě vůbec nebyly.Tím pádem se může stát, že se navigace nedostane k nejbližšímu bodu cesty, ale zarazí se dříve.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 14, 2017, 20:56:34
Ahoj Poutníku, mám na Tebe dotaz ohledně nového profilu Treking-Poutnik 2.6. Doposud jsem používal upravený 2.4.3 Alfa. Řekl jsem si, že je čas udělat upgrade a tak jsem přepsal hodnoty v novém, ale nedaří se mi ho vyladit tak, aby hledal cesty jako ten starší. Zatímco 2.4.3 si poctivě vybíral zpevněné silnice 3. třídy, ten nový mi tvrdošíjně podsouvá nezpevněné cesty. Když zkouším měnit smallpaved_factor tak mě to zase žene na silnice 1. třídy. MTB_factor se chová úplně stejně. Netušíš v čem by mohl být problém? Přikládám oba soubory a předem děkuji za radu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 14, 2017, 22:45:01
Ahoj,

Když 2 dělají totéž, není to totéž. MTB a smallpaved factors byly už dávno zcela předelány, s větší granularitou podle typu a stavu cesty, se společným hodnocením cest. 

Dříve měl MTB factor na silnice I. a III. třídy silnější a navíc stejný efekt. Naopak smallpaved factor měl na silnice I. a III. třídy sice různý efekt, ale slabší než teď a hlavně slabší než MTB factor.

Stejný MTB factor a  smallpaved factor mají ted u hlavních silnic stejný efekt, takže vlastně dvojnásobný..
Naopak u nezpevněných cest se navzajem rusí.

Opačný MTB factor a  smallpaved factor se naopak ruší u hlavních silnic a zdvojují u nezpevněných cest .

Obecně má teď na hlavní silnice smallpaved factor větší effekt než dříve a MTB factor naopak nižši, zvlast pro třetí třídu.

Doporučuji MTB factor = cca  -smallpaved factor,   címž hlavní silnice budou mít cca neutralní posun.
Cim větší bude ( smallpaved factor  - MTB factor ) , tím víc budou nezpevněné cesty potlačeny.

Dále doporučuji zmenit
Code: [Select]
assign   isbike_for_mainroads   true na
Code: [Select]
assign   isbike_for_mainroads   false
Cimz se zruší "bike friendly" penalty pardon pro hlavni silnice .

Taky možná sniž cycleroute_pref, pokud je moc silný, protoze byl předělaný.

Tady lehko uvidiíš, co oba faktory delají. MTB faktor bere hodnotu jak je a vynásobí sebou.
smallpaved factor napred spocte absolutní hodnotu.
Code: [Select]
assign univ_factor_coef
    switch  highway=motorway|motorway_link|trunk|trunk_link 1.0 switch highway=primary|primary_link   0.9
    switch  highway=secondary|secondary_link                0.7 switch highway=tertiary|tertiary_link 0.4
    switch  highway=unclassified                            0.25
    switch  or not istrack highway=footway                  ( switch ispaved 0.25 switch isunpaved -0.25 0.0 )
    switch  or ispaved tracktype=grade1                     0.1
    multiply rough_coef   
    add ( switch  highway=path -0.25 0.0 )
        switch ( nosurfacenortracktype ) ( switch isbike 0.0 -0.25 )
        switch nosurface  ( switch or isbike tracktype=grade2|grade3 -0.25 -0.5 )
        switch surface=compacted|fine_gravel -0.25 switch surface=cobblestone|sett  -0.4
        switch surface=ground|mud|dirt       -0.6  switch surface=grass|sand        -0.6   
        switch surface=gravel|pebblestone    -0.75   -0.6
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 15, 2017, 10:39:10
Díky za pomoc, nakonec jsem asi nejlepších výsledků dosáhl s níže uvedenými těmito hodnotami. Hodnota: assign   isbike_for_mainroads   true se neosvědčila. Přeci jen už to pak hodně preferuje jedničky, které jsou u nás strašně přeautované. Přesto zatím zůstanu u starší verze vycházející z 2.4.3 výpočty trojek jsou o dost lepší.


assign   turnInstructionMode  = 1 # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
assign   cycleroutes_pref       0.2 # also CRP *)  costfactor penalty for not being cycleroute
assign   MTB_factor             -0.5 # default 0.0, *)
assign   smallpaved_factor      -0.4 # default 0.0, *)
assign   avoid_unsafe           0 # 0 as default, gives penalty to mainroad without bike friendly status.
assign   hills                  2 # 1=default / 0=BRouter default/ 1=+ penalty for uphills >3.0%/ 2=velomobile-like avoiding slopes, 3= simulates ascend/length time equiv.
                                  # 4=valley mode, 5=No-Flats mode
assign   isbike_for_mainroads   false # default=true / if false then bike friendly tag hints for mainroads are ignored, keeping their high penalties. v2.5.20
assign   path_preference        0.0 # 0.0 as default, try 20.0 to penalize nonpath ways a/o paved ways
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 15, 2017, 14:06:58
Poutniku, někdy loni před létem jsem s tvojí pomocí upravoval profil na MTB, skončilo to na MTB_factor 2.0 a smallpaved_factor -0.5.

Teď jsem porovnával v Total Commanderu nový profil MTB 2.6 s upraveným profilem MTB 2.5.5 a jsou to úplně jiné profily  :D
Jaký je teď rozdíl v výpočtu terénní trasy starý MTB vs nový MTB profil?

Díky

edit
u nových profilů mi locus vypíše chybu ... viz příloha. Co s tím?
(https://s29.postimg.org/9sgx0vg6r/Screenshot_20170515-143115.png) (https://postimg.org/image/9sgx0vg6r/)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 15, 2017, 16:34:51
Díky za pomoc, nakonec jsem asi nejlepších výsledků dosáhl s níže uvedenými těmito hodnotami. Hodnota: assign   isbike_for_mainroads   true se neosvědčila. Přeci jen už to pak hodně preferuje jedničky, které jsou u nás strašně přeautované. Přesto zatím zůstanu u starší verze vycházející z 2.4.3 výpočty trojek jsou o dost lepší.

assign   MTB_factor             -0.5 # default 0.0, *)
assign   smallpaved_factor      -0.4 # default 0.0, *)

Code: [Select]
assign   isbike_for_mainroads   true se osvědčit ani neměla, má být false, což 
udržuje costfactor hlavních silnic vysoký.

Já jsem radil MTB_factor = cca  -smallpaved_factor , zapomněl jsi na znaménko.
MTB_factor  -0.5  a  smallpaved_factor      -0.4 preferuje silnice I. třídy a penalizuje malé asfaltové cesty
smallpaved_factor  měj kladný a MTB_factor podobné hodnoty záporný.

Další nesystémová, ale účinná možnost je, posunout hodnoty
pro preferované typy cest směrem k nule.

Code: [Select]
assign univ_factor_coef
    switch  highway=motorway|motorway_link|trunk|trunk_link 1.0 switch highway=primary|primary_link   0.9
    switch  highway=secondary|secondary_link                0.7 switch highway=tertiary|tertiary_link 0.4
    switch  highway=unclassified                            0.25
    switch  or not istrack highway=footway                  ( switch ispaved 0.25 switch isunpaved -0.25 0.0 )
    switch  or ispaved tracktype=grade1                     0.1
    multiply rough_coef   
    add ( switch  highway=path -0.25 0.0 )
        switch ( nosurfacenortracktype ) ( switch isbike 0.0 -0.25 )
        switch nosurface  ( switch or isbike tracktype=grade2|grade3 -0.25 -0.5 )
        switch surface=compacted|fine_gravel -0.25 switch surface=cobblestone|sett  -0.4
        switch surface=ground|mud|dirt       -0.6  switch surface=grass|sand        -0.6   
        switch surface=gravel|pebblestone    -0.75   -0.6
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 15, 2017, 16:58:44
Teď jsem porovnával v Total Commanderu nový profil MTB 2.6 s upraveným profilem MTB 2.5.5 a jsou to úplně jiné profily  :D
Jaký je teď rozdíl v výpočtu terénní trasy starý MTB vs nový MTB profil?

Díky

edit
u nových profilů mi locus vypíše chybu ... viz příloha. Co s tím?
(https://s29.postimg.org/9sgx0vg6r/Screenshot_20170515-143115.png) (https://postimg.org/image/9sgx0vg6r/)
Nejsou úplně jiné, jsou skoro stejné, jen došlo k všeliké reorganizaci kodu.
Hlavní rozdíly jsou tyto:
Přepracovana prioritizace cyklostezek
Zaveden modulární costfactor pro všechny typy cest, nejenom lesní/polní cesty a pěšiny.
Mírné odlišnosti v costfactoru  lesní/polní cest a pěšin, ale nic zásadního.
Ale i tak doporučuji spíš pravé MTB profily od Zossebarta (https://github.com/zossebart/brouter-mtb).
Anebo, můžeš zkusit taky velmi drsné profily Trekking-No-Flat a Trekking-Hilly-Paths (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Determining-optimal-bicycle-profile#special), které Tě eventuálně protáhnou trasou, na kterou si slušně vychovaný MTb profil netroufne. :-)

K té chybě, hmm nevím, profily se se na BRouter webu chovají způsobně. Mám silné podezření, že možná nemáš aktuální Brouter, nebo BRouter soubory RD5 ( navigační data), nebo BRouter soubor lookup.dat ( obsahující povolené OSM tagy a jejich hodnoty ).

Zkoušel jsi profil použít přímo v Brouteru ?
( Spustit Brouter, vybrat profil a body a nechat jej spocitat GPX trasu ).

Mimochodem,na testování profilů lze nove používat i betaverzi BRouter webu (https://brouter.damsy.net), která pracuje i pro mnohé prohlížeče na Androidu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 15, 2017, 17:12:58
Brouter mám aktuální, včetně dat, teď dokonce přeinstalovaný a chyba tam je pořád.
Stejná chyba se zobrazí i při načtení nového profilu MTB na http://brouter.de/brouter-web/
Stejná chyba je i při načtení profilů od Zossebarta.

(https://s16.postimg.org/hom85fs2p/image.png) (https://postimg.org/image/hom85fs2p/)

Edit ... nové profily (ty, které nefungují) stahuji z https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/tree/master/BikeProfiles
a
https://github.com/zossebart/brouter-mtb

A při použití přímo v Brouteru na telefonu se vyskytne stejný problém.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 15, 2017, 17:40:53
Vzhledem k tomu, že já jsem je zkoušel a fungují, moje i Zossebartovy, mám důvodné podezření, že jsi je nemusel zkopírovat správně, nebo se stáhly porušené.

Mohl bys sem vlozit zazipovaný profil, který Ti nefunguje ?

Edit: protože BikeProfiles/MTB.brf (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/BikeProfiles/MTB.brf) na brouter.damsy.net (http://brouter.damsy.net)  funguje.

Musíš kliknou na tlačítko RAW a zobrazí se Ti čistě text profilu - až to potom stahnout.
anebo stahnout vše sakumpinkl v 1 zipu  Brouter-profiles/releases (https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/releases)

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on May 15, 2017, 18:12:02
Takže chyba byla na mé straně  ;) profily jsem stahoval jako soubory a proto to nefungovalo. Zajímavé je, že když jsem takto stáhl ty starší, tak fungovaly bezchybně.
Díky
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 15, 2017, 21:39:39
Já jsem radil MTB_factor = cca  -smallpaved_factor , zapomněl jsi na znaménko.
MTB_factor  -0.5  a  smallpaved_factor      -0.4 preferuje silnice I. třídy a penalizuje malé asfaltové cesty
smallpaved_factor  měj kladný a MTB_factor podobné hodnoty záporný.

Díky, ale znaménko - u smallpaved_factor je schválně. Když jdu do kladné hodnoty, jsou výsledky hodně podivné. Všimni si na přiložených obrázcích rozdíl. Při kladném faktoru je cesta vedena zbytečnou objížďkou. Trasa je totiž vedena po vedlejší silnici (a při kladné hodnotě navíc uličkami), přitom pak pokračuje dalších 10 km po této silnici.
(https://s4.postimg.org/jsf1qhubt/kladny.jpg) (https://postimg.org/image/jsf1qhubt/)
(https://s15.postimg.org/xmn398gxj/zaporny.jpg) (https://postimg.org/image/xmn398gxj/)
Já potřebuji profil pro fitness kolo, tj skoro silnička. Znamená to úplně vyloučit všechny nezpevněné cesty, pokud možno i cesty zpevněné ale rozbité (panelky), a přitom pokud to jde, tak využít cyklostezky. Současně ale vyloučit cyklotrasy, které vedou po nezpevněných cestách. Pokud není možné použít nějakou vedlejší asfaltku, pak raději použít jedničku silnici než nějakou rozbitou cestu. Je to samozřejmě docela oříšek. V té starší verzi už to bylo skoro dokonalé, tak snad se mi podaří najít řešení i s novými profily.
Díky za tip na úpravy preferovaných cest. S tím si zkusím pohrát. Budu si jen muset pokusně zjistit co která volba znamená.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 15, 2017, 22:15:41
MTB_factor  -0.5  a  smallpaved_factor      -0.4 Ti udělá zhruba tohle
Co je pod čarou upřednostní, co je nad ní, potlačí
Code: [Select]

                                                                                  ------------------------
                                                    ------------------------ 
                                              /                                 
                                       /
                                  /
I.tř------II.tř-----------III.tr------Ulice-----C-e-s-t-y---a p-ě-š-i-n-y--------------  Preference pru MTBfactor 0.0 a smallpaved factor 0.0
                        /
                    /
               /
           /
      /  .
  /.

Kdežto dole je to např pro MTBfactor -0.75   a smallpaved factor 1.0
Vše jen ilustračně.

Code: [Select]

                                                                                              /
                                                                                         /
                                                                                    /
                                                                                /
                                                                           /
------------                                                        /
               -------------                                  /
                               ---------------          /
I.tř------II.tř-----------III.tr------Ulice-----C-e-s-t-y---a p-ě-š-i-n-y--------------

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 16, 2017, 07:08:50
Díky to chápu. Myslím, že stávající nastavení z hlediska jedničky/trojky mi docela vyhovuje. Teď ještě kdyby bylo možné nezávisle na této hodnotě hodně penalizovat nezpevněný povrch jakékoliv cesty. Tím bych vyloučil cesty, kde silnička neprojede. Přesto, že mám rozdíl MTB_factor /  smallpaved_factor ve prospěch hlavních cest, pořád mě to občas žene po nezpevněných cestách jako např. na obrázku. Přitom by stačilo sjet ulicí dolů, kousek po jedničce a pak už vede dál cyklostezka.
(https://s27.postimg.org/j69ajjh1b/polnacka.jpg) (https://postimg.org/image/j69ajjh1b/)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 16, 2017, 08:00:40
Tak použij silně záporný MTB factor -1.5 - -2.0 , což zmírníš pro hlavní silnice vysokým smallpaved factorem, které ještě víc potlačí špatné cesty.

Dále potom zvaž, jestli nevratit isbike for minroads  zpátky na true, protože hodně penalizuje hlavní silnice,
čím Tě více hází.na cesty kam nechceš.

Extrémní přistup může být sednout si k
Code: [Select]
univ_factor_coef , hlavní cesty co nechceš posunout směrem k +1, špatné cesty k -1 a pomocí smallpaved factoru nastavit sílu této preference, bez použití MTB faktoru.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 16, 2017, 10:16:56
Zkusím dělat pokusy s touto částí:

 add ( switch  highway=path -0.25 0.0 )
        switch ( nosurfacenortracktype ) ( switch isbike 0.0 -0.25 )
        switch nosurface  ( switch or isbike tracktype=grade2|grade3 -0.25 -0.5 )
        switch surface=compacted|fine_gravel -0.25 switch surface=cobblestone|sett  -0.4
        switch surface=ground|mud|dirt       -0.6  switch surface=grass|sand        -0.6   
        switch surface=gravel|pebblestone    -0.75   -0.6

to by mohlo být to pravé.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 16, 2017, 10:55:06
Mám lepší nápad.
Zkouším implementovat "gumovou stupnici", kdy jedním parametrem určíš, co bude na nule, a tím pádem optimální pro smallpaved_factor a neutrální pro MTB_factor.
Poměrně velký opruz je, že Brouter syntax neumí dělení.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 16, 2017, 11:05:20
To by bylo skvělé, nechci Tě ale moc zatěžovat určitě to dá spoustu práce.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 16, 2017, 18:29:20
Zkus novou templatu (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Trekking-Poutnik/develop/Trekking-Poutnik.brf)

Edit: Cesta, která by měla v  univ_factor_coef_raw  hodnotu 0.0
bude mít hodnotu UnifactorAdjust . Tato korekce se lineárně zmenšuje na obě strany, takže kde byla +/- 1.0, bude +/- 1.0 tak jako předtím.
Takže když 0.0 bude -0.6. 0.5 bude 0.2 , 1.0 bude 1.0, -0.5 bude -0.8, -1.0 bude -1.0 

Typické hodnoty pro první nástřel.
UnifactorAdjust   -0.6 posune III. třídu z hodnoty +0.4  univ_factor_coef_raw   přibližně na nulu, což ji učiní cca neutrální vůči MTBfaktoru a optimální pro smallpaved factor.

Posunutí UnifactorAdjust   k cca -0.3 posouvá prioritu smallpavedfactoru k malým zpevněným cestám, kladné hodnoty až k nezpevněným cestám

Standardně chci III. třídu ponechat jak je, protože pro MTB je zase nežádoucí, aby  byla na nule.

Podotýkám, že UnifactorAdjust ani  univ_factor_coef_raw neovlivnují základní nastaveni priorit, mají pouze vliv na to, jak se snimi hýbe pomoci MTB a smallpaved factoru.

Code: [Select]
assign   MTB_factor             -0.5  .. -1.5
assign   smallpaved_factor      +1.0 .. +2.0
assign   isbike_for_mainroads   true
assign   UnifactorAdjust       -0.4 ..  -0.6
 
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 17, 2017, 07:55:26
Zatím zkouším a vypadá to skvěle. Moje hodnoty se sice trochu liší od Tebou doporučovaných, ale výsledky se už takřka blíží ideálu. Zatím mám toto nastavení:

assign   iswet                  0 # 0 as default, *) flag for weather conditions
assign   turnInstructionMode  = 1 # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
assign   cycleroutes_pref       0.2 # also CRP *)  costfactor penalty for not being cycleroute
assign   MTB_factor             -1.1 # default 0.0, *)
assign   smallpaved_factor      1.4 # default 0.0, *)
assign   avoid_unsafe           0 # 0 as default, gives penalty to mainroad without bike friendly status.
assign   hills                  2 # 1=default / 0=BRouter default/ 1=+ penalty for uphills >3.0%/ 2=velomobile-like avoiding slopes, 3= simulates ascend/length time equiv.
                                  # 4=valley mode, 5=No-Flats mode
assign   isbike_for_mainroads   false # default=true / if false then bike friendly tag hints for mainroads are ignored, keeping their high penalties. v2.5.20
assign   path_preference        0.0 # 0.0 as default, try 20.0 to penalize nonpath ways a/o paved ways
assign   UnifactorAdjust        -0.5 # 0.0 as default, Use value let says -0.75..+0.75. Indirectly defines a type of a road within  univ_factor_coef_raw 
                                    # that is taken as neutral by MTB_factor
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2017, 08:28:00
Však jsem psal první nástřel, to nebylo doporučeni, ale výchozí hodnoty pro ladění. Testoval jsem to jen od oka.Protože ono to často může hodit optimální trasu, když to není Posazené na optimální typ cesty.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 17, 2017, 08:42:02
Takže díky moc, kdyby jsi chtěl profil využít jako nějaký výchozí bod, přikládám ho. Je docela ideální pro "žiletkáře", tedy silniční kola.
Jen tak pro zajímavost, nešla by někdy v budoucnu zabudovat funkce na totální vyřazení všech nezpevněných cest? To by pak mohl profil zůstat stejný jako ten Tvůj původní a jen penalizovat ty nezpevněné.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2017, 09:16:01
Jen tak pro zajímavost, nešla by někdy v budoucnu zabudovat funkce na totální vyřazení všech nezpevněných cest? To by pak mohl profil zůstat stejný jako ten Tvůj původní a jen penalizovat ty nezpevněné.

Šla by, ale neměl bys to chtít.
Může Tě to hnát 2 km, aby ses vyhnul 50 m pěšince., nebo rovnou tvrdit, že trasu nelze vytvořit.
Smysl by mělo dát costfactor řekněme 5-20, tj. 100 m pěšiny jako 500-2000 m silnice.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 17, 2017, 09:30:35
Máš pravdu, nastavitelná hodnota by byla lepší než striktní vyřazení. Vysokou penalizací by se stejně dalo dosáhnout takřka vyřazení. Osobně (a asi tak většina jezdců na slickových gumách) sice klidně ujedu dva kiláky navíc než jít pěšky 50 m po pěšince, ale vždy je lepší mít nastavitelnou možnost než něco striktně zakázat. Navíc jak říkáš, může být v cestě třeba dálnice a pak by se trasa ani nemusel najít. Šlo by ale vytvořit takový společný parametr pro všechny typy cest?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2017, 10:19:44
No, 1km versus 40km by se Ti tolik nelibilo, kdyby bylo takových úseků více a/nebo delších.

Nenalezením trasy myslím případy, kdy by ji šlo najít pouze s využitím nezpevněných cest, nebo cest v neznámém stavu.

Když jsem ten profil navrhoval poprvé,  myslel jsem že jde spíš o trekové využití se speciálními požadavky. Pro čistou silničku by bylo lepší vyjit ze standardního Fastbike nebo fastbike low traffic,
a upravit koeficienty. Hlavně zdvihnout costfactor pro silnice lepší než 3. Třída. Nezpevněným cestám se tuším vyhýbá docela dobře.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 17, 2017, 10:59:44
Fastbike používám, ale někdy se na můj vkus až moc vyhýbá cyklostezkám. Někde to nevadí, ale u nás okolo Uh. Hradiště chybí průtahová silnice odvádějící kamiony ze silnic a tak, pokud to jde, raději volím vedlejší silnice a cyklostezky. Navíc nejezdím jen na silničce, ale někdy i s rodinou na trekovém kole a tak tento profil bude takový univerzálnější. Zatím vypadá velmi dobře, co jsem zkoušel našel přesně podle mých představ.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 17, 2017, 11:21:24
Ještě chci z toho profilu vytvořit jeden poněkud specifický. Každoročně vytvářím doporučené trasy pro cyklopoutě, s denním nájezdem okolo 100 km pro skupiny od dětí až po staříky, od bajků až po silničky. Snažíme se pokud to jde co nejvíce vyhýbat nezpevněným cestám protože se trasy dělají dlouho dopředu a tudíž se nedá odhadnout počasí (bláto). Na druhé straně zase nelze s takovými skupinkami jezdit po jedničkách, ale délka neumožňuje ani trasu moc natahovat objížděním. Takže je to hodně specifických požadavků a tak si vždy upravuji jeden profil speciálně na tuto akci. Zkusím to na cestách, které znám a pak aplikuji na zahraničí. Loni už se to docela povedlo, jen před Krakovem jsme skončili v bažině :-) Nebýt Tvých profilů, byly by ty cesty asi hodně dobrodružné.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 17, 2017, 17:15:27
Tady zkus Fastbike - LowTraffic III. třídou
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 18, 2017, 07:05:03
Díky, vyzkouším.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 20, 2017, 14:40:47
Tedy Poutníku, musím říct, že ten profil "Fastbike - LowTraffic III. třídou" je naprosto skvělý. Zkusil jsem ho aplikovat na všechny cesty co znám a vždy našel trasu přesně tak, jak bych si ji naplánoval sám. Mockrát díky, tohle bude můj favorit.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on May 21, 2017, 07:47:50
Já tušil, že to vyjde, ale že až tak ? Tož jsem rád.    Navíc bude o něco rychlejší, což je výhoda pro delší trasy. Profily založené na Trekking-Poutnik jsou pro čisté silničáře trochu kanon na vrabce, zbytečně složité.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on May 21, 2017, 16:45:49
Ten profil je pro silničáře opravdu skvělý. Osobně bych nahradil v instalaci Locusu profil Fastbike tímto. Když se podíváš na obrázku, tak Fastbike nachází dost šílené cesty. Vydat se z Olomouce po 55ce by udělal snad jen šílenec. Schválně jsem tak zobrazil porovnání výpočtu stejné trasy Fastbike/fastbike-lowtraffic-III-TR

(https://s3.postimg.org/7yc6a6l4v/porovnani.jpg) (https://postimg.org/image/7yc6a6l4v/)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on June 11, 2017, 20:49:57
Zdravím, narážím u Brouteru na časový limit. Když si nechám vypočítat delší trasu, ukáže se po 120s chybová hláška a výpočet spadne. Dá se ten limit nějak odstranit? Nevím jestli je v aplikaci Brouter nebo Locus.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 12, 2017, 16:32:36
Ahoj,

Hláška patří LocusMap. Po 120s se mu omrzí čekat, než se mu ozve BRouter. 

Odstranit jej lze na úrovni uživatele nelze. Pouze mu předejít původním postupem B, nebo obejít novějším postupem A.  Na úrovni vývojářů by si BRouter a Locus mohly předávat něco jako "wait ping", ale zatím to nedělají.

Postup A:  Obdržíš-li timeout error, a máš-li updatovaný BRouter ( poslední v1.48, implementované 1.44 a později cca 2x opraveno ), postupuj takto:

Zapamatuj si, nebo poznamenej pocatecni a koncovy bod, event. viapointy. ( Idealni, existuji-li jako favorites/oblibene body. cilovy bod by mel/musí? byt. Nebo aspon nelisit se vic jak nekolik metrů.  Ale zdá se, že Locus si často ty body pamatuje)
Spust přímo BRouter
Vyber v menu BRouter App
Na prvním místě v seznamu Brouter profilů by se měla zobrazit položka "Repeat timeout". Vyber ji.
Brouter pokračuje v počítání trasy tam, kdy byl přerušený. ( Přesněji, nedokončený druhý průchod opakuje, Pokud nestihl ani první, opakuje i ten )
Navíc si ji předžvýká, takže při příštím výpočtu se stejnym profilem a destinaci ji spocita rychle.
Když ji dopočítá, zobrazí kratce trasu a pak finalni statistiku.
Ukonci BRouter.
Spust vypocet stejne trasy v Locus znovu.
Tentokrát ji Brouter vypočte v termínu.

Postup B: Původní postup, používaný v případech, kdy byl timeout očekávaný, a postup A nebyl ještě k dispozici.

Definuj start, cil jako favority/oblibene body, pokud jeste nejsou.
Spust BRouter
vyber Brouter APP
vyber profil
vyber nogo body - volitelne
vyber body start, cil, via body
nech spocitat trasu
Az zobrazi konecnou statitiku, místo Exit vyber Server Mode.
Vyber mode car/bike/foot fast/short, na ktery se priradi profile. - mel by odpovidat modu, na ktery je profile namapovany v Locusu.
Odklikej ukonceni Brouteru.
Vrat se do Locus a nech vypocitat stejnou trasu, vcetne profilu a Brouter modu.

Poznámka na okraj - pokud se v LocuMap nektere body pojmenují from,to,via1..via9 (malými), BRouter je vždy najde a automaticky pochopí tak, že má body předem nadefinované. S výhodou se na to použije vyhrazená složka a s výhodou se takové body definují pres quick points - PRO feature.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on June 13, 2017, 13:11:49
Díky moc za vyčerpávající návod. Uvidíme jestli s tím menion něco udělá. Ještě by to chtělo u těchhle dlouhých operací, aby po dokončení Locus vynutil probuzení displeje, zhasne-li při provádění.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 13, 2017, 14:06:29
Na jak dlouhé tratě a pro jaký prostředek?
Někdy může pomoci rychlejší profil.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on June 14, 2017, 08:34:05
Zdravím,
no nevím jestli je řešení odstranění limitu. Ono těch 120 sekund mě osobně přijde už tak dost šibeniční a zdaleka to překračuje rozumnou hranici po kterou by měl uživatel čekat.
Jak dlouhé trasy počítáš?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 14, 2017, 09:47:01
To může být sporné.

Mobil nemá výpočetní výkon internetových serverů,  Brouter nepoužívá výkonné algoritmy jako contracted hierarchy s predvypocitanymi segmenty, a obvykle zahrnuje více Osm cest.

Mně třeba trasa pro kolo 155 km vzdušnou čarou, ca 225 km po cestě trvá na Sony Xperia M 3-4 minuty,tak to počítám rovnou v Brouteru nebo na webu.S viapoints je to rychlejší.

Ideální by bylo, kdyby Brouter před timeoutem Locusu sdělil odhad,
a uživatel se rozhodl, jestli počká. Nebo mít time out nastavitelný.

Brouter.damsy.net má webovou Verzí vhodnou i pro mobily, nejlepe s lepším rozlišením. 
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on June 14, 2017, 11:24:45
Ah to jsem nevěděl. Zdá se že jsem tedy moc zmlsaný výkonem co mi poskytuje S7 na které hlavně vyvýjím.

Takže se přiláníš k odstranění tohoto limitu? Pravdou je, že pokud výpočet trvá příliš dlouho, uživatel ho může sna vždy ručně zastavit. Pak tedy omezení na straně výpočetní služby lehce ztrácí smysl.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on June 14, 2017, 12:01:08
Limit podle mě má smysl jako pojistka, pokud by  routovací online/offline služba odmitala cokoliv dodat a hrozilo, že na ni bude Locus čekat donekonečna a uživatel by to nemohl stopnout.

Pokud ale Locus ví, že BRouter počítá, a pokud to netrpělivý uživatel může stornovat, je podle mě zbytečné, aby to Locus natvrdo dělal za něj.

Předpokládám, že pokud BRouter řízeně spadne např. kvůli chybě v datech, nebo kvůli low resouces při hodně dlouhé trase, že to Locusu dává vědět.

Edit: Alespoň se mi podle zobrazovanych Brouter hlasek zda, ze Locus je uzivateli předává.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on June 14, 2017, 12:16:14
Jop, mělo by to tak být. Nu dobrá tedy .. dám tam 600 sec a uvidíme co to bude tropit za neplechu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Bucky Kid on June 20, 2017, 22:11:30
Zrovna to zkouším, 10 minut je dostatečný timeout. Výpočet trasy na vzdálenost necelých 500km trvá kolem pěti minut, vzdálenost přes 500km se mi nepodařilo proroutovat. Buď Locus vrátí nespecifikovanou chybu ještě před časovým limitem nebo vyprší limit. Ono to trochu dává smysl protože počet kombinací vzrůstá se vzdáleností exponenciálně a Brouter na moc dlouhé trasy asi není stavěný.

_____________________
Sent from my phone using Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on June 21, 2017, 11:52:29
Perfekt.

Jinak ne moc dokonale jsem poslední dobou sledoval tuto i jiné BRouter diskuze, nicméně pokud budete chtít updatovat defaultní BRouter profily co jsou natvrdo nahrané v Locusu, dejte vědět ;). Díky
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 14, 2017, 11:56:57
Ahoj Poutníku, obracím se na Tebe s dotazem ohledně plánování na webu http://brouter.de/brouter-web/
Jde mi o to, že když si vytvořím několik tras v plánovači a načtu je do Locusu, zobrazí se mi s názvy jako "brouter_1499750921998_0". To je při hromadném importu docela nešikovné. Vím, že se to dá obejít editací GPX souboru a přepisem názvu v tagu NAME. Není ale nějaká jednodušší cesta jek to udělat rovnou při exportu GPX z webu?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on July 14, 2017, 17:49:10
Nevím o tom. Normalne tam bývá název profilu, ale při uploadu profilu na web tam Web client přihodí profile ID v server cache.  Editovat, nebo si napsat script.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on July 14, 2017, 18:14:00
Předpokládal jsem, že to tak nějak bude. Nevadí, zůstanu u osvědčeného CTRL-C, CTRL-V.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on August 03, 2017, 18:01:03
Zdravím Libore, ostatní aktivní uživatele BRouteru ...

Myslíte, že byste si našli chvilku a doporučili mi profily, které mohu updatovat do další verze Locusu? Přeci jen už tam jsou skoro 3/4 roku staré. Případně jen jestli ponechat aktuální mapování a s dovolením stáhnout a updatovat Poutníkovi profily z GitHubu ...

Aktuální mapování jest:

Code: [Select]

case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CAR_FAST:
profileId = "Car-FastEco";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CAR_SHORT:
profileId = "Car-Eco";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_MOTORCYCLE:
profileId = "Car-FastEco";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CYCLE_FAST:
profileId = "Trekking-Fast";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CYCLE_RACING:
profileId = "Trekking-Fast";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CYCLE_MTB:
profileId = "Trekking-MTB-medium";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_CYCLE_SHORT:
profileId = "Trekking-FCR";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_FOOT_01: // basic walk / light hike
profileId = "Hiking-SAC2";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_FOOT_02: // hiking profile
profileId = "Hiking-Mountain-SAC3";
case GeoDataExtra.VALUE_RTE_TYPE_FOOT_03: // heavy hiker/climb
profileId = "Hiking-Alpine-SAC4";

Předem děkuji!
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Dan S. on August 04, 2017, 13:37:50
Přimlouvám se za nějaké profily pro MTB (terénní cyklistiku), např https://github.com/zossebart/brouter-mtb  (https://github.com/zossebart/brouter-mtb)
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 20, 2017, 13:18:54
Ahoj Putníku, měl bych na Tebe prosbu. Používal jsem jeden Tvůj upravený profil na turistiku a nyní s novou verzí Brouteru mi hlásí tuto chybu: "Profile error: ParseException at line 338: unknown expression: onewaypenalty" Nevím už ani co jsem v tom profilu upravoval, ale byl velmi dobrý a nechce se mi o něj přijít. Myslíš, že by šel ještě nějak zachránit?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 20, 2017, 14:30:49
Ahoj,
jak tak koukám,je to založeno na starém profilu. Nějak jsi zkombinoval pěší profil s cykloprofilem. Chybí tam definice proměnné onewaypenalty pro vyhodnocení jednosměrek..

Co jsem to tak porovnával se současnou Hiking templatou (https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Hiking-Poutnik/master/Hiking.brf) , tak se mi jako jediný podstatný rozdíl zdá Tvoje nastaveni Offroad factor na 1.0.  Takže by sis to tam mohl znova nastavit a měl bys to.

Další možnost je ve starém profilu vyhodit
Code: [Select]
assign isbadoneway = not equal onewaypenalty 0
assign isgoodoneway = if reversedirection=yes then oneway=-1
                      else if oneway= then junction=roundabout else oneway=yes|true|1

a nahradit
Code: [Select]
assign isbadoneway = 0
assign isgoodoneway = 0

Ale druhý způsob moc nedoporučuji.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 20, 2017, 14:35:57
Díky, vyzkouším obě varianty a zkosím pár tras, které znám. Po porovnání se rozhodnu, kterou použít.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 02, 2019, 08:31:28
Zdravím Poutníku, měl bych dotaz ohledně profilů Brouteru v kombinaci s Locusem. Několik let jsem navigaci v Locusu nepoužíval, ale s novou funkcí autoprofilů při navigaci jsem ji dost testoval a chybí mi docela výrazně jedna funkce, kterou mívalo IGO8. Byla to možnost nastavit vzdálenost, kdy navigace rozhodne, že se opravdu nechci obrátit, ale pokračovat směrem, kterým jedu a podle toho trasu přepočítat. Je to docela zásadní věc v případě objížděk, nesjízdného terénu atp. Takže mám dotaz, umožňují profily něco takového nastavit?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 02, 2019, 08:49:56
Zdravím nazpět.

To vůbec není otázkou profilů, ale Locusu samotného.

Nemá to konkrétní nastavení, jako vzdálenost od trasy pro upozornění sjetí z trasy, přepočítání trasy nebo přepnutí na navádění.

Menion, pokud jsem to správně pochopil, naprogramoval přepočítávání trasy ( pro prioritu trasy, nejsem si jist, jestli i pro prioritu bodu ), že Tě nejdřív 2x pobídne se vrátit ( pokud se mu zdá návrat lepší ), a napotřetí to vzdá a dynamicky návrat zakáže.

Pokud si pamatuji, tak určí nejbližší bod původní trasy a zkoumá, vychazi-li návrat na něj lépe kupředu nebo zpátky. Pokud zpátky, tak tak to na Tebe 2x zkusí, jestli to otočíš, a pak tam interně hodí nogo bod.

Takže to vlastně bude nepřímo souviset se vzdáleností pro varování/přepočet a s frekvencí opakování varování o sjetí z trasy.

Když je nastavíš nakrátko,  Locus se vykašle na návrat o něco dřív.

Matně si pamatuji, že někde je nastavené natvrdo opakování po 30s, možná je to zrovna tady. Takže možná "vzdálenost pro přepočet + 2x30s".

Jinak nezbývá než v Locus ručně přidat nogo na návratovou trasu.

@menion Můžeš upřesnit ?

Sent from my Xiaomi MI A2 / Android 9, via Tapatalk
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 02, 2019, 09:13:30
Díky. Není to sice ideální, ale lepší než nic. Mnohem lepší by byla nastavitelná vzdálenost zákazu otočení v možnostech navigace. Takovým nějakým testováním jsem třeba u cyklistiky vzhledem k přesnosti GPS ve městě přišel na ideální vzdálenost k přepočtu 300 m. Pokud mě navigace bude dvakrát vracet, tak až po 900 metrech dostanu nový přepočet. To se mi zdá dost. Samozřejmě bych mohl zkrátit vzdálenost kdy se trasa přepočte, ale člověk ve městě někdy musí jen něco objet, k tomu nízká přesnost GPS mezi budovami a trasa se pak zbytečně přepočítává. No ale Menion má určitě mnohem podstatnější věci, tak to už dál řešit nebudu. Díky za odpověď a pěkný den.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 02, 2019, 09:18:30


Díky. Není to sice ideální, ale lepší než nic. Mnohem lepší by byla nastavitelná vzdálenost zákazu otočení v možnostech navigace.

Myslíš odchylka od trasy nebo ujetá vzdálenost po sjetí z trasy ? Protože to může být paralelní ulice/cesta pár set metrů bokem.Sent from my Xiaomi MI A2 / Android 9, via Tapatalk

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 02, 2019, 09:43:55
Zatím pokud vím Locus nabízí dvě hodnoty. Jednou je upozornění na sjetí z trasy a druhá je vzdálenost kdy dojde k přepočtu trasy. Upozornění rozsvítí obrazovku a zvukově upozorní, že jsi špatně odbočil. Ale až po dosažení té druhé hodnoty vzdálenosti dojde k přepočtu trasy. Já mám třeba pro kolo hodnoty na 40/300. Pro turistiku pak 30/60.
Zatím ale tak nějak spíše experimentuji. Dlouho jsem navigaci nepoužíval protože na starých telefonech hodně vybíjela baterii a taky se často sekala. Takže jsem jezdil jen podle linky naimportované trasy. Nyní zjišťuji, že navigace v Locusu udělala za ty roky obrovský pokrok kupředu a tak s ní experimentuji.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 02, 2019, 09:48:33
Myslíš odchylka od trasy nebo ujetá vzdálenost po sjetí z trasy ? Protože to může být paralelní ulice/cesta pár set metrů bokem.

Tohle je samozřejmě otázka, ale využil bych asi stejný algoritmus, který se už používá k upozornění na sjetí a přepočtu. Logicky by nastavitelná hodnota k zákazu otočení musela být vyšší nebo stejná jako ta k přepočtu trasy.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Menion on October 02, 2019, 10:43:53
Zdravím pánové,

Libore máš perfektní přehled. Je to tak ... pokud dojde k přepočtu, Locus testuje jestli uživatel přepočtenou trasu použil a pokud se ukáže že ani první ani druhý přepočet je vždy negativní (tzn. ignorovaný uživatelem), apka hodí na přepočtenou trasu, pár metrů dozadu, dočasný no-go bod a zkusí přepočet znovu.

Takže ano, čas k zablokování nevhodné cesty je v podstatě daný 3x vzdáleností pro přepočet.

Tohle jsme právě řešili někdy před půl rokem a v podstatě ani BRouter ani GraphHopper nemají použitelnou techniku pro řešení problému na jejich straně, takže jsem to musel udělat v Locusu a vymyslel jsem to takto. A alespoň mě praxe ukazuje že to funguje dobře. Jediná výtka, že občas by se hodilo zablokovat cestu zpět dříve, tedy no-go bod již po prvním ignorování přepočtu a ne až po druhém ...

Jinak tohle je celkem dost podstatná věc takže o aktuální provedení se rád podělím a stejně tak si rád poslechnu nápady na vylepšení.

Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 02, 2019, 10:52:11
@Žajdlík Josef  Takže když dáš vzdálenost pro přepočet trasy 100m, tak při 300m deviaci od původní trasy Locus toho vracení nechá, aspoň tak tomu rozumím.

Sent from my Xiaomi MI A2 / Android 9, via Tapatalk
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 02, 2019, 10:54:44
Pokud mohu, tak za sebe bych navrhl následující řešení:
Přidat do Přepočítávaní trasy (je možné nastavit i v presetech) položku: Zákaz otočení po: XX metrech. Kontrolovalo by se asi jenom zda nastavená hodnota není menší než Vzdálenost pro přepočet. Položka Zákaz otočení by pak řídila, kdy se vloží dočasný NoGo bod. Nemuselo by to být ani moc složité na programování.
Zkuste o to pouvažovat.

@poutnikl Je to přesně jak píšeš. 100 m znamená zákaz novou trasu bez otočení po 300 metrech.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 16, 2019, 07:23:55
Ahoj Poutníku, opět bych měl jeden dotaz ohledně profilu do Brouteru. Občas jezdíme na výlety s kamarádem, který po obrně jezdí na handbajku. Kopce pro něj nejsou až takový problém, ale prudká stoupání ano. Tak se chci zeptat, zda je možné v profilu ovlivňovat výběr cesty i nějakým parametrem, který bere v úvahu sklon cesty.
Potřeboval bych si vytvořit profil, který co nejvíce omezí cesty se sklonem nad 7 %, vyloučí nezpevněné cesty (záda hanbajkera jsou jen 6 cm nad vozovkou) a pokud možno se vyhne i největším kopcům.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 16, 2019, 17:12:11
Zkus profile   FB-LT-tertiaries-paved-notsteep  z přílohy.

Je postavený na původním Fastbike-lowtraffic-tertiaries, který používáš.

Úpravy:


Patřičné konstanty jsou vypsané v úvodu profilu, pro případné experimentování v BRouter-web/LocusMap a v reále.

Záměrně jsem nepoužil natvrdo zákaz >7% a nezpevněných cest, jen vysokou penalizaci.

U stoupání je tam navíc problém, že se tam můžou dostat artefakty ze SRTM, třeba náhlý vestup výšky o 10-20 m kvůli lesu, strmým kopcům nebo vysokým stavbám.

Quote
assign   UnpavedCostfactor      50.0
assign   PavingUnsureCostfactor 8.0
assign   TooSteepUphill         7.0
assign   SteepHillsCostFactor   200  # Implemented as BRouter variable uphillcostfactor for uphill > TooSteepUphill

assign   validForBikes        1

# the elevation parameters

assign downhillcost switch consider_elevation 80 0
assign downhillcutoff 0.5
assign uphillcost 0
assign uphillcutoff TooSteepUphill

assign elevationpenaltybuffer  = 2.0
assign elevationmaxbuffer      = 10.0
assign elevationbufferreduce   = 3.0
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 16, 2019, 21:37:11
Díky moc, já na plánování v naprosté většině případů používám vlastní profil - přikládám. Je to už sice starší kousek, ale plánuje velmi vyváženě pro dálkové cykloturistické trasy. Pokud to neznamená velkou zajížďku tak se vyhýbá nezpevněným cestám i kopcům. Preferuje cyklostezky, ale už trochu méně cyklotrasy. Myslíš, že by šel ten parametr na omezení stoupání vložit do něj? Zkusil jsem ten Tebou přiložený profil na rovinnáté trase Veselí n. M. - Kroměříž a chová se divně. Všimni si jak na snímku ...16 zbytečně ignoruje cyklostezku podél vody a na snímku ...49 zase vede trasu po rozbité cestě lesem i když podél železnice vede naprosto po rovině pohodlná cyklostezka.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 17, 2019, 05:39:38
Díky moc, já na plánování v naprosté většině případů používám vlastní profil - přikládám. Je to už sice starší kousek, ale plánuje velmi vyváženě pro dálkové cykloturistické trasy. Pokud to neznamená velkou zajížďku tak se vyhýbá nezpevněným cestám i kopcům.Preferuje cyklostezky, ale už trochu méně cyklotrasy.

To je zajímavé, já si pamatuji, že jsem Ti tento profil vytvářel, a pak jsem myšlenky z něj použil pro template v2.7. Nedávno jsem jej hledal, ale nenašel.

Tehdy se Ti ale nakonec pro plánování tras cyklopoutí víc líbil výše uvedený,  založený na fastbike.

Takže ses k němu zase vrátil. :-) ( nebo používáš oba pro různé účely ? )

Quote
Myslíš, že by šel ten parametr na omezení stoupání vložit do něj?

Samozřejmě, že by šlo, klidně jej do toho profilu přenes.

Quote
Zkusil jsem ten Tebou přiložený profil na rovinnáté trase Veselí n. M. - Kroměříž a chová se divně. Všimni si jak na snímku ...16 zbytečně ignoruje cyklostezku podél vody a na snímku ...49 zase vede trasu po rozbité cestě lesem i když podél železnice vede naprosto po rovině pohodlná cyklostezka.

No, ono se očekává, že se profil bude  chovat s vysokými penalizacemi divně, a ještě divněji by se choval, kdy tam byl tvrdý zákaz.

Screenshoty tras mohou být zavádějící, důležitější jsou tabulky s hodnotami pro konkrétní úseky, pro trasu, kterou navrhuje profil, a pro trasu, kterou bys očekával.

Až tam se totiž pozná, odpovídají-li data z RD5 souborů  realitě, a jestli profil pracuje tak jak má, nebo ne.

Taky šlo jen o první nástřel, je potřeba hodnoty parametrů doladit, kompromis mezi vyhýbáním se nežádoucím cestám a nenecháním se zastrašit výškovým artefaktem nebo krátkým úsekem bez asfaltu.

Sent from my Xiaomi MI A2 / Android 9, via Tapatalk
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 17, 2019, 07:38:31
Pamatuješ si to správně. Ten profil co jsem přiložil používám na plánování soukromých cest pro fitness kolo a taky pro ten handbajk, který je na silničních kolech. Je takřka ideální. Většina profilů pro silniční kola totiž až moc preferují silnice prvních tříd. Tenhle je vyvážený opravdu skvěle, najezdil jsem s ním desítky tisíc kiláků k naprosté spokojenosti a nedám na něj dopustit.
Na cyklopoutě ale trasy porovnávám i s tím fastbajkovým, hlavně v zahraničí dává občas lepší výsledky. Na tuhle akci vždy vytvořím několik GPX pomocí různých profilů a pak je porovnávám a dolaďuji ručně pomocí http://www.mygpsfiles.com/app/. Přece jenom je to akce pro více než 100 lidí (letos 180) a jedná se o děti, sportovce, ekolisty i bajkery, jede se i v dešti, trasa nesmí být moc dlouhá, ale přitom musí být zajímavá. I tak se občas při plánování utnu, ale to ani jinak nejde, prostě moc požadavků.

Tu část kódu co je v citaci rámečku mohu vložit nad část # bstart /global?
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 17, 2019, 09:11:57
Tu část kódu co je v citaci rámečku mohu vložit nad část # bstart /global?

No, ne tak úplně.  Je tam obousměrná návaznost na zbytek profilu, musí se to sešít správně. Později se na to mrknu.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 18, 2019, 13:17:02
Implementoval jsem TooSteepUphill do Tveho profilu ( možná pridam do templaty 2.7 nebo 2.8, pokud se osvědčí )

Edit: můžeš přepínat pomocí Hills = 2 (původní ) a Hills = 6 ( TooSteepUphill )

Podstatné je,  že budeš muset experimentovat s parametry  níže, protože se to může a nekdy i bude bít s malými ale prudkými stoupáními vyskovych SRTM artefaktů.

Dole je výtah z parametrů, zkopirovany z prilozeneho profilu:

Například, pokud je použitý přílis nízky TooSteepPenaltybuffer  ( elevationpenaltybuffer ),
může profil preferovat cestu přes kopec, místo kolem řeky/zeleznice, protože u řeky/zeleznice jsou příkré artefakty, jak se SRTM ne a ne pořádne strefit do nadmořské výšky cesty.

Dole je link na ukázkový příklad  "Obrany to Bilovice at NE border of Brno, Czech Republic",
kde pokdu snizís parametr z 12 na 10 ( BRouter default je 5 ), tak Tě to požene přes kopec,
protože cesta podél řeky je  :příliš prudká".  Něco podobného může být v zástavbě.

Bude se muset zvolit kompromis mezi potlacenim artefaktu a nepotlačením realných, krátkých ale strmých stoupání.

Quote
# BEGIN  - Internal parareters for hills = 6 - experimental avoiding of too steep hills via strongly penalizing uphillcostfactor

# slope below this uphill limit ( % ) has no penalization

assign   TooSteepUphill         6.0 

# hilly penalization is done by uphillcostfactor and downhillcost, not by uphillcost.
# can be used optionally, but is rather overrun by the uphillcostfactor.

assign   TooSteepUphillCost     0.0

# Implemented as BRouter variable uphillcostfactor for uphill scope > TooSteepUphill + TooSteepbufferreduce                                     
# with the transient zone TooSteepUphill .. TooSteepUphill + TooSteepbufferreduce
# There is normal costfactor for  uphill scope <= TooSteepUphill
# and  costfactor = TooSteepCostFactor for uphill scope >= TooSteepUphill + TooSteepbufferreduce

assign   TooSteepCostFactor     200
                                 
# The width of the uphill scope transient zone                                       
assign   TooSteepbufferreduce   2.0

# Altitude buffer to catch steep SRTM artefacts
# It has to be high enough, otherwise it may suggest an over the hill route
# instead of a flat route along the river, with very steep SRTM artefacts,
# like the route From Obrany to Bilovice at NE border of Brno, Czech Republic
# if TooSteepPenaltybuffer  = only 10.0  ( BRouter default is 5.0 )
# http://brouter.de/brouter-web/#map=14/49.2412/16.6745/standard&lonlats=16.649287,49.227407;16.674995,49.245971

assign   TooSteepPenaltybuffer  12.0

# Altitude buffer for downhills, does not affect uphill penalization with zero uphillcost.
assign   TooSteepMaxbuffer      20.0

# END  - Internal parareters for hills = 6 - experimental avoiding of too steep hills via strongly penalizing uphillcostfactor
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: Žajdlík Josef on October 21, 2019, 07:45:36
 Díky moc, budu s tím experimentovat a dám vědět jak to dopadlo. Nikdy mě nenapadlo, že SRTM data mají takové artefakty. No ale zní to logicky. Chudák Menion když má pak vymýšlet filtry na měření nastoupaných metrů.
Title: Re: Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze
Post by: poutnikl on October 21, 2019, 07:52:38
Typické SRTM artefakty:

Městská zástavba
Les, hranice lesa
Úzké údolí, soutěsky
Blízkost řeky se strmými břehy
Mosty, Tunely ( pokud vím BRouter toto upravuje interpolací )


Sent from my Xiaomi MI A2 / Android 9, via Tapatalk