Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze

Started by poutnikl, November 30, 2015, 08:26:36

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

poutnikl

Wiki pages k mým Brouter profilům, původní anglické a české přeložené pres Google Translate .



Quote from: JirkousOhledně Brotheru tedy založím nové vlákno, šlo mi v podstatě jen o to, zda existuje v češtině nějaký jednoduchý manuál jak si pomocí úpravy kodu profilu vytvořit navigaci dle vlastních představ. Zatím jsem totiž nenašel ani jeden profil, který by mi vyhovoval na nordic walking.

Čím je Nordic walking tak specifický, že se na něj nedají použít moje Hiking profily ? Hůlky to přece nemohou tak ovlivnit. Mohl bys uvést, co Ti nevyhovuje, že bych pro Tebe udělal úpravu ?

No, ono je problém něco najít i v angličtině, ale já jsem to nepotřeboval. V Developer guide souboru ( v datové složce Brouteru ), je popsaná jednoduchá syntaxe. Jak jí jednou rozumíš, tak žádný manuál nepotřebuješ. Takže spíše mít přeložený Developer guidehttp://brouter.de/brouter/profile_developers_guide.txt   

Velice pomůže analýza jednoduchého standardního profilu, Třeba FastBike. Moje profily jsou mírně komplikovanější.

Hlavním základem, čím se profily liší, jsou hodnoty parametru Costfactor. Každá cesta se bere, že její délka je násobkem skutečné délky a příslušného Costfactor ( >=1 ), a pak hledá "nejkratší cestu".  Jak jednoduše nebo složitě je určená hodnota CostFactor je na autorovi profilu.

treba
trasa A  highway=track  trackgrade=grade1 surface=asphalt může mít Costfactor=1.5
trasa B  highway=path  trackgrade=grade5 surface=grass může mít Costfactor=1.0

V tom případě 12 km B bere Brouter jako kratší než 10 km A  a vybere tedy B.
12 x 1,0 je menší než 10 x 1.5

Dále může Brouter počítat s různým efektivním zdržením,
např při zatáčení ( Turncost, pěšky nemá smysl), nebo jednorázově ( InitialCost, pro cesty i body  ).

Dále potom může na přidanou délku přepočítat převýšení.



Žajdlík Josef

Ono by to nastavení na Hiking možná stačilo, ale když se snažím tento profil v nastavení Brotheru přiřadit, vždy aplikace spadne a profil se do seznamu nezařadí. Takže jsem uvažoval, že bych zkusil přestavit nějaký fungující profil. Jde mi především o to, aby profil co nejvíce využíval nezpevněných cest, preferoval co nejvíce kopcovitý terén a striktně se vyhýbal silnicím první třídy, nejlépe i třetí. V podstatě nejméně důležitý je právě faktor času dosažení cíle. Stěžejní u NW bych preferoval právě typ cest a zajímavost trasy - tudíž právě ty kopečky s výhledy. Pak by bylo taky vhodné, kdyby profil bral v úvahu a upřednostňoval i značené turistické trasy.
Jinak NW opravdu ničím specifický není, oproti turistice by snad bylo vhodné se vyhnout nějakým skalám, řetězovým můstkům apod, ale to je pro mě nepodstatné.
  •  

poutnikl

Hmm, ale Hiking profil na mém Brouteru ( 1.3.2, ale napsaný pro 1.2 ) pracuje dobře. Myslím, že buď je něco divného s Tvojí instalací Brouteru, nebo jsi  profil okopíroval nesprávně.   Nejsi první, kdo tvrdil, že mu můj profil z GitHub nefunguje, ale nakonec zjistil, že funguje. 

Důležité je nekopírovat profil odtud  https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/Hiking.brf
ale odtud https://raw.githubusercontent.com/poutnikl/Brouter-profiles/master/Hiking.brf , kam se dostaneš z prvního linku klikem na tlačítko RAW.

U prvního linku snadno při kopírování uděláš chybu.  Druhý link zobrazuje přímo profil samotný a dá se tak přímo okopírovat, uložit nebo stáhnout. Vyzkoušet jej - a ověřit že funguje - můžeš na Brouter-webu http://brouter.de/brouter-web/.  Okopíruješ obsah do textového pole vlevo dole, dáš upload and nahoře se ti jako nový profil objeví custom.

Silnice - tady je příklad pro silnici 3. třídy:
  else if highway=tertiary|tertiary_link      then      ( if iswet then ( switch issidewalk 1.1 1.5 ) else ( switch issidewalk 1.2 2.5 ) )
Costfactor je
1.1 s chodníkem za mokra ( např v obci. )
1.2 s chodníkem za sucha.
1.5 bez chodníku za mokra
2.5 bez chodníku za sucha.

Takže za pěkného počasí mimo obec, dá přednost silnici jen tehdy, je-li ideální pěšinka 2.5x delší.

Podobně vyhodnocování nezpevněných cest je též velmi podrobné. značené cesty preferované jsou - míru preference lze nastavit. Ty skály může udržet na uzdě SAC limitem.



Žajdlík Josef

Tak zatím jsem vyzkoušel profil Hiking ne webu, ale není to ono. Na snímcích posílám srovnání, jak trasu navrhl Brother a Graphhooper. Všimni, si, že GH správně zvolil trasu co nejvíce mimo sinici. Naopak BR ji naplánoval po silnici celou. Rád bych dosáhl toho, aby silnice s auty byly co nejvíce zakázány i za cenu mnohem delší trati. Ty úpravy kodu mohu dělat rovnou v tom okýnku webové mapy?
  •  

poutnikl


Zajimave, ja mivam opacnou zkusenost, ale srovnaval jsem vetsinou profily na bike trekking.
Testování ve vysokohorské terenu dopadlo dobře.

Neni zadny problém maximálně se silnicím vyhýbat. V hiking profilu je vybranyý rozmný kompromis.


Uprava profilu v okne mozna je, ale musís si ji potom nějak uložit.


Žajdlík Josef

Teď jsem trochu experimentoval s trasami a nezdá se špatný originál profil hiking-beta. Jek ho ale dostat do mobilu? Bude stačit zkopírovat kód a vložit do textového souboru s příponou brf?
  •  

poutnikl

Ja jsem dostal jinou trasu. Jinými slovy, Hiking profile navrhuje NACHLUP stejnou trasu jako GraphHopper.
Něco jsi udělal špatně - zkus udělat upload Hiking profilu ještě jednou, a bez Googlu :-)

[img=http://s20.postimg.org/irsn597op/snap280.jpg]

Hiking beta je stara verze mého Hiking profilu .....  :-)  Ano, stačí to, ale je zastaralý.

Je třeba taky pamatovat na to, že všechny profily od walking až po alpine hiking vychazi ze stejného vzoru, který optimalizuje trasy v divočině i ve městě. Na Tvé trase spolu soupeří uličky třídy residental optimální pro obec s cestami optimálními mimo obec. Zkus jiné trasy, a přesvědč se, ze jsi upload profilu provedl správně.



Žajdlík Josef

Vyzkoušeno, vložil jsem ten kód do okýnka přes schránku a pak dal tepre upload a už to šlo. Takže jo, vypadá to dobře, teď to zkusím implantovat do mobilu.
S tím překladačem je to snadné, hledal jsem nějaké možnosti nastavení tras na webu Brouther.de. No a ve Firefoxu v S3 translatoru jsem zatrhl, aby mi u tohoto webu stránky vždy překládal. Takže teď mi překládá i toho webového klienta, v podstatě to ničemu nevadí. Zatím díky za pomoc, zkusím ten profil a dám vědět jak se osvědčil.
  •  

poutnikl

To rád slyším, že konečně pracuje. Předloha profilu se totiž dá všelijak doladit, a lze sis tím donekonečna vyhrát.

On ten Hiking profil není kdovíjak odladěný v terénu, takže je docela dobře možné, že se ještě doladí.
Vedle profilu máš na Brouter webu ještě záložku data, kde můžes videt, jak který segment cesty ohodnotil, a jaké info k němu OpenStreetmaps mají.

S tím překladem, pokud to je webová aplikace, tak její funkce se může tím překladem rozhodit. řekl bych že máš stěstí, někdy je výsledek katastrofální.


Žajdlík Josef

Včera se mi podařilo nahrát profil Hikinng i do mobilu, jak funguje v praxi vyzkouším asi ve čtvrtek. Na webu funguje dobře, největším úskalím navigace asi bude nedostatek polních cest v mapách. Nevíš náhodou jestli není možné do těch open map nějak "dokreslit" polní cesty, které znám a vím, že jsou v dobrém stavu?

A ještě jedna věc, nebylo by možné do té webové aplikace Brouteru místo Hiking-beta už rovnou naimplantovat současnou verzi profilu?
  •  

poutnikl

Vylepšení map samozřejmě možné je, a je vítané. Zaregistruj se na http://www.openstreetmap.org -mají i českou verzi webu. Na výběr pak máš 2 online editory - I2, Potlach -  a jeden pokročilý java tool JOSM.

K dispozici je i pokročilá wiki i v čestině https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Main_Page
Najdeš tam někde i obecné pokyny, jak mapovat, a jaké vlastnosti cest je dobré zadávat.

Brouter segment soubory jsou updatovány z OSM zhruba 3x měsíčně. Navigace je nezávislá na aktualnosti map.

Možné by to bylo. Ale profil je stejně ještě ve vývoji.

poutnikl

Quote from: Jirkous on December 01, 2015, 07:29:27.... jak funguje v praxi vyzkouším asi ve čtvrtek.

Vzhledem k počasí vyzkoučej taky Hiking-wet (mokro) profil.

Žajdlík Josef

Quote from: poutnikl on December 01, 2015, 07:38:44
Brouter segment soubory jsou updatovány z OSM zhruba 3x měsíčně. Navigace je nezávislá na aktualnosti map.

Mám tomu rozumět tak, že Brouteru nezáleží na tom jestli je cesta v mapě zakreslena nebo ne? Pak by asi nemělo moc smysl z hlediska navigace ty polní cesty do map dokreslovat. Z čeho tedy Brouter ty informace čerpá?
A ještě jeden dotaz. Když se aktualizují ty segment soubory, musím provézt nějak ručně tu aktualizace i v mobilu?
  •  

poutnikl

Já myslel nezávislost na aktuálnosti vektorové mapy v mobilu - u rastrové je to samozřejmě jedno. Brouter svoje navigační data odvozuje z OpenStreetMaps stejně jako vektorové mapy pro Locus, takže bez aktualizace OSM nové cesty do Brouter nedostaneš.  :P  Nezávislost jsem zmínil hlavně kvůli tomu, že třeba OSMAnd pro svoji vlastní offline navigaci tahá data přímo ze svojí OSM vektorové mapy, která by měla být aktuální. Kdežto Brouter a GraphHopper mají svoje OSM  navigační data získaná jinou cestou, takže nejsou na používané vektorové mapě závislí.

K aktualizaci segment4 souborů - máš 2 možnosti. Pohodlnější, ale pomalejší je stažení přímo download managerm Brouter. Je tam ale omezeni na cca 250 kB/s. Nebo manuální stažení souborů do mobilu, přímo, nebo přes PC. Já osobně používám ve Windows batch s využitím wget, a pak v Androidu SyncMe utilitku na přenost dat po lokální WiFi za routerem ze sharované složky segments4 na počítači. V případě užití přiloženého skriptu musíš mít instalovaný wget a nakonfigurovat cesty ve batchi.  Nějaké info mám vložené i v batch souboru.

Žajdlík Josef

Tak to bude asi ten čtvereček, který jsem musel vybrat na mapě po instalaci Brouteru. Ten asi určuje která data k navigaci stáhnu do mobilu. Aktualizace už pak probíhá automaticky?
V každém případě zkusím večer prostudovat to přidávání cest do OSM. Máme tady v okolí i naučné pěší trasy a cyklotrasy, a v těch OSM mapách nejsou dokonce ani cesty po kterých vedou. Takže bych to mohl zkusit napravit.
  •