Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze

Started by poutnikl, November 30, 2015, 08:26:36

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

poutnikl

MTB Scale je jako parametr obtiznosti volitelnou soucasti primarnich dat na OpenStreetMaps. Tam , kde chybi, jej muzes doplnit. Podobne se pouziva SAC scale pro horskou turistiku, Smoothness pro sjizdnost auty a track grade jako kvalita povrchu cesty.

Moje Trekking profily parametr  MTB scale vyhodnocouji, ale s progresivni penalizaci. Na skale 0-6 je 2 priblizne maximum co Trekking skousne. MTB faktor tuto extra progresivni penalizaci pro MTB scale postupne rusi. Je mozne do budoucna vytvorit podobny system preferenci, jako jsem v Hiking profiles pouzil u SAC scale, třeba preferovat MTB scale 3.

Parametr hill je  index, urcujici pouziti konkretni sady parametru pro penalizaci kopcu.
Ty jsou všechny nastaveny pro trekking a efektivni nakladani s energii na delsi trasy.
MTB bude chtit neco jineho,  muzes navrhnout.

Profil hill 0 -tptpzny s puvodnum Trekking.brf je nastaveny tak. ze kopce mu nevadi, ale klesani od 1.5% zacina penalizovat, protoze cyklista zacina energii ztracet neefektivne rychlym sjezdem nebo dokonce brzdenim.

Profil hill 1 navic penalizuje kopce nad 3% , takze pri stejnem vyskovem rozdilu dava prednost mirnejsim stoupanim.

Profil hill 2 klesani i stoupani hodne limituje, pokud nekdo kopce nerad.

Hill 3 je jen takovy experiment.smerujici k nejkratsimu casu.



poutnikl

Můžeš zkusit též tento MTB profile ( viz příloha  )
z https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J

cituji:
Profil není urcený pro vysokohorske MTB aktivity, se kterymi autor nema zkusenosti.
Castecne se zkousi vyhnout kopcum.
Z kopce se snazi jet pěšinami, naopak cestou nahoru se snazi pěšinám vyhnout.
vyhyba se silnicim, coz nekdy muze vest k zajizdkam/cikcak cestam.
Cesta nahoru po silnici je penalizovana mene, pokud je tam cyklostezka nebo chodnik.

Některe z parametru jsou lehce modifikovatelne s pouzitim promennych na zacatku profilu.

Dan S.

Moc díky, vyzkouším.
Aktuálně mám asi 5 různě nastavených profilů vychazejících z tvého Treking-Poutnik. Když vytvářím novou trasu v Locusu přes Přidat novou trasu / měření a vypomáhám si navigací (Brouter), jaký profil Brouter použije (z těch mých 5-ti + vestavěný profil)?
Locus Pro
  •  

poutnikl

No, já většinou používám nastavení quick points s preddefinovanými jmény from / via1 ... viaN / volanim Brouteru jako externi aplikace s importem GPX, anebo generuji GPX primo v Brouteru podle bodu Locusu,

Takže z hlavy přesně nevím...Pokud Locus vola Brouter interne, jaku route service podobne jako online routery,
tak pouzije ten profil, ktery jsi v Brouteru priradil k navigacnimu modu Locusu ( Kolo rychle / kratke ), ktery pouzivas.

Edit: Takze si na Brouter navigacni mody namapuj profily, ktere budes pouzivat nejcasteji, anebo profily, ktere chces pouzivat pri pristi ceste. ( a pak si pamatuj ktery je kde, protoze rychle / kratce muze znamenat cokoli )

Edit: Jak už řečeno dříve, Locus nikdy  profily nepoužívá přímo.
Bud vola Brouter interne "najdi mi trasu modem kolo rychle / kratce" a Brouter vybere profil, ktery jsi k tomu modu priradil.
Nebo zavola rovnou Brouter aplikaci a uzivateli porad si s nim sam. Pak si uzivatel natahne GPX co Brouter vygeneroval a necha Locus jet podle GPX.

poutnikl

Quote from: Dan Seliga on February 24, 2016, 18:23:26Aktuálně mám asi 5 různě nastavených profilů vychazejících z tvého Treking-Poutnik.

akorat pocitej s tim, ze v ulozisti https://github.com/poutnikl/trekking-poutnik
se ruzne vetve mohou objevovat a mizet, akorat Master = Release zustava, ze ktere se prilezitostne delaji koncove profily.

Dan S.

To plánování trasy přes from, to, via používám taky a je to super. Někdy se zas hodí to ruční přidání trasy, např když se chci motat v lese.
To přiřazení vytvořených MTB profilů pod navigační mód - kolo krátká, rychlá - nefunguje, resp po dalším startu app Brouter jsou všechny vytvořené MTB profily záškrtnuté u módu kolo
Locus Pro
  •  

poutnikl

Funguje, ale Ty nečteš,  co Ti píšu :)  Dulezita je obrazovka s 3*2 profily která se zobrazí těsne po přiřazení.
Pri dalším spuštění Brouteru se VŽDY zaskrtnou VSECHNY mody, které lze s právě vybraným profilem použít.
Které lze pouzít, ne které jsou pouzity.

Edit>  https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Using-Brouter-profiles-for-Locus-navigation




Dan S.

Quote from: poutnikl on February 24, 2016, 20:17:28
Pri dalším spuštění Brouteru se VŽDY zaskrtnou VSECHNY mody, které lze s právě vybraným profilem použít.
Které lze pouzít, ne které jsou pouzity.

To, že se vždy všechny profily zaškrtnou při dalším startu Brouteru mě právě zmátlo. V důsledku je to asi jedno, protože přes ruční přidání trasy v Locusu nutím Brouter počítat trasu mezi body a hustotou bodů donutím spočítat Brouter trasu podle mě.

Díval jsem se na mapy.cz, do kterých jsem vložil trasu vygenerovanou Brouterem v telefonu a když jsem zkoušel vytvořit stejnou trasu na mapy.cz, tak i přes přidání x bodů do mapy, mapy.cz nevygenerovaly stejnou trasu, resp. to vypadá, že některé cestičky neznají (i když je zobrazují).
Locus Pro
  •  

Dan S.

Quote from: poutnikl on February 24, 2016, 17:30:56
Můžeš zkusit též tento MTB profile ( viz příloha  )
z https://groups.google.com/forum/#!msg/osm-android-bikerouting/ACQWNUsEsEM/A3H-6UAxWW4J

cituji:
Profil není urcený pro vysokohorske MTB aktivity, se kterymi autor nema zkusenosti.
Castecne se zkousi vyhnout kopcum.
Z kopce se snazi jet pěšinami, naopak cestou nahoru se snazi pěšinám vyhnout.
vyhyba se silnicim, coz nekdy muze vest k zajizdkam/cikcak cestam.
Cesta nahoru po silnici je penalizovana mene, pokud je tam cyklostezka nebo chodnik.

Některe z parametru jsou lehce modifikovatelne s pouzitim promennych na zacatku profilu.

Tak jsem ho zkoušel a měl dobré výsledky v Beskydech, tam plánoval dobře. Při použití mimo hory mi na něm vadí to, že se vyhýbá terénu/pěšinám do kopce. Lze tohle nějak upravit? Mít dvě verze, jednu původní na hory a druhou upravenou, co se lehce vyhýbá kopcům (není to priorita), ale nevyhýbá (spíše preferuje) pěšiny do a z kopce?
Locus Pro
  •  

poutnikl

Quote from: Dan Seliga on February 25, 2016, 09:23:15
To, že se vždy všechny profily zaškrtnou při dalším startu Brouteru mě právě zmátlo. V důsledku je to asi jedno, protože přes ruční přidání trasy v Locusu nutím Brouter počítat trasu mezi body a hustotou bodů donutím spočítat Brouter trasu podle mě.

Pak ale Brouter  nepotřebuješ. On má / s pár mezicily na kterych trvas /  navrhnout trasu, kterou bys Ty jinak navrhl ručně, Ledaže si definuješ nějakého šíleného motáka po lese, který Ti žádný rozumný route engine nenavrhne.

QuoteDíval jsem se na mapy.cz, do kterých jsem vložil trasu vygenerovanou Brouterem v telefonu a když jsem zkoušel vytvořit stejnou trasu na mapy.cz, tak i přes přidání x bodů do mapy, mapy.cz nevygenerovaly stejnou trasu, resp. to vypadá, že některé cestičky neznají (i když je zobrazují).

Mapy.cz nepouzivaji OpenStreetMaps.

Menion

- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

poutnikl

Quote from: Dan Seliga on February 25, 2016, 09:37:02
Tak jsem ho zkoušel a měl dobré výsledky v Beskydech, tam plánoval dobře. Při použití mimo hory mi na něm vadí to, že se vyhýbá terénu/pěšinám do kopce. Lze tohle nějak upravit? Mít dvě verze, jednu původní na hory a druhou upravenou, co se lehce vyhýbá kopcům (není to priorita), ale nevyhýbá (spíše preferuje) pěšiny do a z kopce?

Já myslím, že autor se nebude zlobit, když si to upravíš k obrazu svému....

Pro začátek sniž, třeba až na nulu
assign uh_penalty               2.5                # additional penalty for unwanted uphills
tim zrusis penalizaci pesin do kopce..

a možná budeš chtit snizit penalizaci grade5 z 0.2 na 0

assign tracktype_penalty
  switch tracktype=grade5                                   0.2
  0


poutnikl

Quote from: menion on February 25, 2016, 10:55:50
Každý používá OpenStreetMap ;)

To jsem netušil že i velký Menion čte témata o Brouteru :-)

Že Mapy.cz pouzivaji OSM pro zahranici vim, ale myslel jsem, ze pro CR/SR pouzivaji svoje mapy.
A taky vim, ze mapy.cz a OSM se casto v detailech map lisi.

Menion

Quote from: poutnikl on February 25, 2016, 11:02:04
To jsem netušil že i velký Menion čte témata o Brouteru :-)

Že Mapy.cz pouzivaji OSM pro zahranici vim, ale myslel jsem, ze pro CR/SR pouzivaji svoje mapy.
A taky vim, ze mapy.cz a OSM se casto v detailech map lisi.

Malý Menion čte vše, jen zrovna tuhle vaší sálodlouhou diskuzi hodně zběžně :).

A pokud "víš", pak mě ignoruj. Tvá věta byla tolik obecná, že jsem si neodpustil doplnění. Je to jak píšeš, v ČR se OSM data neaplikují, jen v zahraničí. Tedy alespoň co vím.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

poutnikl

Neber to špatně, velmi si cením Tvého doplneni, já si říkal, že mi třeba něco uniklo.....
Já to prve bral ze Dan se pohybuje v kontextu CR.

Ukecane to je, ber to jako CZ Brouter Helpdesk na Locus foru :-)