Jaký mobil pro Locus?

Started by onelook, April 14, 2012, 20:59:59

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

onelook

Zdravím, mám trochu netradiční dotaz, ale jaký mobil doporučujete pro Locus? Turistická navigace má trochu specifické požadavky - výdrž na baterie při zapnuté GPS, alespoň trochu čitelné na slunci, solidní příjem GPS v terénu, v lese (ve městě se turistická navigace moc nepoužije), dost místa na mapy atd. Prosím pozitivní i nagativní zkušenosti nebo porovnání, pokud máte zkušenost s více přístroji. Děkuji
  •  

Egon

#1
Defy+
celkem slušná výdrž se základní baterií
ucházející velikost displeje (vzhledem k velikosti founu)
dobrá čitelnost, i na slunci
na paměťové kartě dost místa na mapy (v základu je jen 2GB)
na GPS "se dá spolehnout", fix "v reálném čase" (v řádu desítek sekund)
zvýšená odolnost (proti vodě, prachu), vhodné "podpořit" fólií a pozdrem ...
mínusy:
horší foťák (v porovnání s jinými 5MP)
pro někoho offic ROM - EN + MotoBlur
poněkud nepřehledné možnosti rootu / custom ROM, vzhledem k provedení a verzím androidu ...
  •  

Menion

#2
já jsem taky na Defy slyšel celkem chválu. Dobře vypadá i Xperia Active. Tím se asi celkově nic moc zkazit nedá. Záleží pak ale na dalších potřebách. Locus testuju na Xperii X8, která se dá sehnat pod tři tisíce a prostě běhá to celkem obstojně i tam.

Problém podle mě je hlavně ta výdrž. Pak je otázka jestli se chystáš telefon používat hodně outdoor (je jedno jestli s locusem nebo něčím jiným), zamyslel bych se nad využitím Bluetooth GPS. Kdy za dva tisíce získáš kvalitní GPS přijímač, který vydrží i 40hodin, tzn. i když telefon dojde, můžeš alespoň dojet záznam trasy :) ale každopádně díky BT GPS se dá životnost prodloužit o celkem sloušnou dobu. Odhadem tak z 5h na 10h. Záleží pak hlavně na tom jak moc budeš mít zapnutý displej který je největší konzument
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

dvzd

#3
Já bych řekl, že na mém HTC EVO 3D ten bluetooth žere baterii stejně jako GPS.

Jinak když velký displej a velkou výdrž, tak asi Motorola Razr Maxx.
//http://www.mobilmania.cz/clanky/motorola-razr-maxx-dlouho-holici-ziletka-pro-evropu/sc-3-a-1320157/default.aspx
  •  

onelook

#4
Díky. Zvýšenou odolnost nutně nepotřebuji, ale samozřejmě je to příjemný bonus.

1) Můžeš prosím uvést, jakou dobu při logování GPS (bez zapnutých mobilních dat, WIFI, displeje, ..., případně jen občas kouknout na mapu) to Defi+ na jedno nabití zhruba vydrží?

@Menion: 2) Jak je to s tou externí GPSkou? Je nutné mít v telefonu nonstop zapnuté bluetooth, přes které se bude online posílat aktuální souřadnice nebo lze cachovat trasu do paměti v externí GPS a po zapnutí displeje telefonu si to jednorázově stáhne data z externí GPSky? Typicky někam třeba jedu na kole a jen občas krátce kouknu na mapu, abych věděl, kam dál. Zbytek doby se jen loguje trasa, abych při dalším pohledu viděl na mapě čáru a měl také trasu zdokumentovánu. To by mobil mohl teoreticky spinkat a mít zanedbatelnou spotřebu. Třeba http://www.alza.cz/gps-modul-do-auta-eu ... 103567.htm má 128 MB paměti (což je předpokládám strašně moc paměti), ale nevím, jaké operace umožňuje přes Bluetooth. A asi budou i jiné krabičky...

3) Máš, prosím tě, nějaké konkrétní externí GPS přístroje vyzkoušené, že to s nimi bez problémů funguje/nefunguje? A máš vyzkoušené nějaké telefony, jakou mají výdrž se zapnutou bluetooth, se kterým přijímají souřadnice?

4) Máš nějaké zkušenosti s jinými přístroji než s tou Xperií X8? Předpokládám, že to testuješ na něčem s lepšími parametry. Koukám, že máš Galaxy Nexus - tam vidím problém s pamětí (16 GB, z toho půjde využít ještě méně) je celkem málo na různé typy map včetně ortofoto v detailech apod. a 32 GB verzi dělat nebudou). A nekazí zobrazení detailů pentile maska? Mě na Desire je to hodně znát oproti mobilu s klasickou RGB maskou. Jsem zvyklý na Desire (AMOLED 480x800 px s pentile maskou, které mapu dost degraduje), ale pořád se v něco kazí, takže budu muset pořídit něco jiného. Kromě toho u Desire nevidím na displeji na slunci vůbec nic (musím najít stín a ještě pořádně něčím zaclonit). Je mi jasné, že čím menší displej, tak tím menší to bude žrout při rozsvíceném displeji. Ale zase na mapu koukám jen občas a krátce, takže si nemyslím, že to bude tvořit podstatnou část spotřeby. A na velkém displeji (resp. hlavně s velkým rozlišením) bude mapa lépe vidět bez nutnosti s ní "šmrdlat" sem a tam (takže zase displej bude svítit kratší dobu a bude to pohodlnější), takže bych si dovedl představit klidně i HD rozlišení (to by musela být krásná mapa :)). Třeba HTC One X. Jiné potřeby mám také, ale tam se celkem snad dovedu zorientovat z jiných diskusí a webů, nicméně nějaké testy výdrže logování GPS, citlivost a přesnost GPS apod. jsem nikde nenašel a tady je předpokládám hodně lidí, kteří telefon používají tímto způsobem.

@dvzd 5) Jak dlouho ti, prosím tě, vydrží s GPS+Locus logováním to Evo 3D? A jakou používáš tu externí GPS? MAXX jsem zatím nikde neviděl prodávat :( A kdo ví, zda se bude prodávat v ČR :( Nějaký šedý dovoz asi bude, ale zase problémy se zárukou...
  •  

Egon

#5
spotřeba je cca 10% na 1 hod provozu s "občasným" náhledem (odhadem celkem 2-3 min.), jas na maximum ...
odzkoušeno několikrát (cca 10x), max. po dobu 2 hodin
max. reálnou výdrž bych viděl tak 8 hodin, pro případnou delší dobu mám záložní baterie
  •  

Menion

#6
Quote from: "dvzd"Já bych řekl, že na mém HTC EVO 3D ten bluetooth žere baterii stejně jako GPS.

Jinak když velký displej a velkou výdrž, tak asi Motorola Razr Maxx.
//http://www.mobilmania.cz/clanky/motorola-razr-maxx-dlouho-holici-ziletka-pro-evropu/sc-3-a-1320157/default.aspx

opravdu ti to tak přišlo? Já co jsem zkoušel tak jsem měl odhady kolem 7h interní, 12h BT

každopádně to ještě nebyla v provozu funkce "GPS Auto off" která může životnost až neuvěřitelně zvýšit ;)

jinak onelooku:
1) jak psali kluci, s interní při vypnutém "GPS Auto off" se přes těch +-8h nedostaneš

2) ano ej to nutné. Nápad zajímavý ale nerealiovatelný. Každopádně pokud máš nějaký ten BT GPS logger, pak v locusu trasu vůbec zaznamenávat nemusíš a jen se ti spojí GPS s telefonem když zapneš displey aby jsi viděl kde jsi. Záznam pak doma přehraješ z BT GPSky

3) používám Qstarz XT a žádný problém. Občas mám každopádně reportováno že v locusu BT GPS spojení zlobí ale je možné využít alternativní programy z markety které prý zaručeně fungují

4) jo něco tu mám. GN je pěkný krám. S originální ROM pomalý. s CN krása ale s těmi 16GB nic neuděláš, nepochopitelné proč nemá SD kartu, ale to je jiná pohádka. Osobně mám stále nejlepší zkušenosti s SGS2. Dal jsem ho ženě po půl roce práce na něm protože jsem potřeboval něco s Androidem 4.0 no a nebe a dudy. Ryché, svižné, mraky paměti (16GB interní + karta) ... nádhera.

každopádně ty praktické věci ohledně využití GPS v telefonu, případně i s Locusem, ti budou muset prozradit ostatní. Já už jsem, ostudně přiznávám, kvůli samé práci na Locusu více jak rok pořádně nikdy nebyl. Letos bych rád mě nějaký volnější čas a otestoval taky Locus trošku při výletech :), každopádně rád si sám poslechnu jak to v terénu šlape :)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

#7
> Nápad zajímavý ale nerealizovatelný.

Z jakého důvodu nerealizovatelný? (aneb myslím si opak)

> Osobně mám stále nejlepší zkušenosti s SGS2.

Jaká byla, prosím tě, výdrž na baterii u SGS2?
  •  

Menion

#8
- nerealizovatelný jednoduše protože externí GPS nepodporuje nic jako "tak a teď jsem se připojil tak mi pošli všechna uložená data od ... do"

- no výdrž určitě stejná jako u ostatních. Všechno se to patlá kolem těch osmi hodin podlě me. Ta nová motorola díky vetší baterii možná vytáhne více ale moc bych si od toho nesliboval ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

#9
Já tu externí GPSku nemám, takže to nemohu vyzkoušet, ale podle informací na webu se mi zdá, že to podporuje. Viz třeba na (je to v Javě a něco je tam i pro Android):
http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc/bt747/trunk/

A nějaké info:
http://www.gpspassion.com/forumsen/topi ... C_ID=85368
http://trick77.com/2008/07/12/how-to-ho ... -software/

(nepročítal jsem to detailně)

Z čeho vychází tvá informace, že to nepodporuje?

EDIT: Chápu to tak, že se GPSka chová jako SPP zařízení a vidím tam příkazy jako:
private static final String OPT_ERASE_MEMORY = "E";
private static final String OPT_DOWNLOAD = "a";
takže bych čekal, že pošleš příkaz pro stažení dat a GPSka ti na nasype, pak třeba pošleš pro smazání dat a data se z GPSky smažou apod. S komunikaci přes SSP by neměl být problém (zkoušel jsem to s jinými zařízeními než GPS) a na mobilech, kde jsem to zkoušel, tak to fungovalo dobře.

Také přes USB se chová jako VCOM (virtuální sériový port). Opravdu bych neočekával, že tam bude někdo programovat různé komunikační protokoly pro sériovou komunikaci přes USB (přes který orig. program umožňuje stahovat data) a jiný protokol pro sériovou komunikaci přes BT. Fyzická vrstva komunikace je jiná, ale na aplikační úrovni nevidím důvod, proč by to mělo být jiné a proč by si to měl výrobce ztěžovat.
  •  

Menion

#10
hmm právě strkáš vývojáře Locusu do kapsy, červenají se mi líce a pleskám si za výrok nejde == neumím :)

SPP zařízení, OPT_.. - vše pro mě velká neznámá. Komunikace s BT je pro mě takový "opruz" navíc když už to musím tak říct a je to celé řešeno jen napojením na BT zařízení a přijímáním dat přes stream. Nic více neřeším

takže beru zpět, možné to je, možná. Neštudoval jsem co jsi mi posílal takže nevím co vše je potřeba. Aplikace vypadá že je psaná ve stolní Javě ale to by nemusel být tak velký problém. Věc je pak tedy jen si najít čas a udělat to, což je záležitostí priorit a tohle tedy pro mě moc velká nebude. Každopádně "idea" umístěná na GetSatisfaction s 20ti hlasy zmůže hodně ...

EDIT: a koukám že je i verze přímo pro J2ME, tak to by celkově už tuplem nebyl problém. Problém tam pak je jen ta GPL licence
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

#11
SPP = Serial Port Profile (http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_profile)
OPT_* = řetězcové konstanty, které patrně reprezentují příkazy, pomocí kterých lze komunikovat s GPS zařízením přes ten virtuální COM port (viz třeba http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc ... iew=markup)

Přemýšlím, zda bych to mohl řešit formou nějakého pluginu, který bych si udělal, ale jak na to koukám, tak asi ne :(

Jinak je tam i verze pro Android, ale asi ještě není hotová ... na homepage http://www.bt747.org se tím nechlubí:
http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc ... org/bt747/
GPL by by byl problém při převzetí kódu, ale pro zjištění komunikačního protokolu by s tím být problém neměl (a to je to podstatné, na tom ostatním myslím není nic zajímavého).

EDIT: Seznam podporovaných zařízení je celkem rozsáhlý:
http://www.bt747.org/compatible_gps

EDIT2: Priority jsou samozřejmě na tobě. Nevím, jaký by o to byl zájem. Na druhou stranu, pokud by to fungovalo dobře a výdrž mobilu by byla relativně ohromná (bez GPS a displeje Androidí mobily vydrží hodně dlouho ... při nejhorším ještě v režimu letadla...) a při zapnutí displeje (nebo třeba v pravidelných intervalech) by si to bleskově stáhlo data a jinak by to pěkně spinkalo, byla by to paráda pro delší výlety a bral bych to jako základní věc a nikoli nadstandard, který se dá bez problémů oželet. S logováním pomocí externí GPS by to samozřejmě šlo, ale chyběla by mi ta čára na mapě, abych hned na místě viděl, kudy jsem šel, jak má zorientovat mapu, kudy se třeba vrátit, když narazím na překážku apod.
  •  

Lugen

#12
Rád se podělim o své zkušenosti s gps moduly a telefonem. Telefon používám Defy (přetaktován a s fotakem jako defy+, takze krom baterky telefon stejný jako defy+)
Zkušenosti mam trochu jiné:
 GPS bez dat, fix - no nic moc, ale asi jako všechny telefony,
čitelnost displeje na sluníčku - žádná sláva, musim si občas zastínit, bez přímího slunce pěkná
foťák - řekl bych ucházející - to si ovšem může každý posoudit sám například na picase když si dohledá fotky dle zařízení, nebo např mobilmanii...
vodotěsnost - pro mě u outdoorového telefonu a telefonu obecně  - nutnost v porovnání se stejně odolnými telefony, za stejnou cenu nejlepší parametry - ostatní mají poloviční rozlišení, paměť... Výdrž za plnýho provozu, s rozsvícenym displejem odhaduju tak 8hodin, dále vozim náhradní baterku, plus malinkatou nabíječku...

Moduly:
zmiňovaný Holux M-241 (loger)
fix... no zažil jsem i lepší, píšou velká citlivost, ale než se signál ustálí tak to lítá sem a tam, na druhou stranu asi lepší než interní v telefonech. Asi to souvisí i s tím, že čipu stačí malé napětí. Obrovská výhoda - je na jednu tužkovku, když dojde - mam náhradní, nebo koupim v každý trafice i kdekoliv v horní dolní... Funguje mi i na nabíjecí 1,2V Používám recyko, výdrž tak 7 -12h. Nutno dodat že některý baterky byly mrtvý, proto asi menší výdrž...
Dříve jsem měl několik modulů s čipem SIRF III, celkem dobrej fix, akorátní přesnost, ale měly baterky 3,6V a výdrž zhruba stejná jako výše zmiňovaný holux, když dojdou, mam smolíka...
  •  

Lugen

#13
Jen doplním, že nyní již existuje prográmek, kterým lze vytáhnout data (trasy) z l gps loggerů a následně je zobrazit v locusu
https://play.google.com/store/apps/deta ... androidmtk
  •  

leonell

#14
Jenom doplním k otázce výdrže. Před dovolenou jsem si koupil Raikko Accupack.
//http://www.alza.cz/raikko-usb-accupack-5200-d213696.htm
Nevím, jestli zařízení neztratí postupem doby kondici, ale na jedno dobití Accupacku pak telefon dobiju 3x, což by mělo stačit s normálním Smartphonem i hodně nadšeným turistům (nabitý telefon+3 dobití v terénu = 4x 6hodin provozu = 24h ).
Zařízení je malé, lehké, cenově dostupné a má sadu univerzálních konektorů, takže se pak z toho dá nabíjet i víc věcí. Já to nabíjím přes noc ze 230V zásuvky, ale dá se to nabít i z USB, třeba z notebooku.
Před použitím to chce přečíst návod, ten jejich systém ovládání jediným tlačítkem není úplně user-friendly.

L.
  •