Locus Map - forum

Support => [CZ&SK] - diskuze o Locusu => Topic started by: onelook on April 14, 2012, 20:59:59

Title: Jaký mobil pro Locus?
Post by: onelook on April 14, 2012, 20:59:59
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz, ale jaký mobil doporučujete pro Locus? Turistická navigace má trochu specifické požadavky - výdrž na baterie při zapnuté GPS, alespoň trochu čitelné na slunci, solidní příjem GPS v terénu, v lese (ve městě se turistická navigace moc nepoužije), dost místa na mapy atd. Prosím pozitivní i nagativní zkušenosti nebo porovnání, pokud máte zkušenost s více přístroji. Děkuji
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Egon on April 14, 2012, 21:35:13
Defy+
celkem slušná výdrž se základní baterií
ucházející velikost displeje (vzhledem k velikosti founu)
dobrá čitelnost, i na slunci
na paměťové kartě dost místa na mapy (v základu je jen 2GB)
na GPS "se dá spolehnout", fix "v reálném čase" (v řádu desítek sekund)
zvýšená odolnost (proti vodě, prachu), vhodné "podpořit" fólií a pozdrem ...
mínusy:
horší foťák (v porovnání s jinými 5MP)
pro někoho offic ROM - EN + MotoBlur
poněkud nepřehledné možnosti rootu / custom ROM, vzhledem k provedení a verzím androidu ...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on April 15, 2012, 14:47:56
já jsem taky na Defy slyšel celkem chválu. Dobře vypadá i Xperia Active. Tím se asi celkově nic moc zkazit nedá. Záleží pak ale na dalších potřebách. Locus testuju na Xperii X8, která se dá sehnat pod tři tisíce a prostě běhá to celkem obstojně i tam.

Problém podle mě je hlavně ta výdrž. Pak je otázka jestli se chystáš telefon používat hodně outdoor (je jedno jestli s locusem nebo něčím jiným), zamyslel bych se nad využitím Bluetooth GPS. Kdy za dva tisíce získáš kvalitní GPS přijímač, který vydrží i 40hodin, tzn. i když telefon dojde, můžeš alespoň dojet záznam trasy :) ale každopádně díky BT GPS se dá životnost prodloužit o celkem sloušnou dobu. Odhadem tak z 5h na 10h. Záleží pak hlavně na tom jak moc budeš mít zapnutý displej který je největší konzument
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: dvzd on April 15, 2012, 20:34:09
Já bych řekl, že na mém HTC EVO 3D ten bluetooth žere baterii stejně jako GPS.

Jinak když velký displej a velkou výdrž, tak asi Motorola Razr Maxx.
http://http://www.mobilmania.cz/clanky/motorola-razr-maxx-dlouho-holici-ziletka-pro-evropu/sc-3-a-1320157/default.aspx
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: onelook on April 15, 2012, 20:41:40
Díky. Zvýšenou odolnost nutně nepotřebuji, ale samozřejmě je to příjemný bonus.

1) Můžeš prosím uvést, jakou dobu při logování GPS (bez zapnutých mobilních dat, WIFI, displeje, ..., případně jen občas kouknout na mapu) to Defi+ na jedno nabití zhruba vydrží?

@Menion: 2) Jak je to s tou externí GPSkou? Je nutné mít v telefonu nonstop zapnuté bluetooth, přes které se bude online posílat aktuální souřadnice nebo lze cachovat trasu do paměti v externí GPS a po zapnutí displeje telefonu si to jednorázově stáhne data z externí GPSky? Typicky někam třeba jedu na kole a jen občas krátce kouknu na mapu, abych věděl, kam dál. Zbytek doby se jen loguje trasa, abych při dalším pohledu viděl na mapě čáru a měl také trasu zdokumentovánu. To by mobil mohl teoreticky spinkat a mít zanedbatelnou spotřebu. Třeba http://www.alza.cz/gps-modul-do-auta-eu ... 103567.htm (http://www.alza.cz/gps-modul-do-auta-eu3c-holux-gpsmile-53clife-d103567.htm) má 128 MB paměti (což je předpokládám strašně moc paměti), ale nevím, jaké operace umožňuje přes Bluetooth. A asi budou i jiné krabičky...

3) Máš, prosím tě, nějaké konkrétní externí GPS přístroje vyzkoušené, že to s nimi bez problémů funguje/nefunguje? A máš vyzkoušené nějaké telefony, jakou mají výdrž se zapnutou bluetooth, se kterým přijímají souřadnice?

4) Máš nějaké zkušenosti s jinými přístroji než s tou Xperií X8? Předpokládám, že to testuješ na něčem s lepšími parametry. Koukám, že máš Galaxy Nexus - tam vidím problém s pamětí (16 GB, z toho půjde využít ještě méně) je celkem málo na různé typy map včetně ortofoto v detailech apod. a 32 GB verzi dělat nebudou). A nekazí zobrazení detailů pentile maska? Mě na Desire je to hodně znát oproti mobilu s klasickou RGB maskou. Jsem zvyklý na Desire (AMOLED 480x800 px s pentile maskou, které mapu dost degraduje), ale pořád se v něco kazí, takže budu muset pořídit něco jiného. Kromě toho u Desire nevidím na displeji na slunci vůbec nic (musím najít stín a ještě pořádně něčím zaclonit). Je mi jasné, že čím menší displej, tak tím menší to bude žrout při rozsvíceném displeji. Ale zase na mapu koukám jen občas a krátce, takže si nemyslím, že to bude tvořit podstatnou část spotřeby. A na velkém displeji (resp. hlavně s velkým rozlišením) bude mapa lépe vidět bez nutnosti s ní "šmrdlat" sem a tam (takže zase displej bude svítit kratší dobu a bude to pohodlnější), takže bych si dovedl představit klidně i HD rozlišení (to by musela být krásná mapa :)). Třeba HTC One X. Jiné potřeby mám také, ale tam se celkem snad dovedu zorientovat z jiných diskusí a webů, nicméně nějaké testy výdrže logování GPS, citlivost a přesnost GPS apod. jsem nikde nenašel a tady je předpokládám hodně lidí, kteří telefon používají tímto způsobem.

@dvzd 5) Jak dlouho ti, prosím tě, vydrží s GPS+Locus logováním to Evo 3D? A jakou používáš tu externí GPS? MAXX jsem zatím nikde neviděl prodávat :( A kdo ví, zda se bude prodávat v ČR :( Nějaký šedý dovoz asi bude, ale zase problémy se zárukou...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Egon on April 15, 2012, 21:49:31
spotřeba je cca 10% na 1 hod provozu s "občasným" náhledem (odhadem celkem 2-3 min.), jas na maximum ...
odzkoušeno několikrát (cca 10x), max. po dobu 2 hodin
max. reálnou výdrž bych viděl tak 8 hodin, pro případnou delší dobu mám záložní baterie
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on April 16, 2012, 09:01:30
Quote from: "dvzd"
Já bych řekl, že na mém HTC EVO 3D ten bluetooth žere baterii stejně jako GPS.

Jinak když velký displej a velkou výdrž, tak asi Motorola Razr Maxx.
http://http://www.mobilmania.cz/clanky/motorola-razr-maxx-dlouho-holici-ziletka-pro-evropu/sc-3-a-1320157/default.aspx

opravdu ti to tak přišlo? Já co jsem zkoušel tak jsem měl odhady kolem 7h interní, 12h BT

každopádně to ještě nebyla v provozu funkce "GPS Auto off" která může životnost až neuvěřitelně zvýšit ;)

jinak onelooku:
1) jak psali kluci, s interní při vypnutém "GPS Auto off" se přes těch +-8h nedostaneš

2) ano ej to nutné. Nápad zajímavý ale nerealiovatelný. Každopádně pokud máš nějaký ten BT GPS logger, pak v locusu trasu vůbec zaznamenávat nemusíš a jen se ti spojí GPS s telefonem když zapneš displey aby jsi viděl kde jsi. Záznam pak doma přehraješ z BT GPSky

3) používám Qstarz XT a žádný problém. Občas mám každopádně reportováno že v locusu BT GPS spojení zlobí ale je možné využít alternativní programy z markety které prý zaručeně fungují

4) jo něco tu mám. GN je pěkný krám. S originální ROM pomalý. s CN krása ale s těmi 16GB nic neuděláš, nepochopitelné proč nemá SD kartu, ale to je jiná pohádka. Osobně mám stále nejlepší zkušenosti s SGS2. Dal jsem ho ženě po půl roce práce na něm protože jsem potřeboval něco s Androidem 4.0 no a nebe a dudy. Ryché, svižné, mraky paměti (16GB interní + karta) ... nádhera.

každopádně ty praktické věci ohledně využití GPS v telefonu, případně i s Locusem, ti budou muset prozradit ostatní. Já už jsem, ostudně přiznávám, kvůli samé práci na Locusu více jak rok pořádně nikdy nebyl. Letos bych rád mě nějaký volnější čas a otestoval taky Locus trošku při výletech :), každopádně rád si sám poslechnu jak to v terénu šlape :)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: onelook on April 16, 2012, 14:35:05
> Nápad zajímavý ale nerealizovatelný.

Z jakého důvodu nerealizovatelný? (aneb myslím si opak)

> Osobně mám stále nejlepší zkušenosti s SGS2.

Jaká byla, prosím tě, výdrž na baterii u SGS2?
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on April 16, 2012, 14:37:34
- nerealizovatelný jednoduše protože externí GPS nepodporuje nic jako "tak a teď jsem se připojil tak mi pošli všechna uložená data od ... do"

- no výdrž určitě stejná jako u ostatních. Všechno se to patlá kolem těch osmi hodin podlě me. Ta nová motorola díky vetší baterii možná vytáhne více ale moc bych si od toho nesliboval ...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: onelook on April 16, 2012, 14:49:14
Já tu externí GPSku nemám, takže to nemohu vyzkoušet, ale podle informací na webu se mi zdá, že to podporuje. Viz třeba na (je to v Javě a něco je tam i pro Android):
http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc/bt747/trunk/ (http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc/bt747/trunk/)

A nějaké info:
http://www.gpspassion.com/forumsen/topi ... C_ID=85368 (http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=85368)
http://trick77.com/2008/07/12/how-to-ho ... -software/ (http://trick77.com/2008/07/12/how-to-holux-m-241-with-bt747-v148-gps-logger-software/)

(nepročítal jsem to detailně)

Z čeho vychází tvá informace, že to nepodporuje?

EDIT: Chápu to tak, že se GPSka chová jako SPP zařízení a vidím tam příkazy jako:
private static final String OPT_ERASE_MEMORY = "E";
private static final String OPT_DOWNLOAD = "a";
takže bych čekal, že pošleš příkaz pro stažení dat a GPSka ti na nasype, pak třeba pošleš pro smazání dat a data se z GPSky smažou apod. S komunikaci přes SSP by neměl být problém (zkoušel jsem to s jinými zařízeními než GPS) a na mobilech, kde jsem to zkoušel, tak to fungovalo dobře.

Také přes USB se chová jako VCOM (virtuální sériový port). Opravdu bych neočekával, že tam bude někdo programovat různé komunikační protokoly pro sériovou komunikaci přes USB (přes který orig. program umožňuje stahovat data) a jiný protokol pro sériovou komunikaci přes BT. Fyzická vrstva komunikace je jiná, ale na aplikační úrovni nevidím důvod, proč by to mělo být jiné a proč by si to měl výrobce ztěžovat.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on April 16, 2012, 15:03:43
hmm právě strkáš vývojáře Locusu do kapsy, červenají se mi líce a pleskám si za výrok nejde == neumím :)

SPP zařízení, OPT_.. - vše pro mě velká neznámá. Komunikace s BT je pro mě takový "opruz" navíc když už to musím tak říct a je to celé řešeno jen napojením na BT zařízení a přijímáním dat přes stream. Nic více neřeším

takže beru zpět, možné to je, možná. Neštudoval jsem co jsi mi posílal takže nevím co vše je potřeba. Aplikace vypadá že je psaná ve stolní Javě ale to by nemusel být tak velký problém. Věc je pak tedy jen si najít čas a udělat to, což je záležitostí priorit a tohle tedy pro mě moc velká nebude. Každopádně "idea" umístěná na GetSatisfaction s 20ti hlasy zmůže hodně ...

EDIT: a koukám že je i verze přímo pro J2ME, tak to by celkově už tuplem nebyl problém. Problém tam pak je jen ta GPL licence
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: onelook on April 16, 2012, 16:16:21
SPP = Serial Port Profile (http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_profile (http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth_profile))
OPT_* = řetězcové konstanty, které patrně reprezentují příkazy, pomocí kterých lze komunikovat s GPS zařízením přes ten virtuální COM port (viz třeba http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc ... iew=markup (http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc/bt747/trunk/BT747_Android/src/org/bt747/android/app/BT747cmd.java?revision=1961&view=markup))

Přemýšlím, zda bych to mohl řešit formou nějakého pluginu, který bych si udělal, ale jak na to koukám, tak asi ne :(

Jinak je tam i verze pro Android, ale asi ještě není hotová ... na homepage http://www.bt747.org (http://www.bt747.org) se tím nechlubí:
http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc ... org/bt747/ (http://bt747.svn.sourceforge.net/viewvc/bt747/trunk/BT747_Android/src/org/bt747/)
GPL by by byl problém při převzetí kódu, ale pro zjištění komunikačního protokolu by s tím být problém neměl (a to je to podstatné, na tom ostatním myslím není nic zajímavého).

EDIT: Seznam podporovaných zařízení je celkem rozsáhlý:
http://www.bt747.org/compatible_gps (http://www.bt747.org/compatible_gps)

EDIT2: Priority jsou samozřejmě na tobě. Nevím, jaký by o to byl zájem. Na druhou stranu, pokud by to fungovalo dobře a výdrž mobilu by byla relativně ohromná (bez GPS a displeje Androidí mobily vydrží hodně dlouho ... při nejhorším ještě v režimu letadla...) a při zapnutí displeje (nebo třeba v pravidelných intervalech) by si to bleskově stáhlo data a jinak by to pěkně spinkalo, byla by to paráda pro delší výlety a bral bych to jako základní věc a nikoli nadstandard, který se dá bez problémů oželet. S logováním pomocí externí GPS by to samozřejmě šlo, ale chyběla by mi ta čára na mapě, abych hned na místě viděl, kudy jsem šel, jak má zorientovat mapu, kudy se třeba vrátit, když narazím na překážku apod.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on April 23, 2012, 17:32:45
Rád se podělim o své zkušenosti s gps moduly a telefonem. Telefon používám Defy (přetaktován a s fotakem jako defy+, takze krom baterky telefon stejný jako defy+)
Zkušenosti mam trochu jiné:
 GPS bez dat, fix - no nic moc, ale asi jako všechny telefony,
čitelnost displeje na sluníčku - žádná sláva, musim si občas zastínit, bez přímího slunce pěkná
foťák - řekl bych ucházející - to si ovšem může každý posoudit sám například na picase když si dohledá fotky dle zařízení, nebo např mobilmanii...
vodotěsnost - pro mě u outdoorového telefonu a telefonu obecně  - nutnost v porovnání se stejně odolnými telefony, za stejnou cenu nejlepší parametry - ostatní mají poloviční rozlišení, paměť... Výdrž za plnýho provozu, s rozsvícenym displejem odhaduju tak 8hodin, dále vozim náhradní baterku, plus malinkatou nabíječku...

Moduly:
zmiňovaný Holux M-241 (loger)
fix... no zažil jsem i lepší, píšou velká citlivost, ale než se signál ustálí tak to lítá sem a tam, na druhou stranu asi lepší než interní v telefonech. Asi to souvisí i s tím, že čipu stačí malé napětí. Obrovská výhoda - je na jednu tužkovku, když dojde - mam náhradní, nebo koupim v každý trafice i kdekoliv v horní dolní... Funguje mi i na nabíjecí 1,2V Používám recyko, výdrž tak 7 -12h. Nutno dodat že některý baterky byly mrtvý, proto asi menší výdrž...
Dříve jsem měl několik modulů s čipem SIRF III, celkem dobrej fix, akorátní přesnost, ale měly baterky 3,6V a výdrž zhruba stejná jako výše zmiňovaný holux, když dojdou, mam smolíka...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 08, 2012, 15:36:41
Jen doplním, že nyní již existuje prográmek, kterým lze vytáhnout data (trasy) z l gps loggerů a následně je zobrazit v locusu
https://play.google.com/store/apps/deta ... androidmtk (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidmtk)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: leonell on August 10, 2012, 23:01:35
Jenom doplním k otázce výdrže. Před dovolenou jsem si koupil Raikko Accupack.
http://http://www.alza.cz/raikko-usb-accupack-5200-d213696.htm
Nevím, jestli zařízení neztratí postupem doby kondici, ale na jedno dobití Accupacku pak telefon dobiju 3x, což by mělo stačit s normálním Smartphonem i hodně nadšeným turistům (nabitý telefon+3 dobití v terénu = 4x 6hodin provozu = 24h ).
Zařízení je malé, lehké, cenově dostupné a má sadu univerzálních konektorů, takže se pak z toho dá nabíjet i víc věcí. Já to nabíjím přes noc ze 230V zásuvky, ale dá se to nabít i z USB, třeba z notebooku.
Před použitím to chce přečíst návod, ten jejich systém ovládání jediným tlačítkem není úplně user-friendly.

L.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: dvzd on August 11, 2012, 05:30:59
http://http://viewitem.eim.ebay.cz/RAIKKO-mobiler-ZusatzAkku-AccuPack-fr-iPhone-HTC-NEU/190649335265/item
Mě se to tedy nezdá malé a lehké, to je jak mít v ruce dva mobily místo jednoho, takže nárůst o 100%.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: leonell on August 11, 2012, 15:07:09
Tak to je samozřejmě pravda, ten Accupack něco váží.

Jenže:
- neznám SmartPhone, který by vydržel celodenní (řekněme 10-12h ) provoz GPS.
- jelikož se bavíme obecně o Locusu, tak nemá význam zmiňovat různý GPS navigace ála Garmin. Ty mají akumulátory takže tento problém není. Musíš ale tahat jak krabici tak mobil a nemáš Locus.
- externí GPS krabička, nahrazující GPS v mobilu,  vyžaduje k online komunikací s mobilem spojení, nejspíše BT. Netroufnu posuzovat rozdíl ve spotřebě, ale nemyslím že by to oproti zapnuté vestavěné GPS bylo nějak významně úspornější.
- uchovávat trasu v nějaké krabičce a na konci to načíst do Locusu je dle mého nepraktické. To bych pak ten Locus vůbec nepotřeboval. Já naopak každou chvíli kontroluji na mapě, zda  opravdu jdeme dobře, kolik už jsme prošli, používám to obecně místo mapy atd.
- mohu si vzít sebou druhou nabitou baterii, to řekneme těch 12hodin zajistí. Musím ale vypnout záznam, vypnout mobil, vyměnit baterie, zapnout,... Ve srovnání s tím prostě s akumulátorem píchnu do mobilu napájení a je to. Žádné přerušení a výměnná operace. S tím akumulátorem je to takový air refuelling :) A u druhé baterie je ještě jeden technický svízel, zejména pokud jsem na vícedenní dovolené. Jak to přes noc budu dobíjet, když musím dobít dvě baterie na další den, přičemž samostatnou nabíječku baterie asi  nemám (ostatně stála by víc než ten AccuPack), takže obě musím dobít v jednom mobilu? S akumulátorem, až se vrátím z hospody od "Lojzy", tak píchnu mobil do zásuvky, akumulátor do zásuvku a jdu spát. Ráno oboje vyndám a jdu na Sněžku.

Pokud proti tomu postavím tu váhu AccuPacku tak u mně je to jasné, ale je to jen můj názor :)

L.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: babi on August 12, 2012, 14:42:59
Quote from: "Lugen"
...
Moduly:
zmiňovaný Holux M-241 (loger)
fix... no zažil jsem i lepší, píšou velká citlivost, ale než se signál ustálí tak to lítá sem a tam, na druhou stranu asi lepší než interní v telefonech. Asi to souvisí i s tím, že čipu stačí malé napětí. Obrovská výhoda - je na jednu tužkovku, když dojde - mam náhradní, nebo koupim v každý trafice i kdekoliv v horní dolní... Funguje mi i na nabíjecí 1,2V Používám recyko, výdrž tak 7 -12h. Nutno dodat že některý baterky byly mrtvý, proto asi menší výdrž...
Dříve jsem měl několik modulů s čipem SIRF III, celkem dobrej fix, akorátní přesnost, ale měly baterky 3,6V a výdrž zhruba stejná jako výše zmiňovaný holux, když dojdou, mam smolíka...

Ahoj, mám dotaz na zmiňovaný Holux, otázky už jsem položil jinde, tak abych to nepsal nadvakrát, zde je odkaz:
Code: [Select]
http://androidforum.cz/externi-gps-modul-holux-m-241-t14111.html#p404897Děkuji za rady.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 14, 2012, 22:41:23
Zdravim,
žádný shodný nick s tvým jsem v tématu nezaznamenal, ale snažil jsem se odpovět na vše.  ;)
Neni to dokonalé zařízení, ale za jinjej loger bych asi neměnil, s tím softem mtkandroid a s použitím locusu to vše dostává uplně jinej rozměr...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: babi on August 14, 2012, 23:30:16
Na daném fóru jsem franta-kocourek :D
A děkuji za postřehy.
Mě se čím dál více začíná líbit Qstarz BT-Q1000XT. Hlavně kvůli výdrži - nerad bych všude na výlety tahal pakl tužkovek :) No uvidím jak na který padne volba.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 15, 2012, 07:29:15
no ten používám já a nemůžu si stěžovat. Jen teda dva postřehy. Jejich software pro práci se zařízením mi přijde dost tragický a pak to že nemá tužkovky může být spíše nevýhoda. Nikde pořádně nevidíš kolik baterie ti ještě zbývá a i když vydrží 40h (což cca opravdu odpovídá), jednou prostě dojde :)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: babi on August 15, 2012, 12:25:16
Tak co jsem četl, tak i jiné firmy nemají svůj software nijak vyladěný.
Ale klasickou práci s trasami či geotagování to zvládá ne?
Náhradní baterku jde koupit za 2 stovky. Raději bych tahal jednu baterku, než pakl tužkovek.
A Menione, je pravda, že to vydrží nahrávat trasu 40 dní při logování po 5s po dobu 12h denně? Zdá se mi to šíleně moc. Jak je to v praxi? Můžeš přihodit i kolik to papá s modrým zubem.
Díky

Send from HTC Wildfire S using Tapatalk 2
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 15, 2012, 12:29:17
40dní?? kde jsi to četl. V popisech je psáno 40 hodin což mi tak nějak přijde že odpovídá. Používám to nicméně jen s Locusem a tam se výdrž i s permamentně zapnutým Bluetooth vyšplhá výše než s interní GPSkou, o tom není pochyb. Tzn. celkově BT bere méně než interní GPS. Na druhou stranu teď už to tolik nevyužívám protože mám zapnuté "GPS auto-off" v Locusu což šetří při dobrém nastavení ještě více (ale přijdeš pak o přesně zaznamenanou trasu). Nicméně přesné hodnoty nepovím, nikdy jsem to tak důsledně netestoval.

A softvér, ano to jo, základní práci i geotagování zvládá, ale je to občas trošku krkolomné. Na dnešní dobu trošku více ale nic na co by si člověk nezvykl
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 15, 2012, 13:23:51
Quote from: "babi"
Mě se čím dál více začíná líbit Qstarz BT-Q1000XT. Hlavně kvůli výdrži - nerad bych všude na výlety tahal pakl tužkovek :) No uvidím jak na který padne volba.

Ten vypadá velice slušně. Předpokládam, že ten senzor vibrací bude fungovat tak, že když někde zastavíš, přestane logovat aniž by jsi musel vypínat modul - to je dobrá vychytávka.  Tužkovky bych vnímal jako výhodu, ale samosebou je to otázkou priorit.

Quote from: "menion"
Tzn. celkově BT bere méně než interní GPS. Na druhou stranu teď už to tolik nevyužívám protože mám zapnuté "GPS auto-off" v Locusu což šetří při dobrém nastavení ještě více (ale přijdeš pak o přesně zaznamenanou trasu).
Bt při přenosu je taky slušnej žrout, ale právě ono GPS auto-off je velice užitečná vychytávka. Zapnu obrazovku - locus se mi během zlomku vteřiny připojí na modul a ihned znam svojí aktuální pozici bez čekání na signál - modul je zapnut stále. A záznam trasy, o ten se právě stará onen modul...
Takto to alespoň používam já a jsem spokojen  ;)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 15, 2012, 13:34:18
Quote from: "Lugen"
Bt při přenosu je taky slušnej žrout, ale právě ono GPS auto-off je velice užitečná vychytávka ...

no počkej, já myslel spíše tohle http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:man ... nterni_gps (http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:manual:settings:gps_location#automaticke_vypnuti_interni_gps) což se ale aplikuje jen na interní GPS, ne na BT
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: babi on August 15, 2012, 13:53:59
Jaaaj, omlouvám se. Zle jsem pochopil popis toho Qstarzu :lol:
No s náhradní baterkou kdyby to zvládlo 7 dnů po 10ti hodinách, tak je to krása. Oproti 7mi tužkovkám za stejnou dobu u Holuxu.
Když už jste to chlapi nakousli: když používám bt gps v locusu a vypnu obrazovku, vypne se i bt? Takže pak tel nemá žádný odběr a po zapnutí obrazovky se zapne bt, naváže spojení a zobrazí pozice? Funguje to tak?

Send from HTC Wildfire S using Tapatalk 2
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 15, 2012, 14:00:14
40 dní bude hezkých až se jednou zadaří :)

locus obecně vypíná a zapíná připojení k GPSce pokud ho nepotřebuje. Takže když ti poběží záznam trasy, tak ať uděláš cokoliv, GPS zůstane zapnutá (připojená). Pokud si budeš jen prohlížet mapu a nebudeš mít v nastavení nastaveno "neodpojovat", pak se GPS vypne (odpojí) pokud vypneš displej nebo minimalizuješ appku. To ale neznamená že v případě BT GPSky se vypne samotné BT! To ne. BT stále běží ... otázka je kolik BT které je jen tak lenoší, bere ...
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 15, 2012, 14:16:55
Quote from: "menion"
Quote from: "Lugen"
Bt při přenosu je taky slušnej žrout, ale právě ono GPS auto-off je velice užitečná vychytávka ...

no počkej, já myslel spíše tohle http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:man ... nterni_gps (http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:manual:settings:gps_location#automaticke_vypnuti_interni_gps) což se ale aplikuje jen na interní GPS, ne na BT
Je, omlouvam se,  spletl jsem si to s "Vypnout, pokud je skrytá".

TO o čem mluvíte, o to mi právě jde, když je BT v režimu zapnuto, ale nic nepřenáší, nekomunikuje tak nemá spotřebu téměř žádnou, řekl bych, limitně nula  :) Na druhou stranu, pokud komunikuje a přenáší data, tak dělá v baterce telefonu celkem průvan, možná menší než interní gps, ale stejně saje dost.
Takže ještě jednou, chtěl jsem vychválit fci "Vypnout, pokud je skrytá"  ;)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: babi on August 15, 2012, 14:27:15
Aha, aha. Záznam trasy bych nechal na samotném loggeru..
A nešlo by to do locusu přidat aby se i samotné bt vypinalo a zapínalo samo? Kdo ví kolik to žere...
Apropo, malé chybky v locusu:
1) V detailu keše, jak jsou záložky "Informace", "Listing", "Logy" atd. je i záložka, která je špatně pojmenována: "obrázků"
2) Nastavení - gps a pozice - reset a-gps. Po potvrzení vyskočí Toast "požadavek byl odeslan", ale nikdy se uživatel nedozví jak to dopadlo. Možná změnit text v Toastu.
Díku dík.

Send from HTC Wildfire S using Tapatalk 2
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 15, 2012, 15:04:16
no myslím že snad nějaké ovládání BT stavu z appky jednoduše ani nejde (bez potvrzení uživatele)

díky za reportíky, text opravíme. A-GPS > ani já sám nevím jak to dopadlo :) (více se diskutovalo tady https://getsatisfaction.com/locus/topic ... ot_working (https://getsatisfaction.com/locus/topics/reset_a_gps_not_working)). Pointa je že já opravdu jen odešlu požadavek. Jak dopadne se nikdy nedozvím ... GPS status sice píše něco jako proces úspěšný, ale taky se to nedozví :)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 15, 2012, 15:17:25
EDIT: tady dodávam článek o spotřebě BT. Je vidět, že nežere téměř nic pokud je nečinný...
Necelé 3mW, tedy nějakých 750µA. Současné BT by měly mít ještě menší odběr. Při dnešních kapacitách baterií a celkové spotřebě telefonů je to plivnutí v moři.
(http://http://mobiledevices.kom.aau.dk/typo3temp/pics/93cfab8c66.jpg)
(http://http://mobiledevices.kom.aau.dk/typo3temp/pics/ddd847976f.jpg)
http://mobiledevices.kom.aau.dk/researc ... nt_status/ (http://mobiledevices.kom.aau.dk/research/energy_measurements_on_mobile_phones/results/data_communication/bluetooth_different_status/)
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: otan on August 15, 2012, 20:31:31
Ahoj, když už se tady řeší spolupráce Locus/BT GPS modul (jsem naprosto spokojený uživatel zmiňovaného Qstars) tak v kombinaci s AndroidMTK v terénu naprostá bomba, ale: do Locusu naimportovaná trasa má body s časem v UTC (asi) - nešlo by to nějak ošetřit při importu nebo prohlížení aby se to přepočítalo do našeho času?
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Kroko_CZ on August 15, 2012, 23:24:13
To je hezká myšlenka, ale musela by tam být volba časového pásma a ne nastaveno naše pásmo, software se používá, toufám s říci, po celém světě.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 16, 2012, 06:46:26
Quote from: "otan"
Ahoj, když už se tady řeší spolupráce Locus/BT GPS modul (jsem naprosto spokojený uživatel zmiňovaného Qstars) tak v kombinaci s AndroidMTK v terénu naprostá bomba, ale: do Locusu naimportovaná trasa má body s časem v UTC (asi) - nešlo by to nějak ošetřit při importu nebo prohlížení aby se to přepočítalo do našeho času?

pošli mi prosím nějaký kus trati, nebo ten jeden export. Tohle by spíše mohla být chyba při importu. Pokud je ten čas korektně zapsaný při exportu tak by to mělo jít automaticky opravovat
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Docent on August 16, 2012, 08:22:13
Quote from: "babi"
A Menione, je pravda, že to vydrží nahrávat trasu 40 dní při logování po 5s po dobu 12h denně?
Nikoliv, to znamená, že záznamy z takové trasy se vejdou do paměti... Nikde se nepíše, že to vydrží na jedno nabití baterie.
.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 16, 2012, 13:48:19
Quote from: "otan"
Ahoj, když už se tady řeší spolupráce Locus/BT GPS modul (jsem naprosto spokojený uživatel zmiňovaného Qstars) tak v kombinaci s AndroidMTK v terénu naprostá bomba, ale: do Locusu naimportovaná trasa má body s časem v UTC (asi) - nešlo by to nějak ošetřit při importu nebo prohlížení aby se to přepočítalo do našeho času?

díky trať jsem dostal

uvnitř souboru jsou tyhle časy 2012-08-15T09:20:52Z , ty samé ale vidím i po importu do Locusu. Takže pokud tyhle časy jsou špatně, tak jsou už spatně vyexportované z toho AndroidMTK programu
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: otan on August 16, 2012, 15:55:26
Ono špatně není asi nic, ono jde asi o to, že AndroidMTK jen vytáhne to co je v tom GPS modulu a Locus to zase bez změny naimportuje, ale pokud se podobný postup udělá přes PC (akorát se použije origo program pro GPS modul) tak jsou časy prepočítané do našeho pásma (podle nastavení v PC), takže jsem si myslel že by to Locus mohl umět taky, ale je fakt že by to bylo asi jen pro zanedbatelný procento uživatelů.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 16, 2012, 19:35:39
Program uloží do trasy čas GMT. Locus zobrazí trasu tak jak je. Nic víc nic míň. Změna časového pásma je, řekl bych, na autorovi androidMTK.
Joo kdyby uměl sám locus vytáhnout z modulu, to by byla jiná, ale to už někdo v jiném topicu navrhoval :idea:
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 18, 2012, 21:11:38
ani nevím že už něco takového někdo navrhoval. .. no šlo by se podívat do zdrojáku toho programu jak moc je to komplikované ale opravdu to stojí za to? Možná by tedy stálo za to vytvořit na GetSatisfaction topic a hlasovat, protože to určitě nebude práce na hodinku
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 20, 2012, 11:57:54
Jj, někdo psal něco v tom slova smyslu, že když jezdí na kole, tak by rád měl záznam z modulu automaticky načítanej, aby věděl kudy se vrátit. Bohužel nevím, kdo to byl a nenašel jsem ani příslušný příspěvek/téma.
I když jsem si dal na lištu na pravou stranu ikonu "mtkandroid" moc to práci neulehčí. Jde o to, že nenavážu spojení pro přenos dat do mobilu, když jsem připojen na externí gps modul pro příjem signálu satelitů.
Musím nejdříve zrušit spojení s modulem(Vypadnout ze signálu).
Zapnout mtkandroid, navázat spojení a stáhnout trasu do kořenovýho adresáře karty.
Vrátit se do locusu a  naimportovat trasu .
Zpět se připojit na gps modul, abych jej mohl využívat jako příjemce satelitů.
Výhoda rozšíření fce locusu je tedy nesporně v tom, že tato sekvence příkazů s neustálim připojovánim a odpojovánim by mohla proběhout sama po stisknutí jednoho tlačítka...

Je jasný, že to nebude zas tak jednoduchý vytahat z modulu data. (Tedy pokud se neobšlehne komplet zdrojak mtk androidu    :)   ) Pokusim se tedy se svojí prachbídnou angličtinou do GetSatisfaction  hodit nastřelit návrh.
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Lugen on August 24, 2012, 22:42:17
Ještě malý dotázek, ten topic jsi myslel založit zde: Wishlist (http://http://forum.locusmap.eu/viewforum.php?f=13) ?
Title: Re: Jaký mobil pro Locus?
Post by: Menion on August 25, 2012, 11:11:27
nene, spíše jsem myslel zde https://getsatisfaction.com/locus (https://getsatisfaction.com/locus) ... lidi tam můžou hvězdičkovat nápady a já se celkem podle toho řídím, že ty nápady které jsou hodně chtěné a líbí se mi, preferuju a snažím se později s nimi něco udělat