Nové vektorové mapy pro Locus – názory

Started by voldapet, December 08, 2012, 16:50:34

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voldapet

Locus  ve verzi 2.8.0  nabízí nové vektorové mapy s předpřipravenými interními styly pro turistiku, cyklistiku, navigaci a obecné (běžné použití). Nové styly pracují jen s novými mapami, které jsou dostupné přes Locus store - viz //http://www.locusmap.eu/news-in-locus-2-8-x
Přepínání stylů je oproti starým verzím zjednodušeno. Dlouhý stisk na názvu mapy vyvolá informační okno k dané mapě, kde lze jednoduše vybrat preferovaný styl – viz přiložený obrázek.
Mapy jsou ve formě beta testování a proto budeme rádi za vaše komentáře jak mapy zlepšit, doplnit, jestli máte nějaké problémy apod.

Děkujeme
CAo VOLDY
  •  

otan

#1
Zatím naprostá spokojenost! Zatím asi nejlépe vyřešený vzhled OSM s jakým jsem se setkal. (Jen bych uvítal možnost přidat na pravý panel samostatné tlačítko pro přepnutí stylu mapy. Teď je to takové na moc kroků.)
  •  

otan

#2
Na jednu nedokonalost jsem přišel - asi za to může nějaké odlišné tagování cyklostezek u nás a v Maďarsku, ale této verzi map a stylů se stezky např. u Balatonu nevykreslí, ale při použití externího stylu (např. Volatile_cycle) tam jsou. (přitom české stezky jsou při zvolení Volatile také vidět).
  •  

Kroko_CZ

#3
Hmm v okolí mého bydliště - Litoměřicko - velké zklamání, turistika veškerá žádná, cyklo jen mezinárnodní trasa 2 ... ale to není záležitost autorů tohoto projektu, prostě chybí podklady u OSM map
backup BackuP BACKUP
  •  

voldapet

#4
Quote from: "otan"této verzi map a stylů se stezky např. u Balatonu nevykreslí, ale při použití externího stylu (např. Volatile_cycle) tam jsou.
Mohl bych tě požádat prosím o přiložení screenu s problematickým místem? Nebo alespoň souřadnice nebo označení stezky, která se nezobrazuje?
  •  

otan

#5
OK, tady jsou ty náhledy. Na jednom snímku je to s tím novým stylem "Kolo", na druhém s externím stylem "Volatile_CycleRoutes", a souřadnice jsou N 46° 45.630 E 17° 15.223 (je to západní konec Balatonu, ale projevuje se to stejně všude kde jsem se namátkou v UH podíval).
  •  

voldapet

#6
...dekuji za upozornění. V nové verzi bude opraveno - viz příloha
  •  

Lugen

#7
Mapy pěkné, leč mám několik připomínek:
některé turistické chybí/nezobrazují se, přes to, že jsou v OSM zaznamenány (zelená trasa 3012).
Ty interní styly nevím jestli jsou šťastnou volbou, u některých vektorových map se mění styly jedním způsobem u jiných zase druhým... I když nápad nastavení preferovaného tématu u výběru map je dobrý.  Jen kdyby to šlo stejným způsobem i u jiných map bez interního tématu a locus by si pamatoval u jaké mapy jaké téma používám.
U turistických map bych volil zobrazování všech dostupných prvků, které by mohly sloužit k orientaci nebo mohly býti jinak užitečné. (Nezobrazují se například BTSky, což je asi škoda a nezobrazí se například ani ovocný sad, studánka jakožto důležitý turistický bod se zobrazí pouze název bez symbolu určujícího přesné umístění)
Případné budoucí značení naučných stezek bych alespoň odlišil jiným odstínem zelené, pokud by bylo značení stejné jako u turistických cest, byl by v tom celkem guláš.
To by byly mé návrhy na zlepšení. Jinak samo mají tyhle nové mapy miliony nových pozitivních prvků jejichž výčet by byl na několik stránek
 ;)
  •  

voldapet

#8
Ahoj,
Pokud dobře koukám, tak zelená trasa 3012 byla do OSM dat přidána 29.11., ale naše mapy jsou aktuální k 7.11. ...z toho důvodu tato trasa chybí.  Nicméně po novém roce plánujeme novou verzi s aktuálními daty.
Interní styly jsou první krok jak zpřístupnit vektorové mapy co nejširšímu počtu uživatelů. Pro jistotu se zeptám: preferoval bys aby změna stylu u mapy ovlivnila jen a pouze styl mapy, u které jsi styl nastavil?
Zobrazení BTSek nepovažuji osobně za moudré, do další verze přidáme alespoň vysílače označené v OSM jako tower. Studánky budou v další verzi – díky za připomenutí.  
Naučné stezky – už jsem myslím psal v jiném topicu. Pokusíme se je nějak odlišit od normální zelené (buď odstín zelené, čerchovaná čára apod.)

Díky za komentáře
  •  

Lugen

#9
Za trasu se omlouvám, měl jsem za to, že tam byla již dříve a nezkontroloval jsem si datum.
K těm interním/externím stylům:
Myslím, že většina uživatelů pouřívajících vektorové mapy si jaž na různé externí styly zvykla a počítá s nimi. Jejich další výhodou je to, že si je uživatel může případně poupravit dle své potřeby. Což u stylu, který je součástí mapy (asi) nelze, nebo netuším jak bych to dělal. Já bych si ovládání vzhledu map představoval takto: Původním nastavením (nastavení -> mapa - pokročilé -> vzhled mapy) bych nastavoval globální vzhled vektorových map, u kterých by nebylo nastaveno konkrétní téma. Novým způsobem (pro interní styly) bych pomocí externích stylů orčoval vzhled každé konkrétní mapy, který by si locus pamatoval a danou mapu mi v tomto tématu vždy zobrazil.
S těma BTSkama jsem to tak nějak myslel, byl to jen příklad zkrátka věže (man_made=tower) označil symbolem, pro orientaci v krajině dostačující a je mi jedno k čemu ona věž slouží.  Jen ještě nevím, jestli ty přístupné sloužící i jako rozhledny mají nějaký svůj konkrétní tag. Ty bych odlišil od těch ostatních červeným symbolem místo černého sloužící pro ty ostatní. Toď ale jen můj návrh.

QuoteMožná bybylo vhodné ještě  odkázat všechny čtenáře na Českou sekci projektu Openstreetmap, aby se mohli zapojit do společné tvorby.  Pouze  doplňováním nejširšího spektra uživatelů  z OSM budou ty nejpřesnější a nejaktuálnější mapy http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Wiki ... h_Republic   ;)
  •  

ormoru

#10
Koukal jsem blíž na data v mapě a zde jsou mé návrhy. Nejdřív bych chtěl upozornit na chybu. V Praze se mi nezobrazuje lanovka na Petřín. Zkoušeno interním i externím stylem.

1. Locus by mohl seznam témat zobrazovat abecedně.
2. Nové TAGy do mapy:
 - Pro highway chybí TAG access=no. Vhodné i pro interní téma město a silniční.
 - Pro highway přidat TAG motorway_junction (dálniční exity). Vhodné i pro interní téma město a silniční. Využitelné hodně v zahraničí, kde jsou dalniční sítě více rozvinuté.
 - Přidat TAG barrier:gate (závory, brány)
 - Je plánováno zobrazení rozvodů elektrické síťě (powr:line). Nezobrazuje se ale budova elektrárny. Je potřeba přidat TAG power:station|substation.
 - Přidat TAG man_made:silo. V terénu je dobrým orientačním cílem i silo. Vhodné pro turistické mapy.
3. Naučné stezky jsou plné žluté čáry se zelenou čerchovanou čarou. Odlišit by se tedy mohli nastavením barvy na yellowgreen.

Toď moje postřehy a návrhy na vylepšení map. Děkuji.
  •  

voldapet

#11
Děkuji za postřehy!
Myslím, že je zapracujeme asi všechny.
Lanovka na Petřín ... po pravdě prvky railway=funicular v mapě vůbec nejsou. Opravíme, přidáme
Děkuji
  •  

babi

#12
Až tento projekt vyzraje, tak to bude pecka. Držím palce a těším se na nové verze!

Odesláno z mého Wildfire S A510e pomocí Tapatalk 2
  •  

Lugen

#13
Jo a ještě bych napsal do hromadného mailu Openstreetmap Talk-CZ nějakou výzvu ke kreslení chybějících  turistických map, možná by to pomohlo k lepšímu pokrytí a nakoplo to tvůrce, když by pak bylo možné mít vektorovou turistickou mapu v mobilu. Jo a ještě jeden návrh k zobrazování. Co takové ty nejčastější POIs zobrazované tipicky v turistických mapách zobrazovat jako nějaké symboly i v menších měřítkách? K lepší orientaci v širším okolí? ASi nikdo moc nenosí na toulky do přírody velkej tablet  ;)
  •  

babi

#14
Ahoj.
Chtěl bych se zeptat jak to vypadá s vývojem? Kdy můžeme očekávat další verzi? Stále nahlížím do vektorových map a je k dispozici stále verze z listopadu.
Děkuji.

Odesláno z mého Galaxy Nexus pomocí Tapatalk 2
  •