Jak je to s časem u zalogovaných keší ?

Started by Čelda, February 05, 2016, 00:27:46

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Čelda

Zajímalo by mě, jak je to vlastně s časem u zalogovaných keší - Locusu se čas zadává, ale když člověk běžně loguje přes stránky geocaching.com, žádný čas se nezadává, pouze datum. Je to tak, že na serveru geocaching.com má log v časové značce i nějaký defaultní čas (? jaký), který kačer běžně nemá možnost zadat, ale když nějaká aplikace jako Locus loguje přes Geocaching Live rozhraní může si tento čas zadat ? Nebo je to nějak jinak ?
Chtěl bych totiž pochopit logiku, jak se keše zalogované v rámci jednoho dne řadí za sebou, pokud část zaloguju přes Locus a část přes "běžné" webové rozhraní geocaching.com. Díky.
  •  

Menion

Zdravím Čeldo,

akorát jsem to teď několik dní řešil a je to jak píšeš.

Pokud loguješ přes jejich API, pak lze čas zadat. Pokud ale loguješ přímo (nebo i přes předtím nahrané field notes), nastavuješ jen den. Čas se nastavuje na pravé poledne ale v zóně kde sídlí Groundspeak, tedy pacifický čas - posun o -8 hodin. Tvůj čas logu bude většinou tedy v 20:00. Kontrolou může být po zalogování stažení GPX souboru dané keše, kde tyto časy jsou u logů zapsané.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Condor

#2
Tak presne s týmto som ja bojoval 2 roky. Problém je hlavne pri viac logoch v jeden deň a keď ešte v tom dní prejdem 2 časové pásma tak kombinácia logov cez Locus a web GC robí zmätok v radeni postupnosti nálezov a samozrejme mrší mapu vlastného track predmetu.

Moja vydedukovaná skúsenosť podľa správania sa tohto mixu je taká že:

Locus korektne a logicky odosiela aj časovú značku a keše a TB sú radené podľa tohto času bez rozdielu v akom poradí boli odoslané.

Web GC berie len dátum a časová značka je asi 00:00 pri všetkých takže ich radí podľa toho v akom poradí sú odosielané.
Túto časovú stopu zmaže aj edit logu cez web ak bola odoslaná y Locusu! Výsledok takého editu je že keš sa presunie na začiatok dňa! Preskočí a podlézie všetky odoslané cez Locus. Nastavenie času 00:00 v Locuse nepomôže a keš bude zaradená až za všetky v ten deň cez web GC. Edit logu pokiaľ sa netýka aj TB ponechá časovú stopu pri TB. Výsledok je nesúlad poradia nálezov s poradím keší v logu TB. Pri edit aj TB cez web GC nastane obdobné presun TB na začiatok dňa o 00:00 a vráti trasu TB späť a nasledovať bude ďalšia keš cez Locus ďalej ďalej na trase. Urobí to take "Z" na trase tam a spať. Samozrejme aj s pripočítaním kilometrov.
Oprava je možná len tak že ručne zmazať všetky logy z daného dňa aj logy TB a trnave to celé znova. Samozrejme buď len cez web GC alebo len cez Locus.

Tieto skoky robili aj nesprávne zadané časové pásma. Tieto už v novej verzií Locusu nie sú a ako vo bude v realy fungovať netuším. Snáď OK len bude treba strážiť aby bol mobil nastavený na skutočne časové pásmo v ktorom je! Nie manuálne posunúť hodiny o hodinu ale zmeniť časové pásmo!

Riešenie a ako sa zariadiť?
Rozhodnúť sa dopredu a všetky logy z daného dňa buď cez Locus alebo cez web GC.

Locus:
Výhoda že zabudnutú keš stačí odoslať so správnym časom a bude zaradená v správnom poradí.
Nevýhoda že sa neskôr nedá doplniť/edit log bez straty poradia.

Web GC:
Výhoda pre niekoho pohodlnejšieho písania. Možnosť na istotu zoradiť logy bez ohľadu na čas v poradí ako budú odosielane.
Nevýhoda že zabudnutá keš sa nedá doplniť do správneho poradia.
Pre edit logu platí vo isté že edit presunie keš na začiatok dňa takže možnosť editovania z tohto pohľadu je taktiež nemožná bez straty poradia.

TB sa správajú obdobne. Log TB je po odoslaní jedno odkiaľ či web alebo Locus už samostatný iný log a následný edit logu nálezu už naň nemá žiadny vplyv!

Edit doplnenie:
Kým som to dopísal tak Menion upresnil ten čas že je 20:00
Je to možné lebo tie škoky späť na trase sú tak do 300 km.
Len tuším som sa niekedy dávno snažil predbehnúť logom z Locusu log z webu a nastavil som čas na 00 no nepodarilo sa. Takže uvedený čas v gpx asi nezodpovedá časovej značke ktorú si dáta GC cez web. Ale v tomto si nie som istý.

Edit 2:
Zabudol som nebezpečnú nevýhodu logu cez Locus! A to oznam nepodarilo sa odoslať TB! V tomto prípade treba pozrieť na web GC ako to v skutočnosti dopadlo a ktoré logy prešli a ktoré nie. Keš aj TB. Ak niektorý naozaj neprešiel tak najjednoduchšie je zmazať všetky čo prešli a celý log aj s TB poslať znova.
Predchádzať tomuto sa dá len tak že sa treba vyhýbať odosielaniu logov v zlom signály s nestabilným dátovým pripojením.
  •  

Čelda

#3
Ahoj díky za noční smršť odpovědí !

Quote from: menion on February 05, 2016, 02:09:30
Tvůj čas logu bude většinou tedy v 20:00.
Toto bude ten kamínek do mozaiky, který mi chyběl ! Takže když se to pokusím zopakovat svými slovy:
1) Groundspeak si vedle data nálezu interně ukládá i časovou značku v UTC.
2) Pokud použiju pro logování web geocaching.com, nemám možnost tuto značku zadat (jen datum) a je nastavena defaultně na 20:00 UTC.
3) Pokud loguju přes Locus, můžu (musím) si tuto značku zadat. V posledních verzích Locusu se tato značka už nijak nepřepočítává, chápe se jako UTC.
4) Web geocaching.com zobrazuje zalogované keše v pořadí jejich časových značek, v případě jejich shody v pořadí, jak byly  vloženy (? popř. editovány).

Takže pokud je všechno všechno výše pravda, vycházejí mně z toho dva rozumné scénáře kombinovaného logování z webového rozhraní geocaching.com a Locusu:
I) Buď na "opravdový čas" logu nehraju a v tom případě v Locusu u logu zadám čas tak, aby po přepočtu na UTC (udělá Locus) vyšel 20:00 (tj. v ČR v zimě 21:00 a v létě 22:00) a mělo by to být stejné, jako logování přes geocaching.com, tj. keše za jeden den by se měly zobrazovat v pořadí, jak byly zalogovány - nezávisle na tom zda přes web nebo Locusem.
II) Nebo chci v lozích zadávat opravdový čas nálezu, ale v tom případě bych:
- Nesměl vůbec logovat přes webové rozhraní geocaching.com, ale jen z Locusu nebo nějakého jiného SW, který umí pracovat s časem nálezu (? Geoget, ...)
- Opravdový čas nálezu v Locusu zadávat v UTC, tj. pro ČR v zimě o hodinu, v létě o dvě hodiny "číselně menší". zadám normálně v lokálním čase.

Teď už zbývá to jen ověřit. Howgh !  :-X

EDIT: Ověřeno a aktualizováno 13.2.2016
  •  

Condor

Celdo
Nie som si istý s tým nastavením Locus času na 20 hod.
Podľa mojich skúsenosti budú aj tak všetky cez web pred tými z Locusu.
Moje akékoľvek snahy dostať log z Locusu pred log z webu zlyhali!
Pred rokom pred cestou na Balkán som to skúšal aby som prišiel na to ako to funguje aby som mal ďalšiu cestu správne no bez výsledku.
Ako to fungovalo som napísal v predchádzajúcom príspevku.
Už som to vzdal ďalej testovať.

Budem rád za akúkoľvek overenú skúsenosť čo sa týka tych časov a poradia logov.

Perlička na záver :-)
Syn chcel mať suvenír čo najskôr na svete tych 6 čo boli v lete séria. Posledný bonus bol dostupný 14 teho tak že pôjdeme hneď na pol noc na keš. Vysvetlil som mu že u nás bude pol noc a 14. teho ale že po svete už je 14. teho skôr! Takže táto súťaž je z tohto pohľadu neferova. Tak sme sa večer po tejto debate rozhodli súťažiť s celým svetom :-)
Večer 13. som manuálne nastavil mobil aj Locus do časového pásma Tongatapu tuším +13 to je. A šli sme na keš. Čas ostal reálny čiže niečo okolo 18:00 hodín.
Výsledok potešil aj prekvapil! GC berie do úvahy ešte aj nastavenie domova v profile alebo časové pásmo kde sa nachádza keš. Lebo výsledok bol taký:

Log keš má dátum 14. A čas večer.suvenír sme získali ako 100. v poradí na svete.
A teraz to príde! Dátum získania suveníru ktorý bolo možné získať 14. teho máme v profile získaný 13. teho!
Takže to je iná nad časová matematika.
Po zamyslení sa je to všetko správne v absolútnom čase ;-)

  •  

Čelda

Tak jsem se rozhodl, že dnešní keškolov zaloguju kombinovaně - část přes Locus a část přes webové rozhraní geocaching.com. A hned jsem našel první trhlinu ve své teorii, naštěstí to vypadá "jen" na chybu Locusu:

Quote from: Čelda on February 05, 2016, 09:46:50
3) Pokud loguju přes Locus, můžu (musím) si tuto značku zadat. V posledních verzích Locusu se tato značka už nijak nepřepočítává, chápe se jako UTC.
Zalogoval jsem (found it) nejprve tři keše po sobě přes Locus - všechny s časem 20:00. Bohužel na webu geocaching nebyly zobrazeny nálezy v pořadí, jak jsem je v Locusu zadal a odeslal !
Tak jsem zpětně stáhl příslušné GPX soubory a zjistil jsem ke svému překvapení, že časy mého logu jsou:
první logovaná keš:   
<groundspeak:date>2016-02-06T19:00:48Z</groundspeak:date>

druhá logovaná keš:   
<groundspeak:date>2016-02-06T19:00:54Z</groundspeak:date>

třetí logovaná keš:   
<groundspeak:date>2016-02-06T19:00:07Z</groundspeak:date>

Takže to vypadá, že jsou tam problémy hned dva:
1. Locus při logování neznuluje sekundy zadaného času a v cíli se objeví nějaké náhodné
2. Není pravda, že zadaný čas v Locusu se chápe jako UTC - dochází totiž k jeho posunu o hodinu


Momentálně používám Locus 3.15.2 na zařízení viz podpis.

  •  

Condor

Celdo
A jak dopadli tie logy cez web? Zaradilo ich pred tie z Locusu alebo za nich?
Skus potom editovať pôvodný log z Locusu a kam v poradí sa presunie.

P.S. nočná mora pokračuje.....
  •  

Čelda

No bylo jasné, že v pokusu nemá cenu dál pokračovat, protože dokud Menion chybu v Locusu neopraví, kombinované logování nemůže kvůli nenulovým sekundám správně řadit logy za sebou.
Proto jsem po zjištění závěrů výše v pořadí odlovu zeditoval nálezy zadané přes Locus ve webovém rozhraní geocaching.com (tím dostaly časovou značku, jako bych je zadával přímo tam) a i zbytek dologoval přes webové rozhraní.
  •  

Menion

Zdravím. Odpovídal jsem v hlavním topicu o aktuální verzi. Nicméně teď jsem si to přečetl podruhé a:

- čas 20 nastavený ručně, ponechal sekundy které vznikly při spuštění logování. Opravím, díky.

- čas 20:00 v ČR, je nicméně 19:00 v UTC+0, takže v GPX je v pořádku.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#9
Quote from: menion on February 09, 2016, 12:36:30
- čas 20 nastavený ručně, ponechal sekundy které vznikly při spuštění logování. Opravím, díky.
Bezva !

Quote from: menion on February 09, 2016, 12:36:30
- čas 20:00 v ČR, je nicméně 19:00 v UTC+0, takže v GPX je v pořádku.
Tady je to jen o domluvě. Měl jsem pocit z vláken zde, že v posledních verzích Locusu už se zadávaný čas logu chápe jako UTC. Z toho, co píšeš, tak nikoliv - je to lokální čas, který se při logování na UTC převede (tj. např. teď v zimě v ČR se mu číselně odebere hodina). Proč ne, jde jen o to, aby to bylo jasné.

To znamená, že (až opravíš chybu se sekundama) platí mé závěry výše jen s tím rozdílem, že pokud chci zadávat stejný čas, jako defaultně dávají stránky geocaching.com při logování z nich, musím (v ČR) v Locusu v zimě zadávat 21:00 a v létě 22:00. Pokud bys to chtěl udělat úplně dokonalé, dej tam někde přepínač "Logovat s časem/bez času" a v případě bez času tam můžeš vždy "natvrdo" posílat čas 20:00:00 UTC, jako to dělají stránky geocaching.com.
Díky.
  •  

Condor

#10
Quote"Logovat s časem/bez času" a v případě bez času tam můžeš vždy "natvrdo" posílat čas 20:00:00 UTC, jako to dělají stránky geocaching.com.
A co po 13.3.2016 ked sa v GC zmeni cas na letny GMT -7. Tento prepinac je podla mna zbytocny.

snazit sa trafit presne rovnaky cas cez Locus ako je nastaveny v GC ma aky vyznam? Medzi nalezy cez web GC to neskoci takze bud dam x hodin skor a skocim pred (ak to zaberie - minule leto mi to nezaberalo aj ked som nastavil cas 00:00) alebo dam x hodin po a budu nasledovat za.

P.S. len pre predstavu čo tu vlastné riešime.
Snažíme sa predísť tomuto na trasách.


  •  

Čelda

Quote from: Condor on February 09, 2016, 13:57:17
snazit sa trafit presne rovnaky cas cez Locus ako je nastaveny v GC ma aky vyznam?
Zásadní !
Většina kačerů, která neřeší čas nálezu (a ani ho na stránkách geocaching.com nemá možnost zadat), by ho nijak nenastavovala ani při logování z Locusu a přitom by se nálezy v rámci jednoho dne řadily v pořadí, jak byly zalogovány, nezávisle na tom zda z webového rozhraní nebo Locusem.
Prostě by se Locus choval stejně jako webové rozhraní.
  •  

Čelda

Dnes jsem to ověřoval (po opravě, kterou Menion vydal ve verzi Lcusu 3.15.3) a už to funguje !!  8)
Podle toho jsem zeditoval i svůj příspěvek shrnující zásady výše v diskusi.
Pokud opravdu do Locusu zadávám čas logu takový, aby ho Locus převedl na 20:00 UTC (tj. např. teď v zimě v ČR je to 21:00), můžu klidně střídavě v rámci jednoho dne logovat z Locusu a webového rozhraní geocaching.com a výsledné logy jsou zobrazeny v pořadí, jak byly zalogovány - nezávisle na tom čím !
Díky.
  •  

dvzd

#13
Tak to je perfekt, ja pouzivam datum a cas nalezu v kazdem logu.
A zmeni se poradi logu, kdyz jeden z rady logu zalogovanych ve stejny den pres Locus pozdeji pres vebove rozhrani upravim? Treba ze k logu pridam fotku?
  •  

Čelda

Quote from: dvzd on February 14, 2016, 13:59:55
Tak to je perfekt, ja pouzivam datum a cas nalezu v kazdem logu.
Tak v tom případě zrovna moc nechápu, proč Tě tohle téma zajímá. Pokud opravdu zadáváš opravdový čas nálezu u každého logu (což ale asi nejde přes webové rozhraní geocaching.com, musíš třeba přes Locus nebo podobný program), řadí se keše i v rámci jednoho dne v pořadí logovaného času bez problémů. Pokud se tyto časy lišily alespoň o minutu, tohle fungovalo vždycky.

Tohle téma je zajímavé spíš pro ty, kteří čas logu nesledují a chtějí, aby bylo jedno, zda logují přes webové rozhraní nebo Locus a aby pořadí v rámci jednoho dne zůstalo zachováno.

Quote from: dvzd on February 14, 2016, 13:59:55
A zmeni se poradi logu, kdyz jeden z rady logu zalogovanych ve stejny den pres Locus pozdeji pres vebove rozhrani upravim? Treba ze k logu pridam fotku?
On to Groundspeak podle mě měnil, ale teď se to chová následovně: Pokud log jenom edituješ (nebo přidáváš fotku), nemění se datum a čas původního logu, tj. nález zůstává zařazený, jak byl. To platí dokonce i tehdy, když jsem nález zalogoval Locusem, ale pak zeditoval přes webové rozhraní.  :D Navíc už asi vyprali tu otravnou hlášku o editaci, která se přidávala do každého logu, pokud jsem ho zeditoval po době delší než něco od původního vložení.
  •