ZBGIS mapa terénu offline

Started by 4pavol, December 30, 2022, 22:51:55

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

4pavol

Dobrý deň,
existuje nejaký spôsob ako importovať offline mapy terénu zo ZBGIS máp do Locus map (Locus GIS)?
https://zbgis.skgeodesy.sk/
Pokúšal som sa o to, ale nepodarilo sa mi to.
Aby som maximálne uľahčil prácu ľuďom, ktorí mi budú radiť, tak posielam aj video návod ako stiahnuť offline mapy. https://youtu.be/QlDurzYdiwE
Nie som profesionál, takže by som bol rád ak by to bolo možné vo free verzii.
Vopred ďakujem veľmi pekne za rady.
  •  

voldapet

Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat, co je přesně Vaším cílem? Ve vlákně zmiňujete možnost použití offline map, ale na přiloženém videu je zobrazené stažení pouze výškopisu (stínování)
Děkuji
Petr V.
  •  

4pavol

#2
áno jedná sa o mapu terénu.
Mapa terénu má široké využitie. Napríklad:
pre lesníkov, aby optimalizovali ťažbu tak aby sa nepoškodili archeologické osídlenia, napr, aby sa im vyhli alebo použili šetrnejšie metódy na miestach úprav terénu pravekých predkov ako napr valy.

Tiež od lesníkov spoločnosť vyžaduje prírode blízke hospodárenie (=PBOL). Rozšírenie PBOL ale vyžaduje hustú cestnú sieť, nie je to možné bez nej, takže aj pre budovanie nových lesných ciest je potrená podrobná mapa terénu, aby sa výstavba cesty dala čo najlepšie naplánovať.

Medzičasom mi odpísali so ZBGIS a poslali tento návod. Zatiaľ som to nemal čas vyskúšať ale plánujem. Dúfam, že to bude integrované aj s navigačnými súradnicami polohy
https://www.geoportal.sk/files/zbgis/lls/navod-pracu-dmr-qgis.pdf
  •  

voldapet

Dekuji za vysvetleni. Pokud zobrazite data/mapu v QGISu, tak pak vyuzijte moznost exportu do .mbitles formatu. Ktery je podporovan jak v Locus Map tak v Locus GIS a .mbitles mapu importujte. Vice viz https://help.locusgis.com/support/solutions/articles/47001094929-how-to-import-geotiff-or-geopdf
 
  •  

4pavol

Ďakujem Vám za ochotu. Vyskúšal som. Žiaľ daný doplnok mi nefungoval, nešlo to.
Čo by som Vám určite navrhoval, je pridať podporu GeoTIFF
https://en.wikipedia.org/wiki/GeoTIFF
U aplikácie QGIS Desktop je to hlavný formát v ktorom pracuje v predvolenom režime, takže by tento formát určite našiel široké využitie u používateľov.

Istý štátny zamestnanec mi tiež veľmi pomohol s tým, ako preniesť TIFF do Android aplikácie "Qfield pro QGIS". Nie je to jednoduché ale dá sa. Treba tam upraviť súradnicový systém v QGIS Desktop, ktorý je kompatibilný s aplikáciou. Je to veľmi zaujímavé, pretože na TIFF obrázku Vám presne zobrazuje polohu a to ako aj obrázok terénu tak aj obrázok leteckých snímok.
Tiež v aplikácii QGIS treba ešte súbor graficky upraviť aby bol 3D terén jasne viditeľný.
V QGIS treba ísť podľa návodu (6. kapitola) pomocou nástroja Raster -> Projections -> Warp (reproject) a zadať správne súradnicový vstup a výstup.


Mimochodom zdá sa, že aplikácia "Qfield pro QGIS" je open source projekt. Takže pridanie funkcionality TIFF by Vám malo zabrať minimum práce, keď skopírujete kód.
  •  

4pavol

#5
Aktualizácia:
nainštaloval som si QGIS aj do Windowsu a tam tento doplnok funguje v poriadku.
Na linuxovej Verzii QGIS daný doplnok nefunguje
https://help.locusgis.com/support/solutions/articles/47001094929-how-to-import-geotiff-or-geopdf

Ale samozrejme lepšie by bolo ak by aplikácia podporovala aj GeoTiff.
Konverziou do súboru mbtiles obrázok stráca na kvalite.
  •