Náhle velmi pomalý start....

Started by agilka, November 12, 2015, 16:01:31

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

agilka

...start Locusu (Free) náhle trvá místo vteřin i 1-3minuty. Zastaví se to na zhruba 20% a čekám a čekám.
Mapy a jejich načítání mám již dlouho nasměrováno na SD, nikde jsem mezitím nic neměnil.
Z Dat se kromě pár bodů nic nenačítá, trasy, či s novou aktualizací přibyvší položky taky ne, úplně vše deaaktivováno.
Vázne to zřejmě někde kolem načítání map, které vidím i zobrazeny v tom startovacím bílém okénku.
Ale doposud nikdy s tímto nebyl žádný problém.
V podstatě nehraje roli ani s jakou mapou na popředí app. ukončím.
Netuším, zda to nemůže souviset s předposlední aktualizací, kdy jsem toto chování zaregistroval úplně poprvé, čekal jsem pak na tuto poslední, ale problém i po ní přetrvává (i po restartu tlf.).

A ještě jsem nyní objevil další problémek. S velkým povděkem kvituji tu skvělou novinku s možností Importu skupin bodů přímo z POI.cz.
Problém je v tom, že pokud přiřadím jakoukoliv ikonku právě těmto nově importovaným Poi.cz bodům a to jak typu Garmin, Locus nebo nyní nově ty pěkné byť trochu rozplizlé z Poi.cz, tak místo ikonky se stále objevují jen malé, černé tečky, které lze pak v mapě jen těžko nalézt........

Prosím tedy autora nebo někoho, kdo toto již řešil o dobrou radu :'(....

Tlf  Xiaomi Redmi 2 ( 2GB/16GB )
 •  

Menion

Zdravíčko,

omluva za pozdní reakci.

S mapami to souviset může, něco málo se kolem měnilo a mohlo by to způusobovat i problémy jak píšeš. Zeptám se ... jaká je největší mapa na karte? Pokud u této mapy přejmenuješ koncovku tak aby to nevypadalo jako mapa, bude i tak Locus startovat tak dlouho? A pokud ne, je pro tebe reálné přes Dropbox nebo něco takového mi mapu nasdílet?

Ad problém s ikonami ... ty body jsou jako tečky nehledě na měřítko nebo když přiblížíš mapu, zvětšíš, ikony se zobrazí korektně?
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
 •  

agilka

zdravím, odpovídám také poněkud později neb jsem dále experimentoval.
Nové poznatky.
To načítání je někdy dokonce až neuvěřitelně dlouhé, třeba až 8mim. normálně bych to pokládal za zásek.
ALE! což nechápu někdy (jednou z 10-ti) náhle nastartuje tak jako dřív v průběhu cca 3-5sec. Myslím tím opravdu studený start, tedy po řádném předchozím ukončení v samotné app.
Na načítání nemá vliv jaká mapa je při ukončení na obrazovce, kolik je volné RAM, po restartu mám cca 1.2GB, ale udělá to stejně když je třeba jen 300MB. Tyto problémy se průbežně zjevovaly již dříve, když mapy Google byly ani ne poloviční.
Nutno ještě poznamenat, že vše mám přesměrováno na SD 32GB, ta je plná cca z 1/2.
Udělal jsem pokus, který ukazuje že to asi musí mít co dělat s Online mapami Google (používám Hybrid neb mají všude pokrytí ve všech měřítcích) a ty mají nyní cca 1.2GB, tak jak jsem během asi 2let posbíral.
Pokus spočíval v tom,. že jsem koncové složky všech typů map přejmenoval, vytvořil nové s názvem jako ty původní, aby je appka našla a postupně do nich přídával různé mapy. Vše ok do doby, než jsem nakonec přenesl i ty GoogleHybrid. Zase se vše opakovalo.
Bohužel po této operaci se mi Google mapy nevím proč navíc zcela vytratily z nabídky DOSTUPNÉ mapy (aniž bych  tam kdekoliv něco měnil) a tudíž už nejsou ani v nabídce Online map a tudíž již nejdou ani stahovat.
A při tomto pak již zůstalo i poté co jsem po různých marných pokusech zase vše raději přesložkoval zpět. Obnova ze zálohy toto, jak jsem očekával, též neřešila.
Pokud je nějaká rada jak dostat ty Google mapy zpět do nabídky budu rád, jinak předpokládám-li správně měly by se v app. objevit po její další aktualizaci??.
Takže nyní mám v tomto směru problémy vlastně 2.
Jinak největší Off-line mapy na kartě mají cca 1.8GB. Ale nikdy, roky problém nebyl ...s ničím.

Ještě k těm bodům z Poi.cz:
Body jsou pořád mrňavé černé tečky bez ohledu na přiblížení a bez ohledu, zda jim přiřadím ty nové ikony z Poi.cz nebo ty původní co tam mám standartně - typu Locus, Garmin.
A ještě ikony z Poi.cz přiřazené k jakýmkoliv mým původním bodům se zobrazují správně, v nich asi problém nebude.
Vybavuje se mi, že v podobě tečky se mi kdysi zobrazovaly body stažené z Poi.cz v jiné navigaci, ikony jakoby se ani nepřiřadily a nakonec se zjistilo, že to chtělo stáhnout poi pouze v jiném formátu.

A ještě jedna věc co vlastně znamená RE-inicializace mapy. Návod mi zrovna moc nepomohl. V podstatě to danou mapu jakoby zrušilo, ta zmizela jako bych ji smazal a nahradilo nějakou jinou. Takže už s tím raději vůbec nic nedělám.

Tak snad doplňující info pomůže k vyřešení těchto záhad, díky předem.
 •  

sedli

Dobrý den, mohu potvrdit, že i u mne na SGS5 se nenačtou offline mapy. Mám tedy úplně stejný problém. Mapy mám uložené  přímo v paměti mobilu, výkonu je přitom dostatek včetně zbylé paměti. Dříve se tento problém neobjevil. Když si pustím on-line mapu (např. Smart maps), tak to běží normálně.
 •  

sedli

Tak beru zpět, přišel jsem na chybu - u sebe. Smazal jsem totiž některé mapové ikony z nahraných témat (rendering). Tak nějak jsem poslech čistič souborů. A tím v adresáři témat osmarender_gccz zůstal jen XML. soubor. Když jsem dohrál zpět potřebné soubory, mapy se načítali tak jak dřív. Přišel jsem na to, tak, že tradiční přednastavené mody se načítali úplně normálně.
 •  

agilka

to sedli: chci se tě zeptat, zda se ti také všechny body v těch nyní v Locusu nově dostupných databází přímo z Poi.cz (což pokládám za super nápad, obzvláště pokud se budou stále průběžně aktualizovat) zobrazují jako černé tečky ať už s jakýmikoliv ikonami nebo bez nich a poté bez ohledu na přiblížení mapy???
 •  

sedli

to agilka: já POI příliš nevyužívám, ale pokud máš na mysli stáhnutí POI (beta verze) z nabídky Další funkce, pak se mi POI normálně načtou a zobrazují se jako relevantní ikony včetně popisu, bez černých teček (bez ohledu na přiblížení mapy).
 •  

Menion

Zdravím pánové, omluva za odmlku. Pojďme to vyřešit ...

Problém s načítáním map se zde týká SQLite map, tedy ne vektorových jak řešil @sedli.

@agilka, je možnost, že by jsi mi mapu někakým způsobem nasdílel? Dropbox, Google Drive nebo nějaká úložka. Bude to mít nejspíše co dočinění s faktem, že mapa nebyla stažená Locusem (je to tak?) a je uložená na externí kartě která je od Androidu 4.4 pouze pro čtení (je to tak?). Zkusil bych problém s mapou nasimulovat u sebe.

Ohledně POI: tak jako v předchozím případě, i zde je naprosto ideální, pokud budu schopen nějakým tebou popsaným postupem problém nasimulovat. Pokud mi tedy přesně popíšeš co dělat, kde kliknout, jaký soubor stáhnout/naimportovat (případně přímo nasdílet soubor), bude to ideální. Děkuji
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
 •  

agilka

...díky všem za reakci.
Než přijdu na to jakým způsobem mapu zaslat uvedu nejprve žádané odpovědi a přidám další poznatky.

Můj Android je 4.4.4., ano mapa je uložena na SD. Problémová mapa je On-line Google (Hybrid), byla stahována průbežně a zcela bezproblémově během cca 2let přímo Locusem, nejedná se tedy o importovanou mapu.
Nejprve byla v Locusu ve vnitřní paměti, po možnosti vyvést mapy na SD jsem tak učinil a bez problémů to šlapalo "a šlape i nadále" i když jsem tehdy četl, že by to mělo být funkční až od Andr.5., ale říkal jsem si, že tedy ona zpráva dosud nebyla aktualizována.
Nyní má mapa již cca 1.7GB, problémy ale začaly když se přiblížila cca 1GB postupným prodlužováním doby Startu Locusu, ale netvrdím tím, že by to nějak mělo přímo souviset s rostoucím objemem.
Startovací tabulka vždy vypíše "inicializuji Osobní mapy" a zasekne se "nyní" na cca 27% a pak se nekonečné minuty nic neděje.
Co mě v této souvislosti zaráží, že já již vím, že problém je určitě v té Online fotomapě Google Hybrid (vyzkoušeno viz výše postupným přidáváním map do složky Online), ale zde v té tabulce čtu pokaždé o načítání mapy Osobní a to jsou, pokud se nemýlím vždy mapy OFFline.

Taktéž je mi velmi divné, že se mi tato ONline mapa poté zobrazuje 2x, jednou v rychlém přepínači map jako Poslední Online mapa, což je samozřejmě OK, tak ALE zároveň i mezi mapami "Chytrý výběr OFFLINE", čili osobními mapami, kam by ale neměla vůbec patřit (jestli možná právě to Locus při startu tak neskutečně nezacyklí).
A pozor!!! pokud právě tam v tom Offline výběru na ní (Google Hybrid) kliknu, tak opět "většinou" následuje zřejmě již opravdový zásek Locusu, alespoň systém to oznamuje, jakože app. Locus přestala reagovat a nabízí vyčkat nebo zrušit neboť asi neočekává, že by se něco mělo takto dlouho načítat a tak to vyhodnotí jako kolaps. Dám-li ale Vyčkat, tak stejně jako při Startu Locus po několika minutách opět ožije.
Co zatím moc nechápu, proč se tedy musí průbežně stahovaná mapa, tedy typicky ONline objevovat i v Chytrém výběru ale již jako OFFline. Taktéž
Přitom v adresáři na SD je evidentně zasložkovaná jenom v ONline mapách a nikde jinde????
Nebo to je nějaká záměrná novinka, která mi doposud unikala?
Jinak po nastartování Locus pracuje jak má, i stahování při brouzdání a tím i průběžný růst objemu inkriminované mapy bez problémů pokračuje.

Jinak....zkusil jsem zablokovat dané mapě příslušející soubor "journal".
Po opětovně zdlouhavém startu se vytvořil tentýž nový, mnohem menší a světe div, už se mi zdálo, že je zcela po problému.
Snad 10x jsem Locus zcela vypnul (i Ram vymetl) a opět nahodil a naskakoval do 2sec.
Jenže cca druhý den opět totéž. Tak nevím, zda toto už není pokus o psychický atentát...

 •  

Menion

Díky za dlouhé info, zkusít to trošku ujasnit.

- Google mapy nejsou v Locusu oficiálně podporované. Pokud je tam máte, tak jsem si je tam přidal sám pomocí: http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:advanced:customization:online_maps , nebo odněkud stáhl XML soubory s definicí a nahrál je do Locus/mapsOnline/custom

- online mapa stažená se stává mapou "offline", dříve "osobní". Takováto mapa musí být uložena na místě kam locus může zapisovat, jinak může sloužit pouze pro prohlížení.

- trošku mi mícháte online a offline mapy. Online mapy jsou ty které vyžadují internet. Průběžně během prohlížení se kešují do adresáře Locus/mapsOnline. Tyto mapy musí být uložené na místě, kam Locus může zapisovat, jinak nebudou pořádně fungovat. Je možné že za ty roky vám velikost této mapy narostla do zázračných výšin, pak doporučuji tuto mapu normálně smazat, protože má opravdu fungovat online a keš je jen pomocný soubor

- zobrazení 2x by nemělo být možné. V sekci online by měla být opravdu jen online mapy (tedy mapy ze záložky "online" ve správci map), v sekci "offline" pak jen mapy ze záložky "offline" z map manažeru

- pokud nějaké online mapy nevidíte, podívejte se též zda jste si je neschoval: http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:user_guide:maps_settings:online > nastavení "Dostupné mapy"

- nicméně podle toho co píšete
Quotepokud právě tam v tom Offline výběru na ní (Google Hybrid) kliknu, tak opět "většinou" následuje zřejmě již opravdový zásek Locusu, alespoň systém to oznamuje, jakože app. Locus přestala reagovat a nabízí vyčkat nebo zrušit neboť asi neočekává, že by se něco mělo takto dlouho načítat a tak to vyhodnotí jako kolaps. Dám-li ale Vyčkat, tak stejně jako při Startu Locus po několika minutách opět ožije.
, tak je opravdu problém se staženou offline mapou. nejspíše je moc velká a váš telefon se s takto velkou mapou nedokáže rozumně vypořádat. Ale i tak bych jí ideálně zkusil, jestli není nějak poškozená databáze jako taková

- soubor "journal" je jakýsi záložní soubor databáze, odpad. nerozumím jen jak se vám může vytvořit na kartě, kam Locus nemá mít možnost zapisovat.

No snad je to vše.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
 •  

agilka

...díky za odpověď a znova upřesním. I kdyby se to nevyřešilo nevadí, může to možná i jinak někdy posloužit věci nebo někomu.

Nevzpomínám si, že bych v Locusu používal cokoliv jiného zvenčí, než je přímo v něm nabízeno k dispozici (tedy kromě přetažení 2 typů Osobních map ze zálohy v PC .
Na to zase nejsem takový IT specialista, ale pravda nějaké ty základy zase zvládám, to ano.
Čili mapy Google jsou normálně v nabídce Mapy/Výběr map k zobrazení, kde mám vybrané typy zaškrtnuté.
Ano tyto mapy pak načítám v místě kde jsem výhradně z internetu nebo v rámci přípravy předem a ty se mi rovnou kešují jak píšete do složky ONline a už asi od léta nově opravdu rovnou na kartu SD, což je s povděkem kvitováno. Jsem netušil, že to snad nemá právě takto fungovat nebo že to dokonce přímo vás udiví. Možná jsme takto objevili novou schopnost o které jste ani nevěděl....anebo má můj tlf takové zázračné schopnosti...ha, ha.
Jinak šlapalo to takto ok i na Sony s 1GB Ram a nyní i na X-Redmi 2, 2GB RAM a za poslední cca 1/2 rok co jej mám se nechoval jinak, než skvěle. Zatím jsem jej ještě ničím nedokázal ani zadýchat, až teď ten Locus. Je možné, že jiný mobil by to rovnou zabalil, tento je vytrvalejší...zjistím viz pozn.* kdesi na konci. 
Takže se nedá ani naznačit, že by tento tel. nezvládal tak "velké" soubory, tím to asi nebude, mám v Locusu i jiné Offline mapy a o dost větší, taktéž v dalších 2 navigacích.
Tyto Google mapy začaly takto tropit hlouposti celkem náhle, byť v té době byly ještě skoro poloviční, takže o objem opravdu nepůjde, to by to prostě nejspíše nefungovalo trvale od prvního okamžiku, kdy by to započalo třeba z důvodu nějakého poškození apod.
Navíc kdyby to takto blblo v jednom kuse a už nikdy jinak, tak jsem ty mapy už smazal nebo přehodil do Offline složky dávno a vůbec to neřešil.
Já to celé zmiňuji hlavně proto, co že je to zde za záhadu, jak to, že někdy ten start proběhne zcela normálně, tj. do 2sec a proč to jindy, bohužel mnohem častěji, musí trvat 3-10min. Malé přirovnání, jako bych hledal v knihovně a místo pouhého načtení názvu knihy ji najednou musel pokaždé nejprve celou přečíst. No a to samozřejmě trvá mnohem déle...

Pak ještě, jak by bylo možné, aby se do případně nějak už nakopnutého souboru ještě i nadále online přikešovávala další mapová data? Domnívám se, že systém, resp. Locus by něco takového, jako že soubor je nějak narušený asi rovnou oznámil a další operace ani nepovolil. Ale mě pak Locus po tom většinou velmi zdlouhavém startu již funguje zcela normálně, tj. bez jakýchkoliv zádrhelů, spokojenost.
Proto již dlouho uvažuji o PRO verzi, bohužel stále mě brzdí ten způsob zaplacení, jsem zvyklý vše jednoduše platit z účtu ale tomu se Locus bohužel netuším proč vytrvale brání!!? (platební kartu z principu nevlastním).

Soubor journal - ten se a asi celkem logicky stále nepatrně zvětšuje zároveň s růstem objemu map. Ale zajímavé pro mě bylo, že když jsem jej odblokoval měl asi 400kB a ten nový co se vytvořil jen asi 6kB. Tak jsem si právě říkal k čemu je vlastně dobrý, když mapy jinak šlapou i když má najednou vyloženě zlomkový objem. Píšete že je záložní, ale v podstatě zřejmě nepotřebný odpad, tedy asi podobný jako když se u fotografií permanentně tvoří odpad v podobě thumbnails souborů, které můžeme, či spíše musíme také stále mazat, jinak by časem paměť zcela zahltily.

*Zkusím tedy ještě jen tak pro zajímavost 1 věc. Vyhrabu z šuplíku Sonyho a přenesu tuto Google mapu do tamního Locusu a uvidím co to bude dělat tam, to abych eliminoval či potvrdil, zda za tohle opravdu může konkrétní mobil. 

Ještě bych opětovně poprosil o malé osvětlení pojmů, resp. rozdíl smazat mapy (což je sice zcela jasné) a RE-inicializovat, což se mi jevilo jako skoro totéž, už jsem tu mapu pak nikdy nikde neviděl....

Díky předem...
 •  

agilka

...navazují na předchozí. Nyní jsem již po přechodu na PRO verzi, nicméně ten problém s převažujícími pomalými starty přetrval. A asi to opravdu nějak souvisí se snahou Locusu načítat ty nakešované Online velkoobjemové mapy jaksi komplexně, resp. tedy pouze mapu Google Hybrid, což vyvozují z toho, že původní asi 2GB mapu jsem bloknul a zapisuje se tak nová. Ta má nyní kole 500MB a už na ní zase pozoruji, jak se ten start opět začíná zpomalovat. Zatím je to v řádu jen do desítek sec., což se ještě dá přežít. Ale jak mapa přesáhne cca 1 GB už jsou to ty minuty. Ale další záhada je, že se mezitím stává, že Locus nastartuje okamžitě, jakoby by v něm Google mapa ani nebyla. Jen pro upřesnění znovu zopakuji, že mému mobilů a vlastně ani Locusu jinak nečiní potíže pracovat ( hlavně tedy startovat ) s jinými Off-LINE mapami kolem 2GB. A opravdu se jedná o problém ohledně samotného startu nikoliv samotné práce s takovou mapou, ta je pak vždy bezchybná....
 •  

Menion

Zdravím,

no napadá mě první a asi i jediná věc ... zkontrolovat kartu v počítači, zda je v pořádku. Nějaký takový ten test na vadné sektory. I rychlost karty by tady mohla mít vliv ale nemyslím že by to mělo být tak dramatické. Navíc je pravda že je divné že to tak moc ovlivňuje start. A to i tehdy, když mapa není vybraná při spuštění (tedy když jsi ukončil Locus s jinou vybranou mapou) ?
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
 •  

agilka

...karta class10, vše na ní funguje bez zádrhelů, ověřena i v PC. S jakou mapu ukončím nehraje roli. Zrovna dnes Locus po 2 denní pauze naskočil zcela nečekaně okamžitě, tj do 1sec. Jenže asi po 2 hod. když jsem jej znova zkoušel nahodit, opět asi 50sec. Zasekne na cca 26-30 % u nápisu "Inicializuji Osobní mapy" a čeká, a pak se už celkem rychle donačte a už vše funguje. Nově vypozorovaná souvislost mezi tím zpomaleným a normálním startem je zřejmě v tom, zda jsem tedy vůbec otevřel Google mapu a pak se byť jen pár čtverců nakešovalo.... anebo jsem s ní vůbec nepracoval.
Další zjištěný fakt je i to, že ty časy se průběžně prodlužují s tím, jak roste objem mapy. A mám zatím neověřenou úvahu, zda to nebude nějaký všeobecný problém neboť já jej od počátku dávám do souvislosti pouze s Google Hybrid mapami, ale je fakt, že žádné jiné mapy nemám nakešované v takových objemech, max. jednotky nebo desítky MB neboť ty potřebují jen minimálně a tak se to i na nich vlastně doposud nestačilo projevit.
Pokud jsou totiž ty GH mapy v začínajícím souboru a tím pádem též malém objemu, tak vlastně jedou také normálně. Možná má Locus nějaký všeobecnější problém jen s těmi objemy, nikoliv s konkrétní mapou. Což musí Locus při startu ty mapy jakoby celé načítat, či kontrolovat a tím se pak zřejmě tak šíleně zdržovat..
 •  

Menion

No bojím se že tady opravdu moc nepomohu. Je možnost tu velkou mapu někam nahrát? Online mapy skoro nepoužívám takže takhle velkou žádnou nakešovanou nemám. Můžu alespoň nabídnout, že vyzkouším jestli Locus na ty mapy při startu nějak šahá a testuje i když by vlastně nemusel a případně bych to zkusil nějak vylepšit. Jinak to ale opravdu bude problém v té velikosti, kdy Android má prostě obecně zpomalovací tendente u velkých SQLite souborů.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
 •