OSM vektor vs. online mapy

Started by happyBOY78, October 04, 2012, 14:42:07

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

happyBOY78

Dobrý den,
omlouvám se za svůj laický dotaz, týkající se srovnaní mapových podkladů od OSM, konkrétně vektorových a online.
Locus používám téměř od jeho začátků, hned jak to šlo, jsem si ho koupil, využívám několik různých druhů map, ale při geocachingu mi nejvíce vyhovuje OSM.
Nedávno jsem zjistil, že ve vektrorových mapách je o mnoho méně objektů a popisků, než v online (ať už na webu, nebo přes Locus).
Je nějaká možnost, jak ve vektrorových mapách docílit zobrazování těchto objektů ?
Nehledě na to, že online mapy, co do zobrazení se mi zdají hezčí (v lese stromečky :-) apod. )
Pro srovnání screeny stejné oblasti, vlevo vektorové, vpravo online.


...
Nikdo neví?
  •  

otan

#1
Pokusím se: o vykreslování vektorových map se stará vykreslovač (render) a  ten může být nakonfigurován na mnoho různých variant. Vektorové mapy jsou v principu jen textový popis a o vzhled se stará ten vykreslovač. Pokud je vykreslovač na straně serveru (tedy online případy na PC nebo mobilu) je k dispozici zpravidla dostatek výkonu a mohou se používat pro vykreslování kdejaké detaily (stromky v lese). Pokud se vykreslují offline mapy je to záležitost toho daného zařízení a mnohdy je důvod šetřit s výkonem. Proto nejsou offline vykreslovače tak bohaté na různé ozdůbky. Nicméně vzhled mapy lze v určitých mezích snadno změnit použitím různých nastavení vykreslovače a to stažením mapových témat z Locus obchodu a jejich přepínáním v nastavení Locusu.

V některých případech ale může jít o jiný problém. Když jsem se koukl do definicí témata který používám já, tak tam asi nic nebrání tomu aby třeba právě ty stromy v lese byly. Asi to bude spíše v tom jestli jsou v popisu map udělané správně všechny tagy. Některé vykreslovače jsou možná tolerantnější a jiné méně. Pak také může dojít ke ztrátě (mnohdy i záměrně) určitých dat při vytváření offline map (filtrace méně podstatných údajů pro ušetřeni objemu dat).
  •  

jusc

#2
sorry, I don´t speak czech.
I´m working on hiking and cycling themes for the maps of kech61 (http://www.openandromaps.org/), because they only have the necessary relations inside. So you can change the rendering theme by your own. Afterwards it could look quite similar like this:
(click on the picture for a bigger view.)

[attachment=0:2z4zxo35]v1.gif[/attachment:2z4zxo35]

On the left side the online map: there is a planned street and a admin boundery, that you can´t see in the actual vector maps.
But you can see the trees, contour lines and the ways a bit better I think.
Regards J.
  •  

otan

#3
To jusc: good tip. thanks
  •  

TherioN

#4
Mna by zaujimalo ci by sa nedala doprogramovat funkcia na vyhladavanie textov v offline vektorovych mapach vo formate .map, ako
su napr. tieto:

http://www.openandromaps.org


a potom by Locus zobrazil to co potvrdime na mape, keby sa to dalo aj zotriedit na kategorie ,kopce, mesta, atd...

bolo by to fakt super, vektorove mapy maju obrovske vyhody, az sa nakoniec dostaneme k offline navigacii po vekt. mapach

diky
  •