Skoky v nadmořské výšce při použití automatické korekce (geoidu)

Started by Palo001, August 01, 2021, 13:52:42

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Palo001

Zdravím,

s novým telefonem, který má dual-band GPS a určuje tedy polohu docela přesně, jsem zkusil použít měření výšky z GPS, s odsazením a automatickou korekcí (při vypnutém odsazení byla výška trvale špatně). Dříve jsem měl s určováním výšky z GPS dost špatné zkušenosti a používal jsem většinou jen nahrazení daty SRTM.

Nyní výsledek záznamu cca 11 km trasy nebyl špatný, ale ve výškovém profilu se objevilo několik skoků - až o 70 metrů. Po pár bodech se zase výška vrátila k předchozí správné hodnotě. Na hodnotách polohy nic podezřelého nebylo a odehrávalo se to v rovinatém a většinou zcela otevřeném terénu.

Může být problém v satelitním signálu, resp. jeho zpracování v telefonu, nebo v modelu geoidu, nebo byla nějak zmatená samotná aplikace Locusu, třeba že občas vypne odsazení?

App: Locus Map 4.3.1 Silver.

Díky
Pavel
  •  

Menion

Zdravím Pavle,

tohle je hodně zajímavé. O podobném problému jsem doposud neslyšel, nicméně teď jsem byl na dovolené tak jsem to sledoval a všechny mé záznamy mají naprosto stejný problém. Testuju to teď doma a vše se zdá v pořádku. Nicméně dávám si to jako hlavní úkol na další týden. Otestuju a dám vědět jak na něco přijdu. Díky za report!
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Menion

Zdravím,
tak druhý den to testuju a mám opakovaně stejné špatné výsledky. Zjistil jsem ale, že takto špatná data chodí již ze systému. Pokud ale vypnu možnost v Nastavení > GPS & poloha > Poloha s podporou sližeb Google, tak je to výrazně lepší a zuby na grafu již nejsou. Můžeš to prosím zkusit u sebe? Děkuji!
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Palo001

Zdravím Menione,

tak jsem to hned dnes zkusil. Část trasy byla hodně pod stromy a výškové údaje byly dost divoké. Další část byla v otevřenější krajině a z té přikládám výškový profil. Střídavě jsem vypínal a zapínal podporu služeb Google (off, on v obrázku). 

Oproti předchozí trase jsem žádné velké skoky neviděl, ale zato dost malých. Řekl bych, že profil potvrzuje tvoje pozorování, protože charakter fluktuací výšky se evidentně mění v závislosti na vypnutí nebo zapnutí Google služeb. Zkusil jsem taky přepnout z automatické na manuální korekci, ale i v tomto úseku se objevil zub, takže s modelem geoidu ty skoky asi nesouvisí.

Je zajímavé, že druhý úsek (s off) je výrazně klidnější než první (s on), zatímco u posledních dvou je spíš hladší ten se zapnutými službami. To už bylo v blízkosti a mezi (nízkými) domy.  Je tedy možné, že tam lokace pomocí wifin funguje lépe a zuby nejsou nebo ne tak velké.

Každopádně děkuji za věnování se tomuto problému, i když jestli to jsou už systémem dodávaná data, tak s tím asi nepůjde mnoho dělat - kromě vypnutí služeb Googlu. Doposud jsem předpokládal, že tyto služby mohou GPS data jen vylepšit, ale zdá se, že to není zdaleka tak jasné.

Pavel
  •  

Menion

Zdravím Pavle,
děkuji za test. No je to takovérozporuplné, není uplně jasný jestli přepínání vlastně pomohlo nicméně evidentně to vliv má. Zkuste to pak na nějakém větším záznamu, nicméně zajímavé je, že nikdo další problém nehlásil, kolegům co to zkoušeli se to taky neděje, jen mě na Pixel telefonu.

Každopádně snad to pomůže.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Žajdlík Josef

Taky jsem si v záznamu z minulého týdne všiml výrazného skoku v nadmořské výšce. Přikládal jsem to ale změně počasí, protože měřím barometrem. Viz SCR
  •  

Palo001

Ještě to zkusím, teď jen pro úplnost přikládám profil, o kterém jsem psal na začátku a kde jsou skoky opravdu větší. Pro srovnání taky tentýž profil po nahrazení měřených výšek daty ze SRTM.

Pavel
  •  

Palo001

Tak jsem minulý týden udělal na Šumavě další testy. Při zapnutých službách Google se "zuby" ve výškovém profilu stále objevují - nejčastěji jde o skoky v desítkách metrů. "Rekord" je -300 m pod vrcholem Libína - je tam nějaký vysílač - nemůže to souviset? 

S vypnutými službami Google jsem žádné skoky typu zubu nezaznamenal.

Dvě další pozorování: 1. při opakovaném průchodu stejným místem se zub obvykle nezopakuje. 2. pokud se pohybuji v uskočené oblasti, výška má tendenci být "zamknuta" na určité hodnotě, i když se reálná výška mění.

Bylo opravdu zajímavé se dopátrat, zda se zuby generují jen v určitých přístrojích, resp. modelech, tj. je to jejich vada, nebo je to univerzální chování.

Pavel
  •  

DS

Zdravím,
také mám výše popsané problémy. Týká se Locus Map4, zatím jsem neřešil a doufal, že to nějaká aktualizace vyřeší. Locus 3 to nedělá.
S pozdravem Dan.
  •  

Menion

Zdravím Dan,
můžu ubezpečit že obě verze aplikace jsou, ohledně ovládání a zpracování polohy, naprosto identické. Tedy pokud jsou rozdíly v souběžném záznamu, musí na to mít vliv nastavení aplikace jako takové.

A to buď výběr GPS a senzory > Poloha s podporou služeb Google a nebo pak nastavení ve správci měření nadmořských výšek. Pokud každopádně výšky zlobí, většinou je dobré buď používat tlakový senzor a nebo vybrat Výšková data > nahradit výšky z GPS právě ve Správci měření nadmořských výšek.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •