(ne)držet se trasy?

Started by guest859, June 21, 2011, 21:31:41

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

guest859

Menione, routování na body není ideální, ale trochu jsem si už zvykl. Jen je tu jedna věc. Nedodržení trasy. Ať jdu pěšky, na kole, nebo autem, často se stane, že čovek nemůže, nechce, dodržet trasu (což takhle si zajet na kole na pivko s mírnou zajížďkou  ;) ). Na to tam máš takovou vobezličku ve formě vzdálenosti nastavení dalšího bodu. Dále používám zvuk při opuštění trasy, který musí být logicky větší než předchozí číslo. Problém je ten, že nikdy nevíš jak velký si uděláš výlet mimo trasu. Musí se pak dát naviguj na příští bod. Při nízkých číslech se klidně utrhává na větším kruhovém objezdu a při vysokých číslech už dochází k tomu že šipky často ukazují příliš daleko, nesignalizuje to opuštění trasy a stává se to nepřehledným. Takže je třeba s tim nastavením dost šíbovat.
Pokud si se ještě neztratil  ;) jde mi o to, jestli by bylo možné přidělat (to si asi nechtěl slyšet  :D ) možnost nastavení - Jestliže se objevím na jakémkoli dalším bodě ve směru trasy, než který je zaměřen, pokračuj v navigaci na další bod v trase. Nevím jestli jsem to dobře vysvětlil, prostě pokud kus trasy vynechám, abych se nemusel starat ručně o napojování na trasu. Bral bych to jako volbu, protože jistě existují případy kdy je nutné dodržet trasu. Programově udělat myslím nic až tak složitého a moc by to bodlo plynulosti navigace  ;) .
Díky za zvážení.
  •  

Menion

#1
Ahoj,
  no ideální není protože nejsou k mání pořádná routovací data ale tenhle systém si myslím že s aktuálními daty, tedy jen body podél kterých se má jet, je přiveden téměř k dokonalosti :)

takže ke tvému přání ... doufám že víš že ta funkce už je jakoby přímo na té trase? Tzn. že když klikneš na trasu tak je tam položka "nejbližší" ... do nastavení by to samozřejmě šlo dát ale pointa je že je to jednorázový úkon, tedy jednou použiješ a pak máš zase načas klid, a to použití spočívá v jednom kliknutí na trasu a výběru jedné položky. Pomohlo by kdyby to volání bylo rychleji přístupné? Do toho nastavení se mi to moc dávat nechce, je to takové komplikovaně dostupné a dokud se nepodíváš tak ani pořádně nevíš co tam je nastavené
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

guest859

Ano vím že je ta funkce na ikoně trasy která se objeví jako levý sloupec, o tom jsem psal. Myslím, že je zbytečné aby to bylo lépe přístupné, protože je to přístupné dobře. Jde o něco jiného. Neznám navigaci, která by toto nedělala automaticky. Prostě objevím se (z jakéhokoli důvodu) na jakémkoli bodu trasy po směru navigování a navigace mě naviguje DÁL ne ZPÁTKY. Mě se to zdá logičtější než jet zpět, stejně jako výrobcům navigací. Jaké procento uživatelů se bude chtít vracet, proti procentu které chce jet dál? A že je to na dvě kliknutí? Já myslím že navigace není o tom pořád na něco klikat, ono už jen vytvoření trasy člověka vysílí, jak už jsem psal v jiném postu, a zjednodušení zadávání trasy ve formě nějaké automaticky vytvořené temp trasy zdá se neplánuješ, což je škoda. Přitom je to na všech navigacích jednoduché a +- podobné - 1. klik najít, 2. zadat adresu, 3. klik navigovat, 4. klik výběr prostředku. Trasa se klidně může vytvořit sama. Ale to se opakuji a v tomto postu o to nejde, jen jsem chtěl tím říct, že klikání a zadávání je až dost, tak nelze říct: "Vždyť jsou to jen dva kliky". Jen tím chci říct, že navigovat zpět je z 99% nesmysl a navrhuji tomu program přizpůsobit.
  •  

dedekpmr

#3
Ahoj, strávil jsem teď několik dní na kole a objevil jsem výhody plánování trasy a routování na body. Nepodařilo se mi však optimalizovat nastavení přepínání bodů dle mých představ. Plánoval jsem po návratu založit na fóru toto téma. Vidím však, že se to zde již řešilo. Při dočasné změně trasy mne trápila stejná věc jako elpresidenta.
Proto se přimlouvám za doplnění možnosti zvolit typ přepínání na body tak, aby při návratu zpět na trasu, aplikace přepínala na nejbližší bod ve směru jízdy a ne zpět na ten, který jsem vynechal.
Ruční volbu navigace na následující bod jsem v těchto případech samozřejmě používal, ale to se zpravidla neobejde bez zastavení kola, odhánění komárů a jiné lesní havěti a k tomu ještě poslouchat od kamarádů poznámky typu nehraj si s mobilem a jeď  :lol:   . Prosím proto autora, aby zvážil zapracování této volby do některé z daších verzí aplikace. Jinak díky za Locus, je to skvělá aplikace, první kterou jsem do Androida zakoupil.
  •  

Menion

#4
jo chápu. Kouknu na to. Nevím ale stále pořádně jak tohle počítat. Navíc se musí vzít v potaz to že trasa může být různě tvarovaná (do obloučku, esíčko, ...) a pak se snadno může stát že automaticky přepnu na naprosto nevhodný bod ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

dedekpmr

#5
Ani jsem si nepředstavoval že by mne aplikace měla dovést zpět na trasu kterou jsem opustil, tam je asi rozhodnotí na uživateli, poněvaž cesty po odchýlení stejně nebývají souběžné se směrnicí k bodu. Problém jsem měl spíše s tím, že ve chvíli kdy jsem již byl zpět na linii naplánované trasy, aplikace mne stále vracela k vynechanému bodu, přestože následující bod ve směru jízdy byl blíže, případně jsem jím právě projížděl.
  •  

Docent

#6
Quote from: "elpresidento"Neznám navigaci, která by toto nedělala automaticky.
Že bys neznal TomToma?
  •  

Menion

#7
tak jsem nakonec přepsal komplet celé navádění podél trasy. dnes nebo zítra bude release. Asi se bude muset začít s celým testováním, vylepšováním a laděním od začátku ale snad to bude stát za to .. testněte a dejte vědět :)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

dedekpmr

#8
Včera jsem testnul navádění po cestě autem. Prostřednictvím Cloudmade jsem si nechal navrhnout trasu z bodu A do B (asi 50km). Navržená trasa se lišila od té, kterou jezdím, což pro tento test bylo žádoucí. Shodná byla pouze část trasy na začátku a na konci. Nastaveno jsem měl pípnutí při přepnutí na další bod a vzdálenost 60m. Ve shodných částech cesty bylo navádění OK. Při návratu na trasu se navádění zaměřilo na další bod, a ne zpět jako to bylo u starší verze, tedy OK
Nevím zda se položka v Nastavení/Navádění/Nastav další bod při navádění uplatňuje. Během cesty se přepínalo zaměření na následující (pravděpodobně nejbližší) body i když jsem se k naplánované trase přiblížil nejblíže na 1,5 km. Přepnutí bylo akusticky signalizováno. Na kole obyčejně tuto signalizaci (přepnutí na následující bod) využívám ke kontrole že jsem na správné trase a předpokládám že něco takového je jejím účelem. Nyní zvuková signalizace pípá i když jedu mimo trasu a navádění přepne bod. Považoval bych za praktické aby akustická signalizace přepnutí bodu, signalizovala správnost trasy pouze v případě, že se nacházím na spojnici dvou sousedních bodů trasy nebo v prostoru mezi nimi.
Dále jsem zkusil navolit pěší trasu po bodech (plánováno v Locusu). Při trase ve tvaru písmene C byl následující bod dále než konec C a navádění mi tedy trasu chtělo zkrátit (tuto chybku ještě ověřím). Pokud jsem na trase, mělo by to preferovat bezprostředně následující bod.
Při návratu na trasu to někdy zůstane zaměřeno na třeba až pátý bod v řadě a je třeba zvolit Nejbližší bod z kontextové nabídky. Pokud by se podařilo testovat, že mobil je na spojnici mezi dvěma body na trase, (viz. problem akustické signalizace) mohla by být volba nejbližší bod automatická.
Tyto mé podněty vycházejí ze způsobu jakým Locus využívám. Předpokládám, že plánování trasy využívá více (cyklo)turistů a že provedené úpravy najdou uplatnění. Jinak díky za "naslouchání hlasu uživatelů".
  •  

Menion

#9
díky za test, máš samozřejmě pravdu v tom jak by se to mělo chovat ...

dumal jsem nad tím před spaním a dneska během dne a nenapadá mě stále nějaký elegantní algoritmus jak tohle ošetřit. Problém totiž je v poznávání kdy ten blízký nalezený úsek je opravdu ten nejlepší a kdy už je to nějaká zkratka jako ve tvém případě. Aktuálně se to řeší tak, že při každé nové poloze, testuju následujících 20 bodů a v nich hledám nejvhodnější vektor. To znamená že ve tvém případě byl konec C méně než dvacet bodů (tzn. velmi blízko) takže by se to klidně dalo brát jako zkratka. Napadá mě jediná věc a to omezit tenhle rozsah třeba jen na 5 bodů dopředu, tím pádem by se omezilo testování nějakých vzdálenějších bodů na trase které ale můžou být přímo vzdáleny blíže. Asi to zkusíme do další verze a uvidíme.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

dedekpmr

#10
Ahoj, tento týden jsem zkoušel navádění po trase podle výpočtu Yours. Pokud jedu mimo trasu, paralelně s naplánovanou trasou třeba i 5km od ní, tak navádění stále pípá při přepínání mezi body i když mám v Navádění/Stopy/Nastav další bod hodnotu 100m. Při jízdě po trase navádění nepřepíná na následující bod, ale na body asi 140m napřed. Nastavení v sekci Navádění/stopy pravděpodobně nemá vliv, nebo nevím jaký.
Všiml jsem si, že při navigaci podle CloudMade se při opuštění trasy změní symbol aktuální polohy (auto/šipka). Bylo by možné na stejném principu podmínit zvukovou signalizaci přítomností na trase, tedy tak aby při opuštění trasy byly body přepínány bez akustické signalizace?
Dále se mi občas stane, že na mapě zmizí zobrazená stopa. Aby se znovu zobrazila musím posunout mapu (vychýlit střed mapy). To se mi dělo na androidu 2.2 a i nyní na ofic. verzi 2.3. Předem díky za další vylepšení.
  •