Verze 4 – Jít cestou evoluce nebo revoluce?

Started by Žajdlík Josef, April 16, 2019, 14:18:21

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Žajdlík Josef

Uvažoval jsem nad změnou přechodu Locusu na předplatné a měl bych několik námětů na zvážení. U verze čtyři se uvažuje přijít s novými funkcemi, ale já si říkám: ,,Je to opravdu to, co u Locusu chybí běžnému uživateli?". Nedávno jsem šel několikadenní pochod asi s dvaceti dalšími poutníky. Mimo mě používali všichni Mapy.cz, tak jsem se zpětně zeptal proč je používají. Většina uvedla kvalitní mapy, další možnost použití zdarma, ale všichni se shodovali na jednoduchosti. Tak dávám na zváženou: nechtělo by to napřed pořádně dotáhnout do moderní podoby vzhled Locusu, dashboardy a vyškrtat všechny položky z Menionova legendárního seznamu ,,až na to bude jednou čas"?

Vezmu to popořadě:
1) Mapy. Konkurovat v tomhle Mapám.cz je skoro nemožné, my nadšenci se sice snažíme doplňovat co se dá, ale oni to stejně hned převezmou do svých map a doplní spoustou dalších údajů. Proto bych navrhl zkusit u předplacené verze nabídnout uživatelům alespoň v online verzi nabídnout mapy od Mapy.cz.
2) Dashboardy. Dosavadní rozdělení na obdélníky je sice pro nás technokraty skvělé, ale určitě všichni vidíme, že na dnešní dobu dost nemoderní. Chtělo by to něco ,,cool" a taky opravit zobrazované údaje jako nadmořská výška, sklon, krokoměr a další aby využívaly dnes už vestavěné barometry a senzory mobilů.
3) Plánování na velké obrazovce. Plánování cest v Locusu už se dostalo do skoro ideální podoby. Jenže stále se jedná o malou obrazovku a u dlouhých cest je skoro nepoužitelné. Chtělo by to opět něco jako používají Mapy.cz. Naplánovat na PC a pak jednoduše přes ,,batůžek" mít automaticky v Locusu. Opět se nabízí otázka, zda nevyužít spolupráce třeba s Brouterem a nějak doplnit jejich web https://brouter.damsy.net/latest/#map=13/48.9638/17.3890/OpenStreetMap o části umožňující přímou komunikaci s účtem Locusu.

Neberte to prosím jako kritiku, aplikaci Locus mám rád a předplatím si ji i kdyby zůstala stejná jako doposud. Chci je nabídnout pohled běžného českého nenáročného uživatele zhýčkaného jinými aplikacemi, které jsou zdarma, moc toho sice neumí, ale to co umí, umí skoro dokonale.
  •  

Dan S.

add 3) tohle by byl velký krok vpřed, plánování na PC

verze 4 a předplatné ... tohle mi někde uniklo, nějaký odkaz?
Locus Pro
  •  

Menion

Zdravím Pepo,
díky za názory.

Možná zde došlo k drobnému nepochopení. Zde primárně nejde o to, přijít s novými funkcemi.
Ten hlavní důvod, proč řešíme jiný model financování je udržitelnost vývoje, která díky jednorázové platbě na neomezenou dobu a neustále rostoucími nákladům na práci, servery, lidi, služby spíše klesá.

Ty nové funkce které Michal psal v blog postu mají jasný důvod. Rádi bychom zůstali fér co to půjde, takže klasický Locus Map Pro bude stále fungovat, bude stále udžovaný, bude se stále prodávat a hlavně bude stále umět to, s čím si ho uživatelé koupili.
Nicméně pro to, aby někdo platil pravidelně, byť menší částku, je třeba mít argumentaci, důvod platit pravidelně a ne jednorázově. Takže tím článkem Michal vytáhnul věci, které bychom rádi následující měsíce tvořili, které by mohli být pro některé tím argumentem proč platit pravidelně.

Použitelnost, provedení, zjednodušení atd, všechno jsou to pěkné věci, nicméně vím že tady bude třeba externí pomoc nějakého "specialisty" a to je zase další větší náklad který je na hraně s tím co si můžeme dovolit.

Tvoje nápady
1) mapy.cz technicky nelze (licence nedovolí), nicméně věřím že OSM mapy jsou opravdu více než konkurence schopné.

2) dashboardy jsou krásná věc, která trčí již delší dobu na mém interním legendárním seznamu :).

3) plánování je blokované chybějící synchronizací. Na té teď Milan už pár měsíců pracuje a do konce června musí být venku verze k testu. Jakmile tohle bude fungovat, lze začít dělat web službu /stránku, kde bude lze svá data spravovat a tedy i plánovat výlety. Nicméně opět ... nikdo z nás tohle přesně neumí, bude to chtít externistu a bez vyššího příjmu to nedáme.

Po pravdě sám jsem zvědav jak to celé dopadne. Nejsme žádní prodejní experti, jdeme na to spíše citem a víme o problému kterými musíme řešit. Takže ho řešíme tak, jak bychom si sami představili, že by pro nás bylo snesitelné ze strany uživatele. Věřím že to bude fungovat.

@Dan S.
psal o tom Michal zde: https://www.locusmap.eu/locus-map-lets-talk-future/
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Žajdlík Josef

Díky za vysvětlení Menione, já už jsem i trochu litoval, že jsem příspěvek zveřejnil. Nakonec sami asi nelépe víte "kde vás bota tlačí.
Jinak ty Mapy.cz nejsou nijak geniální, ale samozřejmě je znát, že na nich pracuje štáb lidí. Co se mi ale líbí moc - a ostatně jen proto jsem si je dal fo tabletu - je, že na velké množství bodů lze kliknout a dozvíš se docela odst informací včetně fotky. Já to ani nevěděl, ale když jsem byl na výšlapu s kamarádem, narazili jsme v docela zapomenutých končinách kříž a u něj zlaté podkovy. Kamarád jen klikl do mapy a už chrlil informace o co jde. Tohle je úplně geniální a mám obavu, že OSM mapy to jen tak nedoženou. No ale když to licence nedovolí, tak se nedá nic dělat.
Ostatní body - fajn, počkám si - placení měsíčních poplatků není problém, už jsem stejně uvažoval, že není moc spravedlivé používat prakticky denně a řadu let aplikaci za pár korun. Někdo ten vývoj přeci musí zaplatit. Kdybych byl boháčem, investoval bych s radostí do Locusu větší peníze, žel nezadařilo se...
  •  
    The following users thanked this post: terzdek

Menion

Díky Pepo,
já prostě věřím, že to celé nastavíme rozumně a zkousnutelně pro všechny. Nikdy nám primárně nešlo o horentní zisk a to se nemění ani teď, takže cenu nikam šplhat nebudeme. Spíše se to snažíme napočítat na co nejmenší částku. To půjde :).

Ty body zájmu ... v Locusu jsou přes LoMapy klikatelné body které ale moc informací nemají. Máme už v hlavě nějaké napojení na wikipédii atd. ale je to spíše na kolegu Petra a ten je teď naplno připoután k přípravě nové kategorie obsahu do našeho Locus Obchodu. Ale rád bych aby se k tomuhle letos dostal, takže snad se taky dočkáme kvalitnějších bodů v LoMapách.

A boháče nepotřebujeme, stačí nám spokojení uživatelé a tvoje výpomoc, stejně jakou pár aktivních uivatelů tady na fóru i help desku, je mnohem mnohem lepší než nějaká finanční komenzace, takže díky :).
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •