Navigace podle trasy

Started by wlashack, July 18, 2016, 21:35:50

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wlashack

Zdravím,
zkoušel jsem na kole (pro mě novinku) - navigaci podél trasy. Funguje výborně, jen mě překvapilo, že navigace ohlašuje každou zatáčku, jako by to byla odbočka. Telefon tak úplně zbytečně pořád mluví. :) Jde nastavit nějaký mírnější režim upozorňování? Anebo dělám něco špatně? Ono to i dost divně vypadá, když jedu na kole, které mi v jednom kuse něco hlásí, protože to navíc každou zatáčku ohlašuje minimálně dvakrát. A nejspíš to i celkem užírá baterku.

Díky a neberte to jako výtku!  ;)
  •  

poutnikl

#1
Odpověd bude velmi záležet na původu trasy, přesněji, obsahuje-li navigační pokyny. Např MapQuest, Brouter(relativně nově), možná YOURS.

Pokud ne, pak je Locus generuje sám čistě podle tvaru trasy, kdy ale nerozezná odbočku od zatáčky.
Edit: Zde jde v nastavení určit slovně frekvenci pokynů, asi jak moc musí trasa zatáčet, aby to Locus hlásil.

wlashack

#2
Aha, tak to bude ono. Trasu jsem si vygeneroval a stáhnul jako GPX z mapy.cz, tak už tomu rozumím. Netušil jsem, jak to funguje technicky, že pokyny jsou součástí trasy, jinak se navigace v Locusu reaguje na každou změnu směru (ale zní to teď logicky). Díky!

Takže příště je lepší využít pro vygenerování trasy jiný server, který do dat vkládá i navigační povely, chápu to správně? Je nějaký konkrétní vhodný, který umí hledat a exportovat trasy pro cyklisty (cyklostezky) a turisty (turistické značky)? Já zatím používám výhradně mapy.cz na počítači, kde si trasu předem v klidu vygeneruji, případně poupravím tažením některé její úseky a následně exportuji.
  •  

poutnikl

#3
V tom případě, zvláště pokud alespon trochu vládneš anglicky( rozhraní hodně napoví), doporučuji BRouter web, což je vlastně webové rozhraní pro proslulý cyklistický BRouter pro Android

Akorát na webu budeš muset v levém dolním rohu přepsat

assign   turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style
na
assign   turnInstructionMode  = 2  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style

protože na rozdíl od Androida, web nepozná, pro jakou aplikaci to je.

S Brouterem lze plánovat trasy s instrukcemi ( bez potreby vyse uvedene opravy) i prímo v Locusu.  Oproti většině routeru BRouter mimo mnohé jiné bere v potaz i výškový profil.

poutnikl

BRouter je programovatelný pomocí routovacích profilů, kromě standardních se lze mrknout i na ty moje v podpisu.

wlashack

Paráda, díky, mrknu na to teda takto. Asi nemám problém přejít na ten Brouter, pokud je fakt dobrý. Takže díky za tip a info.
  •  

poutnikl

#6
V Locus se da BRouter pouzit nekolika zpusoby

1/ importovat GPX trasu z BRouter webu
2/  importovat GPX trasu z BRouter aplikace s vyuzitim waypoints z Locus
3/  importovat GPX trasu z BRouter aplikace s vyuzitim specialne pro BRouter pojmenovanych Locus waypoints from, via1..via9  to
( Naklikat trasu vytvorenim vyse pojmenovaneho startu, postupnych bodu a cile, a BRouter po spusteni vygeneruje GPX,
ktery se importuje z Locus Mapovych polozek
4/ standarni navigace pres GUI, s nastavenim BRouteru jako offline navigacni service.

Edit: Připravená GPX trasa z BRouteru ( app nebo webu )  se samozřejmě dá kombinovat s vyuzitim BRouter pro prepocitavani trasy při odchylce z kurzu. ( prepocitavani je tusim jen v Locus PRO )

Bucky Kid

Ahoj, je možno nějak použít ty rošířené profily přímo v Locusu?
Při volbě zdroje pro výpočet zvolím Brouter, v režimu vytváření nové trasy aktivuji asistenci pro dopočítávání trasy a objeví se dialog, bohužel je tam jen těch základních 5 profilů.

Při spuštění Brouteru samostatně se mi tyto profily už nabízejí ale tady plánovat propojováním uložených waypointů je dost nepoužitelné.
  •  

poutnikl

#8
Quote from: Bucky Kid on July 29, 2016, 08:38:20
Ahoj, je možno nějak použít ty rošířené profily přímo v Locusu?
Při volbě zdroje pro výpočet zvolím Brouter, v režimu vytváření nové trasy aktivuji asistenci pro dopočítávání trasy a objeví se dialog, bohužel je tam jen těch základních 5 profilů.

Při spuštění Brouteru samostatně se mi tyto profily už nabízejí ale tady plánovat propojováním uložených waypointů je dost nepoužitelné.

Přímo v Locusu ne, ale Menion a autor BRouteru na tom ve výhledu spolupracují. Zatim se profily musi mapovat na  Brouter navigacni mody  car/bicycle/foot  fast/short ( historicke duvody + kompatibilita s OSMAnd a OruxMaps ).

Spustis manualne Brouter
Vyberes profil
Volitelne pro dany profile zrusis nektere nogo body ( napr. na pesi profily se mnohe nemusi vztahovat )
Vyberes navigacni mod ( 1 i vice ) na ktery se profile navaze.

U nekterych kombinaci profilu ma rozliseni mod; fast/short ( nejrychlejsi / nejkratsi ) smysl, třeba u profilu pro auto. Mnohem casteji to ale pouzijes jako mod1 / mod2 .  Ja osobne to pouzivam jako fast=snazsi/pohodlnejsi  , short=narocnejsi/mene pohodlny.

treba
bicycle short=Trekking_Dry,   bicycle fast=Trekking_wet
bicycle short=Trekking_MTB_medium,   bicycle fast=Trekking_dry
bicycle short=MTB,   bicycle fast=MTB_light
foot short=Mountain_hiking,   foot fast=Hiking

V locusu pak pouzijes Kolo rychle / Kolo kratke., s tim, ze jen ty budes vedet, co se tim rychle/kratke zrovna mysli

Vlastni kalkulace trasy se da udelat nekolika zpusoby, ktere se drzi 2 verzi komunikace Locusu s BRouterem.

1/ pres navigacni dialog a API interface jako treba u Mapquest, s az 2 prujezdnimi body.
2/ Pres vytvoreni povinnych bodu trasy, kdy se necha BRouter trasu vypocitat jako GPX soubor, ktery se importuje.
2a/ Varianta jako 2, ale s vytvorenim bodu se vyhrazenym jmenem, "from" "to" "via1" "via2" .. "via9" ,  , nejlepe ve vyhrazene slozce viz manual
3/ Interaktivní kombinace plánování ( neomezený počet průjezdních bodů ) výpočtu podle libovolného profilu ( upload kodu profilu jako custom profile ) na BRouter Web. a import vygenerovaneho GPX - zde je treba pouzit natvrdo Turning instrustions jako Locus, na auto.

Bucky Kid

Aha takže pokud chci profily používat přímo v Locusu (to je taky jediný zamýšlený způsob) tak si musím profily namapovat na základní. Té vazbě na určitý waypoint jsem moc neporozuměl ale když vyberu jeden z tvých profilů a Server mode, můžu si následně checkboxy zvolit na které profily se aplikuje. Našel jsem dodatečně že se mapování ukládá do /brouter/modes/serviceconfig.dat což je možná lehčí editovat přímo v tomto souboru.

Mám to aktuálně takto

bicycle_fast Trekking-SmallRoads
bicycle_short Trekking-MTB-medium
foot_fast Trekking-Fast
foot_short Trekking-Dry
motorcar_fast hiking-beta
motorcar_short shortest

Je nějaký profil pro kolo který by se víc blížil režimu co nejrychlejší průjezd/co nejmíň stoupání/co nejmíň špatně sjízdných cest? (zkráceně preferovat asfalt a uježděné cesty a rovinu)
Zároveň jsem nenaešel profil který by odpovídal módu motorcar_fast. Defaultní hiking-beta tomu podle názvu moc neodpovídá.
  •  

poutnikl

Quote from: Bucky Kid on July 29, 2016, 11:31:30Aha takže pokud chci profily používat přímo v Locusu (to je taky jediný zamýšlený způsob) tak si musím profily namapovat na základní.

"Mapovat na zakladni" je ponekud zmatecne.
Navigacni aplikace ( Locus / OSMAnd / OruxMaps ) se odkazuje na "Brouter navigacni mod"", ktery je kombinaci zpusoby prepravy ( auto / kolo / pesky ) a preference ( nejrychlejsi / nejkratsi - s komentarem viz vyse ).

Brouter je ma vnitrne namapovane na Brouter navigacni profily, coz je zdrojovy kod algoritmu hodnoceni cesty.
Pouziva li se trasa primo v Brouter aplikaci nebo na webu, lze pouzit primo profil.

QuoteTé vazbě na určitý waypoint jsem moc neporozuměl 
Ani ja ne - co tim myslis ?
Leda to, ze pokud mas v Locus definovane waypointy ktere se jmenuji ( malym pismenem )  from,via1,via2,via3,to
a kdyz spustis BRouter, automaticky bere from jako start, to jako cil, a viaN jako prujezdni body.


Quoteale když vyberu jeden z tvých profilů a Server mode, můžu si následně checkboxy zvolit na které profily se aplikuje. 

Zase trochu zmatek. Server mode <> Navigacni mode. Server mod je prace brouteru ve specialnim rezimu, kdy si dlouhou trasu predvypocita, a pak se na ni chyta rychleji, takze se zabrani timeoutu. To plati pri navigaci pres API.
Prepocitani na trasu v Locus je neco jineho.

V Brouter Server mod dialogu si predem zvoleny profil namapujes na nektere z 6 navigacnich modu.

QuoteNašel jsem dodatečně že se mapování ukládá do /brouter/modes/serviceconfig.dat což je možná lehčí editovat přímo v tomto souboru.

Hm, to tedy lehci urcite neni. Je to mnohem pracnejsi, a nemas kontrolu nad tim, kdy si to BRouter nacte.
BRouter ma tento soubor za privatni a nepocita s externi editaci.

QuoteMám to aktuálně takto

bicycle_fast Trekking-SmallRoads
bicycle_short Trekking-MTB-medium
foot_fast Trekking-Fast
foot_short Trekking-Dry
motorcar_fast hiking-beta
motorcar_short shortest

Hmm, to mas tedy namapovano dost silene..
bicycle, to be jeste slo..
ale
proc mas na pesi mody namapovane profily na kolo ??
proc mas na auto mody namapovane profily pro pesi ??

Quote
Je nějaký profil pro kolo který by se víc blížil režimu co nejrychlejší průjezd/co nejmíň stoupání/co nejmíň špatně sjízdných cest? (zkráceně preferovat asfalt a uježděné cesty a rovinu)

standarni profile  Fastbike / Fastbike-lowtrafic  - ty jsou pro "silnicku"
, nebo zkus Trekking-Fast., ale to vylozene silnicka neni.

QuoteZároveň jsem nenaešel profil který by odpovídal módu motorcar_fast. Defaultní hiking-beta tomu podle názvu moc neodpovídá.

Ledaze bys autem chtel jezdit po pesinach po Male Fatre....
Prozatim zkus obmenu parametru z https://github.com/poutnikl/Car-Profile podle uvedene tabulky

poutnikl

#11
Updatovany Sedbatch.bat nyni generuje i profily pro auto a pěší.

Obdobně výsledné profily jsou obsaženy v aktualnim BR-Bike-Profiles.zip].

Předchozí samostatne profily v Brouter-profiles jsou smazany, vyjma nekolika zakazkovych.

Car-Eco-NoMotorway.brf
Car-Eco-TollFree.brf
Car-Eco.brf
Car-Fast-NoMotorway.brf
Car-Fast-TollFree.brf
Car-Fast.brf
Car-FastEco-NoMotorway.brf
Car-FastEco-TollFree.brf
Car-FastEco.brf
Car-Short.brf

Hiking-Alpine-SAC4-wet.brf
Hiking-Alpine-SAC4.brf
Hiking-Alpine-SAC5-wet.brf
Hiking-Alpine-SAC5.brf
Hiking-Alpine-SAC6-wet.brf
Hiking-Alpine-SAC6.brf
Hiking-Mountain-SAC3-wet.brf
Hiking-Mountain-SAC3.brf
Hiking-SAC2-wet.brf
Hiking-SAC2.brf
Walking-wet.brf
Walking.brf

MTB-light-wet.brf
MTB-light.brf
MTB-wet.brf
MTB.brf
Trekking-CRsame-wet.brf
Trekking-CRsame.brf
Trekking-Dry.brf
Trekking-Fast-wet.brf
Trekking-Fast.brf
Trekking-FCR-CRsame-wet.brf
Trekking-FCR-CRsame.brf
Trekking-FCR-wet.brf
Trekking-FCR.brf
Trekking-ICR-wet.brf
Trekking-ICR.brf
Trekking-MTB-light-wet.brf
Trekking-MTB-light.brf
Trekking-MTB-medium-wet.brf
Trekking-MTB-medium.brf
Trekking-MTB-strong-wet.brf
Trekking-MTB-strong.brf
Trekking-SmallRoads-wet.brf
Trekking-SmallRoads.brf
Trekking-Wet.brf

Bucky Kid

Tak teď  se dívám na poslední verzi Locusu a v konfiguraci navigační služby se vybírá mezi rychlým a krátkým profilem a e každému z nich je ještě možnost mokré varianty. To jsou dohormoady 4 profily. Jak jsou přiřazeny profily Brouteru na ty v Locusu?

V Brouteru

bicycle_fast Trekking-Fast-wet
bicycle_short MTB

a v Locusu

Rychlý-Suchý=bicycle_fast?
Rychlý-Mokrý=?
Krátký-Suchý=bicycle_short?
Krátký-Mokrý=?
  •  

poutnikl

#13
No, prozatim na konfiguraci Brouteru ve smyslu vlastniho vyberu profilu v Locusu zapomen, to bude az v dalsich verzich nekdy v pulce.rijna, podle Meniona.

Mas-li v Locusu vypnutou vlastnii konfiguraci Brouteru, zustava v pro Locus v platnosti nastaveni v BRouteru.

Mas-li vlastni konfiguraci Brouteru v Locus zapnutou , prozatim tam Menion nastavil natvrdo

Auto rychle -  Car-FastEco  ( doporucuji do budoucna Car-Fast )
Auto kratke -  Car-short  ( nedoporucuji pouzivat, doporucuji do budoucna Car-EcoFast nebo Car-Eco )

Kolo rychle -  Trekking-Fast ( je nekde mezi trekkingem silnickou, na cistou silnicku je lepsi standardni Fastbike, nebo Fastbike-lowtraffic )
Kolo kratke -  Trekking-MTB-medium   ( je nekde mezi trekkingkem a (lehci) MTB. )
Pesi          -   Walking

Takze ti zbyvaji pouze modifikace
pro auto  Placene/Neplacene  a Dalnice/Bez dalnic
pro ostatni za sucha a za mokra.

strapal

Zdravim. Pouziju stavajici vlakno. Mam vytvorenou trasu z bodu a potreboval bych videt vyskovy profil. Pise mi to vsak na grafu, ze pro osu (tusim) Y chybi udaje. Jak z toho ven?
  •