Brouter - offline router service pro cyklisty a turisty - volná diskuze

Started by poutnikl, November 30, 2015, 08:26:36

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Žajdlík Josef

  •  

poutnikl

Další možnost je vygenerovat GPX trasu znovu z CSV souboru a s nav. pokyny.

Ta by ale byla mnohem ridší než původní GPX ,
takže by byla pouzitelna jen pro navigaci podel GPX, pro navadeni jen s obtizemi.

Žajdlík Josef

Ahoj Poutníku, mám na Tebe dotaz, který sice není k Brouteru, ale protože víš jak se detekují cesty pro navigaci, tak mi snad poradíš. Mám v okolí několik polních cest, které jsou i po menším dešti pod vodou. Pod vodou myslím doslova, zkusím přiložit fotky. Za sucha jsou ale schůdné, po jedné z nich je dokonce vedena značka KČT. Uvažoval jsem jak je zadat do OSM mapy, aby bylo zřejmé, že jsou za mokra neschůdné a navigace po nich neplánovala trasu ani pro pěší. Obě se totiž nedají nijak obejít.
  •  

poutnikl

Problém má dvě části :
1/ Jak to dostat do OSM

Přiznávám, že nejsem zkušený OSM tagger.
Mrkni sem, https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Conditional_restrictions   
na obecnou syntax OSM tagů a Na Podminka-stav silnice.  Melo by to jít

<typ omezení>[:<způsob dopravy>][:<směr>]:conditional   = <hodnota omezení> @ <podmínka>[;<hodnota omezení> @ <podmínka>]

Ve značkách access, které se omezují na určitý způsob dopravy se typ omezení access: obvykle vynechává.

<režim dopravy>[:<směr>]:conditional
  = <hodnota omezení> @ <podmínka>[;<hodnota omezení> @ <podmínka>]


Edit: Může tam být ale háček, že správci OSM mohu požadovat, aby to bylo založeno na oficiálním omezení,
a nikoli na subjevním - jakkoliv praktickém - hodnocení.( tagování pro navigaci ). Najdou se lidé, kteří by se hádali, je-li to průchozí nebo průjezdné...Třeba maxspeed:wet = 60 na zakladě značky "60" s tabulkou "za mokra" a ne na rozumovem závěru, že "při dešti tam nejezděte vic jak 60kou" . Zákaz vstupu / vjezdu na kole zamokra tam není, a Conditional restrictions jsou myšlena jako podmíněná omezení, nikoliv podminena doporučení....

2/ Jak to dostat do Brouteru

Tady může být problém - možná dočasný - protože Brouter do svých souborů RD5 neexporuje automaticky všechny OSM tagy týkající se cest, kvůli designu formatu dat. Tagy nebo jejich hodnoty pouzivane velmi zridka tam nemusi byt, zvlast pokud to je dabelska kombinace jako výše.   Viz tez http://brouter.de/brouter/profiles2/lookups.dat

Soucasny workaround by mohl byt, u kola si pohrat s MTB faktorem., nebo vyhledově implementovat do profilu "silu zamokra". to by pak ale platilo plošně pro včechny cesty daného druhu.

Žajdlík Josef

Tu podmínku prostuduji, ale raději bych na to šel nějakou jednoznačnější cestou i kvůli zobrazení v mapě. Nevíš třaba jaký "povrch" by mohl být pro navigaci nejvíce "odpuzující"? Okolo cesty bych pak mohl vytvořit pásy s mokřadem nebo blátem, nevím ale jestli je něco takového vůbec možné.
  •  

poutnikl

Hlavně je třeba ctít zásadu OSM, aby tagy odpovídaly reálnému stavu a nikoli aby se navigace chovala tak, jak chceme.
muzes tam dat
surface=mud tracktype=grade5
a ja zkusím dat vysokpu penaltu pro iswet.

Žajdlík Josef

Díky, zkusím to napřed takhle: surface=mud tracktype=grade5 snad to bude stačit. Zkoušel jsem psát dotaz i na Google+ s OSM sekci, ale tam mi radili dát jen poznámku do "Desription".
  •  

Condor

Vzhľadom na to že mapquest nefunguje a v dohľadnej dobe bude asi z Locusu odstránený sa budeme asi viacerí orientovať na Brouter ktorý má určité obrovský potenciál a možnosti prispôsobenia.

Niektorým veciam v ňom nie úplne rozumiem tak poprosím znalých o pomoc a odpoveď :-)

Ako funguje vzťah medzi profilom zvoleným v Brouter a možnosťami výberu trasy v Locuse? Zmena profilu v BR nemá vplyv na tie možnosti pri výbere v navigácii v Locuse kde stále je len auto rýchla, krátka, cyklo rýchlo , krátka a pešo. Podľa ktorého profilu ráta Locus trasu pri jednotlivých možnostiach?

Pre MTB a turistiku sú v BR masaker možnosti personalizácie parametrov.
Mne (a po ukončení mapquestu aj viacerým) sa jedná o navigáciu pre auto. Našiel som len jeden profil ten car-test.

Poutnikl:
Bolo by možné nastaviť profil alebo viacero profilov pre auto s možnosťami ako: Vyhnúť sa spoplatneným, diaľnici, nespevnené cesty, prípadne nejaká optimálna (ekonomická) trasa.
Predpokladám že BR toho dokáže ešte oveľa viac a asi aj prepočet času podľa povolených rýchlosti? Neviem či tieto dáta má...

Vopred ďakujem za odpovede :-)
  •  

poutnikl

K navigaci pro auto viz http://forum.locusmap.eu/index.php?topic=5053.0

K mým experimentálním car profilům více zde https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/wiki/Car-profiles
ale s výhradou viz výše. Také je třeba znát Brouter specifika ohledně navigace dlouhých tras a time outu.
Edit - Brouter si dlouhou trasu umi ve specialnim modu predem "predvypocitat" a pak mu to naostro jde rychleji, takze mu cas nevyprsi.

Brouter navenek pouziva navigacni mody   auto/kolo/pesi  rychle/kratke , vyuzivane navigacni aplikaci OSMAnd / LocusMAp / OruxMaps. Locus pro pesi.pouziva jen pesi-rychle.

Interne se pak v aplikaci Brouter konfiguruje mapovani navigacnich modu na profily.

Condor

  •  

Žajdlík Josef

Ahoj Poutníku, nevíš proč se v poslední době neobjevují nové instrukce pro navigaci? http://brouter.de/brouter/segments4/ Dříve se aktualizovaly zhruba po týdnu a teď jsou tam stále z 20.3.
  •  

poutnikl

Spíše bych řekl že původně se aktualizovaly méně často a po tom týdnu až v poslední době. Pokud vim tak to nemá pevný plán. Třeba mu zkrouhli data..

poutnikl


Dan S.

Teď proběhla aktualizace Locusu na 3.17.0, s tím, že podporuje navigační povely Brouteru. Brouter se taky aktualizoval na 1.4.2 a u něj je napsáno, že se musí aktualizovat profily (konkrétně vymazat celou složku profiles2 a potom spustit Brouter znovu).

A tebe poutniklu bych se chtěl zeptat, jestli budou dále fungovat mé profily (resp. původní tvoje profily, které jsme spolu ladili směrem k MTB někdy v březnu tady na fóru)? Nebo se musí tyto profily taky aktualizovat/upravit?

A obecná otázka k nové aktualizaci Locusu, takže teď příkazy vygeneruje Brouter a Locus je jen hlásí?

Dík
Locus Pro
  •  

Jencek

Po zběžném prozkoumání defautl profilů, jsem našel jeden řádek co nejspíš zodpovídá za navigační příkazy ten tučně označený

assign validForCars 1
assign pass1coefficient 1.3

assign turnInstructionMode  = 1  # 0=none, 1=auto-choose, 2=locus-style, 3=osmand-style

přidal jsem jej do poutníkovo profilu a routování i s navigačnímy příkazy funguje, dokonce i hlásí, který výjezd na kruháči, za mě lepší než doposud  :D :D, takže nejspíš přidat do všech profilů tento řádek a je vše skoro postaru, budu testovat :o
Hledám pro radost.
  •