Zpětná vazba

Started by onelook, June 29, 2015, 13:25:44

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

onelook

Rozhodl jsem se sepsat nějaké věci, které mi na Locusu vadí (i když je celkově super). Jsou to víceméně takové různé drobnosti, které ale ve výsledku buď dělají práci potěšením nebo utrpením.

1) Rolování v seznamu tras (možná jen v případě, že jsou tam ikonky tras - mini mapy) je trochu trhané a není zde možnost rychlého rolování (chytnutí za posuvník). Pokud máš tras málo, tak to asi nikomu moc nevadí. Ale já už jich mám v některých složkách hodně a je to otravné, i když přežít se to samozřejmě dá.

2) Ikonky mapiček mi osobně přijdou dost k ničemu (idea pěkná, ale v praxi se mi potvrdilo, že na tom nic není vidět). Trochu je tam vidět tvar trasy (ale reálně mi to pomáhá jen výjimečně) a na té podkladové mapičce nevidím vůbec nic. Zabírá to dost místa a ostatní údaje jsou zbytečně malým písmem. Asi to i zpomaluje zobrazování seznamu (nenačítá se to asynchronně?). Vyhovovalo by mi, kdy to šlo vypínat/přepínat do nějakého jiného layoutu položky seznamu, který využije efektivně místo místo mapičky.

3) Na druhou stranu mě tam chybí informace o času startu a konci trasy.

4) Celkem hodně mi vadí, že název trasy se nezalamuje, ale ořezává. Přitom stejně výška položky seznamu je variabilní kvůli popisu, takže k tomu nevidím důvod. Název typicky má nějakou rozumnou délku (jeden až dva řádky) a chci jej zobrazit celý (narozdíl od popisu, který může být hodně dlouhý a zobrazit v seznamu tras jen začátek dává smysl).

5) Při klikání na ikonku oka pro zobrazení trasy Locus zobrazí nápis "Pracuji" a přestane na chvíli reagovat. Pokud těch tras chci zobrazit třeba 10, tak je to otravné. Nemůže to dělat na pozadí, aniž by to blokovalo GUI?

6) Ikonka oka je v pravé části položky, ale nezasahuje úplně doprava. Takže pokud tapnu příliš vpravo, tak netapnu na ikonku, ale na plochu položky a trasa se otevře v detailu. Bylo by dobré, kdyby tapnutí v pravé části seznamu se bralo jako tapnutí na oko.

7) Rozklinutí detailu trasy je hodně pomalé. Nevím, proč tomu tak je. Možná to způsobuje generování mapky, nevím. Pokud ano, mělo by být asynchronní. Při hledání trasy a proklikávání více tras je to opruz.

8) O to větší opruz je třeba pojmenovávání tras nebo jiné operace s trasami. Je třeba zbytečně rozklikávat detail trasy. Pohodlnější by bylo zobrazení menu možných operací s trasou po přidržení prstu na položce trasy v seznamu tras.Toto gesto je zde nevyužité a přitom v Androidu zcela přirozené.

9) U grafu trasy mi chybí jeden zcela přirozený graf a to závislosti uražené vzdálenosti na čase.

10) Při slučování tras (provádím často - měním akumulátor, který nevydrží celý den záznamu trasy) dostane složená trasa aktuální datum a čas (doby slučování) a nikoli datum a čas prvního slučovaného úseku. Takže se zobrazuje v seznamech úplně špatně a ani jsem nenašel možnost tento datum a čas ručně opravit.

11) V bublině, která se zobrazí po kliknutí na trasu na mapě, se zobrazí oříznutý název trasy (opět bych uvítal alespoň i dvouřádkové zobrazení). Pak je tam číslo trackpointu (to nevím, zda je k něčemu tak důležité, aby se zobrazovalo hned v té bublině). Je tam ujetá vzdálenost, zbývající vzdálenost, nastoupané km a jejich opak, nadmořská výška. Ale zcela tam chybí čas od počátku trasy, absolutní čas, čas do konce trasy,

12) Když ručně taguju trasu pro navigaci - tedy doplňuji navigační body, tak je otravné nutnost dvou tapů pro přidání navigačního bodu. Když to dělám třeba 100x po sobě (což je celkem běžné, když taguju nějakou trasu, kterou chci jet na kole), tak je to otrava. Chtělo by to mód přidávání navigačních bodů, kde by se zobrazila ikonka přidávání nav. bodu na jeden tap.

13) Nejsem si jist, zda to nějak nejde, ale při záznamu trasy se stává, že potřebuji nějaké informace o právě nahrávané trase. Třeba změřit nějakou vzdálenost nebo čas mezi dvěma body zaznamená trasy. Typický příklad - jedu z domu na sraz a dále s dalšími lidmi někam na výlet. Trasu zaznamenávám z domu. Někdo chce v průběhu výletu vědět, kolik už jsme od srazu ujeli km. Přitom tapnou na trasu, která se zaznamenává, a zobrazit třeba informace o délce od počátku trasy k bodu, kam jsem tapnul, se mi nedaří. Stopnout záznam je nepraktické. Na místě srazu záznam přerušit a udělat z toho dvě trasy by asi šlo, ale člověk na to typicky zapomene a nechce řešit. Třeba to nějak jde a nevím, jak.

Neber to prosím jako kritiku, ale konstruktivní postřehy a zpětnou vazbu z praktické dlouhodobé zkušenosti, kdy Locus používám pro pěší a cyklo výlety - plánování, navigaci, záznam tras apod.

  •  

Dan S.

add 2) souhlas, pokud by bylo na výběr, raději bych jen ikonu než malou mapičku s trasou. Navíc pokud trasu naimportuji, tak se mapička nezobrazí dokud si neotevřu detaily trasy.
Locus Pro
  •  

Menion

Zdravíčko,

dlouhá psaníčka většinou moc nemusím, ale tvé veledílo vypadá velmi rozumně. Navíc kritiku já naopak vítám, zvláště tu konstruktivní!

Takže ...
1) zkusíme v další verzi, trhanost b mohla být menší odsunutím načítání náhledů do jiného vlákna

2) no že mapa k ničemu je, to souhlas, nicméně mě osobně se náhled velmi líbí, ehm. Trošku zde hraje prim i designový prvek, ne jen maximální funkčnost. Takže kdyby na každém řádku byly další dvě čísla namísto náhledu, chápu, že z praktického hlediska to bude "lepší", nicméně to není jediný pohled.

3) pokud si trasy seřadíš podle času, zobrazí se

4) tohle je otázka vlastního vkusu, pak: http://help.locusmap.eu/

5) 2 roky starý nevyřešený report zde: http://help.locusmap.eu/topic/track_multi_selection_delay_destroys_snappy_user_interface ... možná je na čase s tím trošku pohnout ...

6) no tam by právě měl být ten rychlý slider který chybí. Nevím proč, u bodů je, u tras nikoliv. Takže v další verzi pro složky s 20+ položkami bude. Nicméně nevyřeší to zmiňovaný problém. Opravdu se tak často děje, že klikneš vedle?

7) Pokud by to dělalo zobrazen mapky, tak malá šipka u mapy dole, jí skryje. Pak se nebude ani generovat! Takže zkus. Jinak celé UI pro trasu, podobně jako pro bod (klavně keš) je docela komplikované a bohužel se mi nedaří to více zoptimalizovat (zrychlit). Navíc tedy, trasa se musí načíst z databáze, takže je to to samé jako když klikneš na oko v seznamu a pak se ještě musí zobrazit celá komplikovaná obrazovka.

8) jestli jsi si všiml, dlouhý stisk nikde v Locusu neexistuje. Osobně ho nepovažuji za chytrý prvek a nevím jak ty ale v jiných programech až když už fakt nevím kde hledat, si uvědomím, že bych mohl zkusit dlouhý stisk. Navíc pro spoustu akcí by bylo opět třeba načíst celou trasu, takže nevím jak moc by to pomohlo.

9) viz.4)

10) ah chyba, souhlas. Bude opraveno

11) viz. 4)

12) viz. 4)

13) rozumím. Trasa záznamu je během záznamu neaktivní. Tom co by jsi potřeboval je její "aktivace", tedy možnost zobrazit na konkrétním bodu popup jako se zobrazí nad klasickou trasou s informacemi. To bohužel momentálně možné není

Aby nedošlo k nepochopení odkazů na bod 4), tedy help desk. Je ti asi jasné, že nápadů je nepočítaně. A poměr těch, které se zrealizují vůči těm na které nedojde, se výrazně snižuje (nápadů přibývá více a více, rychleji než cokoliv dělám). Takže co není vysloveně akutní, odkazuju na help desk, které slouží jako první síto. Pokud si tedy myslíš, že nějaký nápad by našel užitek u hodně lidí, dej ho tam. Jestli je to ale jen tvé zbožné přání, tak předem varuju, že šance jsou mizerné.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

dvzd

#3
10) Kdysi davno jsem mel mobil se slabou baterii a take jsem baterie menil v prubehu zaznamenavane trasy. Tehdy jsem ale zadne trasy slucovat nemusel, proste jsem zaznamenaval trasu, dokud se mi sam nevypnul mobil kvuli vybite baterii a po vymene baterie, spusteni mobilu a Locusu, se me Locus zeptal, jestli chci v zaznamu trasy pokracovat. To uz ted takhle nefunguje?
  •  

Menion

Funguje. Dokonce i o něco lépe. Když výměnu stihneš v rámci deseti minut, záznam by se měl spustit pak sám okamžitě co zas spustíš Locus (no dobře, tak velká vychytávka to zase není, ale každá troška se počítá) :).
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

Ahoj, díky. Chápu, že požadavků máš tolik, že to nemůžeš stihnout. Sám asi nejlépe dokážeš posoudit poměr pracnosti k užitečnosti navrhované změny. Něco je hodně pracné, něco je třeba úprava na dvě minuty. Budu vděčný za každý vyřešený bod.

Ještě jsem zapomněl na jednu věc, která mi hodně vadí. Tedy přesněji hlavně lidem v okolí, kterým jsem Locus doporučil. Když pošlu trasu (gpx) emailem, tak po otevření přílohy z Gmailu Locus prohlásí, že trasu nenaimportuje. Že ji musím uložit a otevřít přes dialog Import. Já to umím, i když je to pochopitelně zdlouhavější. Ale ostatní s tím mají velké problémy, protože neví, ve které složce mají soubor hledat apod. Je to na ně příliš složité a těžko se jim to vysvětluje.

Vzhledem k tomu, že ostatní přílohy lze z Gmailu běžně otevřít (tedy když pošlu např. PDF, tak se mi soubor otevře třeba v Adobe Readeru apod.), tak technický důvod asi nebude. PDF (DOC, XLS a spousta dalších) je z pohledu Androidu stejné jako GPX - prostě nějaký datový soubor, kterému "rozumí" určitě aplikace, které si tento typ souboru zaregistrovaly. A evidetně se ta aplikace k obsahu toho souboru bez problémů dostane. Tak by Locus na tom měl být stejně, ne?
  •  

Menion

#6
Něco se opravilo a vylepšilo již během psaní odpovědi, takže určitě přínos uvidíš.

Načítání trasy chápu - s tímhle jsem před pár lety bojoval. Problém zde je, že bych do Locusu musel dát další oprávnění "čtení obsahu emailu". A podobně jako čtení kontaktů, mi tohle přijde jako už moc velké sousto. Navíc "add-on Import from email", je docela divný.

Nicméně můžu se na to podívat, jestli se za ty roky něco nezměnilo. Jaký používáš email program, klasický předinstalovaný gmail? A gpx jako obyčejná příloha jo?

EDIT: hmm, dalo mi to 40 minut. Lobbing se vyplatí :). Budeš-li mít čas, zkus test verzi, jdu jí vydat
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

roze

Osobně souhlasím s
Quote2) Ikonky mapiček mi osobně přijdou dost k ničemu
z úvodního příspěvku.

Radši mám více textových informací a větším písmem.
Ale chápu, že tenhle směr velkých ikon je momentálně v kursu :-(
  •  

onelook

Díky. Zkoušel jsem ten import z Gmailu. Jedná se o klasickou Gmail aplikaci od Googlu, akorát používám záměrně trochu starší verzi (4.7.1), ale to asi nebude mít vliv. V příloze emailu je klasické GPX (většinou z Locusu, z mapy.cz nebo z cykloserveru). Ale bohužel mi to nefunguje. Tedy Locus se spustí, ale nestane dále nic. Nezobrazí se okénko o potřebě uložení a importu. Ani se rovnou neotevře importní dialog (což bych čekal). Ani se trasa rovnou nenaimportuje. Prostě se jen spustí/zobrazí Locus.

Oprávnění pro čtení emailů rozhodně potřeba není. Spousta aplikaci, které používám a pomocí kterých otevírám přílohy z Gmailu, nic takového nemají. Třeba MuPDF pro čtení PDF má jen WRITE_EXTERNAL_STORAGE a INTERNET. A normálně si tím otevřu PDF poslané v příloze emailu otevřeného v aplikaci Gmail.

Celkem bych čekal, že proto ani ze strany aplikace nebude třeba nějaká zvláštní podpora. Vlastně mi to tak funguje u všech aplikací, které jsem zkoušel, kromě Locusu.

Jinak díky za ostatní úpravy.
  •  

Menion

to jsi zkoušel teď s novou verzí 3.9.3.5? Zajímavý, že mě to funguje. Mělo by se ukázat alespoň to varování, že Locus nebyl schopen data načíst, jako předtím. Hmm ... ještě tedy zítra testnu na jiném zařízení, díky zatím.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

Ahoj, tak to bude tou verzí - na store vidím jen 3.9.3.4 (beta) pod Locus Free, i když jsem v té  beta skupině. Novější nemohu nikde najít.
  •  

Menion

ah promiň, moje chyba. 3.9.3.4 je opravdu poslední. Je to už nějak moc čísílek :).

Fajn, zkusím to dneska na jiném telefonu, jestli se neukáže nějaký důvod proč to nejde ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

V pohodě :) Kdybych mohl pomoci nějakým logem nebo tak něčím, stačí říct.
  •