Rastrové offline mapy

Started by n_paul, April 13, 2015, 14:48:47

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

n_paul

Zdravím. Moc chválím aplikaci Locus. Jednoduchá, spoustu možností. Super jsou hlavně WMS služby pro online použití. Ale něco mi chybí - ale to je možná jen tím, že s tím neumím. Potřeboval bych si nahrávat své vlastní georeferencované rastry. Své vlastní ortofoto snímky (v naší organizaci), přímo mnou vytvořenou mapu. Jde to? Díky
  •  

voldapet

Dobrý den,

děkujeme za pochvalu. Locus neumožňuje přímý import rgeoreferencovaných rastrů, ale je možné použít externích prográmků pro konverzi. Dporučujeme Mapc2Mapc, který umí načíst např geotif a exportovat jej do Locus sqlitedb/rmap formátu. Mohu doporučit návod: http://www.the-thorns.org.uk/mapping/help/locus.html  který navíc popisuje i referencování snímku, což vy můžete přeskočit.

Vzhledem k vašemu dotazu bych Vás také rád informoval o naší nové aplikaci (stále v testovacím provozu), která má název Locus GIS. Aplikace umožňuje otevření i export SHPfiles či zobrazení více WMS map.  Pokud ji chcete vyzkoušet:
- připojte se d Google+ skupiny https://plus.google.com/u/0/communities/102467663728153787419?cfem=1 a následně v pravém sloupci klikněte na link "Become a tester"  Následně můžete aplikaci instalovat bežným způsobem z Google Play.

  •  

Menion

Při té příležitosti se zeptám, v jakém formátu běžně tyto rastry vyrváříte a jak je tvoříte? Díky
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

n_paul

Dobrý den,

díky moc za velmi tak přínosnou odpověď. Když jsem zadal dotaz, tak jsem pak ještě brouzdal v nápovědě a již jsem zkusil software, který jste mi doporučil. No a povedlo se, takže ho zřejmě zakoupím (pokud to tedy nebude již funkcionalita Locus GIS, to bych raději koupil tento software, který by to již měl zahrnuto all-in-one).

Co se týče těch georeferencovaných rastrů, tak používám hlavně geotiff nebo tiff + twf, jpg+jgw, img, sid + nějaké speciální databázové, které se spíše váží na konkrétní software nebo platformu.

Pochvalu si zasloužíte. Je skvělé, že se dá jednoduše dostat na různá podkladová data a navíc (což podobné aplikace nemívají) zobrazovat ta svá. A Locus GIS? No to bude neuvěřitelné, jestli to bude umět načítat rozumně rastry a shp ve spojení s GPS tracky, k tomu WMSka, tak vytvoříte přehlednou rychlou aplikaci pro nadšence i specialisty, kteří GPSku se základní GISem využívají, ale nechtějí robustní aplikaci. Dneska se už dá říct, že např. Quantum GIS je kolos, který ovládat na telefonu nebo malém tabletu už není úplně pohádka. Kdyby Locus GIS uměl exportovat z WMS georeferencovaný rastr (samozřejmě jen ve výřezu), aby si člověk jdoucí do terénu mohl připravit malou mapku, když je zrovna on-line (pro případ off-line), tak si myslím, že to bude velmi slibná aplikace. No, možná už to umí a já tu plácám. Třešnička na dortu by byla nějaká atributová tabulka, to by pak v podstatě umělo vše základní a ostatní je pro začátek zbytečné.

Pochvalu dokládá také to, že Locus nevyužívají žádní amatéři, nedávno ho používal jeden náš externí specialista, který mapoval bezlesí na Šumavě. My jsme mu připravovali .shp, které se následně převedlo do .kmz. Využívali tím spojení on-line dat s našimi daty. Pravda, 9000 polygonů už bylo moc, ale když jsme to generalizovali, tak 3000 už Locus zvládal. 

Vy jste asi tak trochu poznali, že mám něco společného s GIS, takže ano, jsem GISák. Rád si nainstaluji Locus GIS, už jsem se přidal do komunity, tak to brzy spustím. Zeptám se, jaký je Váš cíl, co se téhle aplikace týče? Předpokládám, že úkolem je dávat cenné podněty, aby aplikace sloužila co nejvíce lidem, zároveň aby nebyla nepřehledná? 
  •  

n_paul

Ještě k tomu, jak ty georeferencované mapy tvořím. Pokud se budeme bavit o svobodném software, tak používám Quantum GIS. Protože již dnes je spousta dat georeferencovaných, tak to jde celkem snadno. Hlavní zdroj rastrů je ale samozřejmě získáním od různých organizací, které nám je mohou poskytnou meziresortně nebo uvnitř resortu. No a např. dnes jsem tedy pokusně nahrál převedený geotiff na sqlite (jeden mapový list lesnické porostní mapy), kterou tvoří naše oddělení, takže to je skvělá možnost, i když samozřejmě teď netuším, jestli je reálné tam nahrát takto 2000 km2 převedených tiffů.
  •  

n_paul

Zdravím,

ještě jednou díky za tip na aplikaci, která umožňuje připravit osobní rastrová data do Locusu. Otestoval jsem je spolu s shp soubory v Locus GIS a je to něco, co tu prostě chybělo, je to paráda.

Ještě se zeptám. V jakém souřadnicovém systému Locus zobrazuje data. Je mi jasné, že tam jde importovat různé soubory v různých systémech, ale v čem je pak zobrazuje Locus (mě se to jeví jako nějaké UTM, protože WGS rastry, které jsem tam nahrál, po importu vypadají lépe než ve WGS 84, podobají se daleko více nějakému projekčnímu souřadnicovému systému.

A druhý dotaz, který asi někde zapadl. Co má být za cíl aplikace Locus GIS? Podle toho mohu případně i něco navrhovat.

Hezký den
  •  

voldapet

Dobrý den,

jestli jste vyzkoušel Locus GIS, tak  asi už víte, že umožnuje editaci v atributové tabulce pro jednotlivé geometrie. Co se týče georeferencovaných rastrů pro Locus GIS, tak ten to zatím neumí a asi i do budoucna to bude krapet komplikované. Prozatím pouze metoda s Mapc2mapc a konverzí do sqlitedb formátu. Pokud převedete více map i zmíněných 2000km2, tak Locus s tím nebude mít problém.

Základní souřadnicový systém pro podkladovou mapu je Mercator EPSG:3857 (případně prosím meniona o opravdu). Jedná se o standard který používají Google Maps nebo OpenStreetMap.  Nicméně Locus GIS je schopen načít SHPfile v jakékoli projekci a správně jej umístit.

Základní myšlenka je sběr dat v terénu nebo editace starších dat podle aktuálníio stavu
  •  

Menion

Souřadnicový systém je jak píšeš, nicméně plyne z toho jedna věc a to je, že projekce pro zobrazení dat nad mapou je definována podkladovou mapou. Tzn. například při využítí mapového formátu TAR nebo Oruxmap, kde může být projekce jiná než klasický mercator, bude i tato projekce použitá na zobrazená data.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

n_paul

Zdravím,

díky moc za odpověď. Čím více Locus testuji, tím více se mi líbí ta jednoduchost a přitom síla. Je vidět, že ho dělají lidé, kteří cítí, co na trhu chybí, i když se nemusí líbit všem.

Ano, Locus GIS už jsem zkoušel a možnost editovat atributy i grafika je perfektní. Popisky jsem ani nečekal, taktéž super věc.

Nejsem programátor, ale už také vidím, v čem je Sqlitedb formát silný. Chápu úplně, že nahrát tam georeferencované TIFFy by mohlo aplikaci hodně zpomalit a pokud se to přežene, tak jsou velké soubory schopné zahltit i desktopové aplikace. Mapc2mapc je šikovná utilitka - když se člověk naučí odhadnout, kolik rastrů lze nasypat do jednoho *.sqlitedb , aby to Mapc2papc zvládl.

Ještě poslední otázka k rastrům: zkoušel jsem také nahrát KMZ soubor s rastry (převodem Raster to KMZ file), ale nevyšlo to. Locus tedy neumí KMZ s rastry načíst? Zkoušel jsem to podle návodu zde:

http://www.lovecpokladu.cz/home/jak-dostat-offline-mapu-do-mobilu-a-pouzivat-telefon-jako-gps-5849
  •  

Menion

Děkujeme :).

KMZ by měly být naprosto funkční, zkuste jeden vytvořený poslat a rád zkontroluju kde je problém.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

n_paul

Díky moc. Odeslal jsem mail s daty. Zkoušel jsem KMZ z Mapc2Map a pak z ArcGIS, ani jeden rastr jsem nedokázal nahrát.

Kde nejlépe nechávat komentáře a návrhy ohledně vyvíjené aplikace Locus GIS?
  •  

Menion

Díky, tak kmz mapka mi funguje.

Zkuste: nahrát soubor do Locus/mapItems adresáře. Spustit Locus > Data > záložka "Položky" a zde jedním kliknutím soubor vybrat. Měl by se načíst a mapa vycentrovat na nově načtenou položku.

Jinak GIS má svůj vlastní support zde: http://help.locusgis.com , nicméne bohužel v jeho vývoji nejsem tolik aktivní jako v případě Locusu Map, tak to trošku vázne.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

n_paul

Aaa, omlouvám se. Tak já to cpal do podkladových map, proto to nechtělo fungovat. Funguje obojí, takže jsem rád. Lepší je samozřejmě používat určitě KMZ, které je odškálované měřítkově, pak i když je KMZ větší, tak to necucá tolik dat, když je měřítko méně podrobné, tím se budu řídit.

To je skvělé, já jsem maximálně spokojen, to je naprostý základ pro to, abych mohl aplikaci doporučovat v organizaci, protože je výborná a zároveň jednoduše ovladatelná pro laiky. Možná jsem chvíli působil jako hnidopich, ale opak je pravdou. Jako GISák nejsem moc náročný uživatel a naopak říkám, že na tabletu či mobilu je v jednoduchosti krása. Komu to nestačí, ať si stáhne Quantum GIS, nemá moc konkurenci, ale je to kolos, navíc ne zrovna pro laika.

Pro mě je jako šitá na míru aplikace Locus GIS, ale to Vám napíšu do mailu, netýká se to tématu.

Díky ještě jednou, téma můžete k mé naprosté spokojenosti klidně uzavřít.
  •  

Menion

Perfekt, díky za zpětnou vazbu.

Cíl Locusu GIS je přesně jak píšete. QGIS ukazuje že mastodont lze použít ale v terénu tolik věcí stejně nepotřebujete a použitelnost razantně klesá. Takže chceme udělat jednouchou aplikaci na sběr dat, která nemá suplovat desktopové nástroje ale jen je doplňovat.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •