Výpočet času naplánované tůry

Started by ondrejkolbl, February 09, 2015, 09:43:09

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ondrejkolbl

Ahoj Menione,

šlo by do Locusu zakomponovat přibližný výpočet trvání túry? Myslím, že by to využilo víc uživatelů. Posílám metodu jak se plánuje např. Skialp túra. Uživatel by si mohl nadefinovat, jakou přibližnou rychlost má např  při pohybu  chůzí event rychlost stoupání event.  by šli navolit profily (kolo, běh, chůze, lyže, běžky atd..). Dej vědět jestli je to aspoň trochu reálné někdy v budoucnu. Díky. ;-)

ORIENTACNÍ VÝPOČET ČISTÉHO ČASU POHYBU NA TÚŘE

Časy obvyklé při výpočtu trvání túry
Rychlost při výstupu a sestupu (sjezdu) počítáme ve výškových metrech [Vm/hod].

Výstup
• Pěšky 300-400 Vm/hod.
• Na lyžích 400-500 Vm/hod. •

Sestup
• Pěšky 500-700 Vm/hod.
• Na lyžích 600-1000 Vm/hod.
• U sestupových časů hodně záleží na kondici skupiny a u lyžování na její technické vyspělosti.
Někdy může sestup / sjezd trvat stejně dlouho jako výstup.

Rychlost chůze nebo pohybu na lyžích
Tady počítáme chůzi 4 km/hod, pohyb na lyžích 5 km/hod.

Definice časů T1 (převýšení) a T2 (vzdálenost):
T1 = celkový součet nastoupaných a sestoupa-ných Vm za časový úsek.
T2 = celková vzdálenost v km za časový úsek.

Výpočet trvání túry
pokud T1 > T2, pak T = T1 + (T2 : 2)
pokud T1 < T2, pak T = (T1 : 2) + T2

Příklad:
Z mapy jsme spočítali: celkové stoupání 1000 Vm, celkové klesání 1800 Vm, vzdálenost 15 km, lyžařská túra.

T1 = výstup + sjezd

Výstup = 1000 Vm :400 Vm/h = 2,5 hod
Sjezd = 1800 Vm : 600 Vm/h = 3 hod
T1 = výstup 2,5 hod + sjezd 3 hod = 5,5 hod

T2 vzdálenost
Vzdálenost celkem 15 km : 5 km/h = 3 hod

T1 > T2
tedy T = T1 (výstup+sestup) + T2 ( vzdálenost) : 2 = 5,5 hod + (3 hod : 2) = 5,5 hod + 1,5 hod =
= 7 hod čistý čas pohybu

K času nesmíme zapomenout připočítat přestávky:

• Po 15 minutách přestávka 5 minut - optimální oblečení, otázky na tempo skupiny (rychlost).
• Každou hodinu 10 minut na pití.
• Po 3 hodinách 30 minut na jídlo.
  •  

Menion

Zdravíčko Ondřeji,

tvůj nápad jsem četl už někde v jiném topicu že? Jenže komplikovanjší záležitosti zde relativně snadno zapadnou, bohužel. Tohle není otázka pěti minut a tak jsem nápad přeskočil ...

Realizovatelné to je, nicméně je otázka kolik lidí by něco takového ocenilo. Takže doporučuju dát nápad (obecně jakýkoliv) spíše na help.locusmap.eu. Ideálně anglicky ať hlasování není jen pro české uživatele. Nejlepší je samozřejmě hlasovat pro existující nápad, nicméně nic podobného pokud si dobře pamatuju tak ještě není. Díky za pochopení.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Menion

Zdravím Onřeji,

co by jsi řekl na to, že bychom s tímto topicem trošku pohnuli? ;)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

ondrejkolbl

Ahoj Menione,

jasně že jsme stále aktivní uživatel LOCUSu. Lepší GPS aplikace snad neexistuje....:)

Ideální by bylo možnost parametry pro výpočet měnit, protože každý má jiné tempo. Teď je to připraveno tak,  že je pevně zadán parametr rychlosti sestupu [Vm/h], výstupu [Vm/h] a rychlost [km/h]?
Rozumím, že čím více proměnných pro uživatele s možností je měnit, tím víc problémů pro programátora.
Výpočet pro kolo a lyže (spíš běžky nebo skialpy)  by měl být stejný.

Dej vědět..
Díky.
  •  

Menion

Zdravím, díky za odpověď.

Ano, je to tak, parametry jsou pevně dané. A ne kvůli problémům ale spíše kvůli tomu, že se mi s tím upřímně teď nechce dělat.

Můžu tě tedy poprosit o nějaké parametry pro kolo a lyže? Pro pěší to teď vypadá takto (viz. obrázek)

Vycházím taky trošku z toho, že já sám bych vůbec netušil jaké parametry nastavit. Takže si raději vyberu jednu nebo druhou přednastavenou možnost než si to nějak nastavovat sám.


- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

Ahoj, tohle je hodně užitečná funkce, ale bez konfigurovatelnosti je to ... nechci říct přímo k ničemu, ale prostě hodně omezující. Přeci jen každý chodíme/jezdíme apod. jinak.
  •  

Menion

Proto bude pár profilů na výběr. Nebo ty víš kolik výškových metrů za hodinu vyjdeš a sejdeš? Já teda ani náhodou.

Malá funkce = méně investovaného času. Prozatím bude muset stačit. Čím lepší parametry mi dodáte, tím lépe.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

Nevím to, ale mám stovky záznamů tras,  ze kterých si udělám celkem dobrý přehled. A aby to nebylo tak jednoduché, tak chodím/jezdím s různými skupinami lidí a tempo je různé. Když bude dostatečná nabídka profilů, tak by to použitelné být mělo. Otázka je, zda to pak zase bude přehledné. Zkusím něco dostat z těch záznamů...

Odesláno z mého Vodafone Smart ultra 6 pomocí Tapatalk

  •  

Horalka

Mně by stačil na jeden typ aktivity jeden nějaký průměrný odhadovaný výpočet trvání trasy. Po dvou výletech už bych uměla odhadnout, jak hodně se liší od mého průměru a počítala s tím. Stejně jako na Slovensku nebo v Polsku jsou trasy na rozcestnících měřené nikoli v kilometrech, ale v hodinách, tak vím, že jdeme-li s čtyřletým dítětem, tak nám trasa trvá 3x déle a jdu-li s kamarádem "chrtem", tak jsme o 1/2 rychlejší, než udávané časy.

Takže to, že časy nebudou konfigurovatelné, mi nijak nevadí a je mi i jedno, jestli bude výpočet na 4 leté dítě nebo na chrta  ;)

A díky za Locus, dostala jsem od Ježíška Pro verzi po 2 letech používání Free a chrochtám blahem  :)
  •  

Menion

2 x děkuji, s prvním přesně souhlasím, za druhé jsem rád, ať slouží! :)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

onelook

S tím prvním si dovolím nesouhlasit - tohle by platilo v případě, že by všechny parametry byly stále ve stejném poměru. Mám nachozeno a naježděno dost s různými skupinami a vím, že tomu tak není. Někomu dělají problém kopce - stoupá pomalu. Někomu  kopce problém nedělají, ale chodí obecně pomaleji. Při klesání jsou rozdíly možná největší.

Alespoň načtení seznamu profilů z nějakého textového souboru místo umístění na tvrdo do zdrojáků/binárky mi přijde užitečné a s relativně malým programátorským úsilím vzhledem k užitečnosti.
  •  

ondrejkolbl

parametry pro lyže jsou v prvním postu

Na lyžích 400-500 Vm/hod.
Na lyžích 600-1000 Vm/hod.
pohyb na lyžích 5 km/hod

U kola nevím, ale možná by onelook ze svých záznamů nějaké parametry navrhnul.
A jak zmínil, také bych osobně preferoval možnost editace.:)
  •  

Menion

Fajn, beru na vědomí. Díky za lyže, to jsem nějak přehlédl.

Nastavil jsem profily do nově vydané beta verze, průběžně případně budeme ladit.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •