pár drobných nápadů

Started by Patrac, March 31, 2011, 09:15:26

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

agilka

#45
...zdravím, ještě mne napadla další, dle mne praktická věc pro práci s mapou, a to jsou tzv. špendlíky.
Ne že bych to teď vymyslel, ale s velkým úspěchem tuto vychytávku používám léta v Igu.
Kdo jej má, jistě ví o co go.
Kdo by snad nevěděl, tak jde o možnost rychlého až okamžitého umístění, či doslova připíchnutí značky - Špendlíku do mapy.
Ten v ní je pak tak dlouho, dokud jej uživatel neodstraní. Rušení by pak mělo jít provádět jak každý samostatně, tak všechny najednou anebo jen od nějakého data.
Protože pokud jich dnes na výletě vysázím třeba 20, tak by bylo zdlouhavé je jednotlivě rušit, pohodlnější je pa zadat  - dnes, včera, před týdnem, měsícem apod..

Protože špendlíků mívám najednou zobrazených max. pár desítek a ne stovky a tisíce jak v dtb s poi, tak v mapě mohou mít klidně neměnnou - nezmenšující se velikost, aby byly viditelné při každém měřítku mapy.
Při tak malém množství nikdy nebudou překrývat půl mapy. Takto je možné mít přehledně napíchnutá místa třeba po celé ČR.
I když teď mne napadlo, že v Locusu se vlastně proporcionalita velikosti ikon neuplatňuje - no ale kdyby tomu tak někdy bylo, tak u špendlíků ji naopak prostě neuplatňovat.

Špendlíky se ocení zejména v terénu, kdy se doslova za pochodu, ba i jízdy, bez zdržovaček souvisejících se zakládáním klasického poi, rovnou umístí do mapy špendlík a třeba až později, když je čas, se z něj může vytvořit nějaký konkrétní poi.
Jejich výhoda je to, že pak mají přesnou momentálně zachycenou pozici. Označím si tak JEDNÍM dotykem zajímavý výhled nebo míjený objekt, aniž bych musel zastavit nebo něco rovnou vyplňovat. Nechá se to samozřejmě použít třeba i k rychlému zapozicování nových keší, či jiných poi.

Ale dobře to poslouží už i doma, při přípravě výletu.
Ne vždy je pak nutno kreslit trasu celého výletu, stačí mít jen napíchané špendlíky v místech odbočení.
Poslouží prostě vždy, kdy je třeba na něco dopředu v mapě upozornit, aniž by se kvůli tomu musel dosti pracně zakládat nový poi, který bude někdy mít třeba jen vyloženě jednorázové nebo specifické využití a pak by bylo dobré ho z dtb stejně vymazat.

Ještě poznámka - špendlíky nemusí mít všechny stejnou barvu. Ta by se mohla nechat kvůli lepšímu přehledu kdykoliv změnit.
Čili např. ty z dneška jsou všechny ty červené, ty modré jsou ze včera ...atd.

Špendlík by měl mít podobné "výhody" jako každý jiný POI, tzn. že po jeho dotyku by se měla objevit stejná podnabídka pro další práci...
--------------------------
K Centrování.

Někdy - no dost často - je potřeba dostat se na max. detail mapy.
Chápu, že u rastrových map zřejmě nelze, tak jako u vektorových, plynule a rychle zoomovat přidržením + a je nutno se do daného přiblížení postupně proklikávat.
Při tom se ale ještě musí soustavně smýkat s bodem nebo daným místem ke středovému kříži, aby pak neulítnul třeba i někam úplně mimo obrazovku.
Nebylo by tedy od věci i tohle trochu napravit....
U POI už funguje to, že po dotyku má v podnabídce vlevo zobrazení v mapě, takže se pak přesně na něj mapa zastředí.
První dobrý krok. Já bych k němu už rovnou přidal i tu schopnost, že by se poi pak již zobrazil rovnou na té nejpodrobnější dostupné vrstvě. Zobrazení s pouhým zastředěním a na stejném měřítku, tak jako nyní, je poněkud kontraproduktivní.

No a pokud jde o zastředění a max. přiblížení libovolného místa mapy (třeba i rohu mapy), tak tam je to nyní oproti POI úplně problém, jelikož při stisku se v podnabídkovém okénku ikona mapy nevyskytuje.
V rámci zachování jednotnosti postupu, by to ale mělo být i zde tak nějak stejné..
   
No nicméně, tohle jsou jen moje návrhy na vylepšení ohledně funkcionality, způsob provedení neovlivním :| .
  •  

Menion

#46
špendlíky
- pokud je chceš používat, jsou už i ve android smartmaps verzi takže není třeba sálodlouhý popis. Každpodáně tohle je v locusu celkem k ničemu si myslím. Můžeš si vytvořit kategorii špendlíky a pak je tam sázem na dva stisky přímo z mapy.

centrování + zoom
- nezná se mi dobrý nápad měnit lidem měřítko před očima. Pokud někdo chce zazoomovat, tak si zazoomuje. Zastředění ti umožní nastavit si zoom na daném bodě na jak sám potřebuješ. navíc to tlačítko má smysl hlavně na různých vyhledávacích obrazovkách nebo v seznamu bodů

zastředění libovolného místa mapy? tak tomu nerozumím o tím chceš říct
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

agilka

#47
...ano, takovýto pseudo špendlík lze jistě někde v klidu umístit do mapy coby jako klasický poi.
Proto jsem ale popisoval tu operativnost a to hlavně v terénu, tedy pokud se jedná právě o PRAVÝ špendlík.
Při tom se nemění obrazovky a nevyskakují další okna, případně pak nevybírají kategorie (ano ta může být již i předvolena) a dokonce se pak již ani nic nepotvrzuje.....jen se doslova za pochodu klikne na tl. se špendlíkem a v ten moment se už kolem toho víc neřeší. Takže je tu přece jen docela markantní rozdíl v provedených úkonech.
    K tomuto ještě - ať už přímé špendlíky někdy budou nebo ne, zda by bylo možno přidat právě pro špendlík nějakou typizovanou ikonku, tedy něco co vypadá opravdu a nezaměnitelně jako špendlík. Momentálně nouzově používám červenou šipku, ale šipky již používám i pro jiné poi, protože určitých ikon mám již nyní jistý deficit....momentálně např. zcela postrádám hlavně všechny ty typizované ikonky pro geocaching.
 
Ke změně měřítka mapy při zobrazení zastředěného poi v mapě - no vždyť to může být event. volitelné ve stylu - Při zobrazení poi v mapě zachovat předchozí měřítko mapy / jít na plný (nebo předvolitelný) detail.
Protože popravdě, když potřebujeme např. vidět, zda se keš nachází na pravé, či levé straně ulice, nebo levém, či pravém rohu objektu atp., tak to nám ukáže stejně právě až ten plný mapový detail.
Proto bych toto zobrazení zadal naopak právě jako implicitní, protože se nakonec musí na ten detail stejně - ale bohužel na několikráte - proklikat.

Zastředěním libovolného místa mapy jsem myslel to, že pokud se kdekoliv dotknu mapy - kde zrovna není žádný poi (to bych pak kliknul raději na něj) - a pak si chci ono místo přiblížit do detailního pohledu (většinou opět maximálního), tak aby se to stalo víceméně jednorázově a nikoliv jako nyní, kdy se musí po každém zoomu opětovně TO místo ručně několikráte zastřeďovat na kříž, jinak se na něj bez toho ručního posouvání nikdy přesně nedostanu.
Už při přiblížení přes 2-3 měřítka bez ručního dostředění po každém kroku, to ulítne doslova o kilometry, resp. se k tomu místu vlastně úplně ztratí kontinuita a musí se zase vycouvat do většího nadhledu, aby se místo opět našlo....
To platí o to víc, pokud se jede na Ofline mapy, které nejsou nasnímány postupně ve všech měřítcích, ale třeba jen přes 2-3 stupně. Takhle by se pohodlně proskočilo až na ten nejdostupnější detail.....a zároveň by se také hned zjistilo, jaká nejdetailnější mapa je vlastně k dispozici.
Jak jsem již psal, v podstatě jde o to, aby se to po přidržení mapy chovalo v podstatě stejně jako bych kliknul na nějaký poi, tzn. aby se pak ve vyskočeném okénku objevila také ta stejná volba s mapou, jako u těch poi.

No, takže toliko pro ještě lepší přiblížení dané problematiky......
  •  

Menion

#48
- "markatní rozdíl" v tom není ... špendlík podle tebe máš na jeden klik na pravý panel, přidání tak jak je teď je na jeden klik na pravý panel + klik na OK. Navíc máš možnost něco změnit hned když chceš a ne až později když už nevíš proč tam ten špendlík je, takže špendlíky prostě nebudou, nevidím v tom žádný smysl a akorát by se systém zesložitil dalšími tlačítky a nastaveními

- no já s tím zoomováním pořád nevidím problém. Může se k tomu vyjídřit ještě někdo ať je to trošku objektivnější? Když se dívám na mapu a pak potřebuju najednou nějaký detail tak je to tak na 3 - 4 stisky zoom tlačítka, víc určitě ne, protože pochybuju že budeš z mapy Evropy sledovat a študovat keše. Navíc jak jsem psal, nerad dělám do aplikace něco co bude za uživatele něco měnít. Umím si představit že mě bude dost štvát, když kliknu na bod, dám vycentrovat a online mapa se mi zazoomuje na nějaký přiblblý zoom kde vidím ulici přes celou obrazovku...

- s tím vycentrováním během zoomu, já jsem v životě pdoobný problém neměl. Stejně jak v předchozím případě, pokud se vás ozve více tak to nějak uděláme ale jinak mi to přijde jako kravina. Mapy si stahuju tak aby tam byly mezikroky, tzn. stáhnout mapu ala evropa na dvou dlaždicích a pak centrum prahy je asi trochu divné a pak se nelze divit že to při zoomu odlítne. ..
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

agilka

#49
....ok, ok špendlíky tedy celkem oželím. Samozřejmě, že to jde i tak jak píšeš, ale
o 100% "složitěji neb tam prostě musí být ten klik navíc a vyvoláním toho uložení se
vyskočením z mapy změní zcela prostředí. Vyžaduje to další soustředění, které by
např. při jízdě mohlo někdy začít i chybět.
Pravý špendlík k ničemu nevybízí, prostě se rovnou uloží, je to v podstatě takový
okamžitý záznamník nějaké události, ke které se vrací v klidu až později.......
Nechme tedy špendlíky v šuplíku. Bylo by ovšem fajn, kdyby se případně časem
objevila alespoň nějaká ta "špendlíková" ikonka.

Pokud jde o to vycentrování mapy, tedy místa kde se jí dotknu přidržením a pak by se
ono místo přesunul na středový kříž, by mohla být celkem přínosná věc snad pro
každého.
V podstatě by odpadlo to nyní nezbytné mezipřesouvání se ku kříži po každém
přibližovacím kroku. To by asi dost urychlilo práci.
A nechť to je tedy klidně i BEZ toho následného zoomu, který by skutečně mohl někoho
nemile překvapit (i když by to přece mohla být přednastavitelná volba).

Čili teď by vlastně stačilo do toho nynějího lokalizačního okýnka, co po dotyku
vyskočí, přidat ikonku té mapky se stejnou funkcionalitou, která je nyní u každého
detekovaného poi, tedy že následně bod dokonale zacentruje na středový kříž....to by
už bylo možné?
  •  

johny265

#50
Ikonky si můžeš přidat sám, už se to tady řešilo. Udělěj si jejich transparentní PNGéčka, barev kolik chceš, zazipuj je a nahraj do adresáře Locus/icons. Pak už si jenom vybereš v dropdown menu Tvůj zip a ikonku, kterou chceš  ;)
  •  

stl

#51
Ahoj, v prvom radu musim pochvalit tvorcu aplikacie. Samozrejme za jeho aplikaciu a tiez za jeho pristup a snahu ju dalej vylepsovat aj na zaklade podnetov od uzivatelov..  :)

A teraz k teme.. aj ja sa prihovaram za spendliky  ;) Ako uz aj agilka napisal, idealne vo forme ikonky. Teda by bola moznost si vybrat medzi "ikonkou" pridat bod, pridat bod s foto a pridat spendlik. V predvolbach by sa dopredu nastavilo napr. ze sa budu ukladat do kategorie spendliky, predvoli sa nazov (povedzme datum a cas, alebo poradove cislo..) pod akym sa ulozi, predvoli sa ci sa zaznamena vyska a adresa. A toto vsetko potom aplikujeme jednym klikom na ikonku..
Iste, nie je nutnost, iba taka mala vychytavka, ktora by ma potesila. Casto ked slapem jednoducho nemam cas ani chut sa hrat s telefonom a zapisovat nove body. Takto by to bola otazka jedneho kliku.. Ale ako pisem, az ked sa bude autor veelmi nudit..
  •  

MedoMys

#52
Ke špendlíkům - jedinou situaci, kterou si dovedu představit, že bych potřeboval na jedno kliknutí, je nějaká šílená jízda na kole nebo lyžích, kdy nemůžu kouknout "delší" okamžik do displaye a potvrdit ještě OK. Ale to je dost extrém. Za mě - špendlíky nepotřebuji, nemám problém klinout 2x bez delšího zdržení či přemýšlení, operace asi na 1/3 vteřiny ;)

Centrování mapy - nikdy jsem žádný problém nepostřehl, vždy se mi centrovala tam, kam jsem potřeboval, bez nějakého masivního či nepohodlného posouvání po každém zoomu. Moc tomu požadavku nerozumím.
  •  

Menion

#53
panové otázka špendlíků je prozatím uzavřena. opravdu kliknutí na OK nevidím jako důvod k tomu abych dělal celý nový balík funkcí pro práci se špendlíky, takže bohužel ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

agilka

#54
Quote from: "MedoMys"Centrování mapy - nikdy jsem žádný problém nepostřehl, vždy se mi centrovala tam, kam jsem potřeboval, bez nějakého masivního či nepohodlného posouvání po každém zoomu. Moc tomu požadavku nerozumím.


...jistě, že se to centruje, záleží ovšem odkud - z jakého oddálení mapy. Asi je rozdíl když se přesovám z Dolní Lhoty do Horní anebo když se do ní chci dostat z úplně jiné destinace.
To automatické centrování mapy je myšleno tak, aby se po PŘIDRŽENÍ místa, které je v mapě zrovna někde zcela MIMO střed, toto místo poté přesunulo na Středový kříž a pak už bych jenom přibližoval, případně ještě znova takto nebo  posunem docentroval a dostal se tak mnohem rychleji až do požadovaného přiblížení cíle.
Odpadlo by tím plno, leckdy doslova spíše mraky mezipřesunů ke kříži. Ty se ovšem daří vždy stejně jen orientačně neb ten kříž je pak už schovaný kdesi pod podprstem že. Mnohokráte odzkoušeno...

Berme v potaz to, že to místo momentálního zájmu se většinou nachází právě někde na straně nebo u rohu, těžko bude pokaždé ideálně zrovna na nebo u kříže.
Nemluvě o tom, že pokud mám v Locusu zapnutou GPS nebo nedej bože ještě záznam stopy, tak se to tak neskutečně přibrzdí, že už jen každy 1 pouhý klik navíc je doslova o nervy.
A s tím souvisí ještě to, že při takovém zpomalení pak nelze ani dělat nějaké přesné posuny, zvláště ne ty z velkého oddálení. To je v podstatě absolutně nemožné, ono si to pak pojíždí až poskakuje dost nekontrolovatelně, takže jednou jsem obrazně řečeno v Praze, podruhé už  opět v Paříži.
Kdežto strojové zastředění je neomylné, nepotřebuje žádné další šíbovačky, prostě by se vždy jen přidržela ta cílová oblast do které směřuji.
Už jen toto by práci při zaměřování na cíl z většího oddálení (ale i místního) nesmírně urychlilo.......

Ještě technická pozn. - pokud jsem si všiml, tak dlouhé přidržení na mapě by nemělo kolidovat s jinou f-cí, aktivní  je pouze při přidržení na samotném křížku.
Ale to nechme k posouzení samotnému autorovi :) .

.
  •  

agilka

#55
...tak mě zase něco napadlo :idea: , tedy on je to spíše poznatek z praxe, tedy 2 poznatky.
V základní nastavení se přiřazuje jednotná barva Trasám - ať už importovaným nebo v LC vytvořeným, ale i Stopám.
Tyto rozdílné zdroje se zde bohužel zatím jaksi neodlišují.
Kdyby tedy snad bylo možné, nastavit si už v tom základním nastavení samostatně i barvu zaznamenané Stopy.
Já vím, že si pak modu dodatečně přiřadit ke každé Stopě jakoukoliv barvu. To je fajn a leckdy pro mě i jediná záchrana.
Jenže.... já těch Stop vytvářím opravdu veliké množství, třeba i desítky z jedné štreky (jsa poučen praxí, raději často ukládám, než bych riskoval ztrátu třeba celodenního záznamu), takže to sebere mraky času, když bych pak měl ještě každou přebarvovat.
Asi se zeptáte proč a k čemu to je vůbec nutné.
 Jako mapař vyjíždím většinou s již naplánovanou, perfektně přesnou trasou či cestou, přesně dle ortofotomap.
To je běžná praxe, zvláště pro neznámý terén, kdy navíc tato zásadním způsobem elimunuje možnost ztracení se v nepřístupném terénu.
No a nakonec s ní ještě potřebuji kvůli různým odchylkám a krátkodobým úletům GPS porovnat tu skutečně projetou Stopu a případně ji pak při zakreslování dokorigovat.
Jenže ouha, Plánovaná Cesta i Stopa vlastně mají stejné barvy a to je pak velmi nepřehledná práce.
A tak do toho musím stále dloubat, přibližovat, oddalovat, abych je nějak odlišil.
No anebo ty Stopy pak dodatečně přebarvovat...
Ale vzhledem k tomu, že tyto Tracky se využivají pouze takto jednoúčelově, tak mi taková nutnost fakt připadá jako 1 velká nepříjemnost.
---------
A ta druhá věc.
Kdyby šlo do naplánované cesty (zakreslené v Locusu - nevím, zda je něco takového možné i u importovaných ) a následně zaznamenané Stopy vložit nějaké směrové šipečky ( nebo ji spíše rovnou vykreslit jen z malých prodloužených trojúhelníčků). A v pořádném kontastu, aby to bylo hned rozpoznatelné i na slunci.
Proč?
V případě, že se naplánovaná cesta často kříží, což je při trackování zcela běžná, či spíše téměř permanentní záležitost, tak se pak prostě v takovém zahuštěném místě snadno ztrácí směr nebo spíše jistota kudy teď neboť všechny Cesty tam náhle vypadají jako jedno chaotické klubko, bez jakéhokoliv řádu a leckdy opravdu dlouho trvá jeho rozpletení.
Hrabat se v tom a hledat nějaké nuance, či dedukovat navíc někde na slunci a ve vedru, kdy je displej jak chcíplej i ve stínu, o tom ani nemluvě...
No nerad bych, aby to vypadalo, že si chci nechat ušít Locus na míru. Zrovna tahle věc by snad mohla (na rozdíl od špendlíků) najít podporu i u ostatních.
Navíc doufám, že nejsem jedinej mapař, používající úspěšně a to nejen v Česku, právě Locus.

Takže toliko můj příspěvek do "snad" dobrých nápadů :) .
  •  

MedoMys

#56
Quote from: "agilka"To automatické centrování mapy je myšleno tak, aby se po PŘIDRŽENÍ místa, které je v mapě zrovna někde zcela MIMO střed, toto místo poté přesunulo na Středový kříž a pak už bych jenom přibližoval, případně ještě znova takto nebo  posunem docentroval a dostal se tak mnohem rychleji až do požadovaného přiblížení cíle.

Pořád tomu nerozumím :roll: (ale to není podstatné, požadavek stejně směřuješ na Meniona). V čem je dlouhé přidržení na mapě ( které ale už je dokonce vyhrazeno na nalezení adresy, případně vytvoření nového bodu ) jednodušší než rychlé posunutí ze strany mapy do středového kříže ? Naopak posunutí mi přijde rychlejší a více intuitivní než zoom někam na roh mapy přidržením prstu.
  •  

babi

#57
tak jo, nápady mám a napíšu je raději do české sekce, přeci jen to půjde snáze ,)
1) líbí se mi funkce sejmutí obrazovky s mapkou, jen mi chybí možnost obrázek jen uložit, né posílat na gmail či ostatní věci
2) s jedničkou souvisí i druhá fičurka. mám-li nějaký poi, a chci mu přidat obrázek, nebo fotografii, tak lze buď vyfotit, a nebo vybrat nějaký uložený obrázek. co takhle tam přidat možnost "sejmutí obrazovky" - aby se danému bodu přidal jako obrázek screen mapky?
3) když jsem v režimu záznamu trasy, byla by zde možnost zapnutí gps trvale? například: nahrávám si trasu, dojedu k nějaké kešce a potřebuji zapnout trvale gps a navigovat se podle kompasu (stále nahrávám trasu), pak zase gps vypnout a dále pokračovat v nahrávání trasy? tuším, že by tohle bude mít na starosti "gps a umístění"-"čas mezi gps pozicemi," kde mám nastaveno 60s. možná by pomohlo přidat možnost změnit tuto hodnotu do "rychlého přepínače."
btw, jaká hodnota je defaultně nastavená v "čas mezi gps pozicemi?" byla tam 1s? nějak jsem to zapoměl  :P
uvidíme co mě dále napadne  ;)
  •  

Menion

#58
no
1) můžeš pak hned dát cancel když se tě to ptá kam sdílet. Ten obrázek bude i tak uložený v locus/data/screenshots nebo tak něco :)
2) hmm má to vůbec využití? Pokud jednou ročně, pak doporučuju udělat krok 1. a pak mapu přidat jako již hotový obrázek z karty
3) heleď upřímně ta funkce "čas mezi gps pozicemi" je co jsem zjistil, taková celkem nespolehlivá, ale pokud ti to funguje tak proč ne. Defaultní hodnota je 0s ale je to to samé jako 1s. Navíc tedy myslím si že dát tuhle funkci, kterou ani moc nedoporučuju, někam na oči do rychlého nastavení, by nebyl moc dobrý nápad. Už takhle si pár lidí stěžovalo že jim to pak zlobí, takže jsem ji raději v tom seznamu v nastavení posunul někam dolů.

Mno ale jak pořešit to co potřebuješ to je otázka :)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

babi

#59
1) Fakt že jo .) Dík
3) To nevím, jestli to funguje. V terénu se mi s tím nechtělo hrát, přeci jen jsem jel se projet a kochat se krásami Beskyd :D Napadlo mě to až doma. Na další cestě to vyzkouším jestli to bude fungovat. V tom případě, budeš nějak tu funkci upravovat, nebo měnit? Pokud ano tak by se určitě hodil nějaký přepínač, který by interval zkrátil a pak zase vrátil do normálu. Nebo nějak překopat nastavení gps.
  •