korekce nadmořské výšky

Started by martinhub, February 17, 2014, 12:39:34

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

poutnikl

Quote from: freischneider on June 25, 2017, 21:20:50
When I record a track, it shows wrong amount. On the dashboard it shows 1700 m. When I save the track then it shows 950 m. A big difference and I already have SRTM. During the tour, I always have wrong values in the dashboard. Then I can turn it off immediately.
All values are wrong. Some more than others, and this comparison of differes for different routes and conditions. The right values are impossible to know for LocusMap. They can be obtained only from detailed analysis of topographic data.
The particular values for the particular route strongly depend on way of obtaining raw altitude data, way of real time data processing and way of data postprocessing.
The best choice, if available, are barometric data with automatic calibration, and next best the replacing ( not optimizing ) GPS altitude data by SRTM altitudes ( still has noise due 2D position noise, but much better than GPS altitude noise).  BTW, do you optimize GPS data, or Replace GPS data in altitude manager in SRTM context ?

For more, the best is to study the manual http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:tools:altitude#pressure_sensor

To comment particularly used postprocessing at particular places, I admit I am not sure, this is best for Menion to answer.

poutnikl

Quote from: Dan S. on June 26, 2017, 06:42:04
Provedl jsem další měření dvěma telefony současně a zjistil následující nastoupanou výšku u záznamu trasy:
S7 se zapnutým barometrem - 176 m (klesání 179 m)
S6 bez barometru - 141 m (klesání 177 m)
Vyplnění výšek pomocí SRTM - 228 m (klesání 228 m)

u obou telefonů byla vypnutá Optimalizace výšek, aby záznam nebyl ničím ovlivněn. Trasa začínala a končila na stejném místě, nebyla moc kopcovitá.
Existuje nějaký web s mapou, kde jde udělat rozbor gpx souboru k porovnaní všech tří záznamů? Rád bych zjistil, která verze záznamu je nejblíž realitě.

Nejlíp asi bude najít si na dobré topografické mapě několik dostatečně dlouhých úseků se stálým klesáním / stoupáním, s různými sklony ( poměr signal/šum pro údaje výšek, větší stoupání = mensí vliv šumu ) ) a přírodními podmínkami ( signál GPS). Pak podle vrstevnic spočítat  stoupání/klesání a to pak jako správný údaj porovnávat s výstupy Locusu. Pak vybrat tu verzi, která bude v průměru nejlíp vycházet ( protože pro různé trasy může být různé pořadí vítězů ).