Měření vzdálenosti na mapě

Started by roze, April 21, 2013, 22:27:04

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

roze

Chtěl bych se zeptat, jak bych mohl změřit vzdálenost mezi dvěma místy na mapě? Píšu schválně místy, nechce se mi pro toto definovat body.
Jako náhradní způsob mě napadá definovat bod, ten uložit  do databáze Locusu, pak se posunout na mapě, zobrazit body a podívat se, jak definovaný bod vzdálen. Ale to mi připadá dost pracné :-(.
  •  

Menion

#1
přesně na tohle je dělaná tato funkce, takže vyzkoušej http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:man ... te_measure ;)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#2
Hmm, to je fajn, ale občas je to kanón na vrabce :-(
Nešlo by nějak u bodu (buď již definovaného nebo rychle vytvořeného dlouhým stiskem v mapě) alespoň zobrazit vzdálenost od aktuální pozice (vyjádřené buď GPS nebo lépe a obecněji pozicí kříže) ? Já vím, zase se tam musí řešit takové problémy, co když ten dialog se vzdáleností "vykysne" dlouho a pozice GPS se mezitím mění atd., ale aspoň jednorázovou informaci v základním info po rozkliknutí bodu - např. "vzdálenost 934 m" ?
Já mám dokonce pocit - nebylo to tam někde v nějakých starších verzích Locusu ?
Protože teď když chci zjistit vzdálenost nějakého cíle, musím buď použít nástroje výše nebo musím vytvořit alespoň dočasný bod a dát k němu navádět. Nebo ne ?
  •  

roze

#3
Jako začátečník s Locusem  ;)  bych si nedovolil to, co napsal celda říct  :) , ale když už je to jednou venku, tak bych to podpořil.
  •  

Menion

#4
no to by jsi si měl dovolit, tady se kritika vítá :). On celý Locus je trošku kanón ale komu se jednou zaryje pod kůži tak myslím že ... dobrý :)

Nicméně, myslel jsem právě že chceš něco takového komplexnějšího na měření. Pokud vám jde jen o vzdálenost od aktuální pozice, tak je nejlepší zapnout v menu > nastavení > mapy - objekty > spojnice s GPS. Pak se vám na mapě bude ukazovat čára mezi GPS a středem mapy.

No a jinak, pokud máte zapnutou GPS, tak zkuste středovým křížem najet na nějaký bod, vyskočí vám taková ta bílá bulbina kde je i právě informace o vzdálenosti

pomohlo?
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#5
Quote from: "menion"No a jinak, pokud máte zapnutou GPS, tak zkuste středovým křížem najet na nějaký bod, vyskočí vám taková ta bílá bulbina kde je i právě informace o vzdálenosti
No já věděl, že to tam někde je, že se s tím často setkávám !  :P
Ale blbý je, že se to nedá použít na "dočasný bod" - když někde přidržím prst na mapě, objeví se po chvíli černá bublina s adresou. Když bych na ni ale chtěl najet křížem, abych zobrazil tu vzdálenost, tak zmizne :-(
  •  

Menion

#6
no ale ta vzdálenost je tam stějně pouze pokud je zapnutá GPSka, takže to pak je lepší mít rovnou pořád zapnutou "čáru k GPS". Tak to mám alespoň já a je to super :)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#7
No tak jsem si to teda taky zkusil zapnout, když to teda má zapnuté i Náčelník :-)
Asi dobré, ale defaultně to má nastavené stejnou barvu jako čára k cíli při navádění. Ještě si rozmyslím, jestli si to přenastavím, zvyknu nebo zase vypnu :-0
  •  

Menion

#8
no jo, to mi ani nedošlo že mají stejnou barvu, zatr ... a přesně stejnou :)

nicméně vše jde kdyžtak nastavit přes konfigurační soubor pokud znáš
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

TomF

Vracím se ještě k tomu měření vzdáleností na mapě - od polohy GPS to už umíme ;), ale nebyla by možnost nějak rychle a jednoduše změřit vzdálenost mezi dvěma obecnými body? Něco jako funkce Měřit vzdálenost -> Zadej počátek (klik) - Zadej konec (klik) -> objeví se spojnice a u ní zjištěná vzdálenost (vodorovná nebo dokonce nadstandartně dle výběru i navigační).
  •  

Menion

No a "Přidej trasu & měření" na to nestačí?
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

TomF

Vytvořit body, z nich trasu a pak ji změřit - samozřejmě to jde, ale přijde mi to dost těžkopádný. Když jsi někde venku, často je blbý počasí a ještě častěji docházejí baterky ;), tak je to složitý. A to potřebuješ třeba jen orientačně vědět, jak daleko je od támhle tý řeky do vesnice nebo jak je široký tenhle rybník...    prostě rychlý odečet.
Možná by stačilo, když by se dalo navolit, jestli se vzdálenost měří od místa GPS (což je teď napevno) nebo od středového kříže - potom když by se kříž dal na jedno místo, kliknutím na bod zájmu by se ukázala požadovaná vzdálenost (+ navíc azimut).   
  •  

Menion

Moc nerozumím.

Zapnutím té doporučované funkce, můžeš velmi snadno jen klikat na mapu, čímž se budou přidávat body. Nalevo nahoře je pak políčko, kde se ukazuje suma vzdálenosti od prvního bodu. Takže by to mělo být jen o tom, zapnout tu funkci a jeden po druhém  naklikat místa které chceš mezi sebou měřit. Jestli dva body, tak jen dvě kliknutí na příslušné místo na mapě. Pak hned funkci zrušit křížkem napravo a finito ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

TomF

Máš pravdu, opravdu to jde rychle, zvlášť když je zatrženo Rychlé přidání bodů. Dík za polopatické vysvětlení, přesně tohle jsem potřeboval, ale z toho ofiko návodu jsem to viděl složitější, než to ve skutečnosti je :)
  •