Navigovani podle vytvorene trasy na PC

Started by Homi, October 12, 2012, 14:50:53

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Homi

Nejak jsem nenasel, jestli se da navigovat dle predem vytvorene trasy? Vytvoril jsem si trasu na seznamu, ulozil jako gpx, naimportoval do Locusu, vidim ji na mape. V manualu jsem nasel polozky navadeni podel cesty nebo v anglickem Guiding alongside a path, ale popis u nich chybi, tak nevim, zda neni teprve planovana fuknce? Na toto se uz ptal JobXII (//http://forum.locusmap.eu/viewtopic.php?f=28&t=1889).
Homi
  •  

praza7001

#1
Ahoj, přišel si na to nějak? Taky se na to snažím přijít a ještě se mi to nepovedlo. Díky
  •  

roze

#2
No jo, to by mne taky zajímalo.
  •  

Čelda

#3
Locus rozlišuje mezi "navigací" (tj. hlasem, šipkama atd.) a "naváděním" (guiding). Domnívám se, že pro trasu předem připravenou mimo Locus zatím umí jen navádění:
https://getsatisfaction.com/locus/topic ... rted_track
  •  

Menion

#4
umí oboje, jen "navigace" pro GPX trasu je trošku nedodělaná (a propo, omluva za pozdní reakci)

doporučuju zkusit nastavit v nastavení notifikaci na navádění podél trasy, nastavit "upozornění na nový bod" a zapnout TTS!! (to je celá pointa)

pak by jste mohli tuhle funkci testovat i doma na gauči. Pokud by vám to nemluvilo (i když TTS bude fungovat v pořádku), zkuste v konfig souboru změnit parametr "speed_for_moving_cursor_when_gps_off" na třeba 10 . A nezapomenťe vypnout GPS
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#5
Hmm, tak Menionova odpověď mi více otázek otevřela než odpověděla  :shock:
Hned jsem vyzkoušel další experimenty z toho gauče, jak píšeš.

Takže zahřívací otázka:
1) Nejede mi TTS v češtině, musel jsem přepnout jazyk celého Locusu na angličtinu, nainstalovat jakousi aplikaci z Google Play a v angličtině mně TTS v Locusu jede. Umí Locus i nějak TTS v češtině ? Pokud ne, dá se nějak nastavit, aby jazyk prostředí Locusu byla čeština, ale jen TTS bylo v angličtině ? Pro hlášky TTS (obecně) musím být online, nebo se jednou ten "kecálek" stáhne a pak už můžu být offline ?

No a teď to hlavní, rozdíl mezi navigací a naváděním podle route. Myslel jsem, že je to následovně (pokud se mýlím, tak mě, prosím oprav):
2) Pro navigaci/navádění potřebuje Locus mít nějaký route, tj. popis, kudy se má jet. Pokud si tam route naimportuju z nějaké externí aplikace nebo PC (třeba ve formátu GPX), je to jen prostá lomená čára bez doplňujících informací. Na rozdíl od tohoto případu, pokud je Locus online a použiju "opravdovou" navigaci v Locusu, získá Locus ze serveru v Internetu kromě této prosté lomené čáry i nějaký další "rozšířený" popis (např. která odbočka na kruháči atd.). Je to tak ?
3) Podle prosté lomené čáry může Locus jen navádět. Sice když zapnu TTS a upozornění jak píšeš, tak umí TTS při přepnutí na další bod říct podle tvaru zalomení čáry route nějakou hlášku, ale to je všechno, pořád je to jenom takové "vylepšené navádění". Je to tak ?
4) Při "opravdové" navigaci podle "rozšířeného" popisu sice taky můžu použít "plechovou hubu" TTS, ale je to škoda, protože podle doplňujících informací mně luzný Eliščin hlas řekne namluvenou hlášku v krásné češtině. Je to tak ? Můžu takový route s rozšířenými informacemi získat i nějak jinak než v Locusu ?
  •  

Čelda

#6
Tak aspoň na část bodu 1 si odpovím sám  8-)
- Nejprve je potřeba do telefonu instalovat podporu pro TTS (= hlasovou syntézu) v češtině obecně. Viz např.
http://www.antelli.net/manual-antelli/
Instaloval jsem trial SVOX s Ivetou a je to překvapivě celkem luzné  ;)  a použitelné.
https://play.google.com/store/apps/deta ... _fem_trial
- Potom je potřeba v telefonu nastavit SVOX + Ivetu jako default TTS
- Potom jsem si stáhl tady
viewtopic.php?f=26&t=3227
soubor cs.tts a dal ho do adresáře Locus/data/tts na paměťové kartě
- Potom jsem nastavil v Locusu Nastavení - Hlavní -Nastavení převodu textu na řeč

No a pak už to konečně funguje - dá se nastavit Nastavení - Navádění - (sekce Stopy) - Nastavení upozornění na Upozornit při přepnutí na další bod a tamtéž v Nastavení zvuku vybrat Převod textu na řeč a ověřit tlačítkem Přehrát.

Jede to, i když jsem zrovna offline.

No jsem to já ale šikovnej ...  ;)
  •  

Menion

#7
Celdo, jsi šikovnej :) a zdá se že všemu rozumíš ...

1) TTS nelze nastavit na jiný jazyk než v jakém běží aplikace. Je to dáno androidem a zatím jsem nepříšel na to jak to obejít. Jinak TTS funguje komplet offline

2) přesně tak

3) víceméně. Není to jen pro každý bod ale já si průběžně počítám tvar tvé trasy a snažím se podle průběhu odhanout TTS příkaz. Nicméně pořád je to jen generované ze tvaru, nikoliv ze skutečné situace

4) získat ji lze tak maximálně ručně zatím ... příkazy jsou v GPX, takže zkus si nějakou vytvořenou routu vyexportovat a můžeš se podívat co tam locus dává. Ale nic extra to není na výrobu. Jinak Iveta docela jde, lepší český TTS jsem taky nenašel. Anglické jsou na tom mnohem líp a hlavně Ivona TTS, to je mazec k nerozeznání od normálního hlasu.

Jinak TTS má proti elišce a jiným TomTom hlasům tu výhodu, že toho může říci mnohem více pokud jsou ty informace k mání. Jo a cs.tts soubor tam dávat vůbec nemusíš, tenhle soubor je už přímo v Locusu
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Bucky Kid

#8
Ahoj, omluva za mírně offtopic ale když tady řešíte to hlasové navigování napadlo mě jestli by se nedal do Locusu nějak napasovat taky Pavel Liška ze Sygicu? Díval jsem se a hlasový data jsou ve formátu PAK, archiv to není ale údajně ten hlasový balíček existuje i pro MIO a další autonavigace takže je šance že existuje i v nějakém skousnutelnějším formátu pro Locus.
  •  

Menion

#9
no zatím to mám dělané jen jako balík mp3 souborů, tzn pokud by se z těch balíčků daly dostat nějak ven přímo ty zvukové soubory v nějakém použitelném formátu, tak by to určitě šlo

EDIT: tak jsem si půl hodinky pohrál - tady máte 10 českých hlasů co jsem narychlo našel už upravené pro Locus. Stačí rozbalit do Locus/data/nav_audio

https://dl.dropboxusercontent.com/u/801 ... ces_cz.zip
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Docent

#10
Jestli jsem to dobře pochopil (možná ne ;-) ), tak si můžu Locus nastavit buď tak, že mne podél GPS stopy navádí (při nastavení TTS třeba "za 50 metrů odbočte doprava") nebo upozorňuje na sjetí z trasy. Nešlo by to upravit tak, aby to fungovalo obojí najednou, tj. jak navádění, tak upozornění na sjetí z trasy?
  •  

Bucky Kid

#11
To asi nepujde protože navádění nevidí křižovatky takže prakticky nemá z čeho hlásit odbočky, pouze vidí změnu směru na jednotlivých waypointech.
  •  

Čelda

#12
Quote from: "Docent"Jestli jsem to dobře pochopil (možná ne ;-) ), tak si můžu Locus nastavit buď tak, že mne podél GPS stopy navádí (při nastavení TTS třeba "za 50 metrů odbočte doprava") nebo upozorňuje na sjetí z trasy. Nešlo by to upravit tak, aby to fungovalo obojí najednou, tj. jak navádění, tak upozornění na sjetí z trasy?

Nejsi první, kdo to navrhuje  ;)
https://getsatisfaction.com/locus/topic ... _same_time
  •  

Docent

#13
Quote from: "Bucky Kid"To asi nepujde protože navádění nevidí křižovatky takže prakticky nemá z čeho hlásit odbočky, pouze vidí změnu směru na jednotlivých waypointech.
Právě že ty změny směru nefungujou na 100%, tak bych potřeboval, aby to hlásilo i to sjetí z trasy... Člověka docela dojme, když přejede odbočku a vrací se 300 metrů do kopce  :twisted: .

@ Celda: Dík!
  •