Plánování - výškový profil

Started by leonell, June 24, 2012, 15:58:08

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

leonell

Zdravím,
tak mám další námět :)
Plánuju (no spíše si to zkouším) na Šumavě a funguje to super, to automatické plánování sice občas tvrdošíjně trvá na pochodu po státní hranici (čára jako čára) nebo odmítá použít některé evidentní turistické stopy ale to se dá velmi jednoduše obejít manuálně a pak zase pokračovat. Takže tady to je úplně super.
Jenže z toho neumím dostat výškový profil.
Když to totiž uložím a pak zobrazím informace o uložené stopě, tak časy jsou nula. To chápu, protože jsem mu (až na ty automatické úseky) ani nenaznačil jak se tam budu pohybovat, natož abych mu řekl rychlost. Takže on neví rychlost a nezobrazí tím pádem časy na cestě.
Tady by stálo na zamyšlení, zda to nějak neošéfovat, aby bylo patrné, že na bodu X budu cca po 50 minutách od začátku pochodu. Ale to si myslím že zas až tak podstatné není.

Co ale podle mně podstatné je, že u takovéto stopy není zobrazen graf převýšení, což je u plánování dost podstatný údaj. Vzhledem k tomu, že standardní graf je graf výška/vzdálenost tak toto by zobrazit měl (pak je tam ještě graf výška/čas, tak tam je jasné že to z výše uvedených důvodů neví).

Ono teda, nalijme si čistého vína, by to ten graf chtělo hned v tom plánování, při zobrazení výsledné trasy už je skoro pozdě, páč to už nejde přeplánovat (nebo možná jenom nevím jak). Ale i tohle by stačilo. Tak si holt udělám tu trasu znovu a jinudy, opakování je matkou moudrosti :) Jenže musím vědět ten profil.

L.
  •  

Menion

#1
Zdravím též,
  nad generací profilu už během tvorby jsem přemýšlel (zvlášť od doby co Locus podporuje offline výpočet výšek), takže snad se i dočkáš.

  nicméně do té doby, zkus po uložení trasy po generaci, kliknout na trasu a v novém spodním menu, pod tlačítkem nástroje, by měla být možnost "vyplnit výšky". Funguje? ;)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

leonell

#2
Jasný, školní případ. Mně nedošlo, že normálně se výška bere z GPS a on při plánování ji vlastně nemá kde vzít.
Už to funguje.

Jinak offline přepočet je super, ale přesto Ti hodím námět k ověření, založím na to hnedle samostatné vlákno, ať máme koncepci :)
Každopádně díky.
Leoš
  •  

Menion

#3
fajn díky, na druhý podnět kouknu ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Lugen

#4
Zdravím, mohu se  zeptat, zda li ten "offline výpočet výšky" je i ta hodnota co se zovrazuje u kříže středu obrazovky, jako u online? Jestli ano, tak jak to rozchodím, nejak jsem to někde nenašel.
Díky
  •  

leonell

#5
Odpovím oklikou, protože si nejsem jist, zda jsem pochopil dotaz.
Když naklikáš plán trasy a uložíš ho, pak když křížkem protneš trasu (resp najedeš na nějaký bod té trasy), vidíš "bublinu" kde je název bodu a vzdálenost od počátku a konce trasy. Nadmořskou výšku nevidíš, protože ji aplikace neví.
Pokud ale necháš tu výšku přepočítat **, tak se ti tam objeví za názvem v závorce i nadmořská výška. Tato nadmořská výška odpovídá údajům na mapě (plus/minus jednotky metrů).

** Doplnění výškových bodů do trasy docíliš v seznamu stop (Správce dat / Stopy) výběrem stopy a volbou "Vyplňte výšky". Tam je pak varianta Offline (jen PRO, používá HGT soubory nahrané do SRTM adresáře) nebo ONLINE (využívá internetové služby a je omezeno).

L.
  •  

Menion

#6
Já spíš myslím že jsi měl namysli funkci "Dynamická výška" že? U té se to má tak, že pokud v daném místě v telefonu jsou dostupná výšková data, pak se vypočte offline, pokud nejsou, pak online.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Lugen

#7
přesně tak, měl jsem  namysli dynamickou výšku. Nějaký dvoumegový soubor (*.dac) v této složce mam, ale nikde se mi výška nezobrazí. Po jeho zobrazení, alespon v pspadu (není sice moc čitelný, změť hexa čísel) ale vypadá že většina údajů je statická....
...samo verze pro, ale ještě si něco o této problematice nastuduji...
Díky
  •  

Menion

#8
ten dac, je globální model geoidu používaný pro automatickou korekci nadmořské výšky, to je něco jiného.

V locusu není žádná automatická fce pro získávání těchto dat pro tuhle funkci. Ale lze využít doplňování nadmořské výšky pro body. Popíšu rychle postup

1. podrž prst na mapě kde by jsi chtěl offline výšky
2. klikni na adresu a na první tlačítko "+"
3. sjeď dolů a vedle nadmořské výšky, je tlačítko "doplň" (nebo tak něco)
4. objeví se dialog kde máš možnost online/offline a měl by jsi tam mít zmínku že soubor XXX.hgt chybí. A když dáš DOWNLOAD tak se ti stáhne, takže pak pro danou oblast 1° x 1° budeš mít offline nadmořské výšky. Pokud jde o větší oblast, lze si například nakreslit přes celé území křížem krážem trať a nechat si doplnit výšky u ní ... například
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Lugen

#9
Díky, nakonec jsem stáhnul jednotlivé soubory z oficiálních stránek http://www.usgs.gov/
Kdyby někdo chtěl, tak jsem tady připravil balík výškových profilů ČR: http://uloz.to/xQZvTj4/srtm-n48e012-n51e019-rar
  •