Obnovení instalace Locusu z Cloudu

Started by wlashack, March 18, 2022, 23:37:26

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wlashack

Zdravím,
právě si na nový telefon dávám Locus (mám Gold předplatné). Myslel jsem, že to bude celé automatické, když mám tu cloudovou synchronizaci, ale asi ne. Ručně jsem musel spustit synchronizaci tras a bodů, a taky jsem si musel ručně postahovat Lomapy a Elišku pro navigaci, a pak ještě nastavit ty mapy i Elišku jako výchozí.

Přiznám se, že mě to docela zaskočilo. Nešlo by to zautomatizovat? Už proto, že rozchodit nový telefon je už tak dobrodružství.

Třeba aplikace od Googlu se po loginu komplet postahují i s daty, historií a nastaveními, takže je vše přesně jak jsem to měl na předchozím zařízení.

Díky.

P.S.: A teď ještě koukám, že je Locus v defaultním nastavení, panely s tlačítky, profily záznamu trasy atd. Tohle se přece synchronizovalo, když jsem si dělával ručně zálohy. Jak to, že to v Locusu teď nemám? Dělám něco špatně? Jsem připojený ke svému účtu, netuším, co udělat víc, poradíte?
  •  

Menion

Zdravím,

tohle je velmi dobrá otázka a je to bohužel ještě oblast kterou nemáme pořešenou.

Nastavení > aktuálně se nikam automaticky nepřenáší takže pro obnovu na jiném zařízení je třeba provést obnovu ze zálohy. Nějaký přenos nastavení v rámci synchronizace zvažujeme ale ještě na to nebyl čas.

Body & trasy > tady ano, sync je třeba spustit ručně.

Mapy > souhlas, jelikož v Locus Store existuje seznam co vše jsi si pod daným účtem koupil, mohla by existovat možnost stáhnout data na novém zařízení.

Aktuálně tedy nic neděláš špatně, tyhle automatizované věci tam zatím chybí ale naprosto souhlas že by s tím něco šlo udělat. Minimálně ty body/trasy a mapy by mohli být celkem řešitelné ... díky za pošťouchnutí.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

wlashack

Díky za odpověď a upřímně — tohle mě teda dostalo. Je asi moje chyba, že jsem si pod ,,automatickou zálohou dat" představil to samé, co se dělo, když jsem si dělával zálohy ruční. Ani ve snu mě nenapadlo, že budou chybět veškerá nastavení, vlastní ikonky, profily atd., když to tam doposud všechno bylo. Je toho milion a přijít o to je peklo. Vůbec nemám chuť se tím vším znova prokousávat. Tohle se fakt nemělo stát.
  •  

Menion

Mám to chápat, že ty nemáš přístup k tomu starému adresáři ve starém telefonu? Ani automatické zálohy se ti nezálohovali někam mimo telefon (do cloudu)?

Mapy takový problém nejsou, tam až na vyjímky lze vše postahovat z Locus Store. Nicméně ikony, profily atd, naprosto chápu. Ale doufám tedy, že se k nějakému, byť staršímu nastavení dostaneš.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

wlashack

Počkat — ona se teda ta nastavení automaticky někam ukádají, nebo ne? Jsem teď zmatený.

A co se týká starého telefonu, ten už je celý smazaný a odnesený na Armádu spásy, aby posloužil aspoň někomu kdo si svůj nekoupí. Mně prostě vůbec nenapadlo, že o svá za ty roky vypiplaná Locusí nastavení můžu přijít, žil jsem v tom, že už rok co mám Locus 4 se mi to samo všechno synchronizuje. Používám jen Google aplikace a Locus, takže jsem si s ničím nedělal hlavu.

Takže pro jistotu se ptám ještě jednou — jsou automatické zálohy s nastaveními někde v cloudu, nebo ne?
  •  

Menion

Vypiplaná v něčem ano ale jak vidíš, bohužel jsou tam ještě mezery.

By default, se automatické zálohy dělají přímo do adresáře aplikace, podadresář "backup". Tedy pokud jsi si ty sám ručně nenastavil automatické zálohy do Google Drive/Dropbox/OneDrive, pak bohužel zůstali ve starém telefonu.

To me mrzí, bohužel prostě tohle zatím není udělané tak jak to např. mají právě Google služby. Celé ty přenosy a uchovávání dat je dost nákladné a my jsme do vydání LM4 naprosto nebyli schopni něco jako zálohu dat na cloudu finančně pokrýt. Takže tohle patří mezi věci na kterých musíme začít pracovat jakožto součást gold předplatných. Tam je ale ještě stále dost kritických věcí které chybí, ne jen záloha na cloud. Ale vytáhnul jsme to v týmu a myslím že se to dostane na přetřes.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

wlashack

Asi jsem našel na svém Google Disku ty automatické zálohy nastavení, takže to asi obnovit půjde. Ale teď zas marně hledám v Locusu 4 tu možnost načíst ta nastavení ze zálohy do aplikace. Kde to tam prosím tě je? ve ,,starém" Locusu na to byly tuším přímo ikony, ale teď je nikde nevidím.

+=+=+=+=+=+=+=+=+=+=
A ještě ad automatické zálohy — myslím, že vůbec není potřeba nějaké nákladné řešení. Stačí udělat průvodce, který se automaticky spustí po instalaci Locusu a provede uživatele jak procesem načtení dat a nastavení do aplikace (pro případ, že Locus už používal a potřebuje si to obnovit z dřívějška), tak nastaveními, jak a kam si bude chtít všechno nechat automaticky zálohovat (aby to měl v pohodě pro budoucí výměny zařízení nebo přeinstalace). Jednoduše, a blbuvzdorně, a je to vyřešeno.

Locus používám skoro denně X let, ale reinstall dělám jednou za rok dva, takže si nepamatuji jak co a kde a jestli vůbec. Nepotřebuji, aby Locus nákladně provozoval svou vlastní platformu ála Google, ale potřebuji, aby mě navedl, jak data obnovit i jak si nastavit autobackupy pro případ potřeby v budoucnu.
  •  

Menion

Měl by jsi možnost najít v menu > více funkcí > "Set up" (nemám to po ruce česky), případně nahoře v liště obrazovky "Více funkcí" je hledání.

S tím ukládáním a obnovením dat, promyslím, máš samozřejmě pravdu, tuhle potřebu vůbec nerozporuju ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

wlashack

Asi už budu vypadat otravně, ale já skutečně NIKDE v novém Locusu (ani při použití vyhledávání v Nastaveních) nevidím nic typu ,,obnovit" nebo ,,záloha". Teď jsem poctivě proklikal úplně všechna Nastavení Locusu, ale nenašel jsem tam, jak ze .zip souboru zálohy načtu jeho obsah do Locusu. Resp. nenašel jsem tam ani o zálohování jako takovém ani ň. Něco teda asi musím dělat úplně špatně, něco nevidím, a potřebuji polopaticky navést. Prosím, díky!
  •  

Menion

Ne v nastavení ale v Menu > Všechny funkce  > Nastavení > Zálohování.

To je akorát polínko do ohně pro mého kolegu který lobuje za nějaké sjednocení funkcí a nastavení :).
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  
    The following users thanked this post: wlashack

wlashack

Ach, moc děkuji! Já to tam neviděl, a to jsem se fakt poctivě snažil (čímž chci říct, že jsem byl slepý, ne že to tam máte nějak divně).
  •  

wlashack

#11
Závěrem tedy jednak díky za pomoc.
A zároveň si myslím, že to máte v Locusu už všechno z tohoto pohledu vymyšlené a udělané správně, jen tomu chybí nějaký jednoduchý blbuvzdorný průvodce, který provede uživatele jak obnovou ze zálohy v případě nové instalace, tak i nastavením automatických záloh hned po instalaci Locusu, aby na to mohl hned i zapomenout a přesto nebyl za rok dva zaskočený.

=+=+=+=+=+=+=+=
Jestli mohu ještě jeden tip/prosbu na téma, které jsme řešili asi před rokem v jiném vlákně. Týká se offline LoMap, kdy se kromě mapy musí samostatně stáhnout i nadmořské výšky a routovací data. Tak, jak to máte teď v Locus Obchodě to jde snadno přehlédnout. Uživateli obvykle nedojde, že stažením mapy to nekončí. Sám jsem to zažil, naštěstí jen o víkendu na Moravě, kde jsem si stáhl mapy a vyrazil do přírody s tím, že si na místě budu plánovat výlety. A až v tom lese bez signálu jsem zjistil, že nic takového nebude, protože mi to hlásí, že nemám stažena routovací data. Naštěstí to nebylo na čtrnáctidenním treku v Rumunsku, to by štíplo mnohem víc.
Navrhuji to pořešit víc user friendly. Nebál bych se zahrnout všechno do jednoho souboru s mapami, dnes už asi nikdo neřeší místo v telefonu a objem stažených dat tohoto rozsahu. A pokud by vám to přišlo moc ,,přísné", tak aspoň při stahování mapy zobrazit infookno, které oznámí, že chybí ta data pro plánovač a nabídne možnost je stáhnout také. Aby to prostě nešlo přehlédnout a člověk musel potvrdit, že to fakt nechce.

Díky díky a držím palce, ať se dál daří. Za mě velká spokojenost.
  •  

Menion

Uff to jsem rád že to nakonec dobře dopadlo :).

Stahování z Locus Storu ... je toho prostě moc. Na tohle jsem přesně už koukal před nějakým časem a když se po hodině práce ukázalo, že to není tak snadné ale je to minimálně na den/dva práce, tak jsem to odložil a už se k tomu nedostal ...

Upravím to v prioritách a zkusím s tím pohnout ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

wlashack

Zdravím,
jen píšu, že uplynul rok, já instaluji nový telefon, a situace stejná jako loni. Musel jsem si vyhledat tuhle diskusi a znovu přečíst, co dělat, abych dokázal vše obnovit. A teď, když jsem to všechno složitě udělal, zas vidím, jak jednoduše by se to dalo vyřešit. Třeba obyčejným oknem, které se zobrazí při prvním otevření Locusu s dvěma tlačítky ,,Nastav si automatické zálohy" a ,,Obnov si vše ze zálohy". Tak třebas napřesrok...
  •  

Menion

Heh, sám jsem na to narazil před měsícem když jsem manželce pře-instalovával telefon. Z nějakých 100 aplikací se já snad 95 nainstalovalo i spolu s nastavením a pokračovala v podstatě kde skončila. Žel Locus ... obnova, ručně kopírovat a pak to šlo.

Tohle se teď myslím trošku zlepší jako vedlejší efekt problémů se file-systémem co máme. Tedy to že od Androidu 11+ je nutné data cpát do privátní složky má i pozitivum. Všechna data by se takto měla přesunout automaticky na nové zařízení. Pak už by mohlo stačit pořešit automatické zálohování nastavení ... jen si na to najít čas zatr. Ale děkuju za pošťouch!
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •