GPS + graf zaznamu trasy

Started by Yeti76, November 05, 2013, 17:33:25

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yeti76

Zdravim prispievatelov tohto fora. Som viacrocnym uzivatelom programu Locus a da sa povedat, ze si uz bez neho neviem predstavit pouzivanie mojho telefonu, obzvlast pri turach mimo civilizacie. Mam dve otazky:

1/ Locus som zacal pouzivat na low-endovom HTC Wildfire-S. Pred mesiacom som si zaobstaral Sony Xperia M. Problem je fungovanie Gps prijimaca (A-GPS presnejsie) na novom telefone. HTC az na par miest, kde to naozaj bolo tazke s lokalizaciou (rokliny, prilis husty les) fungoval celkom obstojne a zaznam trasy v statistikach az na par vynimiek nevykazoval ziadne abnormalne hodnoty (max. rychlost, presnost bodov zaznamu...). Novy Sony Xperia M mi pride v tomto smere ako poriadny nepodarok. Netusim v com je chyba, tak sa obraciam na toto forum. Na fix pouzivam zakupenu app GPS status, ktora stiahne aGPS data a funguje na pozadi. Fix sa udeje pomerne rychlo, nasledne po par sekundach sa znova strati, aby sa potom asi po 20s znova nasiel (otvoreny priestor mimo mesta). Zaznam trasy funguje isty cas normalne, potom vsak zrazu z casu na cas strati polohu a urci ju uplne mimo realnej (stojim na mieste a polohovaci kruzok si chodi sam po mape), tympadom je zaznam trasy dost nepresny a cikcakovite skace mimo realne prejdenu trasu... deje sa to aj na otvorenom priestore. V statistike mi potom vypise max. rychlost 208km/h co je dost aj na geparda... Pritom Xperia M by mala okrem americkeho GPS systemu vediet lokalizovat aj zo satelitov Glonass, co aj vidno, ked hlada fix, ze vidi viac satelitov ako stare HTC. Paradoxom je, ze v rokline velkeho sokola (Sl. Raj) Sony vedelo najst polohu, HTC bolo bez signalu. Skusal som rozne nastavenia zaznamu trasy (presnost ukladanych bodov...) no nejako to neviem vyladit, tak sa obraciam sem, ci niekto nevie v com je chyba... chybny telefon, gps prijimac, nastavenie Locus-u. Niekto mi vravel ze je to sposobene novym androidom (4.1.2)... tak v com teda? Viem exportnut nejaku trasu, ked je potrebne..

2/ Graf zaznamu trasy... ulozena trasa ma v grafe nejake nadmorske vysky, po startovacom bode zvycajne prudko stupne hore (akoby som mal na 10m stupanie 30-50m) a potom ide normalne. Ked dam vyplnit vysky online alebo offline, body na trase maju uz normalnu nadmorsku vysku priblizne podla reality (kontrola zaznamenanej trasy bod po bode - zobrazuju sa normalne hodnoty), v grafe sa to vsak neprejavi... na zaciatku trasy je stale ten abnormalny skok - stupanie, dalsie casti grafu su uz vyhladene a zdaju sa ok... kde moze byt chyba?

Vdaka za odpovede
  •  

voldapet

Dobrý den,
ad 1)
obavam se ze zadne konkretni reseni asi nenalezneme. Důvodů může být více. Jednak kvalita přijímače v zařízení,počet družic a jejich postavení, okolní terén a vegetace. Možná si dovolím několik poznámek. GPSstatus vám pozici sám o sobě nezlepší. Jak sám říkáte pouze stáhne data pro aGPS, což umožňuje rychlý fix. Vlastně škoda placenéheho GPS status – Locus toto umí take :-)  Menu > Nastavení > GPS a pozice > Reset A-GPS data vývolá stažení nových dat pro aGPS.
Pokud otevřete GPS obrazovku, tak satelity systému Glonas jsou označeny čtverečkem – viz https://asammsoftware.zendesk.com/hc/en-us/articles/200039252 Můžete tedy zkontrolovat jestli přijímáte signal i od těchto satelitů.
ad 2)
Můžu se zeptat jaká je vaše aktuální verze Locusu? V poslední 2.17.1 byly provedeny změny v kreslení grafu, které měly řešit problém, který popisujete.
  •  

ivosak57

Ahoj,

mám po koupi nového mobilu (LG P710) podobný problém - trasa je cikcak. Vím, že locus nedělá žádnou filtraci dat od GPS, je to samozřejmě problém mobilu. Ale nabízené nastavení podmínek pro ukládání stopy vůbec nepomůže. Buď zvolím "ostřejší" variantu - třeba i po vteřině a po metru, pak mám hafo dat a ty ústřely samozřejmě tam jsou taky. Nebo zvolím logicky delší čas i vzdálenost. Pravděpodobnost, že tuto vzdálenost překonám ve chvíli správného údaje GPS je docela mizivá, protože právě ten ústřel GPS způsobí zápis do stopy a začne se čekat na další ústřel.. Čas v tomto případě nehraje téměř žádnou roli. A výsledkem je cikcak kde skoro nejsou dva body se správnou souřadnicí za sebou.

Přemýšlím, zda by byl velký problém nabídnout možnost zprůměrování souřadnic od GPS od posledního zápisu ve vteřinových intervalech  do stopy až po další splnění podmínky zápisu. Je jasné, že ten ústřel by se tam taky promítnul, ale bylo by na uživateli, jak velký interval zvolí a tím ho rozpustí do správnějších dat. Pochopitelně by tím eliminoval i  detaily stopy. Existují samozřejmě sofistikovanější filtrace (např. Kalman), ale už tento způsob, který je programátorsky jednoduchý by mohl stopě vrátit použitelnost.

Hledal jsem samozřejmě i možnost nějak už v samotném systému provádět filtraci, ale bohužel jsem zatím na nic nenarazil, nevím, zda je možné se takto do systému vnutit.

Dík předem za odpověď
  •  

Menion

Zdravím,

problému rozumím. Je mi jen divné, že GPSka celou dobu ukazuje +- dobrou polohu a pak najednou někam odletí. Skoro bych to viděl na chybu v hardwaru, než softwaru.

Myslím, že průměrování polohy by tenhle problém moc nevyřešilo. Nevím jak jsou ústřely velké, nicméně dalších bodů by muselo relativně dost aby se v tom nějaký zásadní ústřel ztratil. Navíc by výsledná trať byla naprosto mimo.

Kalmanův filter jsem kdysi přesně pro tyhle účely programoval (cca 5 let zpět) do jiné aplikace. Moc bych kód vyhrabat a zkusit ho použít tady. Není to spásné řešení ale mohlo by z nejhoršího pomoci, pravda. Nicméně nevím kolik lidí takové problémy má, ale moc se jich neozývá. A udělat tohle pořádně a funkční, není otázka pár hodin a na to teď bohužel čas nemám. Udělám si to jako úkol na později, nicméně vyhotovení zatím nemůžu slíbit.
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

ivosak57

Ahoj,

děkuju za reakci.
Já taky myslím, že je to chyba HW,  Někdy je to horší, jindy lepší. Ještě jsem nevypozoroval, co na tu chybovost má vliv. Ty ústřely jsou tak do 20-30m. Při záznamu chůze to vypadá, že jsem byl extrémně nalitej ;D.
Je mi jasné, že žádnou filtrací nedosáhnu té správné přesnosti, jako když GPS nefixluje, jen mi šlo o to, abych si nasnímanou trasu mohl uložit aniž bych ji musel půl hodiny editovat bod po bodu aby nevypadala tak strašidelně. A taky aby alespoň zhruba odpovídaly skutečnosti údaje v informacích o trase (hlavně délka).
Představoval jsem si, že pokud GPS ustřelí (např. 20m) a já budu mít třeba desetivteřinový interval ukládání (pro chůzi celkem vyhovující), a zbylých 9 poloh bude ve slušné toleranci, uložená zprůměrovaná hodnota se od "skutečnosti" bude lišit třeba jen o 2 metry.  Rozhodně bych pak mohl s podmínkami ukládání laborovat a něčeho dosáhnout i na úkor přesnosti.

  •  

dvzd

Quote from: ivosak57 on June 13, 2014, 10:53:40
Ahoj,

děkuju za reakci.
Já taky myslím, že je to chyba HW,  Někdy je to horší, jindy lepší. Ještě jsem nevypozoroval, co na tu chybovost má vliv.

Vliv na to muze mit poloha mobilu, me ustreluje GPS poloha, pokud ho drzim displejem nahoru, kdyz ho mam v kapse bokem nahoru, tak je to OK. Pravdepodobne kovove telo mobilu odstini v urcite poloze mobilu GPS antenu.
  •  

ivosak57

Taky mě to napadlo, ale lítá mi to i když polohu mobilu vůbec neměním (tedy kromě vlastního pohybu). Připadá mi, že sám mobil si vyrábí nějaký rušivý pole ovlivňující GPS. Jo a jedná se o LG P710.
  •  

dvzd

No to je prave ono, ze ji nemenis. Tak ji zmen, zkus mit mobil v jine poloze.
  •  

Menion

no pokud jsou ustrely do 20 metru, tak tim bych se moc nevzrusoval. Ustrely tak kolem 100 metru uz bymohly byt zajimave ale kolem 20 je jeste v pohode v norme presnosti  samotne GPS pro tve zarizeni

Send over Tapatalk

- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

ivosak57

Samozřejmě, kdyby šlo o to, že trasa je o pár metrů mimo, vůbec bych se tím netrápil. Ale tady jde o dynamiku té nepřesnosti. Ta způsobí, že i když tlumím zápisy podmínkami času a vzdálenosti, je výsledný zápis dost mimo realitu, protože tím utlumením jen schovám ty údaje, které jsou vlastně dost v pořádku a zapíší se hlavně ty údaje, které najednou vybočí. Pro ilustraci posílám záznam rovného pohybu (chůze, tj asi 1ms/s), dlouhého asi 200m. Je zaznamenán s minimálním tlumením aby bylo vidět, co ta GPS naměří.(podmínky příjmu byly výborné. Jo a jen tak mimochodem, s GPS mám už patnáctileté zkušenosti, jsem technik, bývalý programátor řídících procesů běžících v reál. čase, takže i o zarušení vstupních dat něco vím). Problémem samozřejmě není to drobné "cukání", ale ty velké špičky, protože ty i při utlumení způsobí zápis. Dejme tomu, že ty špičky jsou do 30m od trasy. Když dám podmínku pro zápis vzdálenost>30 a zároveň nějaký rozumný čas, pak  jen o ten čas oddálím další zápis, protože s největší pravděpodobností tu vzdálenost překonám právě tím velkým ústřelem. Takže můžu mít třeba 20m (tj asi 20s) dobrých dat, ale zapíše se mi až ten ústřel.
No a já myslím, že úplně ten nejjednodušší (algoritmicky i programátorsky) způsob zklidnění hodnoty, tj, zprůměrování hodnot od posledního zápisu, už může značně pomoci, protože pak "slušné" hodnoty dostanou šanci vyvážit ty blbé. Teď trávím spoustu času editací zaznamenané stopy - mažu jak blázen ty špičky. Někdy si radši namaluju ručně podle té čmáranice, co na displeji mám, novou trasu. A co se týká informací o stopě během jejího zaznamenávání, tak ty jsou mi úplně na nic, celk. vzdálenost se liší minimálně o 60 procent.
Hledal jsem různě na netu a nejsem s tímhle problémem sám. Mám dokonce pocit, že i když dnes GPS startuje za pár vteřin, že je to právě na úkor této aktuální přesnosti. A tak se přesouvá problém na samotné aplikace.


  •