Tvorba a organizace offline ("osobních") map

Started by Čelda, June 25, 2012, 16:39:21

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Čelda

Ahoj, všichni !
Jsem mnohaletý aktivní uživatel Trekbuddy (TB), takže základní principy kalibrace a používání map, geocachingu, tvorby map pomocí MOBAC atd. jsou mi jasné. TB je skvělý, hlavně kvůli tomu, co dokázal/dokáže vykouzlit na hloupých telefonech, takže jsem na něho v žádném případě nezanevřel.
Protože jsem ale už velkej kluk  :)  , dostal jsem v práci nový mobil s Androidem 2.3.4, a tak jsem se rozhlížel kolem a objevil Locus. Program je fakt skvělý (díky Menione), vidím, že posunuje možnosti mapování na mobilu zase o kousek dál. Dokonce jsem se dokopal k tomu, rozmyslet si principy zabezpečení atd. tak, abych se nebál platit na Internetu svoji platební kartou a jako první aplikaci na Google Play zakoupil Locus Pro. Trochu jsem si s ním už pohrál  :)  a letmo proletěl fóra k němu se vztahující.

No a teď konečně  ;)  k práci.

Potřebuju si v nejprve vyrobit minimálně stejně dobrou a použitelnou kolekci offline ("osobních") map jako mám v TB. Tuším, jak mapy vyrábět v MOBAC, vím jak konvertovat z formátu OZI do formátu sqlitedb pomocí mapc2mapc, navštívil jsem určité pochybné  :o  weby a malinko se předzásobil mapovým materiálem přímo pro Locus. Nemám ale jasno minimálně v těchto oblastech:

1) Jak přesně funguje seskupování a přecházení mezi offline ("osobními") sqlitedb mapami v Locus ?
Různé mapové zdroje mají různé zoomy a já mám jejich podmnožinu pokrývající různá území a ještě je mám členěny tak, že jsou uloženy v různých souborech sqlitedb. Cílem je, abych mohl nějak rychle přepínat dvě nezávislé dimenze - jednak mapový zdroj (tj. druh mapy) a druhak v rámci něho zoomovat.
Příklad - dejme tomu, že mám hypoteticky  ;) offline mapy od dodavatele A (třeba turistické) a od dodavatele B (třeba geodetické). Mapy mám členěny do několika souborů sqlitedb:
1. soubor: mapy A, pokrytí celá ČR, zoomy 7, 8 ,9, 10, 11, 12
2. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 13
3. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 14
4. soubor: mapa A, pokrytí východ ČR, zoom 15
5. soubor: mapa A, pokrytí Brno, zoom 16
6. soubor: mapa B, pokrytí okolí Brna, zoom 15
- Pokud tyhle soubory nahraju přímo do adresáře ".../Locus/maps", chovají se mně jako samostatné zdroje, tj. když v A při zoomování dojdu ke 12 a chci 13, nejde to tlačítkem +, ale musím jako jiný mapový zdroj vybraj soubor 2, což je nepohodlné. Tak tudy ne.
- Pokud si pro mapy vyrobím následující podadresáře ".../Locus/maps/A" (tam dám soubory 1,2,3,4 a 5) a ".../Locus/maps/B" (tam dám 6), chová se mi to následovně. Když vyberu jako mapový zdroj A, skutečně tlačítkem + můžu zoomovat plynule dál od vrstvy 12 do 13, 14 - bezva.
Pokud ale jsem někde na západě ČR, taky mě to nechá zoomovat až do 16, ale vrstvy 15 a 16 jsou bílé, protože nejsou pokryté (ani mapami A, ani jinými). Nešlo by tomu rovnou "dynamicky" zabránit, tj. pokud v tomto místě vrstva nemá pokrytí, vůbec přepnutí do této vrstvy neprovést (ev. i blokovat tlačítko +) ?
Pokud si vyberu A a projíždím na zoomu 15 okolí Brna, dává mi to A (OK). Pokud si ale vyberu B, dává mi to v okolí Brna B (OK), mimo okolí Brna (kde to nemám B pokryté) mně to SAMO dává A, ale v záhlaví to pořád píše B. To tak má být ? Nemohlo/nemělo by se to alespoň nějak indikovat ("vybrané máš B, ale protože tady B není, díváš se vlastně na A") ? Zajímavé, že se to chová stejně, nezávisle na tom, jestli mám v nastavení položku "Mapa - pokročilé" - "Automatické načítání map" nastavenu na "Automaticky načíst mapy pouze přesně stejného typu" nebo "Automaticky načíst mapy stejného typu (pokud existují), jinak jiný typ". Tak jaký je v tom teda rozdíl ? A co když bych mimo okolí Brna měl v zoomu 15 nejen mapu A, ale i nějakou mapu C ? Kterou mi to při výběru B ukáže - A nebo C ?

2) A jak je to s offline ("osobními") TAR mapami v Locus ?
Dočetl jsem se, že jsou taky podporované (bezva mám jich plno - skládají se z nich atlasy pro TB). Pokud vezmu dvě takové TARované mapy stejného zoomu 15 pokrývající sousedící území (dejme tomu Okoli Brna vychod a Okoli Brna zapad) a dám je přímo do ".../Locus/maps/", musím sice konkrétní mapu vybírat ručně, ale vše funguje dle očekávání. Pokud ale vytvořím společný podadresář např. ".../Locus/maps/Okoli Brna" a přesunu je tam, bohužel mně to nefunguje stejně jako u sqlitedb map v bodě 1 výše - Locus prostě vidí jen jednu z map (nejspíš tu první, která mu příjde pod ruku).
Dělám někde chybu nebo to tak má být ? Tohle bohužel řádově degraduje TAR mapy o několik řádů níž než sqlitedb mapy. :-(
Mimochodem, mají v Locusu u TARovaných map význam i soubory .TMI (vždy stejného jména jako příslušný TAR), které v TB
značně zrychlují práci s TARovanými mapami ?


3) Převod map z formátu OZI do formátu sqlitedb pro Locus pomocí utility mapc2mapc
Formát OZI je vlastně stejný jako formát TB s jedním řezem - tj. kalibrační soubor .MAP je stený, ale bitmapa mapy není rozřezaná na kousíčky. Zkusil jsem proto jít cestou převodu mých map pro TB (OZI) konverzí pomocí utility mapc2mapc (http://www.the-thorns.org.uk/mapping/). Vše proběhlo úspěšně, jen výsledná sqlitedb mapa zabírá na kartě cca 2.5x více místa než původní mapa TAR pro TB !!
To tak má být nebo někde dělám chybu ?
To je sakra rozdíl, jestli mně něco na kartě zabírá 2 GB nebo 5 GB !

4) Zoom mapy
Jak se vlastně obecná mapa v Locusu identifikuje s číslem zoomu ? To je nějak dáno měřítkem (jaké vzdálenosti odpovídá jeden pixel) nebo čím ? Navíc třeba mapa, která se mně tváří, že obsahuje zoomy 7 - 12, má při pohledu dovnitř formátu sqlitedb (např. editorem SQLite Database Browser) v tabulce "info" uvedeny parametry "minzoom" = 5 a "maxzoom" = 10, tak to už jsem z toho úplnej daněk ...

5) Nástroje pro sqlitedb mapy pro PC
Existují nějaké nástroje pro PC, které by uměly hotové offline mapy ve formátu sqlitedb zobrazovat, ořezávat, mazat zoomy nebo je přidávat z jiného sqlitedb nebo slučovat z více souborů ?

No doufám, že jsem to tady pro začátek moc nezahlušil ! :-)
Díky za případné odpovědi.

Čelda - moc ukecaný Locusí nováček :-)
  •  

Menion

#1
Zdravím Čeldo,
  vítej na fóru. Koukám že jsi to docela rozjel a v podstatě vypsal všechny negativa která v locusu kolem práce s mapami existují. Takže předem varuju, nic zásadního jsi nepřehlédl, ano tak to funguje, to ale neznamená že s tím 100% souhlasím a že nejsem ochoten to změnit - to je obecná odpověď, teď trošku konkrétněji.

1) problém je že bych neustále musel šahat do databáze a kontrolovat které dlaždice tam jsou a které ne. U TAR map to máš jednoduché. Ty prostě musí být v tom čtverci který máš v kalibračním souboru uvedený. U SQLite mapy to tak být nemusí. SQLite mapa může prostě obsahovat naprosto cokoliv, jednu dlaždici tady, druhou tady ... čímž se práce neúměrně komplikuje.

Ohledně toho popisu, to vycházi z toho jak Locus s více mapami pracuje (stále si drží tu první jako informativní) ale to tě nemusí zajímat. Námitku beru, zkusím s ní něco udělat

2) ano tak to funguje. SQLite mapy se dají v podstatě neomezeně kombinovat protože mají zaručeno Mercator zobrazneí a víc se neřeší. TARy můžou být cokoliv takže nějaká kombinace je docela komplikovaná. TAR mapy v podadresáři můžou tvořit zoomovatlnou mapu, když každou mapu pojemuješ tak aby se zařadili korektně za sebe. Nicméně Locus bude v rámci jednoho zoomu vždy pracovat jen s jedním souborem, bohužel

3) jo tam bude asi nějaký problém s konverzí obrázků. Nikdy jsem s tím programem nepracoval ale není tam nějaké nastavení bitmapové hloubky nebo komprese pro překalibrované obrázky které se pak cpou do SQLite?

4) měřítko je dáno čísly používanými pro SQLite mapy, tzn zoom 0 = 1 dlaždice (256x256px), zoom 1 = 4 dlaždice (512x512px) atd atd ... zoom který je psaný u TAR map je ten který je jakoby nejblíže dané TAR mapě

5) s tím neporadím. Rozhodně by se takový nástroj hodil ale netuším zda existuje

snad ti to alespoň v něčem pomohlo. Jinak na GetSatisfaction je topic na podporu přímo TAR atlasů v Locusu. Nikdy jsem těm souborům nepřišel na chuť ale vypadá že je o ně celkem zájem. Můžeš též přidat hlas pokud o to stojíš https://getsatisfaction.com/locus/topic ... dy_atlases
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Čelda

#2
>vítej na fóru
Óoo, díky za vlídné přijetí ! :-)

>Koukám že jsi to docela rozjel a v podstatě vypsal všechny negativa která v locusu kolem práce s mapami existují.
No nemyslel jsem to nijak osobně :-)

ad 1) potlačit zoom do prázdné vrstvy
Tohle byla jen zahřívací otázka, že se vrstva zazoomuje a je prázdná, to mně až tak nevadí. Chápu v čem je ten problem.

ad 1) popis, když se použije náhradní mapa
Tohle je taky při běžném používání hnida, jenom to vede trochu ke zmatení, když si člověk přihraje nějakou novou neznámou sqlitedb databázi map a dívá se, co vlastně pokrývá a ony se mu do toho otevírají úplně jiné, náhradní vrstvy, co už tam dávno měl.

ad 1) výběr náhradní mapy
Vím, že jsem otázek vyvalil moc najednou, ale přece:
- Co když vybraná mapa místo nepokrývá, ale pokrývá ji víc z ostatních map ? Která se teda otevře - ta první, na kterou Locus narazí ?
- Jaký je teda rozdíl mezi volbami "Automaticky načíst mapy pouze přesně stejného typu" a "Automaticky načíst mapy stejného typu (pokud existují), jinak jiný typ", když ani jedna nevypíná zobrazení jiné mapy v místech, kde nemá pokrytí zvolená mapa ?

ad 2) používá se jen jeden soubor na zvoleném zoomu
Aha takže to vede k tomu, dělat TARované mapy tak, že všechny vrstvy jsou za stejnou, větší oblast.
- Jsou tady ty TMI soubory k něčemu ?

ad 3) velikost sqlitedb vs TAR
Zkusím zaexperimentovat.
- Má formát sqlitedb nějak omezen typ obrázků (JPG, PNG, ...) a velikost řezů (musí být 256x256 ? ) ?

ad 4) zoom
Aha. Takže není žádná přímá vazba na absolutní měřítko ? Tj. v jednom mapovém zdroji se může při zoomu 10 vejít v ose X na displej třeba 1 km zatímco v jiném zdroji při zoomu 10 třeba 2 km ?

ad 5) a zájem o TAR
To je možná ten důvod, že lidi mají zájem o TAR atlasy - používá je TB, jsou dobře komprimované a existují nástroje pro PC, které je umožňují vytvářet, prohlížet, kalibrovat, přerozřezávat, seskupovat do atlasů, pakovat, rozpakovávat atd.
  •  

Sodobar

#3
Ad MAPC2MAPC: Mám stejnou zkušenost. Konvertoval jsem několik čtverců Cenia mapy pro Oziho. Když měl Ozfx3 soubor velikost 11 MB, tak výsledný sqlitedb má 27 MB...
  •  

lukdub

#4
Hola hej, co se týká MAPC2MAPC, moje zkušenost je obdobná a dále z mých zkušeností plyne, že je to způsobeno tím, že původní zdroj byl jpeg formát, kdežto do sqlite se sype PNG, které je prostě větší...
  •  

Menion

#5
ad 1) výběr náhradní mapy
 - ano ta první
 - tahle fce je dělaná s tím že locus umí jen SQLite mapy (což před cca rokem platilo). Pokdu v Locusu vytváříš offline mapu, je v tom SQLite souboru i uložena z jakého zdroje mapa pochází (jestli OSM Classic, OSM cyclo atd ..), tzn tím typem je zde míněn zdroj mapy, nikoliv typ mapy jako takové

ad 2) nikdy jsem nepochopil k čemu bych TMI využil, takže nepoužívám. To se ale může změnit ad bod 5), pokud budu dělat podporu pro TAR atlasy

ad 3) formát PNG, GIF, JPG by měl zvládnout, velikost musí být těch 256x256 aby to sedělo na systém který používá OSM nebo Google atd ...

ad 4) v principu ano. V tomhle případě jedna mapa spíš bude třeba v zoomu 10, druhá už v 11, ale jinak tyhle hodnoty ještě neznamenají že mapy mají stejné rozlišení. To by tam musely být nějaké šílené desetinné hodnoty
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

martinmail

#6
Dnes, v pátek 29.6. se program Locus aktualizoval, opět jsou pozorovatelné vylepšení, ale od této chvíle se nenačítají moje uložené mapy tak jak dříve. Mám několik mapových souborů, některé jsou jen oblasti (zoom 15), některé celé území ČR (zoom 15,14,13,...). Dále jednu mapu pouze se zoomem 15-7) kterou jsem měl vybranou a nemusel se o nic starat, program zobrazoval celý atlas. Nyní musím v každé oblasti přepínat potřebnou mapu, potřebné přiblížení, je to chyba nebo to má nějaký důvod? Myslím, že tohle je teď krok nazpět.
  •  

Menion

#7
rozhodně je to chyba. Žádný krok zpět v plánu nebyl. Ty mapy jsou TARové a různě poházené v maps adresáři nebo jak to mám chápat?
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

martinmail

#8
Již vše o:k, chyba není na straně programu, ale na mé uživatelské schopnosti. Po aktualizacích a změnách v programu si musím vše zase naladit podle svého. Mých 10Gb map a tisíce bodů program zpracovává na 1*
  •  

Petr Langer

#9
Mám podobný problém po aktualizaci na verzi 2.5.0 stejně tak i v poslední 2.5.1 již nenavazují mapové "čtverce" offline map(formát sqlite) na sebe, vždy se zobrazí pouze jedna oblast, kterou musím vybrat v mapách-osobní a jelikož jsem teď byl na Slovenském ráji, a mapové čverce byly ohraničené v půlce Slovenského ráje musel jsem mapy dle oblasti neustále přepínat vybráním mapového souboru. Stejný problém jsem zaznamenal např. u sqlite  cyklomap moravy a severních Čech...
martinmail co konkrétně bych měl vyladit aby zase offline mapy na sebe navazovaly?
  •  

Menion

#10
Zdravím Petře, vítej na fóru ;)

chyba není u tebe ale v Locusu. Akorát se to řeší tady https://getsatisfaction.com/locus/topic ... _correctly takže je třeba počkat do další verze která bude během dalšího týdne
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

psuk

#11
Je mozne mit v jednom adresari tar i sqlitedb mapy zaroven? Ukazuji se mi bud jedny, nebo druhe. Pripadne existuje funkcni program na prevod tar do sqlite?
  •  

Menion

#12
hmm to bohužel moc dobře možné není .. locus vezme první kterou najde a ostatní stejného typu pak z podadresáře. Pokud chceš mít komplikovanější strukturu, můžeš si vytvořit adresáře v nějakém samostatném adresáři a pak je postupně přidávat do Locusu (v záložce Map manager > Personal)
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

pardus116

#13
AD :5
http://mobac.sourceforge.net/MOBAC/READ ... lMapSource
úplně na posledním řádku je postup jak dostat SQLITEDB nazpět a zobrazit v MOBACU
funguje to...
  •  

Čelda

#14
Bezva ! Fakt to funguje !! :-)
  •