Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« Last post by menion on Today at 08:19:59 »
Sorry for a delay, quite a lot of other work over week.

So back to the problem with themes. I do not have the best solution. Rewriting the whole system and do it "theme-centric" (renderer selected based on the version of the theme) instead of "map-centric" (renderer selected based on the version of the map) is quite a big change. And because everything slowly moves to use new engine & new themes, it looks to me like a waste of time.

SO new setup of system:
V3 maps: offer V3 (basic + locus-extended) themes
V4+ maps: offer V4+ themes

I belive this won't be a big problem. Users that use LoMaps, usually use internal themes or themes with "locus-extended" system. Users who wants to use OpenAndroMaps, usually use themes for these maps.

@zossebart
hmm two same theme selectors in one view do not make too sense, agree. The crash is weird anyway in the next version will be only one button to select the theme, so hopefully, it will help.

WMS maps: any map for test?

@flyingman_ch
only a side effect of horizontal GPS filter you have enabled in settings > GPS. This thin line only displays real GPS coordinates received by Locus Map and may be used for comparing with tracks recorded with Track recording. I'll leave it there for a while for testing and remove it later. But do not worry about it, it has no effect on anything.
2
Removing the possibility to use a limited version of the application for Free is really not what I want. It's not just about some trial time for testing. There are more factors like using paid access only two summer months etc.

Giving some time of subscription for current Locus Map Pro users sound interesting. Many people wrote this already, but there is quite a technical problem we are simply unable to solve. Anyway it has time, so we will try to think about it, thanks.
3
Zdravím Pepo,
díky za názory.

Možná zde došlo k drobnému nepochopení. Zde primárně nejde o to, přijít s novými funkcemi.
Ten hlavní důvod, proč řešíme jiný model financování je udržitelnost vývoje, která díky jednorázové platbě na neomezenou dobu a neustále rostoucími nákladům na práci, servery, lidi, služby spíše klesá.

Ty nové funkce které Michal psal v blog postu mají jasný důvod. Rádi bychom zůstali fér co to půjde, takže klasický Locus Map Pro bude stále fungovat, bude stále udžovaný, bude se stále prodávat a hlavně bude stále umět to, s čím si ho uživatelé koupili.
Nicméně pro to, aby někdo platil pravidelně, byť menší částku, je třeba mít argumentaci, důvod platit pravidelně a ne jednorázově. Takže tím článkem Michal vytáhnul věci, které bychom rádi následující měsíce tvořili, které by mohli být pro některé tím argumentem proč platit pravidelně.

Použitelnost, provedení, zjednodušení atd, všechno jsou to pěkné věci, nicméně vím že tady bude třeba externí pomoc nějakého "specialisty" a to je zase další větší náklad který je na hraně s tím co si můžeme dovolit.

Tvoje nápady
1) mapy.cz technicky nelze (licence nedovolí), nicméně věřím že OSM mapy jsou opravdu více než konkurence schopné.

2) dashboardy jsou krásná věc, která trčí již delší dobu na mém interním legendárním seznamu :).

3) plánování je blokované chybějící synchronizací. Na té teď Milan už pár měsíců pracuje a do konce června musí být venku verze k testu. Jakmile tohle bude fungovat, lze začít dělat web službu /stránku, kde bude lze svá data spravovat a tedy i plánovat výlety. Nicméně opět ... nikdo z nás tohle přesně neumí, bude to chtít externistu a bez vyššího příjmu to nedáme.

Po pravdě sám jsem zvědav jak to celé dopadne. Nejsme žádní prodejní experti, jdeme na to spíše citem a víme o problému kterými musíme řešit. Takže ho řešíme tak, jak bychom si sami představili, že by pro nás bylo snesitelné ze strany uživatele. Věřím že to bude fungovat.

@Dan S.
psal o tom Michal zde: https://www.locusmap.eu/locus-map-lets-talk-future/
4
Themes - Vector maps / Re: [Theme] HiLo hiking theme
« Last post by plu-irin on Today at 00:23:34 »
Hi Everybody,

HiLo is my favorite theme for LoMaps. However, lately I had an issue with a tunnel that was not shown on the map:If I use the Locus internal theme (or OAM maps) everything is fine:


Tagging in OSM seems to be fine as well (highway=track, tunnel=yes, layer=-1 ) OSM
I tried some things in the <!-- highway tunnel casings --> section of the theme.xml without any success.

Maybe someone could give me a hint what to change?

Best wishes,

Gunnar
5
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« Last post by zossebart on Yesterday at 14:42:17 »
I dicovered that 3.37.2.6 seems not be able to display WMS maps!? Maybe it's just the map I tried, but current pro displays it just fine (although with very tiny text). Is this to be expected in the Alpha or is it a bug?
6
add 3) tohle by byl velký krok vpřed, plánování na PC

verze 4 a předplatné ... tohle mi někde uniklo, nějaký odkaz?
7
Haha, OP ist kein Militär oder Shooter/Gamer.
Uhrzeiten sind gut verständlich und werden direkt als relativ zur Blickrichtung bzw. Bewegungsrichtung verstanden.
Der POI-Warner macht es genauso.
8
Add-ons / Re: Geocaching4Locus - switch to new Groundspeak API v1
« Last post by menion on April 17, 2019, 20:45:59 »
Hi Thomas, best to ask developer directly or check this add-on public repository here: https://github.com/arcao/Geocaching4Locus/issues/96

Unfortunately, I also do not have any news.
9
Add-ons / Geocaching4Locus - switch to new Groundspeak API v1
« Last post by Thomas S on April 17, 2019, 19:42:12 »
Are there any news regarding the switch of Geocaching4Locus from the old to the new Groundspeak API?
Retiring date of the old API is getting closer and closer ...
10
Quelle www ...  :) :
Quote
Grundlagen der Navigation

Uhrzeit als Richtung
Ähnlich der Kursangabe in Gradzahlen können auch Uhrzeiten verwendet werden.
Dabei ist 12 Uhr immer voraus, 6 Uhr immer hinter dem Flugzeug und 3 Uhr rechts und 9 Uhr links.

Piloten verwenden häufig diese Form der Richtungsangabe, um eine Sichtrichtung (Peilung) anzugeben.


Pages: [1] 2 3 ... 10