Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - ormoru

Pages: [1] 2 3 ... 9
1
Add-ons / Re: Locus Fieldnotes Problem
« on: September 20, 2014, 10:54:31 »
in "FieldNotes" is wrong icon displayed (write note) when  i log "temporary disable listing"


Edit: update coordinate also wrong icon

Locus don't support log "temporary disable listing" and "update coordinate". Only found, didn't found, write note, need archived and need maintenance. As fix for other possibility log type I use "write note" icon. How you put this log into fieldnotes?

2
Add-ons / Re: Locus Fieldnotes Problem
« on: September 08, 2014, 18:28:37 »
@Eldron
It looks, that is problem with load one note. But I dont know, why? I tried to simulate with no problem. Can you send to locus.fieldnotes at gmail dot com your fieldnotes database? It is stored in Locus dir "data/config/gcFieldNotes.db".

Thanks a lot
Jarda

3
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Logování do Field Notes
« on: September 02, 2014, 23:02:03 »
Logování přes addon je docela v pohodě, ale mám problém s exportem toho zatracovaného texťáku. :) Pro logování používám externí program (GSAK) a FN v texťáku prostě potřebuju. Až do té zásadní změny jsem měl způsob vychytaný a používal jsem automatický upload do PC přes Dropbox. Fajn, na to, že logy musím nejdřív vyexportovat si klidně zvyknu, bude to mít i výhodu neexportování již zalogovaných keší, když jsem to předtím zapomněl smazat. Jenomže to má jeden háček, místo kam se FN exportuje.

Šlo by přidat možnost změny (klidně editací nějakého souboru ručně) složky, kam se má FN exportovat? Přímo v kořeni SD karty je to pro mě velký problém. Proč to vlastně není třeba v klasické složce Locusu pro Export?

Opravdu se měl soubor ukládat do rootu adresáře Locusu. Nikoliv do rootu SD karty. To je již opraveno. Jinak do budoucna se počítá s možností vybrat si vlastní adresář, kam se budou exporty ukládat. V úvaze je i podpora Dropboxu GDrive, Evernote.

Také používám GSAK pro správu keší. Protože se v addonu dá nastavit FAV bod, šlo by i FTF, tak by se dalo přemýšlet i vlastním exportu pro GSAK/Geoget, kde by byly i tyto parametry. Jen by bylo potřeba napsat makro pro import. Je to na úvaze.

Jarda

4
Hi Menion,
 I saw the video and try ...7 version from dropbox. Still import only one file. But I see one diferent. In video at 00:59 second I see in title "files: 2". But in my Locus I see file name of the first selected file.

Everything is different :D I try your process from video. And found the problem.

Import more files from main menu is ok! Like you. But if I select import from submenu of specific category, Locus import only first file.

Jarda

5
@ormoru: are you testing latest test version from first post for data import? because I just downloaded two PQ files and import both at once works fine. When you select them and confirm your choose, do you see on import dialog at title text "Files: 2"?

I try last version 2.16.0.4. I see "Files 2" in the title. Then Locus make analyze and then show dialog for import. In the title of this form I see title with first file name.

6
Locus crash, if I select 1000 or more waypoints. If I select 500 or less, it is ok.

7
GPX as base file?
I choice two zip files with gpx.

file1.zip
 +--- file1.gpx
 +--- file1-wpts.gpx

file2.zip
 +--- file2.gpx
 +--- file2-wpts.gpx

8
If I choice two files to import, import only first from selected. I try from SD card and Dropbox. The same problem.

9
K Dropboxu. Dostávám security hlášku, když kliknu na tlačítko "Link with Dropbox". Mám nainstalovanou Dropbox originál appku. Hláška zní:
Another app on your phone may be trying to pose as the app you are currently using. The malicious app cannot access your account, but linking to Dropbox has been disabled as a precaution. Please contact support@dropbox.com

Ještě jedna věc k DP. Šla by udělat podpora i pro EXPORT do Dropboxu?
Díky

10
Spíš bych tam ocenil volbu zobrazit body do X m nebo do X km.

Tato volba tam je. Je ve filtrech, kde si můžeš v metrech nadefinovat max. vzdálenost.

11
Free chat / Re: Garmin & Android
« on: June 27, 2013, 22:47:55 »
Yes. Garmin HW + Android + Locus ... I leave highend smartphone :) All navigation app move into Garmin Monterra :)

12
Několik návrhů už je na GetSatisfaction.
Filter not computed/corrected cache
Filter cache by owner
Filter POI by GC-Code and Name of a Geocache in Fieldnotes

Můžeš sem dát další návrhy a třeba přemluvíme Meniona, aby s filtrem něco udělal :) Že Menione? Uživatelé jsou zhýčkaní filtrováním z GSAKu a GeoGetu :) A chceme to na Android, abychom se mohli zbavit PC :D :D :D

13
Locus Classic (LM Free, LM Pro) / Re: [APP] - version 2.11.X+
« on: May 17, 2013, 23:03:26 »
"Line tools" in czech version isn't translate.
In line tools windows in czech version isn't translate the title, subtitle "Intersection" and button "Compute intersection".

If I use "Compute intersection" ... select start point, end point from map. Tap on the "Compute intersection" button and ... nothing. No info, no draw line. Nothing. I see map too. Anything wrong?

14
Hi,
 I create clean DT and cache size icons for geocache waypoints. See below.

Difficulty - left top square
Terrain - left mid square
Cache size - left bottom square

For diff and terr icons is defined:
 - green square for 1 + 1,5 + 2
 - yellow square for 2,5 + 3 + 3,5
 - red square for 4 + 4,5 + 5

For cache size is defined:
 - H for huge cache
 - L for large
 - M for micro
 - N for not choosen
 - O for other
 - R for regular
 - S for small15
Koukal jsem blíž na data v mapě a zde jsou mé návrhy. Nejdřív bych chtěl upozornit na chybu. V Praze se mi nezobrazuje lanovka na Petřín. Zkoušeno interním i externím stylem.

1. Locus by mohl seznam témat zobrazovat abecedně.
2. Nové TAGy do mapy:
 - Pro highway chybí TAG access=no. Vhodné i pro interní téma město a silniční.
 - Pro highway přidat TAG motorway_junction (dálniční exity). Vhodné i pro interní téma město a silniční. Využitelné hodně v zahraničí, kde jsou dalniční sítě více rozvinuté.
 - Přidat TAG barrier:gate (závory, brány)
 - Je plánováno zobrazení rozvodů elektrické síťě (powr:line). Nezobrazuje se ale budova elektrárny. Je potřeba přidat TAG power:station|substation.
 - Přidat TAG man_made:silo. V terénu je dobrým orientačním cílem i silo. Vhodné pro turistické mapy.
3. Naučné stezky jsou plné žluté čáry se zelenou čerchovanou čarou. Odlišit by se tedy mohli nastavením barvy na yellowgreen.

Toď moje postřehy a návrhy na vylepšení map. Děkuji.

Pages: [1] 2 3 ... 9