Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - menion

Pages: 1 [2] 3 4 ... 714
16
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« on: April 19, 2019, 23:48:59 »
Hmm Locus Map now displays all! xml files found in "_themes" directory. Are you sure you do not have two XML files with the same name?

Because I see the similar list to you and as I see, I have two "Elevate" and two "Elements" themes in app.


17
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« on: April 19, 2019, 22:34:09 »
I see it the same.
It may be a little confusing for some users. In the worst case, I add some info message directly into the app. Anyway, standard MF4 system is supported and mainly united across all apps that use this new version of the library, which is perfect for all of you, who create themes etc.

And the new version for tests in the second topic.

18
Díky Pepo,
já prostě věřím, že to celé nastavíme rozumně a zkousnutelně pro všechny. Nikdy nám primárně nešlo o horentní zisk a to se nemění ani teď, takže cenu nikam šplhat nebudeme. Spíše se to snažíme napočítat na co nejmenší částku. To půjde :).

Ty body zájmu ... v Locusu jsou přes LoMapy klikatelné body které ale moc informací nemají. Máme už v hlavě nějaké napojení na wikipédii atd. ale je to spíše na kolegu Petra a ten je teď naplno připoután k přípravě nové kategorie obsahu do našeho Locus Obchodu. Ale rád bych aby se k tomuhle letos dostal, takže snad se taky dočkáme kvalitnějších bodů v LoMapách.

A boháče nepotřebujeme, stačí nám spokojení uživatelé a tvoje výpomoc, stejně jakou pár aktivních uivatelů tady na fóru i help desku, je mnohem mnohem lepší než nějaká finanční komenzace, takže díky :).

19
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« on: April 19, 2019, 15:27:27 »
in test, but not well working.

Simply swipe with two fingers up and down.

20
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« on: April 19, 2019, 15:15:53 »
Yes, should be. Because I see no other clear suggestion here. Except the suggestion from Tobias here

So only the proposal above (using a renderer according to theme version, when V3 maps are used) would work properly.

which is too complicated to create (as I wrote before).
Themes optimized for V3 maps does not work correctly in new system when tiles are scaled in new MapsForge renderer and oposite.

21
Discussion/New features / Re: Update of map core (2019)
« on: April 19, 2019, 08:19:59 »
Sorry for a delay, quite a lot of other work over week.

So back to the problem with themes. I do not have the best solution. Rewriting the whole system and do it "theme-centric" (renderer selected based on the version of the theme) instead of "map-centric" (renderer selected based on the version of the map) is quite a big change. And because everything slowly moves to use new engine & new themes, it looks to me like a waste of time.

SO new setup of system:
V3 maps: offer V3 (basic + locus-extended) themes
V4+ maps: offer V4+ themes

I belive this won't be a big problem. Users that use LoMaps, usually use internal themes or themes with "locus-extended" system. Users who wants to use OpenAndroMaps, usually use themes for these maps.

@zossebart
hmm two same theme selectors in one view do not make too sense, agree. The crash is weird anyway in the next version will be only one button to select the theme, so hopefully, it will help.

WMS maps: any map for test?
EDIT: wms sample not needed, I see one big problem, thanks!

@flyingman_ch
only a side effect of horizontal GPS filter you have enabled in settings > GPS. This thin line only displays real GPS coordinates received by Locus Map and may be used for comparing with tracks recorded with Track recording. I'll leave it there for a while for testing and remove it later. But do not worry about it, it has no effect on anything.

22
Removing the possibility to use a limited version of the application for Free is really not what I want. It's not just about some trial time for testing. There are more factors like using paid access only two summer months etc.

Giving some time of subscription for current Locus Map Pro users sound interesting. Many people wrote this already, but there is quite a technical problem we are simply unable to solve. Anyway it has time, so we will try to think about it, thanks.

23
Zdravím Pepo,
díky za názory.

Možná zde došlo k drobnému nepochopení. Zde primárně nejde o to, přijít s novými funkcemi.
Ten hlavní důvod, proč řešíme jiný model financování je udržitelnost vývoje, která díky jednorázové platbě na neomezenou dobu a neustále rostoucími nákladům na práci, servery, lidi, služby spíše klesá.

Ty nové funkce které Michal psal v blog postu mají jasný důvod. Rádi bychom zůstali fér co to půjde, takže klasický Locus Map Pro bude stále fungovat, bude stále udžovaný, bude se stále prodávat a hlavně bude stále umět to, s čím si ho uživatelé koupili.
Nicméně pro to, aby někdo platil pravidelně, byť menší částku, je třeba mít argumentaci, důvod platit pravidelně a ne jednorázově. Takže tím článkem Michal vytáhnul věci, které bychom rádi následující měsíce tvořili, které by mohli být pro některé tím argumentem proč platit pravidelně.

Použitelnost, provedení, zjednodušení atd, všechno jsou to pěkné věci, nicméně vím že tady bude třeba externí pomoc nějakého "specialisty" a to je zase další větší náklad který je na hraně s tím co si můžeme dovolit.

Tvoje nápady
1) mapy.cz technicky nelze (licence nedovolí), nicméně věřím že OSM mapy jsou opravdu více než konkurence schopné.

2) dashboardy jsou krásná věc, která trčí již delší dobu na mém interním legendárním seznamu :).

3) plánování je blokované chybějící synchronizací. Na té teď Milan už pár měsíců pracuje a do konce června musí být venku verze k testu. Jakmile tohle bude fungovat, lze začít dělat web službu /stránku, kde bude lze svá data spravovat a tedy i plánovat výlety. Nicméně opět ... nikdo z nás tohle přesně neumí, bude to chtít externistu a bez vyššího příjmu to nedáme.

Po pravdě sám jsem zvědav jak to celé dopadne. Nejsme žádní prodejní experti, jdeme na to spíše citem a víme o problému kterými musíme řešit. Takže ho řešíme tak, jak bychom si sami představili, že by pro nás bylo snesitelné ze strany uživatele. Věřím že to bude fungovat.

@Dan S.
psal o tom Michal zde: https://www.locusmap.eu/locus-map-lets-talk-future/

24
Add-ons / Re: Geocaching4Locus - switch to new Groundspeak API v1
« on: April 17, 2019, 20:45:59 »
Hi Thomas, best to ask developer directly or check this add-on public repository here: https://github.com/arcao/Geocaching4Locus/issues/96

Unfortunately, I also do not have any news.

25
Nevím jestli to je ten správný důvod :). Ale skoro bych řekl, že spíše přišli na nějaký fígl a nebo b) jak je vidět i např. u Sygicu, ta apka je z dost velká části psána v C++ a tedy způsob a práce s GPS je tž dělaná jinak, takže možná to je i možým důvodem.

26
Versions / Re: [APP] - version 3.37.+ ( 18. 3. 2019 )
« on: April 17, 2019, 00:04:06 »
Hello slarti76,
hmm, what is your settings > maps > advanced features > Increase map resolution?
Seems this setting affect lower limits of "zoom lock".

I believe that in the special alpha version we test here on the forum, this issue no longer exists.

27
@jerome
we were thinking about this. It is good old method in the world of desktop computers, but unfortunately, there is no simple method, how to do this on the Android platform. The only option is to always publish a completely new application on Google Play, which is a really really bad idea (may needs many changes in app, all addons stop work with every update, rating and reviews are lost on Google Play, all direct links on Google Play will be invalid and many many more problems).

@lor74cas
I see two disadvantages here.
- missing Free version (currently used by approx. 60% of active users!) and
- (mainly) need for current Locus Map Pro users, pay a subscription for next months. Which, as I wrote before, not what I want.

I'm absolutely convinced that is perfectly fair, to keep current Locus Map Pro working and updated for current paid users without the need for any additional payments.
Because of this, change of Locus Map Free to "freemium" application sounds for us still as the clearest and most flexible solution.

28
Zdravím, no ta chyba říká, že pro výpočet trasy mezi dvěma body používáš online službu GraphHopper a ta potřebuje k provozu internet. Takže možnosti:
a) nastavit ruční plánování bez pomoci nějakého systému pro výpočet, tedy jen kreslení čáry ( https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:user_guide:tracks:planning#nastavte_rezim_kresleni )
b) mít aktivní internet
c) aktivovat offline router, pak internet nebude třeba ( https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:faq:how_to_navigate_offline ).

Snad jsem pomohl, případně se ptej.

29
Versions / Re: [APP] - version 3.37.+ ( 18. 3. 2019 )
« on: April 13, 2019, 18:24:13 »
Hello balloni55, interesting. If you download this file in GPX file, you may see

Quote
<groundspeak:long_description html="False">

And text with links as

Quote
Hier geht´s zur Cartrige:

http://www.wherigo.com/cartridge/details.aspx?CGUID=dcdcd2ff-c171-4487-93bc-678f6d03ac4f


Ihr seid im Besitz einer "Reverse-Cache-Box", welche euch keine

So really, no html code. Seems that it's on the application to detect this and modify listing to offer clickable texts. I'll look at it, thanks.

EDIT: nice, fixed and confirmed over direct download in WhereYouGo app.

30
Themes - Vector maps / Re: mapsforge v4 themes for Openandromaps
« on: April 13, 2019, 18:21:56 »
Hello jerome,
if possible, leave it be for a while. The whole system around maps will completely change probably in the end of May (based on this topic: https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=6471.msg54300#msg54300 ).
So a) try and check what we discuss in the mentioned topic or just b) wait till new version with these changes. Thanks.

Pages: 1 [2] 3 4 ... 714