Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - menion

Pages: 1 ... 739 740 [741] 742
11101
Solved / Re: Download maps
« on: November 04, 2010, 08:36:48 »
Hi, I moved your question into Troubles & Question part. Hoped, that share map should be for sharing already downloaded maps beetwen users.

About your question:
for format ... easiest is to download map and look onto format. Supported is also configuration map format from ozi explorer, not only my custom xml format.

for creating with Mobile Atlas creator, look here
http://http://forum.asamm.cz/viewtopic.php?f=21&t=4

11102
Solved / Re: maps out of area
« on: November 03, 2010, 06:52:29 »
i missed you description about used version ... sorry.

so i new version is still same problem ... maps are correctly downloaded but not show on right location, right? And both selection method ("this screen", "selection") have same results?

I'm currently working on some improvements of this selection methods, so please wait for new version and then we will see if problem remains

11103
Implemented / Re: Selecting Large Area
« on: November 03, 2010, 06:49:54 »
I'm currently working on changed system of map area selecting, co this functionality will surely be there, just wait for new version (probably firstly testing version here on forum) ;)

11104
Wishlist / Re: Virtuální souřadnice / Set position manually
« on: November 03, 2010, 06:48:39 »
hmm ... ad edit, zajímavé řešení. Přiznám se, že jsem ani nečekal že něco takového bude existovat. Vývojáři jak vidím jsou schopni všeho :)

  já obecně s nastavováním polohy ve WhereYouGo prostě moc nesouhlasím. Člověk když už nějakou hru chce zkusit, měl by si pročíst logy, podívat se na hodnocení hry atd. Myslím že nějaká průměrná hra u stolu může být naopak mnohem lepší v terénu (díky samotnému prostředí) a naopak ...

  takže jak jsem už někde psal. Pokud jste vývojář, případně pokud dumáte nad tím jestli jet nebo nejet na 150km vzdálenou Wherigo, můžu vám udělat časově omezenou verzi kde bude fungovat nastavování polohy na mapě, jinak ale tuto funkčnost dělat nebudu.

11105
Solved / Re: maps out of area
« on: November 02, 2010, 16:01:05 »
post about rebooting was last, but not contained all informations. Read whole topic. Important part is installing "beta" version of Locus :)

11106
Solved / Re: maps out of area
« on: November 02, 2010, 11:31:25 »
Hi Frank,
  sorry for this troubles ...

  please try method described in similar thread
   viewtopic.php?f=10&t=8

  if this helps, please let me know.

  I'm currently working on some Locus improvements, so final release should be done during this week (I hope) ...

11107
Wishlist / Re: Virtuální souřadnice / Set position manually
« on: November 01, 2010, 21:12:11 »
Zdravím,
  jen zaplňuj ...

  nápad je to vskutku neotřelý. Tahle funkčnost v aplikaci ale dávno je. Tedy .. v aplikaci kterou používám já. Officiální verze to samozřejmě nemá. No nejsem si jistý kolik lidí by to využilo. Je sice pravda, že appka není 100% spolehlivá na všech cartridžích, ale zase na druhou stranu, spolu s Honzou (autorem OpenWIGu), snad úspěšně elimujeme (hlavně tedy on) množství nefunkčních her. Pokud by jsi byl vývojář cartridží a chtěl tu svou otestovat nanečisto, mohl bych ti poslat nějakou časově omezenou verzi s touhle odemčenou funkčností. Jinak bych spíše preferoval vytvořit seznam fungujících keší a řídit se tím. Není jich tolik aby se seznam nedal udělat ...

  no pokud by o tvoje řešení byl velký zájem tak bychom to nějak promysleli, ale jinak jak jsem psal ...

  o programu na posílání virtuální polohy nevím, lze ale takto testovat v SDK emulátoru, kam posílat souřadnice jdou. Je to tedy v podstatě to samé co jsi chtěl jen ne přímo v telefonu ale v emulátoru. Takže kdyžtak zkus to (pokud by se nedařilo emulátor rozchodit, můžu poradit)

11108
Wishlist / Re: napad
« on: November 01, 2010, 21:03:40 »
za návod není zač, snad to bude jasné a pochopitelné ...

ohledně přerušení a následném pokračování stahování - to jsem moc dobře nenapsal. Takhle funkčnost je v Locusu. Jak je to v Mobile Atlas Creatoru, to nevím, nepoužívám ho. Pokud tam taková funkčnost chybí budeš se muset obrátit na jeho autory ...

11109
Implemented / Re: "starred locations" or waypoints
« on: November 01, 2010, 09:13:17 »
Hi,
  this suggestion it's not for first time that i heard. I still have a philosophy, that Locus is only something like paper map. Just app that show maps, fast and as good as possible. For all other things on map (waypoins, recording track, navigation, ...), exist SmartMaps application. But SmartMaps have a big mistake - maps (have to say very good) exist only for Czech Republic.

  I also miss possibility to sell apps in Czech. If this will be available, I'll create two versions. Payed with this functionality, but ... no possibility to sell now.

  so, I'll think about it, but cannot promise that this feature will be available soon ...

11110
Various & Bin / Re: offline maps from locus
« on: November 01, 2010, 07:08:32 »
Hi,
  using another map source in SmartMaps should sound very nice, but unfortunately this is not, and this will not by possible. SmartMaps is commercial application, which is completely free for use, but maps with measure better then 1:300 000 are payed. This is how PlanStudio earn money for this product.

  "If have to buy maps, why to buy "official" maps when wanna use only SmartMaps application?"
    I don't understand. If you want to use SmartMaps without payed maps, just use free maps available from 'update screen', or 'Blank map'.

  "Could you allow the app to use user-made offline maps? SmartMaps should be smarter :)"
   reality is that SmartMaps is not developed as my "after-work before night hobby" ... I do this for almost whole last year as full time job payed by PlanStudio. So, there is no way to allow use any other maps then maps from PlanStudio. But about using any other online maps, this is holded by possibility to sell apps on Android market. I already created plugin to SmartMaps, than enable using online OSM maps. We wanted to sell this plugin for few dollars on market, but this is not still allowed in Czech republic. On second hand, there is always any way to do this, but people in Planstudio, seems to be ... not so interested!

11111
Wishlist / Re: napad
« on: November 01, 2010, 06:58:10 »
za aktualizaci není zač ...

no s těmi složkami, osobně bych to taky více řešil, ale bohužel mi přijde že na kartě v androidu prostě pořádek udržet nelze. Je to takový bordel během chvíle že to je děsný. Bohužel pro práci s mapami potřebuje WhereYouGo ještě soubory nakešované v cache adresáři Locusu, nejsou to tedy jen samotné mapy. Locus samotný ale nainstalovaný být nemusí. No možnost přesunu map (a i cache adresáře) je realizovatelná, ale přiznám se že právě vzhledem k nepořádku na kartě, mi přijde až zcela zbytečná.

vytváření offline map jiným způsobem na PC
  viewtopic.php?f=21&t=4

jinak vytvořil jsem v Locusu i kompet cykloatlas cca 1200MB, chvilku to trvalo pravda ale bez problému. Navíc pokud ti při vytváření nějaka dlaždice chybí, nebo chceš stahování přerušit a porkačovat jindy, tak není problém. Stav se uloží a lze potom navázat kde jsi skončil ...

11112
Troubles & Questions / Re: can't resume cartridge
« on: October 31, 2010, 08:28:09 »
bear (better tea) accepted ;)

I mean problem in code of WhereYouGo, not in cartridge code. As I said, I'll look at it during next week ...

11113
Wishlist / Re: napad
« on: October 31, 2010, 08:26:33 »
Zdravím,
  díky za chválu ...

ad 1) upraveno, přidán link na toto fórum
ad 2) aplikace využívá pouze offline mapy podporované v aplikaci Locus, tzn ty které v Locus fungují. Možnost nastavení jiného adresáře by tedy musela být práve v Locusu. Promyslím ale nevím nakolik to má využití. Společný porporovaný formát s jinou appkou v podstatě není. Částečně umí načítat trekBuddy mapy ale ne celé atlasy. Též teď zvládne ozi mapy ale musí být předělané do jiného formátu ...

11114
Troubles & Questions / Re: can't resume cartridge
« on: October 30, 2010, 09:12:38 »
Hi,
  about expiration, sorry my mistake ... new version solve this issue.
 
  about saving cartridges and resolving ... it have to be some prolem in WhereYouGo code, not in openWig, so I'll look at it during next week. As you said, it'S not a major bug ...

11115
Cartridge experience / GC252QC - Celtic adventure
« on: October 26, 2010, 13:27:13 »
application version: 0.4.5
playable: YES
problems: no

http://http://coord.info/GC252QC

Pages: 1 ... 739 740 [741] 742