Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Bucky Kid

Pages: 1 ... 18 19 [20] 21
286
Versions / Re: [APP] - version 2.14.X+ (updated 3.8.2013)
« on: August 05, 2013, 00:11:55 »
Me too radar view ok, but sometimes bottom and right panels won't autohide. Now it's OK.

Sent from LT22i using Tapatalk 2

287
Versions / Re: [APP] - version 2.14.X+ (updated 3.8.2013)
« on: August 03, 2013, 17:00:40 »
Hello menion,
firstly thanks for new public version. it's again one small step for a man and a giant leap for Locus users  :lol:
Good thing is that Locus slowly yields the big potential of offline elevation data (hopefully interactive 3D view will follow soon)
having two questions about the shading: firstly I would appreciate option to set shading layer strength (opacity), these seem fade in higher zoom levels
secondly could generating an relief as standalone overlay work also for raster maps?
I already requested this feature on Getsatisfaction http://https://getsatisfaction.com/locus/topics/separate_relief_layer
A well rendered relief could make much size saving for these maps which are already downloaded with hardcoded relief. The question is impact on battery exhaustion.
And secondly offline vector POIs: could various kinds of POIS be on/off selectable to view? (for example if I do a trip by bike or hike I don't need to see nearby gas stations etc.)
One more suggestion to POIs loaded from /mapitems: would it be possible to assign an individual icon to POIs grouped in GPX file? The size for lower zoome already improved but I'd like to have it yet a bit bigger (4" display).

288
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Offline mapy mapy.cz
« on: August 01, 2013, 13:42:42 »
Sakra jen 317MB a bezztrátová kvalita, no je to velmi lákavé ;P
Snad se někomu šikovnému dřív nebo později podaří zkonvertovat to do mapsforge formátu.

289
Versions / Re: [APP] - version 2.13.X+ (updated 25.7.2013)
« on: July 30, 2013, 19:36:09 »
Hi, these are issues I have observed with current version. Could they be fixed in next public release?
- it seems some kinds of maps are not offered in the quick map switcher even when they're covering cursor location (specifically SHOCart raster map at zoom level 15, SQLite OruxMaps format)
- it seems the auto loading vector map doesnot switch properly when coming from lower to higher layers (usually world -> local V3 map)
- POIs imported from mapitems are shown fine for zoom levels 13 and above. But for zooms <=12, the icons size is too small. Could the icons size be normalized to same size regardless on zoom level? (Grouping in effect if too dense). Also could custom icon and size be set for individual GPX files in /mapitems?

290
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Offline mapy mapy.cz
« on: July 26, 2013, 18:45:52 »
A v čem jsou ty mapy z mapy.cz lepší než ty které se dají do RMaps stáhnout v Mobacu? Mám dojem že je to ten týž mapový podklad.

291
Jestli nadmořskou výšku podporuje server mapy.hiking.sk zjistíš jednoduše že si otevřeš už na PC vyexportovaný GPX v textovém prohlížeči a podívaš se jestli je tam tag <ele>. Když není tak ho ani Locus nezobrazí v profilu trasy.

292
Versions / Re: [APP] - version 2.13.X+
« on: July 06, 2013, 18:49:20 »
Quote from: "menion"
Anyway no dramatical change was done in map manager that should slow down loading of this screen
That's right ;) It's not dramatic slow down. But for quick switching between maps, could you please add the Quick map selector panel to the long press menu for Full map selector icon in the upper right  corner? For some reason it opens about 1s faster and shows all what I need. I.e. yet more I'd like the upper right corner icon to show quick map selector on short press and additionally offers full map selector on long press or in long press menu (because in most cases quick map selector is fully satisfying)

293
Vyzkoušel si i mapy z paws.cz? Jestli ti nejdou otevřít ani ty tak je problém někde v tvém telefonu a jestli půjdou zobrazit tak je problém s mapami na ulož.to.

Sent from LT22i using Tapatalk 2

294
Versions / Re: [APP] - version 2.13.X+
« on: July 03, 2013, 14:06:50 »
Hi;) I do not know if this is only seeming, but in latest version(s) I feel the map manager dialog it takes longer to open and render than before. I notice there's even some animation effect on expand. If that would be possible make all UI effects turnable off, preferably somewhere in general prefs, so that Locus behaves as much smooth as possible. Alternately I would like to have the quick map picker available on maps manager long press. Would that be possible?

295
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Live tracking?
« on: June 19, 2013, 12:10:44 »
Díky oběma, jdu to vyzkoušet  8-)

296
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Live tracking?
« on: June 18, 2013, 17:52:59 »
Ahoj,
mám teď data přes operátora tak chci vyzkoušet jak funguje live tracking. Může mi někdo doporučit dobrý server který Locus podporuje a co přesně mám zadat do základní URL a do metody post/get?
Zároveň by mě zajímalo jestli existuje nějaká online služba s podporou Locusu kam bych mohl odeslat uloženou trasu a šlo přes webové rozhraní zobrazit trasu na mapě, nebo ještě líp animovat. Díval jsem se na GPSies ale moc moudrý jak to funguje z toho nejsem  :)

Ještě návrh na menší opravu, u všech typů zvukové notiifikace v Locusu se provádí výběr v knihovně vyzvánění, tím pádem nelze defaultním androidím pickerem vybírat z menších souborů. Šlo by to přepnout do logičtěší kategorie notifikace nebo alarmy?

297
Tak to vypadá docela složitě, předpokládal jsem že to půjde vytáhnout přímo z vektorové mapy. Dodatečných 200+ MB jen kvůli jednoduchému routingu mi přijde jako plýtvání místem ale díky za info.

298
Ahoj  ;) nevím jestli se to už někde neřešilo ale napadla mě taková věc jestli by nefungoval na základě nahrané vektorové mapy offline search a jednoduchý offline routing (vypočítání trasy). Je mi jasné že to nebude žádná sláva ale databázi místních názvů a k nim přiřazená geo souřadnice i síť komunikací to obsahuje tak proč toho nevyužít..

299
Mě se vektory na 2.12.0 načítají zhruba stejně dlouho jako na předchozí, první načtení sice chvíli trvá tak 4-5s, pak ale už posun je celkem plynulý. Zkoušeno na mapách z paws.cz, telefon +- výkonově průměr.

300
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Návrh na změnu
« on: May 27, 2013, 08:03:59 »
Díky za info i za implementaci TTS :)

Pages: 1 ... 18 19 [20] 21