Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Čelda

Pages: 1 ... 8 9 [10]
136
Dneska jsem byl na cca patnáctikilometrové keškolovné vycházce ve Chřibech a opět jsem se ujistil, že v téměř dokonalém Locusu opravdu nejvíc postrádám to, co jsem popsal v tomto vlákně výše. V praxi jsem totiž velmi často potřeboval přepínat zejména mezi "offline Shocart zoom 14 lupa 200%" (tam jsou turistické značky) a "offline ZABAGED zoom 16 lupa 100%" (tam jsou lesní cestičky). Přepínat tyto dvě nastavení třeba každých pět minut tam - mrknout - a hned zase přepínat zpět je vopravdu slušnej vopruz. Ono by to asi nějak šlo zlomit tím, že bych některé zoomy třeba z některých zdrojů vyházel a obojí dal do stejného podadresáře (soubory sqlite jak pro Shocart, tak i pro ZABAGED), ale nepřijde mně to jako dost "sexy" řešení.
Mimochodem - sledoval jsem podobný vývoj před cca dvěma lety v aplikaci Trekbuddy a v okamžiku, když se tam zavedla funkce "easy zoom" (= obdoba návrhu I výše, ale dělaná malinko jiným způsobem), tak se z Trekbuddyho rázem stala několikanásobně lepší aplikace.

Menione, jak to vypadá, můžu doufat :-) aspoň v něco z výše navrhovaného ? Vím, že se na tebe toho tady valí hodně, ale potřeboval bych od tebe alespoň nějakou základní reakci ve smyslu, co by třeba v budoucnu bylo/nebylo možné, abych podle toho případně mohl na GetSatisfaction pro příslušný nápad zkusit získávat hlasy. Díky.

137
No to jsem myslel samo sebou - příslušný mapový zdroj musí příslušný zoom umět, jinak mám smůlu.
Tj. pokud nenapíšu např.
Zoom 11: offline Shocart zoom 12, lupa 50 %
myslí se zápisem
Zoom 11: offline Shocart
samozřejmě
Zoom 11: offline Shocart zoom 11

Ale to už jsou implementační detaily - je otázka, jestli, když bych chtěl na nějakém zoomu použít jinou lupu než 100%, tak jestli ji vázat k definici jiného zoomu ve virtuálním atlase nebo rovnou k nějakému konkrétnímu zdroji. Nakonec ale pro příslušný zoom musí vyjít nějaký zdroj opravdu v "příslušném" zoomu, jinak by to nedávalo smysl.

Takže se domnívám, že tvůj zápis na posledním řádku
Zoom 12: offline Shocart zoom 14
by byl z tohoto pohledu špatně, protože Locus "ve směru zmenšování" zatím umí nejvíc jen 50%, takže by to nešlo, protože tvůj zápis fakticky znamená
Zoom 12: offline Shocart zoom 14, lupa 25 %

138
Současné verze Locusu umožňují pracovat s mnoha různými mapami - offline (osobními), online, vektorovými. Různé mapy pokrývají různá území a různé zoomy. To je všecko na jedné straně bezva, na druhé straně je to někdy pro běžnou práci zoufale nepružné, pokud by člověk rád rychle přepínal třeba dva druhy map - jednu pro některé zoomy a jinou pro jiné.
Je fajn, že v rámci jednoho typu offline map umí Locus sám přecházet mezi jednotlivými soubory sqlite, pokud jsou umístěny v jednom podadresáři. K přepnutí na druhý typ map, se ale musí jít na tlačítko mapy (otevření seznamu - alespoň na mém telefonu - skoro sekundu trvá), najít správný druh mapy a dozoomovat na požadovaný zoom. Vím, že je tam ještě další mapové tlačítko pro rychlejší přepínání map (volitelně přidatelné do pravého panelu), ale to taky není úplně ono.
Mám proto následující nápady (ale jsou to jen nástřely, které zatím nemám domyšlené):

I) "Virtuální atlasy" nebo třeba "Mapa zoomů" by se tomu mohlo říkat
Zavěst do Locusu nějakou další dimenzi nazvanou třeba dle nadpisu výše, která by uživateli umožnila naskládat si předem svoje řazení zoomů ze zdrojů, které má k dispozici. Vznikla by vlastně taková tabulka, kde pro každý možný zoom by byla uvedena jedna z možností: konkrétní druh mapy (offline, online nebo vektorová) nebo "vynechat" (tento zoom se přeskočí) nebo některý z okolních zoomů + lupa. V praxi by to vypadalo třeba takto:
Můj virtuální atlas:
Zoom 06:   online Google Classic
Zoom 07:   offline Shocart
Zoom 08:   vynechat
Zoom 09:   offline Shocart
Zoom 10:   vynechat
Zoom 11:   offline Shocart
Zoom 12:   zoom 11, lupa 200%
Zoom 13:   offline Shocart
Zoom 14:   offline Shocart
Zoom 15:   offline zoom 16, lupa 50 %
Zoom 16:   offline Zabaged
Zoom 17:   vector ČR
Zoom 18:   vector ČR
... atd.
Pokud by to mělo být úplně dokonalé, tak na každém zoomu by v pořadí mohlo být uvedeno více zdrojů za sebou - ty by se pak volily v případě nedostupnosti (popořadě) nebo cyklicky přepínaly pomocí nějakého tlačítka na uživatelovo přání. Konfigurace atlasu by byla uložena pod nějakým jménem (? třeba jako soubor XML ?), takže uživatel by jich mohl mít definováno víc a pro různé příležitosti různě konfigurovat všechny svoje dostupné mapové zdroje.
A jaká by byla hlavní výhoda ? Na prosté a rychlé stisky tlačítek + a - přímo na displeji by to rychle "zoomovalo" dle požadavku.

Ale je mně jasné, že tohle by bylo celkem velké rozšíření Locusu. Pokud by toto náhodou :-) neprošlo, mám alespoň jiné, menší nápady směřující podobným směrem:
II) Umožnit přidat do panelu tlačíko vyvolající přímo zvolený mapový zdroj (nejlépe přímo na předem zvoleném zoomu)

a/nebo

III) Aspoň doladit dialogy pro výběr mapy/rychlý výběr mapy tak, aby se otevíraly okamžitě a nebylo tam to sekundové zdržení.

A ještě jeden:

IV) Vím, že to není dopředu jednoduché detekovat, ale pokud změním zoom a výsledkem je celý bílý displej (není pokrytí mapou ani kousku), je mi to VE VŠECH PŘÍPADECH na houby. Nešlo by v takovémto případě rovnou zařadit lupu předchozího zoomu. (Klidně dvoukrokově: zkusí - není ani jedna dlaždice - tak překreslí znovu jako lupu předchozího).

No tož tak. Uvidíme, jestli se aspoň něco ujme ... :-)

139
Maps / Re: Use of PNG+MAP maps in Locus
« on: July 21, 2012, 01:05:31 »
Use "File - Write Mobile Atlas" instead ! :-)

140
No existuje celá řada aplikací co umí synchronizovat data mezi více zařízeními v cloudu - např.
http://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-prog ... fault.aspx
 a velká část z nich má už i klienty pro Android. Používám SugarSync mezi PC (jsem velmi spokojen), ale musím říct, že klient pro Android mě zrovna moc nenadchnul. Kamarád používá tuším DropBox a mám pocit, že chválil i klienta pro Android.
Ono u mobilních zařízení přibývá ještě jedno kriterium navíc - jak moc příslušný klient vyždímává baterku. To si potom nakonec člověk sakra rozmyslí, jestli není přece jenom lepší vytáhnout kabel a nahrát si to ručně stručně hned sám.

141
Obávám se, že odpověď je skrytá v tom, co už mně Menion píše v tomhle vlákně výše :
Quote from: "menion"
2) ano tak to funguje. SQLite mapy se dají v podstatě neomezeně kombinovat protože mají zaručeno Mercator zobrazneí a víc se neřeší. TARy můžou být cokoliv takže nějaká kombinace je docela komplikovaná. TAR mapy v podadresáři můžou tvořit zoomovatlnou mapu, když každou mapu pojemuješ tak aby se zařadili korektně za sebe. Nicméně Locus bude v rámci jednoho zoomu vždy pracovat jen s jedním souborem, bohužel.

142
Quote from: "pardus116"
no mě se mapa změnšila oproti MAP2MAPC na polovinu, ale uznávám že jsem hovado a dělám ji do JPEGu...

No do JPG to můžeš udělat i přímo z MAPC2MAPC zatržením příslušného zatržítka v Edit - Preferences - General Preferences a nastavením kvality JPG 1 - 5 dole v témže dialogu. Jenže 1 a 2 dávají fakt hroznou kvalitu proti původnímu PNG a od 3 výše je velikost výsledného souboru minimálně dvojnásobná.  :(

143
Quote from: "pardus116"
dočasně se přepni do google maps, odzůmuj vyber oknem, dej add selection,
vrat se zpět na SQLITEDB source. a už máš vybráno...
No to je přesně ten vopruz :-)
Že si z načtené Locusí mapy můžu vyříznout, co chci, kombinovat s jinými druhy map z MOBAC atd. tomu rozumím. Pokud ale chci MOBAC použít jen k tomu, že CELOU mapu pro Locus (tj. 1 : 1, nic víc, nic míň) chci uložit přes MOBAC v nějakém jiném formátu, dělá se výběr přesně celé mapy dost neohrabaně. Ale už jsem zjistil, že to jde i jinak, bez mezipřepnutí na jinou vrstvu:
1) Vybrat jako mapový zdroj moji lokální locusí zdrojovou mapu
2) Brouzdáním najít levý horní roh
3) Zmáčknout levé tlačítko myši (tím zahájit označování) a pořád ho držet a nepouštět
4) Držením šipek na klávesnici (postupně doprava a dolů) dojet až k pravému dolnímu rohu mapy (roluje to zezačátku pomalu, ale pak se to naštěstí zrychlí)
5) Myší doladit výběr přesně na pravý dolní roh mapy a pak konečně levé tlačítko myši pustit

Nicméně můj jiný, výše popsaný problém to stále nevyřešilo:
Pokud mám tarovanou PNG mapu pro TB a přes MAP2MAPC ji převedu pro Locus, soubor zabírá cca 2.5 x více místa než originál. Když ji pak natáhnu do MOBAC, celou ji označím a dám z ní vygenerovat novou mapu ve formátu RMAPS SQLITE s tím, že nastavým přepočítávat čtverce na PNG 256 (nebo i jen 16) barev, furt je, potvora, výsledek výrazně větší než originální tarovaná mapa  :(  :!:

144
Quote from: "Celda"
Bezva ! Fakt to funguje !! :-)

Ale je tam jedna zrada, se kterou si neumím dobře poradit:
Dejme tomu, že takto načtu do MOBAC a zobrazím sqlite soubor pro Locus - podrobnou mapu, která má jen jeden (podrobný) zoom, který je v MOBAC zobrazen tak, že má velikost přes hodně obrazovek PC. Rád bych nějak zatočil s celou načtenou mapou (např. uložil s jinou barevnou hloubkou). Potřebuju teda vytvořit "z mého vlastního zdroje" novou mapu ve formátu RMaps SQlite. Jak ale označit celou načtenou mapu ?
Asi bych se mohl přejížděním podívat, odkud kam sahá, pak přepnout v MOBAC na nějaký jiný zdroj s více zoomy, odzoomovat, vyznačit tu oblast a znovu zpět vybrat můj vlastní zdroj. Ale to je ale hroznej vopruz !
Show coverage bohužel nefunguje.

145
Bezva ! Fakt to funguje !! :-)

146
>vítej na fóru
Óoo, díky za vlídné přijetí ! :-)

>Koukám že jsi to docela rozjel a v podstatě vypsal všechny negativa která v locusu kolem práce s mapami existují.
No nemyslel jsem to nijak osobně :-)

ad 1) potlačit zoom do prázdné vrstvy
Tohle byla jen zahřívací otázka, že se vrstva zazoomuje a je prázdná, to mně až tak nevadí. Chápu v čem je ten problem.

ad 1) popis, když se použije náhradní mapa
Tohle je taky při běžném používání hnida, jenom to vede trochu ke zmatení, když si člověk přihraje nějakou novou neznámou sqlitedb databázi map a dívá se, co vlastně pokrývá a ony se mu do toho otevírají úplně jiné, náhradní vrstvy, co už tam dávno měl.

ad 1) výběr náhradní mapy
Vím, že jsem otázek vyvalil moc najednou, ale přece:
- Co když vybraná mapa místo nepokrývá, ale pokrývá ji víc z ostatních map ? Která se teda otevře - ta první, na kterou Locus narazí ?
- Jaký je teda rozdíl mezi volbami "Automaticky načíst mapy pouze přesně stejného typu" a "Automaticky načíst mapy stejného typu (pokud existují), jinak jiný typ", když ani jedna nevypíná zobrazení jiné mapy v místech, kde nemá pokrytí zvolená mapa ?

ad 2) používá se jen jeden soubor na zvoleném zoomu
Aha takže to vede k tomu, dělat TARované mapy tak, že všechny vrstvy jsou za stejnou, větší oblast.
- Jsou tady ty TMI soubory k něčemu ?

ad 3) velikost sqlitedb vs TAR
Zkusím zaexperimentovat.
- Má formát sqlitedb nějak omezen typ obrázků (JPG, PNG, ...) a velikost řezů (musí být 256x256 ? ) ?

ad 4) zoom
Aha. Takže není žádná přímá vazba na absolutní měřítko ? Tj. v jednom mapovém zdroji se může při zoomu 10 vejít v ose X na displej třeba 1 km zatímco v jiném zdroji při zoomu 10 třeba 2 km ?

ad 5) a zájem o TAR
To je možná ten důvod, že lidi mají zájem o TAR atlasy - používá je TB, jsou dobře komprimované a existují nástroje pro PC, které je umožňují vytvářet, prohlížet, kalibrovat, přerozřezávat, seskupovat do atlasů, pakovat, rozpakovávat atd.

147
Ahoj, všichni !
Jsem mnohaletý aktivní uživatel Trekbuddy (TB), takže základní principy kalibrace a používání map, geocachingu, tvorby map pomocí MOBAC atd. jsou mi jasné. TB je skvělý, hlavně kvůli tomu, co dokázal/dokáže vykouzlit na hloupých telefonech, takže jsem na něho v žádném případě nezanevřel.
Protože jsem ale už velkej kluk  :)  , dostal jsem v práci nový mobil s Androidem 2.3.4, a tak jsem se rozhlížel kolem a objevil Locus. Program je fakt skvělý (díky Menione), vidím, že posunuje možnosti mapování na mobilu zase o kousek dál. Dokonce jsem se dokopal k tomu, rozmyslet si principy zabezpečení atd. tak, abych se nebál platit na Internetu svoji platební kartou a jako první aplikaci na Google Play zakoupil Locus Pro. Trochu jsem si s ním už pohrál  :)  a letmo proletěl fóra k němu se vztahující.

No a teď konečně  ;)  k práci.

Potřebuju si v nejprve vyrobit minimálně stejně dobrou a použitelnou kolekci offline ("osobních") map jako mám v TB. Tuším, jak mapy vyrábět v MOBAC, vím jak konvertovat z formátu OZI do formátu sqlitedb pomocí mapc2mapc, navštívil jsem určité pochybné  :o  weby a malinko se předzásobil mapovým materiálem přímo pro Locus. Nemám ale jasno minimálně v těchto oblastech:

1) Jak přesně funguje seskupování a přecházení mezi offline ("osobními") sqlitedb mapami v Locus ?
Různé mapové zdroje mají různé zoomy a já mám jejich podmnožinu pokrývající různá území a ještě je mám členěny tak, že jsou uloženy v různých souborech sqlitedb. Cílem je, abych mohl nějak rychle přepínat dvě nezávislé dimenze - jednak mapový zdroj (tj. druh mapy) a druhak v rámci něho zoomovat.
Příklad - dejme tomu, že mám hypoteticky  ;) offline mapy od dodavatele A (třeba turistické) a od dodavatele B (třeba geodetické). Mapy mám členěny do několika souborů sqlitedb:
1. soubor: mapy A, pokrytí celá ČR, zoomy 7, 8 ,9, 10, 11, 12
2. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 13
3. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 14
4. soubor: mapa A, pokrytí východ ČR, zoom 15
5. soubor: mapa A, pokrytí Brno, zoom 16
6. soubor: mapa B, pokrytí okolí Brna, zoom 15
- Pokud tyhle soubory nahraju přímo do adresáře ".../Locus/maps", chovají se mně jako samostatné zdroje, tj. když v A při zoomování dojdu ke 12 a chci 13, nejde to tlačítkem +, ale musím jako jiný mapový zdroj vybraj soubor 2, což je nepohodlné. Tak tudy ne.
- Pokud si pro mapy vyrobím následující podadresáře ".../Locus/maps/A" (tam dám soubory 1,2,3,4 a 5) a ".../Locus/maps/B" (tam dám 6), chová se mi to následovně. Když vyberu jako mapový zdroj A, skutečně tlačítkem + můžu zoomovat plynule dál od vrstvy 12 do 13, 14 - bezva.
Pokud ale jsem někde na západě ČR, taky mě to nechá zoomovat až do 16, ale vrstvy 15 a 16 jsou bílé, protože nejsou pokryté (ani mapami A, ani jinými). Nešlo by tomu rovnou "dynamicky" zabránit, tj. pokud v tomto místě vrstva nemá pokrytí, vůbec přepnutí do této vrstvy neprovést (ev. i blokovat tlačítko +) ?
Pokud si vyberu A a projíždím na zoomu 15 okolí Brna, dává mi to A (OK). Pokud si ale vyberu B, dává mi to v okolí Brna B (OK), mimo okolí Brna (kde to nemám B pokryté) mně to SAMO dává A, ale v záhlaví to pořád píše B. To tak má být ? Nemohlo/nemělo by se to alespoň nějak indikovat ("vybrané máš B, ale protože tady B není, díváš se vlastně na A") ? Zajímavé, že se to chová stejně, nezávisle na tom, jestli mám v nastavení položku "Mapa - pokročilé" - "Automatické načítání map" nastavenu na "Automaticky načíst mapy pouze přesně stejného typu" nebo "Automaticky načíst mapy stejného typu (pokud existují), jinak jiný typ". Tak jaký je v tom teda rozdíl ? A co když bych mimo okolí Brna měl v zoomu 15 nejen mapu A, ale i nějakou mapu C ? Kterou mi to při výběru B ukáže - A nebo C ?

2) A jak je to s offline ("osobními") TAR mapami v Locus ?
Dočetl jsem se, že jsou taky podporované (bezva mám jich plno - skládají se z nich atlasy pro TB). Pokud vezmu dvě takové TARované mapy stejného zoomu 15 pokrývající sousedící území (dejme tomu Okoli Brna vychod a Okoli Brna zapad) a dám je přímo do ".../Locus/maps/", musím sice konkrétní mapu vybírat ručně, ale vše funguje dle očekávání. Pokud ale vytvořím společný podadresář např. ".../Locus/maps/Okoli Brna" a přesunu je tam, bohužel mně to nefunguje stejně jako u sqlitedb map v bodě 1 výše - Locus prostě vidí jen jednu z map (nejspíš tu první, která mu příjde pod ruku).
Dělám někde chybu nebo to tak má být ? Tohle bohužel řádově degraduje TAR mapy o několik řádů níž než sqlitedb mapy. :-(
Mimochodem, mají v Locusu u TARovaných map význam i soubory .TMI (vždy stejného jména jako příslušný TAR), které v TB
značně zrychlují práci s TARovanými mapami ?


3) Převod map z formátu OZI do formátu sqlitedb pro Locus pomocí utility mapc2mapc
Formát OZI je vlastně stejný jako formát TB s jedním řezem - tj. kalibrační soubor .MAP je stený, ale bitmapa mapy není rozřezaná na kousíčky. Zkusil jsem proto jít cestou převodu mých map pro TB (OZI) konverzí pomocí utility mapc2mapc (http://www.the-thorns.org.uk/mapping/). Vše proběhlo úspěšně, jen výsledná sqlitedb mapa zabírá na kartě cca 2.5x více místa než původní mapa TAR pro TB !!
To tak má být nebo někde dělám chybu ?
To je sakra rozdíl, jestli mně něco na kartě zabírá 2 GB nebo 5 GB !

4) Zoom mapy
Jak se vlastně obecná mapa v Locusu identifikuje s číslem zoomu ? To je nějak dáno měřítkem (jaké vzdálenosti odpovídá jeden pixel) nebo čím ? Navíc třeba mapa, která se mně tváří, že obsahuje zoomy 7 - 12, má při pohledu dovnitř formátu sqlitedb (např. editorem SQLite Database Browser) v tabulce "info" uvedeny parametry "minzoom" = 5 a "maxzoom" = 10, tak to už jsem z toho úplnej daněk ...

5) Nástroje pro sqlitedb mapy pro PC
Existují nějaké nástroje pro PC, které by uměly hotové offline mapy ve formátu sqlitedb zobrazovat, ořezávat, mazat zoomy nebo je přidávat z jiného sqlitedb nebo slučovat z více souborů ?

No doufám, že jsem to tady pro začátek moc nezahlušil ! :-)
Díky za případné odpovědi.

Čelda - moc ukecaný Locusí nováček :-)

Pages: 1 ... 8 9 [10]