Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Topics - Čelda

#1
Ahoj!
Vím, že "není nic staršího než včerejší noviny" a tak nějak podobně to bude s Locusem verze 3.X. Nicméně , zatím mi plně vyhovoval a nějak jsem se zatím nedokopal ke čtyřce. Bohužel po nějakém upgrade pár verzí zpět (nyní mám 3.68.0) se stalo, že po zapnutí Locusu a navádění k prvnímu wpt (keši) to při přiblížení na zvolenou vzdálenost (mám nastaveno 50 m) nezapípá, jen zavibruje (mám "odjakživa" nastaveno upozorňování na wpt prostřednictvím obojího). To je velmi nepříjemné, protože tak často první keš po zapnutí Locusu minu (nezaregistruju vibrace a pípání nepříjde). Když dám pak navádět k dalšímu wpt (keši), tak už to funguje zcela správně (pípání i vibrace)! Takhle se to, bohužel, chová po každém zapnutí Locusu. Šlo by s tím, prosím, něco udělat, to dřív nedělávalo??! Díky.
#2
Používám Locus už řadu let. Ale teď nedávno jsem chtěl jednu věc a zjistil jsem, že překvapivě nevím, jak na to: Jak zjistit azimut mezi dvěma zadanými wpt v mapě, pokud se v ani jednom z nich zrovna nenacházím ?
První mě napadl Plánovač tras. Tam můžu vést svoji novou trasu přesně mezi těmito dvěma body, ukáže mi to jejich vzdálenost, ale jak zjistím úhel ?
Díky za nakopnutí.
#3
Ahoj !
Včera jsem si všiml (verze Locusu 3.40.2), že při manipulaci s pomocnými wpt u keší se objevila nějaká podivně fungující novinka  :( Jakmile přidávám pomocný wpt u keše a začnu editovat "in place" jeho souřadnice, po jakékoliv změně se vpravo objeví červený vykřičníček a dole začne prudit text >Nesprávná položka "Zem. šířka"< , i když tam fakticky žádný problém se souřadnicemi zjevně není. Souřadnice pak někdy vůbec nejdou zadat.
Pro geocaching velmi otravné !  :-[
#4
Musel jsem, bohužel, zcela přeinstalovat telefon, tedy i včetně Locusu :-(
Nemůžu "zaboha" najít, kde se dá u keší "ztlustit" červená čára mezi vlastní ikonou keše a pomocnými body :-X Měl jsem to nastavené, ale už si nepamatuju jak a kde. Nakopněte  :o mě někdo, prosím ! Díky.
#5
I když s Eliškou kamarádím  :) přece jenom v poslední době v ČR pro autonavigaci používám častěji "Wejzinku" (navigace waze), protože ta holka tak nějak líp tuší, jak to aktuálně na silnicích vypadá.  ;)
Nicméně, na geocaching, 1 0000 000 dalších věcí a m.j. jako skladiště wpt stále používám Locus - tj. když potřebuju někam autem jet, najdu si (případně vytvořím) v Locusu příslušný přesný cílový bod a dlouhým stiskem vložím jeho GPS souřadnice do clipboardu.
Waze do minulého týdne  :( tomuto "geocachingovému" formátu (tj. stupně + minuty jako desetinné číslo) rozumněl, tj. vložil jsem souřadnice z clipboardu a Wejzinka mně dovedla co nejblíže k zadanému bodu. Bohužel s poslední aktualizací waze udělali soudruzi z NDR někde chybu a waze tomuto formátu přestal rozumět (https://www.waze.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=195549) - rozumí jen formátu, kde jsou obě souřadnice zadány jako desetinné číslo ve stupních :-(

Doufám, že waze tam tuto schopnost vrátí, ale přece jenom se zeptám, jestli by mně v mezidobí nějak nevytrhl trn z paty jako vždy skvělý Locus:

Jde nějak jednoduše dosáhnout toho, že s waypointy uvnitř Locusu pracuju v geocachingovém formátu (stupně + minuty jako desetinné číslo), ale do clipboardu chci jednoduše tyto souřadnice vložit ve formátu "obě souřadnice zadány jako desetinné číslo ve stupních" ?

Díky.

P.S. Ono vůbec obecně to sdílení polohy mezi androidími aplikacemi (např. z Locusu přes spodní menu wpt > Mapové aplikace) funguje nějak divně - namísto toho, aby si nějak předaly přesné GPS souřadnice, tak to zkouší předat nějak úplně hloupě přes textově zadanou adresu nebo ne ?
#6
Zajímalo by mě, jak je to vlastně s časem u zalogovaných keší - Locusu se čas zadává, ale když člověk běžně loguje přes stránky geocaching.com, žádný čas se nezadává, pouze datum. Je to tak, že na serveru geocaching.com má log v časové značce i nějaký defaultní čas (? jaký), který kačer běžně nemá možnost zadat, ale když nějaká aplikace jako Locus loguje přes Geocaching Live rozhraní může si tento čas zadat ? Nebo je to nějak jinak ?
Chtěl bych totiž pochopit logiku, jak se keše zalogované v rámci jednoho dne řadí za sebou, pokud část zaloguju přes Locus a část přes "běžné" webové rozhraní geocaching.com. Díky.
#7
Ahoj všichni, se starým HW (viz podpis) a Androidem 2 jsem na začátku minulého roku ustrnul na staré verzi Locusu, ale nyní jsem s fungl novým HW, zdá se, zpátky ve hře (opět viz podpis) a držím prst na tepu Locusu !  :)

Byl jsem příjemně překvapen, kolik novinek se za ten rok v Locusu objevilo !  8) Všiml jsem si m.j., že v mezidobí do navigace přiskočila možnost zadání průjezdných bodů. Bomba ! Hned jsem si to vyzkoušel. Buď mi ale něco uniklo v ovládání nebo tomu úplně nerozumím:

Většinou totiž vystačím s jedním bodem (cíl). Zadám ho a pokud je nalezená trasa dle mých představ, nic neřeším a jedu. Když se ale stane, že internetová služba, která aktuálně stojí Locusu v zádech (pro mě většinou MapQuest) vede trasu jinudy, než jsem si představoval, nastoupí ten správný okamžik, kdy bych chtěl průjezdný bod zadat. Ale jak to udělám ? Jak znovu vyvolám ten autonavigační dialog stejně vyplněný, jako jsem to měl před chvilkou, abych jen doplnil jeden průjezdný bod a nechal trasu přepočítat ? Nechcete mi říct, že musím všechno (původní zadání + nový průjezdný bod) zadávat komplet znovu, to ne že !!?  ::)
#8
Jaký používáte formát pro export keší z Geogetu do GPX pro následný import do Locusu ?

Zjistil jsem, že pokud použiju ,,Geoget GPX v2 (Extended PQ GPX)", nenačtou se mi do Locusu atributy, ale zato se v pořádku přenese počet favbodů. Pokud použiju ,,PocketQuery GPX" tak je to obráceně - Locus načte atributy keše, ale favbody ne.
Další formáty jsem nezkoušel.

Zdá se mi, že problém by mohl být v tom, že Locus rozumí atributům, pokud jsou v GPX takto:
   <groundspeak:attributes>
     <groundspeak:attribute id="13" inc="1">available at all times</groundspeak:attribute>
     <groundspeak:attribute id="1" inc="1">dogs</groundspeak:attribute>
     <groundspeak:attribute id="39" inc="1">thorns</groundspeak:attribute>
     <groundspeak:attribute id="19" inc="1">ticks</groundspeak:attribute>
     <groundspeak:attribute id="15" inc="1">available during winter</groundspeak:attribute>
   </groundspeak:attributes>


ale nerozumí, pokud jsou v GPX takto:
   <gpxg:GeogetExtension xmlns:gpxg="http://geoget.ararat.cz/GpxExtensions/v2">
     <gpxg:Tags>
       <gpxg:Tag Category="attribute"><![CDATA[available-yes]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="attribute"><![CDATA[dogs-yes]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="attribute"><![CDATA[thorn-yes]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="attribute"><![CDATA[ticks-yes]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="attribute"><![CDATA[winter-yes]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="favorites"><![CDATA[166]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="gcimage"><![CDATA[<a href="http://img.geocaching.com/cache/large/482abe20-5acd-4ffe-8026-1480f9399679.jpg">Semanin Bonus</a>]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="GCvote-Count"><![CDATA[2x]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="GCvote-median"><![CDATA[4.75]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="import"><![CDATA[gj.20141201162823.GC511NQ.gpx]]></gpxg:Tag>
       <gpxg:Tag Category="PocketQuery"><![CDATA[GC511NQ]]></gpxg:Tag>
     </gpxg:Tags>
   </gpxg:GeogetExtension>

#9
Ahoj !
Všiml jsem si ve verzi Locusu 3.2.2, že autonavigace nově po sobě "umazává" už projetou trasu (prostě spočtená trasa se zobrazuje jenom ta ještě neujetá). Bohužel je v této kosmetické vychytávce nějaká bota - pokud zahájím navigaci při nějakém zoomu/lupě mapy a pak nějak zoom/lupu změním, začne se čára umazávat blbě - myslím, že už před mojí pozicí. Při změně zoomu/lupy na původní je to zase OK. Toto nemá vliv na funkci (autonavigace; rostlináře už vůbec ne ...), ale takto polofunkční je to horší, než kdyby tam tato vychytávka nebyla.

No a když už jsem u té autonavigace, mám ještě tyto drobnosti:
1) Pokud si trasu pro autonavigaci složím z více úseků (zadáním více bodů než jen Odkud a Kam) ručním způsobem přes nástroj "Přidat novou trasu & měření", mám pocit, že odhad času do cíle funguje blbě - nejspíš je zobrazený jen čas k nejbližšímu konci "nakliknutého" úseku a ne až do úplného cíle. (Nebo to tak bylo myšleno a má to tak být ?)
2) Mám pocit, že když zadám Odkud a Kam + zatrhnu, že chci nalezenou trasu uložit trvale, a spustím výpočet trasy, který z nějakého důvodu neproběhne (např. není připojení k Internetu), zobrazí se znovu ten zadávací panel - to je bezva, tak jsme to chtěli. Odkud a Kam zůstane vyplněno (OK), ale to zatržítko pro trvalé uložení trasy se (mám pocit) ztratí.

Jinak, je to bezva, že konečně mi na Androidu 2.3.4 při přepočítávání trasy zůstane mapa viditelná (není zakrytá žádným upozorňovacím oknem), což je požadavek, o který jsem prosil někdy před více než rokem, řešili jsme to celkem dlouze a furt nic, takže jsem na něho rezignoval a helemese !  :)
#10
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Locus vs Garmin
June 10, 2014, 11:27:39
Taxemse po letech používání Locusu stal za velmi výhodných podmínek majitelem zánovního Garmin Oregonu 450. Garmin - co může být lepšího na poli turistických navigací ?? Původní ceny za tyto přístroje se (v závislosti na obsažených mapách) dostaly klidně někam mezi 10 - 15 tis. Kč !
A moje dojmy, poté, co jsem si začal hrát s Garminem ?

  • Bezva hardware - vodotěsný, částečně nárazuvzdorný, možnost měnit baterie "téměř za chodu" s následným navázáním tracku  :)
  • Celkem přesná GPS pro potřeby keškolovu
  • Velmi podrobné a odpovídající turistické mapy pro ČR (je tam "každá lesní cestička" a sedí to !)
  • Zajímavý princip displeje, který je ve stínu blbě vidět, ale čím je prudší slunce, tím je lépe vidět !
Tím výčet výhod Garminu končí.  :o Ve všem ostatním na celé čáře vyhrává Locus !!!  :D  8)
Nechápu, jak někdo může zaplatit za Garmin tak šílené peníze ! Počet waypointů v paměti omezený, načítají se při startu, nedají se vybírat z různých GPX (nutno prohodit v PC). Podpora pro multi/mystery keše chabá - pomocné waypointy tam sice jsou, ale bez jasné vazby, ke které keši patři. Pohyb po mapě nemotorný - když jsem někde ještě daleko a naviguju k nějakému bodu a chci se honem rychle podívat do okolí toho bodu a pak zase zpět na pozici GPS, je to pekelně neohrabané. Pokus o autonavigaci taky bída, Eliška v Locusu ji taky strčí do kapsy (a to je to jen "taková funkce navíc"). Že bych bez PC nebo vyndání paměťové karty nějak v terénu zasahoval do souborů uvnitř Garminu nějakým správcem souboru ? Utopie ... Atd atd ...

Takže sečteno a podtrženo: Kdyby existoval nějaký pořádný HW určený pro Locus - něco jako malý outdoorový nezničitelný "tablet" (? 5 palců) pro Android s obrovskou výdrží (popř. bateriemi určenými pro rutinní výměnu v terénu), s přesnou GPS, elektronickým kompasem a microSD slotem - tak Garmin zkrachuje !!!  :o
Neuvažujete o tom, zadat si někde v Asii výrobu něčeho takového, vysloveně optimalizovaného pro Locus a tady to prodávat za zlomek ceny Garminu ?  ;)

P.S. Zdá se, že i Garmin už to pomalu začal chápat, že mu ujíždí vlak a poslední GPS jsou už pod Android:
http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/dotykove-rucni-gps/monterra-serie/monterra-europe.html
Ale ta cena !!!  :o

Locus rules !!!!!  :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
#11
Párkrát se mi stalo, že mně přišla SMS typu: "... Je to na 49 8.861, 16 24.672 ..." nebo v ideálním případě (méně často) takto "... Je to na N 49°8.861', E 16°24.672' ..." (tj. i se znaky N, E ° '). Otázka zní, jak co nejrychleji a nejjednodušeji podle toho vytvořit wpt v Locusu.
Můžu příslušnou část SMS vložit do clipboardu, ale co dál, abych to zadal jaxi najednou ? Něco mi uniklo nebo to v každém případě musí být vopruz se zadáváním po složkách ? Samozřejmě si celé souřadnice z hlavy nepamatuju a někdy se mi ještě stává, že při přepnutí aplikací zpět do SMS se mezitím dialogové okno Locusu s již zadanou půlkou souřadnic zavře a tím pádem ztratí :-( Potom nastupuje buď papírek  ::) nebo rodina jako paměťové medium (každý si má pamatovat část), což opravdu nejsou dost "sexy" řešení ...
#12
Tak jsem to (viz subject) byl včera prakticky zatestnout na keškolovu. Myslím, že nová práce s kešemi a waypointy obecně bude dobrá, ale zatím je tam celá řada "porodních bolestí". Tady mám nějaké příklady:
1) Telefon si "pořád" (z mého pohledu nesmyslně) povibrovává tam, kde to dřív nedělal - rozkliknu keš na mapě, zavibruje, rozkliknu podřízený waypoint (třeba parkovací bod), zase zavibruje. Dá se to někde vypnout ?Z mého pohledu to k ničemu není a jen to vybíjí baterku.
2) Mám zapnuté navádění k nějakému podřízenému wpt keše (třeba souřadnice stage). Vyskočím zpět do mapy.  Chci se znovu podívat na listing keše, kliknu v mapě na ikonu keše (tj. ne toho podřízeného bodu, ale "mateřské" keše) a při otevírání keše se mi zároveň ukončí navádění k jejímu podřízenému waypointu ! Proč ?
3) Neuvědomuju si přesně, jak to bylo dřív (domnívám se, že jinak), ale nikde v záložkách wpt keše nemůžu nalézt informaci, kdy byla keš založena - v záložce "základní info" se mně v kolonce "Schováno" ukazuje nějaké evidentně jiné datum, zřejmě kdy jsem já vytvořil tento waypoint nebo tak něco.
4) Pokud na mapě rozkliknu podřízený bod keše, vstoupím přímo do něho (OK). Pokud se ale dál chci podívat na jeho "mateřskou keš" a kliknu na ikonu krabičky, nefunguje to - namísto toho se skočí do mapy. (Ale "jen většinou", viděl jsem, že to i zafungovalo, ale nevím, na čem to závisí. Možná když příjdu do podřízeného wpt z mateřské keše, tak návrat funguje, když přijdu přímo z mapy, tak ne.)
#13
Taxem to trochu testoval a vypadá to celkem dobře a použitelně. (Problémem jsou samozřejmě trochu kruháče, ale to se dalo čekat.) Už se těším, až v navigačním menu při volbě zdroje na BRouter budou opravdu po nalezení trasy rovnou inteligencí odhadnuty ty hlasové instrukce a rovnou se přejde na navigaci (tj. nikoliv na navádění, jak to pro BRouter zatím je). To už bude opravdová offline navigace v Locusu dokonána !  8)
Zatím jsem to ráno testoval tak, že jsem vybral jako zdroj navigace BRouter, po nalezení cesty vypnul navádění k ní a k nalezené cestě naopak zapnul Navigaci, což dopočítalo instrukce a Eliška už žvanila :-) Ovšem po každém přepočtu se to zatím musí udělat znovu.
P.S. Možnost jednorázového (nikoliv opakovaného) upozornění po opuštění trasy při navigaci taky funguje pěkně (dal jsem si na to zvuk gongu), díky !
#14
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Ještě autonavigace
November 02, 2013, 19:57:40
Používám autonavigaci v Locusu poměrně často - celkem mi vyhovuje, že
- můžu přímo navigovat ke "keškoidním" waypointům (jako např. doporučené parkovací body),
- mapa není "sterilní vektorová", ale "pořádná turistická" (byť má při zapnutém otáčení názvy vzhůru nohama)
- a s Eliškou kamarádím  :o :)
takže jsem ochoten tolerovat i některé nedotaženosti plynoucí z toho, že autonavigace není (a asi ani nebude) hlavním posláním Locusu.
Mám sice datový tarif, ale mám vypnuté automatické přepočítávání trasy - jednak to dlouho trvá (rozumím tomu, že je to daň za dotaz na server v Internetu) a mezitím není vidět moje pozice v mapě (zrovna, když to nejvíc potřebuju), druhak automatické přepočítávání trasy vede někdy k zacyklení - než to spočítá, tak já jedu dál třeba jinam, než předpokládal, a když to konečně spočítá, tak to zase začne přepočítávat atd. Takže Locus raději vyzvu k přepočtu trasy ručně.

Čekal jsem, co přinese verze 2.17.0 nového, dnes jsem to ještě testoval, no a teď bych shrnul, co mě tak asi nejvíc trápí a co chybí k tomu, aby to bylo "úplně použitelné". (Teď je to "s výhradami použitelné".):
1) Eliška (+ MapQuest) hlásí po většinu doby OK, ale občas hodí úplně nesmyslnou hlášku. (Přitom trasa je určená dobře.) Často se to stává, pokud je několik kruháčů relativně blízko za sebou - třeba tuhle jsem měl jet 2. a pak 1. odbočku. První kruháč zahlásila s menšící se vzdáleností dvakrát dopředu ("Za xxx metrů druhá odbočka") a když jsem byl na něm, tak zahlásila jen "Druhá odbočka", ale když jsem ho správně opustil a blížil se k dalšímu, tak řekla jen "Druhá odbočka", což bylo blbě - měla zahlásit první odbočku. Neměl jsem zrovna mobil daný v držáku navigace, abych se na něho mohl dívat, a tak jsem sjel blbě - i na druhém kruháči jsem jel druhou odbočku namísto první. Tady bych třeba pochopil, že to může být dáno nějakým nečekaným skokem polohy z GPS (Locus si myslí, že jsem ještě první kruháč neprojel.) Ale třeba dnes se mi stalo, že zahlásila správně odbočení doprava, odbočil jsem a hned poté zahlásila "Dojeli jste do cíle ...", i když do cíle to bylo podle displeje ještě 1.2 km rovně. Když jsem to ignoroval, za těch 1.2 km zahlásila "Dojeli jste do cíle ..." naprosto správně. Není mně moc jasné, kde se ty falešné hlášky berou, ale nejezdím tak často nějakou trasu abych mohl říct, zda se určitá trasa "odhlásí" takto špatně vždycky nebo je to náhodně.
2) Verze 2.17.0 rozšířila možnosti nastavení upozorňování při navigaci/navádění k trase, nicméně nedá se to nastavit, aby to upozornilo maximálně n-krát po sobě, tak to mám raději vypnuté. Příklad: Naviguju se a v určitém místě (omylem nebo záměrně) uhnu od spočtené trasy. Nemám zapnutý automatický přepočet (důvody výše). Pokud si nastavím třeba pípnutí jako upozornění při opuštění trasy, tak to s určitou periodou vypípává furt. To je v každém případě protivné - když to vím, že jsem mimo, už nepotřebuju, aby to prudilo. Třeba když uhnu a manželka vyběhne něco koupit do samošky, tak to v autě furt pípá. Nebo když záměrně jedu jinudy, tak než dám manuální přepočet (schválně čekám - viz níže), taky to protivně vypípává.
3) Podle mě to pro normálního uživatele začíná být strašně nepřehledné - rozdíl mezi navigací a naváděním k trase. Některé zdroje navigace (např. BRouter) dají jen takovou trasu, která neobsahuje data "o zlomech", proto, i když jsem chtěl navigovat, tak vlastně jenom navádím. Do toho se za určitých okolností přepíná i normální navigace na navádění. Ale nově se nastavuje upozornění na vzdálení od trasy zvlášť pro navigaci a zvlášť pro navádění ...
4) V navigaci chybí možnost zadání alespoň jednoho průjezdního bodu. Pokud dám navigovat a Locus mně tu trasu vede jinudy, než bych chtěl (většinou v situaci, kdy jsou dvě srovnatelné varianty), tak je asi nejjednodušší prostě vyjet tou špatnou trasou a po určité době dát manuální přepočet trasy - většinou už pak "pochopí", kudy se pojede. Já vím, v Locusu existuje nástroj, který umožňuje naplánovat trasu po kouskách přesně, ale to je jednak moc "kanón na vrabce" v situaci, kdy chci jenom "ne tudy, ale tudy" a druhak ani v něm asi nejde vložit navigační bod "mezi" - když to vede jinudy, než jsem chtěl, musím poslední přidaný bod (a cestu k němu) zrušit a vymezit nějaký bližší bod (nebo ne ?)

Uff, stačilo, jsem zvědavý, kdo to dočte až sem ...
#15
Jak se použije projekce bodu v praxi, pokud nechci projekci vztáhnout od pozice GPS (resp. záměrného kříže), ale od jiného, již definovaného, waypointu ?
Teoreticky je mi to jasné, i ovládací prvky znám (//http://docs.locusmap.eu/doku.php/cz:manual:coordinates_part), ale nějak se mi to nedaří provést v praxi.
Příklad:
Mám v oblíbených uložený bod A, ale teď se v něm nenacházím. Potřebuju nalézt a uložit bod B, který je např od bodu A vzdálen 354 m pod azimutem 92 stupňů.

Samozřejmě, můžu to "občůrat" tím, že otevřu A, symbolem mapy na něho skočím na mapě a pak dám definovat nový bod B, který definuju projekcí vůči "Souřadnice" a proběhne to. Když ale zkouším projekci vztáhnout vůči tomu bodu A bez toho, že bych "na něho skočil", tak mi to nejde.

Edit: Aha, odpovím se sám. Možná se musím při zadávání bodu B nejprve vyprdnout na projekci a vybrat odkaz typu "Body" a zvolit A. Teprve potom v druhém kroku změnit odkaz na "Projekce" a doplnit vzdálenost a azimut. Pak se zdá, že to funguje.

A nebo to bylo vymyšleno ještě jinak ?
#16
Současné verze Locusu umožňují pracovat s mnoha různými mapami - offline (osobními), online, vektorovými. Různé mapy pokrývají různá území a různé zoomy. To je všecko na jedné straně bezva, na druhé straně je to někdy pro běžnou práci zoufale nepružné, pokud by člověk rád rychle přepínal třeba dva druhy map - jednu pro některé zoomy a jinou pro jiné.
Je fajn, že v rámci jednoho typu offline map umí Locus sám přecházet mezi jednotlivými soubory sqlite, pokud jsou umístěny v jednom podadresáři. K přepnutí na druhý typ map, se ale musí jít na tlačítko mapy (otevření seznamu - alespoň na mém telefonu - skoro sekundu trvá), najít správný druh mapy a dozoomovat na požadovaný zoom. Vím, že je tam ještě další mapové tlačítko pro rychlejší přepínání map (volitelně přidatelné do pravého panelu), ale to taky není úplně ono.
Mám proto následující nápady (ale jsou to jen nástřely, které zatím nemám domyšlené):

I) "Virtuální atlasy" nebo třeba "Mapa zoomů" by se tomu mohlo říkat
Zavěst do Locusu nějakou další dimenzi nazvanou třeba dle nadpisu výše, která by uživateli umožnila naskládat si předem svoje řazení zoomů ze zdrojů, které má k dispozici. Vznikla by vlastně taková tabulka, kde pro každý možný zoom by byla uvedena jedna z možností: konkrétní druh mapy (offline, online nebo vektorová) nebo "vynechat" (tento zoom se přeskočí) nebo některý z okolních zoomů + lupa. V praxi by to vypadalo třeba takto:
Můj virtuální atlas:
Zoom 06:   online Google Classic
Zoom 07:   offline Shocart
Zoom 08:   vynechat
Zoom 09:   offline Shocart
Zoom 10:   vynechat
Zoom 11:   offline Shocart
Zoom 12:   zoom 11, lupa 200%
Zoom 13:   offline Shocart
Zoom 14:   offline Shocart
Zoom 15:   offline zoom 16, lupa 50 %
Zoom 16:   offline Zabaged
Zoom 17:   vector ČR
Zoom 18:   vector ČR
... atd.
Pokud by to mělo být úplně dokonalé, tak na každém zoomu by v pořadí mohlo být uvedeno více zdrojů za sebou - ty by se pak volily v případě nedostupnosti (popořadě) nebo cyklicky přepínaly pomocí nějakého tlačítka na uživatelovo přání. Konfigurace atlasu by byla uložena pod nějakým jménem (? třeba jako soubor XML ?), takže uživatel by jich mohl mít definováno víc a pro různé příležitosti různě konfigurovat všechny svoje dostupné mapové zdroje.
A jaká by byla hlavní výhoda ? Na prosté a rychlé stisky tlačítek + a - přímo na displeji by to rychle "zoomovalo" dle požadavku.

Ale je mně jasné, že tohle by bylo celkem velké rozšíření Locusu. Pokud by toto náhodou :-) neprošlo, mám alespoň jiné, menší nápady směřující podobným směrem:
II) Umožnit přidat do panelu tlačíko vyvolající přímo zvolený mapový zdroj (nejlépe přímo na předem zvoleném zoomu)

a/nebo

III) Aspoň doladit dialogy pro výběr mapy/rychlý výběr mapy tak, aby se otevíraly okamžitě a nebylo tam to sekundové zdržení.

A ještě jeden:

IV) Vím, že to není dopředu jednoduché detekovat, ale pokud změním zoom a výsledkem je celý bílý displej (není pokrytí mapou ani kousku), je mi to VE VŠECH PŘÍPADECH na houby. Nešlo by v takovémto případě rovnou zařadit lupu předchozího zoomu. (Klidně dvoukrokově: zkusí - není ani jedna dlaždice - tak překreslí znovu jako lupu předchozího).

No tož tak. Uvidíme, jestli se aspoň něco ujme ... :-)
#17
Ahoj, všichni !
Jsem mnohaletý aktivní uživatel Trekbuddy (TB), takže základní principy kalibrace a používání map, geocachingu, tvorby map pomocí MOBAC atd. jsou mi jasné. TB je skvělý, hlavně kvůli tomu, co dokázal/dokáže vykouzlit na hloupých telefonech, takže jsem na něho v žádném případě nezanevřel.
Protože jsem ale už velkej kluk  :)  , dostal jsem v práci nový mobil s Androidem 2.3.4, a tak jsem se rozhlížel kolem a objevil Locus. Program je fakt skvělý (díky Menione), vidím, že posunuje možnosti mapování na mobilu zase o kousek dál. Dokonce jsem se dokopal k tomu, rozmyslet si principy zabezpečení atd. tak, abych se nebál platit na Internetu svoji platební kartou a jako první aplikaci na Google Play zakoupil Locus Pro. Trochu jsem si s ním už pohrál  :)  a letmo proletěl fóra k němu se vztahující.

No a teď konečně  ;)  k práci.

Potřebuju si v nejprve vyrobit minimálně stejně dobrou a použitelnou kolekci offline ("osobních") map jako mám v TB. Tuším, jak mapy vyrábět v MOBAC, vím jak konvertovat z formátu OZI do formátu sqlitedb pomocí mapc2mapc, navštívil jsem určité pochybné  :o  weby a malinko se předzásobil mapovým materiálem přímo pro Locus. Nemám ale jasno minimálně v těchto oblastech:

1) Jak přesně funguje seskupování a přecházení mezi offline ("osobními") sqlitedb mapami v Locus ?
Různé mapové zdroje mají různé zoomy a já mám jejich podmnožinu pokrývající různá území a ještě je mám členěny tak, že jsou uloženy v různých souborech sqlitedb. Cílem je, abych mohl nějak rychle přepínat dvě nezávislé dimenze - jednak mapový zdroj (tj. druh mapy) a druhak v rámci něho zoomovat.
Příklad - dejme tomu, že mám hypoteticky  ;) offline mapy od dodavatele A (třeba turistické) a od dodavatele B (třeba geodetické). Mapy mám členěny do několika souborů sqlitedb:
1. soubor: mapy A, pokrytí celá ČR, zoomy 7, 8 ,9, 10, 11, 12
2. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 13
3. soubor: mapa A, pokrytí celá ČR, zoom 14
4. soubor: mapa A, pokrytí východ ČR, zoom 15
5. soubor: mapa A, pokrytí Brno, zoom 16
6. soubor: mapa B, pokrytí okolí Brna, zoom 15
- Pokud tyhle soubory nahraju přímo do adresáře ".../Locus/maps", chovají se mně jako samostatné zdroje, tj. když v A při zoomování dojdu ke 12 a chci 13, nejde to tlačítkem +, ale musím jako jiný mapový zdroj vybraj soubor 2, což je nepohodlné. Tak tudy ne.
- Pokud si pro mapy vyrobím následující podadresáře ".../Locus/maps/A" (tam dám soubory 1,2,3,4 a 5) a ".../Locus/maps/B" (tam dám 6), chová se mi to následovně. Když vyberu jako mapový zdroj A, skutečně tlačítkem + můžu zoomovat plynule dál od vrstvy 12 do 13, 14 - bezva.
Pokud ale jsem někde na západě ČR, taky mě to nechá zoomovat až do 16, ale vrstvy 15 a 16 jsou bílé, protože nejsou pokryté (ani mapami A, ani jinými). Nešlo by tomu rovnou "dynamicky" zabránit, tj. pokud v tomto místě vrstva nemá pokrytí, vůbec přepnutí do této vrstvy neprovést (ev. i blokovat tlačítko +) ?
Pokud si vyberu A a projíždím na zoomu 15 okolí Brna, dává mi to A (OK). Pokud si ale vyberu B, dává mi to v okolí Brna B (OK), mimo okolí Brna (kde to nemám B pokryté) mně to SAMO dává A, ale v záhlaví to pořád píše B. To tak má být ? Nemohlo/nemělo by se to alespoň nějak indikovat ("vybrané máš B, ale protože tady B není, díváš se vlastně na A") ? Zajímavé, že se to chová stejně, nezávisle na tom, jestli mám v nastavení položku "Mapa - pokročilé" - "Automatické načítání map" nastavenu na "Automaticky načíst mapy pouze přesně stejného typu" nebo "Automaticky načíst mapy stejného typu (pokud existují), jinak jiný typ". Tak jaký je v tom teda rozdíl ? A co když bych mimo okolí Brna měl v zoomu 15 nejen mapu A, ale i nějakou mapu C ? Kterou mi to při výběru B ukáže - A nebo C ?

2) A jak je to s offline ("osobními") TAR mapami v Locus ?
Dočetl jsem se, že jsou taky podporované (bezva mám jich plno - skládají se z nich atlasy pro TB). Pokud vezmu dvě takové TARované mapy stejného zoomu 15 pokrývající sousedící území (dejme tomu Okoli Brna vychod a Okoli Brna zapad) a dám je přímo do ".../Locus/maps/", musím sice konkrétní mapu vybírat ručně, ale vše funguje dle očekávání. Pokud ale vytvořím společný podadresář např. ".../Locus/maps/Okoli Brna" a přesunu je tam, bohužel mně to nefunguje stejně jako u sqlitedb map v bodě 1 výše - Locus prostě vidí jen jednu z map (nejspíš tu první, která mu příjde pod ruku).
Dělám někde chybu nebo to tak má být ? Tohle bohužel řádově degraduje TAR mapy o několik řádů níž než sqlitedb mapy. :-(
Mimochodem, mají v Locusu u TARovaných map význam i soubory .TMI (vždy stejného jména jako příslušný TAR), které v TB
značně zrychlují práci s TARovanými mapami ?


3) Převod map z formátu OZI do formátu sqlitedb pro Locus pomocí utility mapc2mapc
Formát OZI je vlastně stejný jako formát TB s jedním řezem - tj. kalibrační soubor .MAP je stený, ale bitmapa mapy není rozřezaná na kousíčky. Zkusil jsem proto jít cestou převodu mých map pro TB (OZI) konverzí pomocí utility mapc2mapc (http://www.the-thorns.org.uk/mapping/). Vše proběhlo úspěšně, jen výsledná sqlitedb mapa zabírá na kartě cca 2.5x více místa než původní mapa TAR pro TB !!
To tak má být nebo někde dělám chybu ?
To je sakra rozdíl, jestli mně něco na kartě zabírá 2 GB nebo 5 GB !

4) Zoom mapy
Jak se vlastně obecná mapa v Locusu identifikuje s číslem zoomu ? To je nějak dáno měřítkem (jaké vzdálenosti odpovídá jeden pixel) nebo čím ? Navíc třeba mapa, která se mně tváří, že obsahuje zoomy 7 - 12, má při pohledu dovnitř formátu sqlitedb (např. editorem SQLite Database Browser) v tabulce "info" uvedeny parametry "minzoom" = 5 a "maxzoom" = 10, tak to už jsem z toho úplnej daněk ...

5) Nástroje pro sqlitedb mapy pro PC
Existují nějaké nástroje pro PC, které by uměly hotové offline mapy ve formátu sqlitedb zobrazovat, ořezávat, mazat zoomy nebo je přidávat z jiného sqlitedb nebo slučovat z více souborů ?

No doufám, že jsem to tady pro začátek moc nezahlušil ! :-)
Díky za případné odpovědi.

Čelda - moc ukecaný Locusí nováček :-)