Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - tomaslizner

#1
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: náměty
July 25, 2014, 11:51:03
Ahoj Menione,

sepsal jsem několik námětů pro Locus, jsou níže řazené dle subjektivní priority, tedy podle toho, jak moc mi tam uváděné funkce chybí:)

1. Následující dva body spolu úzce souvisí a týkají se kategorií poi a zobrazování jejich ikon. Představ si, že si naimportuju body obchodů Albert, Billa, Penny, Tesco, Norma... Pro lepší přehled si vytvořím složku Nákupy a do ní je všechny zařadím. Každé kategorii poi přiřadím vlastní ikonu pro snadné rozpoznání. A teď ten problém. Mám těch kategorií obchodů v té složce třeba 15 a potřebuju si je všechny rychle zobrazit na mapě.
A.) Buď můžu pokaždé ručně zaškrtat zobrazení u všech 15 kategorií a pak je později stejně zdlouhavým způsobem povypínat. B.) Zruším samostatné kategorie těch poi a vytvořím si místo jedinou kategorii Obchody do které naimportuji všech 15 druhů obchodů a pak nechám zobrazit vždy jen tu jednu. Problém je, že pak ale všechny budou mít stejnou ikonu a nepoznám od pohledu, co je drogerie, co jsou které potraviny, co je baumax... a přijdu o možnost vybrat jen některé druhy těch obchodů. C.) Podle mě nejlepší způsob, kdyby bylo možné vybírat pro zobrazení v mapě nejen jednotlivé kategorie POI, ale rovnou i celou složku, do které jsou zařazeny. Prostě přidat políčko pro zaškrtuní vývěru i pro ten adresář, přičemž ale zůstane i možnost výběru (či zrušení) samotných jednotlivých kategorií uvnitř, jestli mi rozumíš. Tak se v mapě zobrazí všechny ty kategorie poi najednou i se svými unikátními ikonami.

2. Jak jsem psal, s tím souvisí i možnost podřadit kategorie poi do více složek. Zůstanu u těch obchodů, když jsem je načal. Vytvořím si složky Hobbymarkety, Drogerie, Potraviny, Modelářství. A teď naimportuju např. hypermarkety Tesco. Logicky je zařadím do Potravin. Jenže stejně tak bych je chtěl mít i ve složce Drogerie a některé i v Modelářství a Hobbymarkety. Mohl bys do Locusu tuto možnost přidat?

3. Více vyhledávacích filtrů - v menu zobrazení poi si vyberu např restaurace, kde si můžu seřadit a zaškrtnout vybrané poi, nebo zadat nejprve vyhledávací filtr. Problém je, že jeden filtr nestačí. Pro příklad pizzerie mají v názvu slovo pizzerie, pizerie, pizzeria, pizeria, pizza. To samé kavárna (kavárna, café, cafe, cafeteria...) Můžeš přidat nějaké tlačítko, pro přidání více vyhledávacích filtrů?

4. Stále menu zobrazení poi - dejme tomu, že chci restaurace do 300 metrů ode mě. Máš tam možnost seřadit podle vzdálenosti a pak vybrat prvních X bodů, přičemž nejmenší X je 50. Jenže 50 bodů mi zobrazí v Praze restaurace až 500 metrů daleko, což v mapě udělá zbytečně bordel navíc a nutí to, abych si u každého toho bodu sám podle měřítka a zoomu mapy občas složitě odhadoval, jestli je to do těch 300 metrů nebo více. Šlo by tedy nechat na uživateli přesně určit natvrdo max. vzdálenost zobrazení bodů místo pouhého X?

5. Tohle je spíš trošku postěžování - když proběhne aktualizace, která pak ale vyžaduje ještě stažení dat přímo přes aplikaci, je možné, aby o tom Locus varoval v notifikační liště (nebo jiným zřetelným způsobem)? Nedávno jsem razil do Chorvatska do skal, doma jsem si natahal mapy, poi, ar, locus skvěle nastavil a druhý den vyrazil. Jenže mezitím někdy v noci proběhla aktualizace asi 5 programů včetně Locusu. Vzal jsem to na vědomí jako vždy (nepamatuju se, že by někdy předtím Locus po aktualizaci chtěl další data)  a jel jsem. Jenže uprostřed divočiny mezi skálama spustím locus a najednou koukám, že místo zobrazení mapy chce, abych si pro spuštění nejprve stáhnul data...! Velmi mírně řečeno jsem nebyl v tu chvíli příliš šťastný:-) Bylo by fajn, kdyby o tom Locus příště nějak varoval předem.
#2
A tady to už začíná být fakt divné. Odinstalil jsem Locus, smazal ručně zbylá data locusu, vymazal cache, pročistil telefon od případných reziduí (víc bych mohl udělat jedině snad HR) a nainstaloval Locus znovu. Nechal jsem vše defaultně, tedy v paměti, netahal jsem žádnou offline mapu, neimportoval žádné nastavení, ani vlastní ikony. Pouze jsem naimportoval pár gpx a přiřadil k nim defaultní ikony Locus i Garmin a zobrazil na online mapě mapquest. A zas ten samý výsledek. Jen černé tečky a pouze u czechpointu se zobrazují ikony (libovolné), byť tohle gpx očividně obsahuje jen zlomek všech czechpointů na našem území (to jen tak na okraj). Udělal jsem tedy plnou zálohu Locusu a k tomu jsem ještě zazipoval i celý ten adresář s Locusem. Oboje plus screeny je na dropboxu zde https://www.dropbox.com/sh/ev3498ay94us11p/AAD_Mk92AeKwoNOMv36xpfiMa
#3
Zdar, díky za odpověď, ale nevím, jestli si rozumíme. Jestli máš na mysli seskupování poi do takových těch větších vyplněných šedých kruhů s číslem počtu poi uvnitř, tak to ne. Tedy seskupování poi mám zapnuté a chová se tak, jak má (od určitého měřítka se změní na jednotlivé ikony poi). Jde o to, že ikony přiřazené k poi se mi i na maximální přiblížení zobrazují jako černé tečky olemované bílou linkou.
Pokud v menu vyberu data, vidím kategorie improtovaných poi a k nim přiřazené správné ikony, v mapě ale jen tečky. Na druhou stranu teď se mi stala divná věc - naimportoval jsem poi Czechpointy a k nim přiřadil ikonku, kterou jsem do toho zipu s ikonama přidal teprve včera a ta se zobrazuje správně. Zkusil jsem ji přiřadit k jiným poi, ale tam zůstávají jen tečky. Zkusil jsem další včera podobně nově přidané ikony, ale také se nezobrazují, pouze tahle jediná u czechpointů. Myslel jsem na nějaký zmatený cache, ale tímhle to asi odpadá také.

Jediná změna, kterou jsem oproti stavu před cca dvěma dny, kdy to chodilo, provedl, bylo sloučení dvou map. Mám offline ČR měřítko 7-15 a stejný zdroj Praha 16. Doposud byly v /maps a přepínal jsem mezi nimi. Předevčírem jsem je hodil do maps/CR. Teď chodí jako jedna společná mapa, ale blbnou ty ikony. Po přeinstalaci Locusu jsem ty mapy nenahrával, zkusil jsem použít jen nějaké online mapy, ale opět jen s tečkami místo ikon.
Dále jsem nahrál ty offline mapy zpět do /maps, ale zas jen tečky.

Vyzkoušel jsem zatím snad každou kombinaci a postup zobrazení, nastavení a importování, co mě napadly. Není někde v nastavení něco, co jsem mohl přehlédnout? Nebo nemá locus nějaký cache pro POI, který by se dal vymazat? Protože je mi záhadou, proč zrovna ta jediná ikona czechpointů a ikona vybraná pro zipový soubor s ulicemi chodí a ostatní ne. Ikony jsou v .bmp a nebyl s nima problém.

//edit: ještě dodatek - tu ikonu czechpointu, co se zobrazuje, jsem zkusil přiřadit např. k bankomatům, ale beze změny. U bankomatů i tak zůstávají tečky. POI jsou dnes a včera stažené gpx soubory z poi.cz a jde jak o samostatné kategorie poi, automaticky vytvořené sloučené kategorie i ručně sloučené. Vše otestováno se stejným výsledkem...
#4
Ahoj, mám Locus Pro na androidu 4.3. Před pár dny jsem naimportoval poi "hory a pohoří" (kliknutím na kml soubor přes es file explorer, který mě hodil do locusu, tam proběhl import, vybral jsem vlastní ikonu (zip s vlastními ikonami je ve složce locus/ikony a ty ikony se mi normálně zobrazují v locusu k výběru) a všechno bylo ok. To samé s dalšími poi - hrady, zámky... Na mapě se vše korektně zobrazovalo. Stáhl jsem AR addon a stále ok. Asi po dvou dnech se ale místo ikon začaly zobrazovat jen barevné tečky. Přeinstaloval jsem Locus, nepomohlo to. Smazal jsem poi v kml, postahoval nové v gpx, stejný výsledek. Zkusil jsem importovat pře ES i přímo přes Locus. Zkusil jsem ty kml i gpx nahrát do data/import a importovat odtud, také nic. Mám jeden zip s pražskými ulicemi, ten jsem naimportoval, přiřadil ikonku a ta se zobrazuje správně. Zkusil jsem tedy zazipovat jedno gpx a importovat z toho zipu. Import proběhl, ale stále se zobrazují jen tečky. Zkusil jsem originální ikony Locusu, předinstalované Garmin i importované vlastní ikony. Stále jen tečky. Nezávisle na tom, zda se jedná o offline či online mapy.
Locus mám přesunutý na "externí" sdkartu. Měl byste někdo nápad, co s tím?
#5
Ahoj, jo mně to došlo z ostatních tvých nedávných postů různě tady na fóru, kde jsi psal, na čem všem teď na locusu děláš. Proto jsem chtěl poprosit, jestli tohle můžeš přesunout do wishlistu, kde se k tomu třeba někdy dostaneš. Tady ten topic postupně zapadá prachem a zmizí v dějinách... :)
#6
Hm, tak žádná reakce, můžete to tedy někdo prosím přesunout do Wishlistu, jestli tam není pravidlo, že musí být pouze v angličtině? Díky.
#7
Bazén a nádraží byl příklad.  Doplň si tam třeba knihovny, muzea, mcdonalds, cukrárny, cokoli používáš... Podstatné od určitého měřítka je, že se v dané lokalitě nějaký takový bod nachází, kolik a kde má význam až od podrobnějších měřítek. Co se rychlosti týče, tak to bych v tomhle topicu zbytečně neřešil - je to věc ryze indiviuální, někdo má hw schopný si bez problému poradit s více body, někdo s méně. A pokud to hw utáhne a uživatel zobrazení mnoha bodů využije, tak proč se tomu bránit. Ale jak jsem psal, ta trojka je z těch tří odstavců nejméně důležitá. Nejpodstatnější je ta jednička.
#8
Ahoj Menione, celý víkend jsem si teď hrál s Locusem, zkoumal konečně, co vlastně všechno umí, importoval body apod. Povedlo se mi rozchodit i offline vyhledávání - vypadá to spolehlivěji, než jsem se odvážil doufat:) - ale přesto bych tě chtěl poprosit o jednu věc. Patrě na rozdíl od většiny ostatních uživatelů zde nelovím kešky, ale chci mít Locus jako hlavní mapový offline soft primárně pro použití ve městě (Praha), případně na nějaké výlety.

1) A věc je ta, že jsem naimportoval kvanta bodů, jenže pokud je nechám všechny zobrazené, tak už od měřítka 1:40 000 i při těch nejmenších ikonkách prostě není Praha vůbec vidět. Seskupování poi také nepomáhá, protože místo tří set malých ikonek zakrývajících Prahu tam je pak 15 velkých šedých kruhů s čísly (taktéž zakrývajících Prahu). Bylo by možné nechat na uživateli, aby si sám zvolil, při jakém zoomu se budou zobrazovat jaké body?

Tedy při měřítku 1:75-100 000 mě bude spíše zajímat, kde je jaký hrad nebo rozhledna, ale méně budu potřebovat, aby mi půlku mapy zasíraly ikonky bankomatů, wifi, kauflandů, notářů, katastrálních úřadů, lékáren apod... :) A naopak při měřítku třeba 1:10 000 můžou být všechny tyhle kategorie zobrazené a i tak zůstává mapa stále přehledná.

Nemuselo by to pochopiteně být vázáno na konkrétní měřítko mapy - nejsem si jistý, zda dokáže locus např. rozpoznat měřítko mapy stažené přes mobac - ale kupříkladu svázat zvolené poi s konkrétní nahranou mapou a zoomy. Tedy budu-li mít OSM 7-16 a Google sat 10-12, tak k OSM 16 přiřadit 100% kategorií, k OSM 15-10 třeba 40% kategorií, ke Google sat 10 jen rozhledny a hrady... Něco na ten způsob, prostě poskytnout uživateli co největší flexibiliu upravit si to zobrazování dle vlastního uvážení a využití.

2) Řazení a zobrazení bodů. Možnost vybrat prvních 50, 100... bodů je paráda. Pokud se seřadí podle vzdálenosti, prima. Ale bylo by možné přidat ještě ikonku vyloženě pro vzdálenost? Přítelkyni jsem včera koupil locus a první, co chtěla natáhnout, byly obchody po Praze, tzn. penny, albert, kaufland, billa, spar... A teď jak snadno udělat, aby se jí zobrazovaly na mapě jen ty pražské. Řešení je zatím najet středovým křížem na střed Prahy a u každé kategorie seřadit obchody podle vzdálenosti a pak zaškrtat ručně cca prvních 20-30 krámů, které se vejdou do vzdálenosti nějakých 15 km od toho středu Prahy. Zmínil jsem namátkou pět obchodních kategorií, to je 100-150 zaškrtnutí. Nicméně dále je tam třeba baumax, bauhaus, ikea, tesco... a počet roste:( Takže možnost zobrazit v mapě body pouze do určité vzdálenosti od středu by ušetřila celé odpoledne:)
Ideální by bylo, kdyby si tu vzdálenost mohl uživatel definovat sám - nicméně rozumně fixně nastavené vzdálenosti (pro příklad 1km, 2km, 5km, 10km, 25km, 50km, 100km a 250km) by šly také.

3) Už jen takový návrh k tomu seskupování bodů. Nebylo by vhodnější místo těch velkých kruhů s čísly prostě hodit jednu malou ikonku symbolizující danou kategorii? Např. je super, že v Mostě je 10 pošt, ale v měřítku mapy, při kterém se mi ten kruh s číslem ukáže, mě zas až tak nezajímá, kolik jich tam je, ale že tam vůbec nějaká pošta je:) Což by zvládla prostě jedna ikonka pošty a nezakrývala by zároveň tak velkou část mapky, jako ten kruh. Nehledě, že pokud mám takto seskupeno více kategorií, tak u Brna mám nicneříkající kolečka s trojkou, patnáctkou a osmičkou. Co z toho je na první pohled např. pošta, co z toho bazén a co z toho třeba nádraží? Musím na to najet středovým křížem (zdržení).
Jinak pokud by to byla i tak nutnost, šlo by u malého počtu seskupených bodů použít klasicky malou ikonku, u většího počtu ikonku třeba o 15% větší a i tak by to zachovávalo větší přehlednost, než ty číslované kroužky.

edit 23.10
4) Teď mě napadl ještě jedena užitečný doplněk. Pokud mám zobrazen nějaký bod, najedu na něj křížem a objeví se popisek. Na ten když kliknu, vyskočí podrobnější menu s možnostmi. Bylo by skvělé, kdyby mezi nimi byla i možnost hledat googlem. Při kliknutí na ni by to rovnou hodilo webovou stránku s výsledky vyhledávání. Takže pokud najdu na mapě třeba hrad, tak jen dvakrát třikrát kliknu a hned vidím, co to je, jak má otevřeno, jeho historii apod...

-----------------

Ufff:) To je tak nějak všechno, na co jsem přišel. Tedy napadá mě toho víc, ale to už jsou spíše subjektivní pitomosti. Tyhle tři zmíněné body jsem se snažil sepsat co možno nejobjektivněji, že by je ocenili i ostatní uživatelé. Ty poslední dva body by byly fajn a usnadnily by práci s Locusem, ale osobně bych tě chtěl velmi poprosit o nějakou možnost k tomu prvnímu bodu - to považuji za velmi důležitou vychytávku.

Díky. T.L.
#9
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Smart Maps
October 21, 2012, 01:46:34
Ahoj, nějak jsem nikde nenašel jasně uvedeno, jestli Locus se smartmaps (konkrétně 1:10 000m ale ideálně i další měřítka) umí offline vvyhledávání adres a bodů zájmu v těchto mapách, jako to umí ta jejich smartmaps aplikace. To je jediná překážka, co mě zatím drží od koupě. Díky.
#10
otan: Ahoj, bylo by možné někam uploadnout ty tebou zmíněné POI? Hledal jsem je na poi.cz, googlil jsem jak divej, ale tyhle, co jsi psal, jsem nenašel. Připadám si jak looser, ale fakt prosím prosím žebrám:)
#11
menion: jo já vím, na jakém principu zhruba vyhledávání v rastrových mapách funguje - tedy nějaký vytvořený index bodů provázaný s přesnou polohou v dané mapě. A právě z toho plynul můj dotaz. Protože jak jsem si všiml, locus s mapami z mobacu umí i v offline režimu počítat přesné souřadnice, kde se právě nachzí středový kříž. A souřadnice měst či ulic se logicky nemění, tak mě napadlo, jestli by se nedal použít nějaký již vytvořený indexační soubor, kde jsou už zaznamenány souřadnice a názvy těch zájmových bodů (tedy ulic apod), např. právě ze smartmaps či jiné, ty informace z toho extrahovat a překonvertit pro Locus. Takže díky moc otanovi, který mě nasměroval, kudy pátrat dál. Jinak kdyby se ti povedlo pořešit nějak "oficiálně" to offline hledání, vytvořil bys tím soft, který by prakticky neměl konkurenci - když si vezmu stovku za skvěle adaptabilní Locus v porovnání se čtyřmi tisíci za celkem striktně nastavené smartmaps... geniální :)
#12
Ahoj, ani po dvou hodinách hledání jsem se nenašel jasnou odpověď či topic, který by se tím zabýval - je možné nějakým způsobem vyhledávání v rastrových mapách offline? Tedy pokud si přes např. mobac stáhnu z googlemaps mapu ČR, lze pak nějakým způsobem v telefonu vyhledávat města či konkrétní ulice? Na windows mobile jsem míval smartmaps, kde byly mapy indexovány a toto hledání fungovalo. Je tohle možné i v locusu? Vím, že existuje mnoho importovatelných poi ala hrady, obchody atd, ale co ulice a města? Existuje nějaká taková stažitelná databáze? Díky za odpověď.