Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - merapi

#1
Dobrý den,
v terénu by se mi pro porovnání současného stavu s historií hodilo zobrazení Císařských otisků a historických leteckých snímků. Nabízí je cenia. Historické letecké snímky jako wms jsem do Locusu dostal, císařské otisky ne. Mé dotazy tedy jsou:
- dají se císařské otisky dostat do Locusu jako wms?
- dají se obě zmíněné mapy dostat do Locusu i pro offline prohlížení?
- dá se s těmito mapami pracovat i při přípravě trasy a bodů zájmu v Locus Web Map (očekávám odpově ne...)
- dá se v nějakém jiném softwaru plánovat trasa s využitím zmíněných podkladových map a základní topografické mapy (nebo turistické mapy)?

Moc všem děkuji za pomoc.

Richard
#2
Zdravím,

Locus umožňuje nastavit metrický systém WGS 84 UTM, který je v mapách KČT (původně byl s-42). Našel jsem, kde jej nastavit (Nastaveni/Lokalizace/Typ souřadnic - zadat UTM). Když jsem v mapovém okně, podržím místo, tak vyskočí adresa a po kliknutí základní informace se souřadnicemi v UTM. Když však přepnu do okna GPS, tak jsou souřadnice ve stupních, jen podle toho, jak jsou nastavené ve Formátu zem. délky/šířky (desetiny stupňů nebo minuty a vteřiny).Jak dostanu UTC souřadnice i do okna GPS (satelitů)?

S tím souvisí i můj druhý dotaz, dá se nkdě nastavit, aby se v mapovém okně zobrazovala má pozice v souřadnicích? Nedaří se mi to nikde najít.

Díky moc.

Richard
#3
Pěkný den, nevím, jak se mapy vytvářejí, zda z leteckého snímku, pak záleží na datu snímku, ale pochybuji, že by někdo přehlédl rybník, byť vypuštěný.
#4
Diky za info, diky Voldymu za poznamku na OSM, kam jsem tedy tez zasel, zda je chyba u nich.
Ocenuji velice Vasi praci!

Merapi
#5
Zdravim, stahl jsem si v3 vektorovou mapu z dubna tohoto roku a hned jsem u nas nasel chybu. U Trebone zcela chybi rynik Opatovicky, jizne od rybnika Svet.  Je pekne velky, zadna louze. Kam mam napsat, aby mapu upravili?

Merapi
#6
Pěkný den, přesouvám sem diskuzi z androidforum.cz
Problém je s posunem Google map oproti satelitním snímkům a možnost jejich opravy. Nakonec, po Menionově postupu jsem mapy sice posunul, ale něco se mi nezdá na posunu sever/jih.

Přidávám postup (mnou rozšířený postup Meniona), zda je v pořádku.

____________________________

1. mám uloženu vlastní výřez Google mapy z Mobacu pro nějaké místo v Číně (nebo jinde, když satelit a mapa nejsou stejné)
2. spustit Locus
3. zobrazit si OSM (open street map) on line mapu a najít si nějaký jednoznačný bod, např. křižovatku velkých ulic
4. uložit jako bod zájmu (POI - point of interest) s takovým popisem, abyste věděli, ze které mapy je který bod.
5. otevřít příslušnou uloženou mapu z Google maps a najít tu samou křižovatku ulic
6. opět uložit jako bod zájmu (POI - point of interest) s takovým popisem, abyste věděli, ze které mapy je který bod.
4. pak je potřeba změřit pravoúhlé vzdálenosti mezi těmito body, tzn. v ose X a Y nejsnazší pomocí navádění nebo pomocí "Přidat novou cestu & meření". To vám změří a ukáže vzdálenost mezi oběma body a azimut. Dopočítají se úhly a podle nich pak strany.
 
Příklad:

Bod A je správný, bod B je nesprávný. Bod B je od bodu A vzdálen 483 m a je na azimutu 118 stupňů. My musíme posouvat po polednících a rovnoběžkách, tedy v pravém úhlu. Bod A je tedy obrazně vlevo nahoře, bod B vpravo dole. Google maps tedy musím posunout pod body tak, aby byla křižovatka bod bodem A, kam patří. To znamená na sever a západ. Když je azimut 118 st. pak odečteme rovnoběžku (tj. 90 st) a máme 28st u bodu B. Součet úhlů v trojúhelníku je 180, my máme pravý úhel 90 st a spočítaných 28 st. Zbývající úhel je 180 - 90 - 28 = 62 stupňů.
Pro posun na sever/jih spočítáme vzdálenost takto: vzdálenost = sinus úhlu u bodu B x délka mezi body, tj. sin 28 x 483 = 226 m.
Pro posun na východ/západ spočítáme vzdálenost takto: vzdálenost = cos úhlu u bodu B x délka mezi body, tj. cos 28 x 483 = 426 m.

5. spustit menu > funkce > posun mapy a nastavit posuny.

Měli jsme na sever 226 m, tedy do pole sever zadáme 226. TADY MI TO PRÁVĚ HÁŽE ŠPATNÝ POSUN, MUSÍM ZADAT -226, JAKO BYCH MAPU POSOUVAL NA JIH.
Měli jsme na západ 426 m, tedy do pole východ dáme 426.
Potvrdíme a mapa se posunula tak, že křižovatka leží pod pod původně nesprávným bodem B - tedy už je vše dobře.

6. případně pak doladit posuny aby Google mapa seděla na bod A
#7
No jo, je to, jak píšeš. Ten postup s cr.tar jsem si ale nevymyslel, byl někde v postupu. Každopádně velký dík.
#8
Přeji pěkný den.

Po trvdém resetu na tovární nastavení jsem znovu nahrál Locus Pro, vymazal z karty adresář s Locus (mapy a pod.) a Locus instaloval.
Pro offline mapy používám Mobac v. 1.9 beta 1 a používám Google maps a Google Earth.
Výstup je pro Trekbuddy TAR.
Po uložení setřesu všechny TARy do jednoho adresáře - takže obsahuje cr.tar, mapa1.tar, mapa2.tar ...
Mapy kopíruju z PC do adresáře locus / mapy na kartě.
Při spuštění Locusu se tento aktivuje a vyhodí chybovou hlášku "Problém se souborem (cesta) cr.tar"
Dělá to i u map vytvořených před delším časem a chodících bez problémů a nyní znovu nahraných.
Nicméně se k mapě v Locusu dostanu, když ji zakliknu k zobrazení, vyhodí to opět hlášku, ale mapu to načte a je funkční.
Co to může být? Mám to ignorovat?

Děkuji všem
#9
Pěkný večer,
ta diakritika mě taky napadla, ale jako jednotlivý bod to vzalo i s háčkem, tak jsem si nebyl jistý. Zkusil jsem to a teď to funguje. Jen je zajímavé (ale vůbec to samozřejmě nevadí), že v mapě po najetí kurzoru na "špendlík" se objeví název s diakritikou, tedy asi názvem, který je uložen někde uvnitř vlastního souboru.
Velice děkuji za pomoc.

Jen upřesňující dotaz mimo soutěž, je pro android aplikace s vyhledáváním adresy v mapě v režimu offline? Pro ČR je to asi Smart Maps, pokud je online (nebo offline při zakoupení), pro jiná místa nevím. Google maps, se kterým v přípravě cest pracuji nejvíc (ovšem na PC) vyhledávání ulic má, ale nejspíš jen v online. Když mi například někdo řekne jít do ulice XY v Londýně, tak abych byl z domova vybaven nejen mapou ulic, ale i vyhledáním adresy. Nejde mi o navigaci, ale vlastně o elektronický rejstřík ulic s jejich označením v mapě.
Mapových aplikací je hromada a každá na něco více nebo méně vhodná, zatím v tom tápu. Stejně ale nakonec vyrážím na cesty s mapou papírovou (té nedojdou baterky).

Ještě jednou děkuji za pomoc.
#10
Pěkný den.
Připravil jsem pár bodů v Google earth, uložil jednotlivě jako kml.
V první verzi jsem je zabalil jako zip v 7-zip, ve druhé pak jako zip ve winrar s relativní cestou.
Oba zipy jsem zkopíroval do adresáře vytvořeného na kartě pod Locus jako KML.
V locusu import dat - zobrazí se oba zipy. V případě 7-zip naimportoval 2 body z 5, v případě winrar pak jen 1 z 5.
Je to pokrok, předtím nenaimportoval nic.
Přikládám oba zipy.

Díky moc.
#11
Pěkný den,
Dva dny vlastním své první zařízení s Androidem, ale nakonec je problém u ZIPu. Podle manuálu jsem připravil několik kml souborů, které, když je vložím postupně, tak se bez problémů naimportují. Ty samé soubory zabalím do ZIP pomocí WinRaru (přidám do nově vytvořeného formátu zip, nikoliv rar, vybrané soubory). V importu dat najdu příslušný .zip, otázka Import zip - ANO, zvolím kategorii, potvrdím, že chci importovat - objeví se "naimportováno 0 bodů". Dělám něco špatně při balení, ale netuším co. V balíčku soubory jsou.
Jinde na fóru byl nějaký zkušební zip s gpx a ten to bez problémů načetlo (teda asi, bylo to tak dlouhé, že jsem to ukončil :-).

Jinak děkuji za aplikaci, která zatím naplňuje vše, proč jsem do tabletu na cesty šel.