Locus Map - forum

Support => [CZ&SK] - diskuze o Locusu => Topic started by: Patrac on March 31, 2011, 09:15:26

Title: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on March 31, 2011, 09:15:26
ahoj. Tak jsem testoval Locus a mám pár postřehů. Koukám že volitelná průhlednost se tu už řešila ale jako dřívější uživatel WM- Geoscoutu bych ocenil přesun spočtených keší.
Oč Jde:
Geoscout uměl jednu super věc ve chvíli kdy jsems i třeba v Gsaku nebo Geogetu do mystery keše přidal final WPT tak mi geoscout jednak v seznamech ale i v ikonách na mapě "přebarvil" ikony na zeleno tzn Modrý otazník se stal zeleným a to stejné i u multi keší. Tak bylo na první pohled v mapě vidět že tu keš už mám spočtenou a zároveň přesunul keš z výchozích souřadnioc na souřadnice finální. Program Georg to má na androidu vyřešeno že po přidání Final WPT zobrazí v mapě zelený praporek. to je sice taky řešení nicméně není ideální. Mate to a přeplácává mapuz zmytečnýma bodama. Ideální je ten posun ikony keše na místo kde skutečně keš je a zároveň to přebarvení na zeleno aby bylo jasné že ji mám spočtenou. Byla by možnost něčeho podobného? Nebo jsem sám kdo by tohle využil?

druhá  spíš  kosmetická věc jsou vlastní ikonky keší. to že aj podkladní lísteček se zobáčkem který ukazuje přesné místo keše je super ale klidně bych ikonky i nějaký jednodušší jednobarevný. ty stínovaný sou sice pěkný ale nejsou na první pohled přehledné. Osobně bych skoro raději jednobarevnou ikonu s černýl olemováním ( konturou) například.

třetí věc je fieldnote. 3lo by nastavit aby se fieldnote předplňoval na základě předem nastaveného?? například pro statistiky by bylo ideál kdyby do doplnilo kolikátá je to nalezená keš a doplnilo to i čas nálezu tzn kliknu na našel jsem a abych tam měl předplněno: #1002, 10:25
je jasný že se třeba můžes tát že keš naleznu s někým a nemám GPSku tak je potřeba mít možnost manuálně nastavit počítadlo ( to umí třeba Georg)

čtvrtá věc. dá se aby po kliknutí na keš na obrazovce pokud má nějaké WPT aby se zobrazily na mapě? bez toho abch keš musel otevírat?

dalo by se nastavit aby doba skrytí ikon (lišt) v mapě byla volitelná??? zabíraj dost místa na mapě a tak trvalé zobrazení není ideální a 5 sec je zase dost málo když se s Locusem učíte.
Dikec Pátrač
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 01, 2011, 16:09:37
tak třetí a "pátá" by byly ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 01, 2011, 20:44:30
ja si teda osobne ty vypocitany ukladam rovnou do Locusu, do extra kategorie odlisene ikonkou s cervenou krabkou. Pokud Locus je primarne v ramci GC urcen pro import PQ souboru, tak kdybych ty finalky mel ve stejny kategorii tak bys zas musel resit aby se mi neprepsaly, i kdyz je fakt ze ted uz by to asi nemel byt problem pac jsou kontroly na prepis, ale i tak to mam radsi zvlast, sem tam si to zalohuju exportem a tak :) Pri lovu si zapnu kategorii PQ a tech vypocitanych. Ale i tak ty waypointy cekaji na prepracovani. Ze? :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on April 01, 2011, 21:03:45
K tomu zobrazování podružných bodů keše - též bych uvítal zobrazení všech bodů příslušející keši pouhým ťuknutím na hlavní bod keše, bez nutnosti to volit přes dialogy. (třeba i volitelně, v nastavení)
A úplně ideálně, kdyby šlo též navolit zobrazovat všechny body (tedy jak hlavní body, tak i podružné, všech keší na mapě). Protože spousta keší má různá místa, kde se něco zjišťuje, a když jsou skryté, tak si člověk ani neuvědomí, že jede kolem a mohl by toho využít ...
Řešení např. : volitelné tlačítko do pravé lišty, se 3 volbami - skrýt vše / zobrazovat body posledně vybrané keše / zobrazovat vše.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 01, 2011, 21:20:24
vy mi to komplikujete těmi waypointy :) to tlačítko do pravé lišty není dobrý nápad. Funkce využitelná tak dvěma lidmi z tisíce. To bude chtít nějak jinak ... když už
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 01, 2011, 21:25:54
Quote from: "scinkk"ja si teda osobne ty vypocitany ukladam rovnou do Locusu, do extra kategorie odlisene ikonkou s cervenou krabkou. Pokud Locus je primarne v ramci GC urcen pro import PQ souboru, tak kdybych ty finalky mel ve stejny kategorii tak bys zas musel resit aby se mi neprepsaly, i kdyz je fakt ze ted uz by to asi nemel byt problem pac jsou kontroly na prepis, ale i tak to mam radsi zvlast, sem tam si to zalohuju exportem a tak :) Pri lovu si zapnu kategorii PQ a tech vypocitanych. Ale i tak ty waypointy cekaji na prepracovani. Ze? :)

no já to tak dělal u Geoscoutu pak mi odešla karta a bylo vymalováno . Podobně mi takhle zachropalo cosi na PC a přišel jsem o data v Geogetu. Tak to teď mám řešeno tak že v Geogetu si to počítám a ukládám po zavření Geogetu se mi to natáhne na Dropbox a tam sr mi to uloží ( web) a když žena zapne satickej PC tak se mi to přetáhne do něj :) v locusu nemůžu ke keším přikládat soubory popisy a tak potažmo ani nechci.. Proto by se mi to šiklo. mmj Geoscout to měl jako volitelne (use final wpt as...) což by řešilo to i tady. Kdo chce ať si zapne kdo nechce ať nechá. :) zn ideál
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 01, 2011, 22:53:04
No jestli bude opet pridana podprora mymaps tak muzes zalohovat pres mymaps a ostatne i pridavat body.  Clovek to stejnak vetsinou spocita na compu, pak v google mapach koukne kde to je schovany takze staci pak pridat bod do mymaps a v Locusu stahnout a jeste to muze s nekym mit sdileny.

To zobrazeni waypointu no nevim, mozna pokud by nebylo slozity mit jen treba v nastaveni zobraz vse vcetne waypointu ano/ne - ale nevim mraky kesek ma parkovani a referencni body takze nevim jak moc to bude k uzitku. Mozna bych spis uvital u kesek tu ikonku na waypointy uz v tom prvnim infookne vedle ikonky krabicky pokud se nepletu jedna ikonka by se jeste vesla, bay to clovek rychleji naklikal pokud treba nekam jede.

Ja jsem k tem waypointum mel dva napady -moznost k waypointu pripsat poznamku ktera by se ukladala mimo treba jako fieldnotes aby si clovek mohl sbirat indicie a neprepsal jen novym PQ idelane vcetne moznosti pripojeni fotky pac plno indicii je nejjednodussi vyfotit pro pozdejsi pouziti.
A ikonky waypointu ocislovat dle poradi v PQ aby to clovek mohl prochazet v zamyslenem poradi a nemusel v listingu hledat na ktere je ted zastavce.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on April 02, 2011, 08:05:22
Quote from: "scinkk"To zobrazeni waypointu no nevim, mozna pokud by nebylo slozity mit jen treba v nastaveni zobraz vse vcetne waypointu ano/ne - ale nevim mraky kesek ma parkovani a referencni body takze nevim jak moc to bude k uzitku.

S tím nesouhlasím. Velice často se stává, že řeším více multin v jednom městě/obci současně, a tedy mě zajímají polohy jednotlivých stage souhrnně, abych se nemusel cikcak vracet. Protože je složité zapínání waypointů přes dialogy, uvítal bych zobrazení pouhým kliknutím na ikoně keše, a jak jsem psal, nejlépe více zaráz, tedy asi nejjednodušeji "vše". Pokud bych se neocitl zrovna v Praze, pak zobrazení všech bodů by byla užitečná a uživatelsky příjemná záležitost.  8-)  Jestli rozumíš ;)

Edit: ale ono by to možná mohlo fungovat, pokud importuji ještě zvlášť pouze přídavné body do samostatné kategorie. Vyzkouším ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 02, 2011, 08:50:05
v Georgu to bylo nějak řešeno jako správá WPT a po dtím zaškrtávací políčko co che násleně zobrazovat. já to teda měl vše vypnutý. osobně jsem dokonce ani neimportoval z geogetu do Georgu parkovací body. bylo jich moc a bylo to nepřehledné. Defakto jsem využíval jen funkci kliknout na keš v mapě a aby se mi zobrazily WPT ( stage) od té keše. toť vše.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 02, 2011, 10:47:25
Ukazani vsech pridruzenych child waypointu pouhym ukazanim na multi by bylo pekne.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: cevacevikus on April 03, 2011, 23:14:54
Ono je jednoduché, proč to vypadá, že všechny viditelné waypointy ke keším využívá málo lidí - pro velkou část lidí je velký problém mít nastavit správce keší pro pohodlnou archivaci vypočtených WP či připravených příloh, přechroupat je do jejich navigace či mobilu, něco málo připravit předem a tak... Proto se po nejbližších multinách všechno omezí na pár předem vyluštěných mysterek a pak hlavně tradičky... Většina lidí nechce řešit více multin najednou (buď by museli stále chodit se šanonem papíru a nebo editovat kupu souborů v PDA/smartfounu) a nebo kvůli multinám obcházet město několikrát a koukat na těch samých místech jen o dva metry jinam na jinou tabulku...

Když je v softíku na kešování i řešitel vzorců, je obcházení i více multin najednou nádhera... (//http://pocketdrake.cz/doku.php?id=user:vzorce)

Škoda, že jsou WP tak hluboko v databázi, jinak by byly nejspíš naše prosby vyslyšeny...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 04, 2011, 06:13:03
ano, waypoint jsou trošku zahrabané v databázi to ale neznamená že nechci vyslyšet vaše prosby. jen se mi nechce kopírovat style georgu tzn. zobrazení tapnutím a ani se mi nechce zobrazovat všechny waypointy automaticky, protože by to bylo strašně bodů. takže vám můžu ideálně dát nějakou položku do submenu bodu na hlavní obrazovce "zobrazit waypointy", "skrýt waypointy". Šlo by to možná i dát hned na první ikonu která zobrazuje samotnou keš ale trošku by se tím zpomalilo zobrazování samotné keše (jeden klik navíc)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on April 04, 2011, 07:54:02
Quote from: "cevacevikus"Když je v softíku na kešování i řešitel vzorců, je obcházení i více multin najednou nádhera... (//http://pocketdrake.cz/doku.php?id=user:vzorce)
Napsal jsem si řešitel vzorců v C++ a přeložil jako .dll pro Windows Mobile. Kdyby byl zájem, můžu poskytnout zdrojáky (třeba pro zabudování do Locusu), zatím jsem ale Android nováček a na prostudování programování pro něj jsem ještě bohužel nenašel čas.  8-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 08, 2011, 16:04:10
tak o pár keší dál o pár poznatků s Locusem taky.
Ocěňuju maximálně to posunutí WPT a taky ten fieldnotes oboje je z mého pohledu super.
narazil jsem ale na pár dalších drobností které by se možná daly dodělat nebo prostě alespoň já bych to ocenil.
Jednak bych ocenil trošku jiný vzhled ikon nebo nějaký volitelný balíky který by se daly někde nějak natahat. Ikonky sou vizuálně pěkné ale jsou už hodně nepřehledné stínované pozadí, vlastní znak keše a k tomu ještě třeba otazník a ještě klíček pokud je spočtená.. klidně bych  jednodušší.
pak nevím jestli jste se s tím někdo setkal ale mě by se šikal volba stahování map podle GPS bodů. tzn myšleno tak. Natáhnu si body podél cesty třeba z Brna do chorvatska a nechci tahat mapu podél trasy bylo by to zbytečně moc dat které nepotřebuju. tzn stačilo by mi kdby to umělo stáhnout čtvereček map třeba jen 200/200m okolo keše.
připomínám možnost volitelnosti WPT tzn možnost toho zobrazení ale to už se tu probíralo výše :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 09, 2011, 21:29:41
No nove ikonky asi budou, i kdyz duvod neni to, ze by mi ty soucasny prisly  neprehledne. Hlavni duvod je vetsi rozmer ikonek pro hdpi telefony a taky to ze soucasne uz jsou natolik stare abych mel tendenci to zkusit znovu :)) Kazdopadne stinovani a gradienty si neodpustim, pri kvalite displeju by to podle me bylo skoda ubirat na detailech :) Ale treba ti nove ikonky preci jen budou vyhovovat vice. Moznost mit vice variant ikonek necham na Meninona, nebylo by spatne tam mit i ty soucasne, na mdpi displejich by asi vypadaly lepe :) Ale uz takhle me neustale informuje jak ten Locus kyne kdyz chci pridat nejakou novou ikonku :D

Nove ikonky muzes zkusit naimprtovanim prilozeneho kml - neni to finalni stale do toho stouram ale muzes beta testovat :) ikonky najdes na vychod od Jicina :) Velikost ikonek na mape nastav na "Velke" abys je videl v nativni velikosti (predpokaldam ze mas display 480x800)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 10, 2011, 09:26:17
Moc pekne ikonky, prehlednost je lepsi. Diky

Edit: Mozna jen found bod bych dal jen par pixel. Treba jen tu spodni sipku z ikony. Je lepsi, kdyz se mapa pomalinku zprehlednuje:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 10, 2011, 10:46:35
Ja si teda generuju PQ bez my founds pripadne je mozne si je nechat vypnout pres filtr ale premyslim ze ikonky pro waypointy bych nejak odlisil a trochu "znevyraznil". Asi zkusim udelat kolecko s ikonkou takze mozna ty myfounds by mohly byt taky kolecko tedy plus minus jen ten smajlik - vyzkousim :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 10, 2011, 11:03:23
no pokud by jsi chtěl udělat nějaké ikony vycentrované na střed a ne zarovnané na spodní hranu jak jsou teď všechny tak řekni, nějakou zkus a pošli. Kdyžtak bych udělat nějakou kvalitnější podporu. ikony bychom odlišili jménem, třeba nějakým prefixem aby bylo jasné kam se mají centrovat ... to jen kdyby se vám to hoši hodilo do krámu aby jste věděli že nemusí být vše na spodní hranu ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 10, 2011, 11:17:34
Ja v tuto chvili pouzivam uplne prtavy smajlik kolem 10*10px, vycentrovany na spodni hrane pruhledneho pozadi. Pokud by found kese mohly byt centrovane na stred tak by to bylo fajn, popripade pouzit zmineny prefix v nazvu kese nebo to zahrnout na celou kategorii.
Osobne taky nalezene neimportuju, nicmene pokud naleznu kes z databaze Locusu taky bych uvital zmenu velke ikonky na prtavej bod.
Pokud by i v momente nalezu z mapy zmizely pridruzene child pointy bylo by to pro prehlednost jen dobre.
Kdo lovil treba v Kutne Hore vi o cem mluvim:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 10, 2011, 13:47:11
Ne nemyslim si ze by bylo potreba menit centrovani ikonky - centrovani na stred by bylo uzitecne pouze u nejakych miniatur a hlavne by ostani, pokud si sami ikonku nevytvori, nevedeli kam ta ikonka tedy ukazuje pokud by byl ruzne varianty centrovani - tim koleckem prop waypointy  jsem myslel jen tvar ikonky aby se to trochu odlisilo od tech keskovych a dole by stejnak byl nejaky maly zobacek aby to zas ukazovalo na dany bod :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 10, 2011, 21:24:23
S waypointy nemam problem:-) Kdyz budou v kolecku tak je clovek rozezna opravdu lip.
Idealne s "P" pro parking nebo s autem, stage puzzle... Nicmene grafika je moc pekna, necham se prekvapit:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 11, 2011, 00:15:09
Mrknete na novy soubor jsou tam dva druhy waypointu ve dvou variantach, s koleckem a bez kolecka, sam ted nejak nevim :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 11, 2011, 10:56:52
Pekna prace. Hlasuju bez kolecka. Slo by udelat to puzzle?:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 11, 2011, 11:50:00
puzzle pujde :) me teda ten otaznicek pro answer to questins prijde vic prihodny ale asi se nebudeme zbytecne odklanet od GC  ktere tam ma to puzzle :) Jinak me napadlo ze by treba nebylo spatny kdyby si clovek pri vypisovani waypointu mohl zvolit rekneme jednu z peti barev z roletky a touhle barvou by se zobrazila treba ta sipka waypointu. Takze pokud mam vedle sebe dve mutliny tak si zobrazim wp jedne a u te druhe si pri zobrazovani vyberu odlisnou bravu a budu vedet ktere wp patri te a te multine :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 11, 2011, 12:20:32
JJ dobry napad.
Jinak Question to Answer - "otaznik se mi zda vic logictejsi" odpoved typu co je tu za cislo, kolik ceho, Stages of a Multicache  - "puzzle" fyzicka schranka.
Takze jsou potrebne oba obrazky:) Nicmene ofiko puzzle a stopy by byly vic provazane s GC...
Pak jeste Refenrence Point (klidne nejaky puntik s obrysem)  a Trailhead (pristupovy bod podle fantazie, treba dvere:-) )
Nicmene o tom urcite neco vis tak to neber jak poucku.
Jinak corrected ikonky davam jako modrou krabku z te sady co je tu ve vedlejsim vlakne a finalku multin tu zlutou.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: scinkk on April 11, 2011, 12:30:20
prave ze pokud gc pouziva puzzle pro QA tak by asi nebylo dobry aby v Locusu to byla stage of MC - takze bych asi nechal otaznik pro QA a pro stage vymyslim naco jineho - ty stopy se mi nelibi a je to "maly" - ostatni udelam pdobne jako ma GC - az zbude trochu casu tak ty WP dodelam :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 21, 2011, 12:45:24
Ikony nalezených keší nepopužívám. Defakto mne keš přestane " zajímat" po nalezení tzn že to tak mám i v importu dat. Jakmile naimportuju čerstvá data z GeoGetu tak přemazávám stará. A nová importuju vždy bez nalezených :).
Ikony jsou o 200% lepší to je bez debat. Víc než ta červená tečka u spočtených by se mi líbila stejná ikonka jen se zeleným provedením. Tzn ne modrý ale zelený otazník a ne žluté krabky u multi ale dvě zelené ( to je ale spíš otázka vkusu)

Ad jiná věc a jiný postřeh. když jsem v terénu a pípne nová keš stahuju si GPX přímo z  Gmailu. Jenže ouha nejde mi načíst do Locusu. Nabízí mi to pouze jiný program (Georg) k zobrazení a ten jsem defakto přestal používat. Nebylo by možný nějak nastavit aby se Locus automaticky asocioval s příponou GPX ??? TZN když v mailu kliknu na náhled souboru aby se otevřel Locus a nabídlo to import to skupiny bodů?
díky
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 22, 2011, 08:43:59
ještě další postřeh. Není možné udělat volbu stažení mapy pro keš? tzn když si vygeneruju keše po cestě plus třeba nějaký se zajížďkama mimo trasu a nechci sosat zbytečně kvantum map. Nešlo by nějak udělat aby se stáhly jen čtverce okolo keše například aby keš byla uprostřed čtverce 200/200m? a v okolí ať ot je klidně čisté?? něco jako podle POI co už je ale s tím že by to bralo opravdu jen to okolí uvedený kešky? ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 22, 2011, 10:51:58
Hmmm to by bylo uzasny, vytvoreni dlazdic kolem vsech definiovanych waypointu...
Super na lov ve meste nebo v cizine. Rozhodne pridavam hlas pro tuto funkci:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 22, 2011, 13:47:13
máte to tam ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MarHan on April 22, 2011, 16:50:09
Velke diky nacelniku:-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on April 24, 2011, 12:26:39
Po nějaké době užívání bych měl také pár postřehů, ryze praktické věci :

1. Nebylo by možné přidat volitelné tlačítko do pravé lišty - "zapnout/vypnout GPS" ? To je snad nejčastější funkce, kterou při pohybu venku provádím (zjistit pozici a hned zase GPS vypnout, dál se orientovat podle mapy, podstatně tím šetřím baterii). Zapínat/vypínat přes zvlášť GPS obrazovku při takové četnosti je otravné ;)

2. Volitelné tlačítko do pravé lišty "navigovat k nejbližšímu bodu" - šlo by to ? Stiskem by se zapnula navigace k bodu nejblíže ke středovému kříži. To je druhá nejčastější funkce, kterou využívám. Vybírat to vždy přes několik menu je taktéž zbytečně pracné ...

Předem díky za kladné vyříyení.  8-)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 25, 2011, 18:43:20
1) podrž prst na horní ikoně GPS!
2) ... jo tak to by myslím využil tak jeden z tisíce. Kliknout na daný bod už není tak komplikované ne? ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on April 25, 2011, 22:00:01
1) Ok, myslel jsem, že dlouhé podržení vždy vyvolá nápovědu k ikoně. Tak jo, dvě kliknutí lepší než tři ;) I když z OZI jsem rozmlsaný na pouhé jedno :D
2) Jeden z tisíce ? Měl jsem za to, že navigace k bodu je nejpoužívanější funkce u turistické/geocachingové aplikace ... a jedno kliknutí by bylo pohodlnější než tři. Zvlášť když to člověk dělá 10x za hodinu ( ještě jsem nezkoumal, zda existuje nějaký manager aplikací, abych nemusel vypínat Locus, když potřebuji něco spočítat na kalkulačce nebo dohledat v souboru. A každé vypnutí Locusu právě navigaci k bodu zruší )
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on April 26, 2011, 06:15:39
tady nejde o samotné navádění, to samozřejmě používá spoustu lidí ... ale neumím si představit k čemu by mi bylo tlačítko které mi spustí navádění na nejbližší zobrazený bod! A vypínat Locus? stačí zmáčknout HOME a přejít na jinou aplikaci. Locus zůstane spuštěný i včetně navádění ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Patrac on April 26, 2011, 08:02:17
děkujuuuu obě funkce ( asociaci s GPX i stahování map okolo Poi bodů, keší taktéž) oboje je super  :)  ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: ormoru on May 13, 2011, 17:24:58
Quote from: "menion"ano, waypoint jsou trošku zahrabané v databázi to ale neznamená že nechci vyslyšet vaše prosby. jen se mi nechce kopírovat style georgu tzn. zobrazení tapnutím a ani se mi nechce zobrazovat všechny waypointy automaticky, protože by to bylo strašně bodů. takže vám můžu ideálně dát nějakou položku do submenu bodu na hlavní obrazovce "zobrazit waypointy", "skrýt waypointy". Šlo by to možná i dát hned na první ikonu která zobrazuje samotnou keš ale trošku by se tím zpomalilo zobrazování samotné keše (jeden klik navíc)

Zobrazeni waypointu by opravdu bylo supr. Nemyslim jsi, ze by to bylo jen pro dva lidi :-)
Ja treba pouzivam locus i pro planovani vyletu, kudy jit. A kdyz bych videl, ze staci zajit ob jednu ulici dale, abych si zjistil neco pro jinou multi, tak to musi ocenit kazdy.

Zas ale clovek nepotrebuje videt waypointy v Brne, kdyz si planuje vylet v Beroune.
Takze bych treba zobrazoval waypointy v nejakem radiusu od souradnic stredu displeje. Volitelne v nastaveni? Nekolik km musi stacit.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: bravenec on June 03, 2011, 08:46:53
Dobrý den,
nenašel jsem jinde podobné téma nebo český wishlist a nechci zakládat nové vlákno, tak to píšu sem.

Zkusím vysvětlit, co mě trápí: Chystám se na, řekněme, na delší noční cestu do Chorvatska. V Ostravě navigaci nepotřebuji, po dálnici trefím poslepu, v Brně se ale nevyznám. Vím, že mám na třetí křižovatce v Brně odbočit doleva na Mikulov, tak si jako první bod (po výchozím) označím tu kritickou křižovatku v Brně, aby mě navigace před křižovatkou upozornila. Ostatně, klikám-li trasu ručně v Locusu, obvykle to musím dělat stejně - od křižovatky ke křižovatce, protože navigace má o trase často své vlastní představy. Přes Vídeň projedu bez problémů pořád rovně podle cedulí na Graz. Další bod si nastavím na kritickou křižovatku v Grazu, abych byl předem upozorněn na nutnost odbočit. Po stovkách dálničních kilometrů a uprostřed noci už budu takové připomenutí dost nutně potřebovat. Totéž v Mariboru a Ljubljani. Nenápadnou obočku v Postojne bych nad ránem bez upozornění prostě projel až do Itálie...

Nechci od mobilu, aby mě navigoval, to už můžu rovnou svěřit mapu svému děckovi. Chci jen, aby mě mobil s dostatečným předstihem upozornil na blížící se změnu, důležitý bod na trase.

Mohu to řešit dvěma způsoby:
Naklikám si trasu ručně bod po bodu, bez toho, aby Locus vyhledal trasu. Trasa bude velmi hrubá, ale bude obsahovat pouze body, které mě zajímají. Po dosažení bodu se navigace přepne na další bod a pípne (a to je bohužel vše - veškeré varování).
Výhoda: Jednoduché vytvoření trasy, obsahuje pouze důležité body. Naviguje k dalšímu bodu.
Nevýhoda: hrubá trasa, nevýrazné varování.

Naklikám si trasu ručně, nechám Locus vyhledat trasu. Trasa bude přesně odpovídat, ale bude obsahovat množství bodů, podle kterých se navigovat výše popsaným způsobem navigovat nedá. Moje pracně naklikané body zmizí v záplavě ostatních, vygenerovaných Locusem. Abych byl upozorněn na blížící se důležitý bod, musím celou trasu projít znovu (!!) a naklikat ručně podruhé body (jako body zájmu či waypointy??), které jsem už jednou dělal. Potom můžu zapnout důraznější pípaní třeba pět kilometrů předem, které mě svou zvyšující se frekvencí upozorní na důležitý bod.
Výhoda: Důrazné upozornění
Nevýhoda: Vše dělám dvakrát, navigace nepřepne na další bod, po dosažení bodu poslouchám dalších pět kilometrů pípající mobil, body nejsou součástí trasy, k bodům nelze jednoduše navigovat.

Ani jeden ze způsobů není ideální. Šlo by tedy propojit mé vlastní body s trasou? Možná to jde, ale bez manuálu na to lze přijít pouze metodou pokus/omyl.

Díky
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on June 03, 2011, 22:32:50
Zdravím,
  podobný problém jsem teď dořešil zde viewtopic.php?f=13&t=669 (http://forum.asamm.cz/viewtopic.php?f=13&t=669).

Takže, ... propojení nějakých POI bodů s trasou možné není. Nevím jak bych to provedl a upřímně mi to přijde trošku zbytečné. Jak jsem řešil v avízovaném příspěvku, tam byl "taky" problém s výrazností hlášení. Tak co kdybychom udělali do nastavení ještě k zvukovému upozornění při navádění podél stopy položku "Přehrát zvuk při přepnuátí na další bod"? Tedy ne jen pípnout ale přehrát vybraný zvuk?
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: bravenec on June 04, 2011, 07:58:35
To je dobrý nápad. Ideální by bylo ještě zastavit v ten moment přehrávání ostatních zvuků. Na POI na trase si můžu nastavit přibližovací pípání - přepnutím/přehráním zvuku dalšího bodu trasy jsem POI dosáhnul, už mě dál nezajímá pípání při vzdalování. Nebo udělat přibližovací pípání ve stylu: při přiblížení do 1 km začni pípat, po přiblížení na 100 m pípání vypni.

Chyby zcela mimo téma:
Placená verze 1.8.4, při zapnutí některé osobní mapy už se jí nikdy nezbavím, nepřepnu na online. Musím aplikaci ukončit, mapu přejmenovat a znovu nastartovat.

Aplikace občas spadne: Udělám si trasu, body vypočítané. Kliknutím na bod trasy otevřu menu, zvolím "Bod zájmu 5698", potom +, edituji, stisknu OK.... a dlouho to trvá (deset vteřin). Tady to občas spadne, můj pocit je, že pouze v případě, že během čekání kliknu na cancel. Z deseti zadaných bodů to takhle spadne cca dvakrát, ale nedovedu to přesně zopakovat.
Title: Třídění poi...
Post by: agilka on June 06, 2011, 23:05:04
...asi by to patřilo do Kategorií POI, ale tam je nyní uzamčeno, tak se předem omlouvám za případné chybné zařazení.
Nicméně možná bude tato moje poznámka nakonec vnímána i jako dobrý nápad.
Úvodem.
Locus je super, porovnávám se SmartMaps, které jsem dosud dlouho používal, ale stále tam na WM platformě byly problémy.
Nyní mám krátce Wildfire s Androidem 2.2, no a víme, že tohle není zrovna žádnej rychlík.
Jde o to, že mám nyní např. dtb keší z PQ s asi 14tis body a bude jich jistě ještě víc..... a to v nich nemám wpt-y, ty mám raději zvlášť.
Tato se pak velmi zdlouhavě načítá při každém znovu zapnutí Locusu, či po pádu app. a hlavně i pokaždé, když pak chci opět s dtb průběžně pracovat.
Každé načítání této dtb probíhá tak, že se vždy nejprve na několik desítek sec. zatmí LCD, než se to vůbec vše načte a vypadá to v podstatě na kolaps, mezitím se Wilda stihne i vypnout......
A v podstatě totéž se pak děje, když poté zapnu nutnou výběrovou filtraci dle typů keší, no a do třetice hned další zdržovačka následuje, když v dalším filtru chci nechat zobrazit např. první 50 kešulí dle vzdálenosti.
To je celkem nepříjemné až flustrující, hlavně když se tohle kolečko musí absolvovat i vícekráte za sebou.

Vede mne to tedy k několika následujícím dotazům, případně návrhům.

1/ Dalo by se zařídit, aby se moje nastavení u každé skupiny Poi hned uložila do nějakého Save souboru, aby se po opětovném restartu již rovnou načítalo jen to moje poslední nastavení ( tedy např. jen Traditionálky a jen prvních 50ks) a odpadly tak alespoň 2 z těch 3 zdržovaček?? Samozřejmě by to mohlo být předvolitelné někde v nastavení.
Navíc, pokud dám omylem nebo nyní spíše již jen v rámci testování zobrazit VŠE, tak Locus poté zkolabuje a to i když má zobrazit např. jen cca 2000 bodů.....a hned se zase může začít znova.

2/ Ukazatel - kdyby se při zdlouhavém načítání a při třídění dle typu keší objevil nějaký ukazatel, aby bylo jasné, že to pracuje a že se skutečně nejedná o zásek. Protože pokud si do toho náhodou neznalý začátečník, jako dnes já, navíc několikrát tu a tam ještě netrpělivě hrábne, tak se to zacyklí a většinou následuje už jen pád......
Nějaký ukazatel se točí až při výběru ks dle vzdálenosti, ale to kolečko se točí jen chvilku, pak se zastaví, vybudí tím opět dojem záseku, pak trvá dlouho, než to zase vše zareaguje - pokud to tedy mezitím nespadne.
Případně to stihne několikrát hodit matoucí hlášku s otázkou, zda aplikaci ukončit nebo ještě počkat.
Ta hláška určitě zmate začátečníka neb vyvolává dojem, že to už vlastně spadlo, neb je na první pozici zleva, ale přitom app. stále na pozadí pracuje a je nutno dát "Počkat"??!!

Jinak ve SMaps se nechala celá skupina již zaktivovaných poi jednorázově vypnout (resp. v mapě zneviditelnit) přímo z plochy, poté se případně přesunout na potřebný mapový výsek a teprve pak opět zapnout, čímž odpadlo zdlouhavé načítání převelikého počtu poi na velké ploše. A to se výhodně uplatnilo i po restartu - viz dále.
Předvolených skupin k zobrazení mohlo být vícero, každá se nechala zobrazovat samostatně, ale mohlo jich být viditelných nezávisle i více najednou. V Locusu musím jít pokaždé zapnout každou zvlášť
Samozřejmě fungovala celkem dobře i generalizace dat, kdy se navíc na větší mapové ploše nejprve zobrazovaly poi jako tečky, pak jen ikonky poi a teprve po náležitém přiblížení ikony i s jejich názvy.

 Výhodné bylo právě i to, že pokud se ještě před ukončením app. nechaly poi nějaké velmi obsáhlé dtb zneviditelnit, tak pak při následujícím startu nezdržovaly svým zdlouhavým načítáním. Jako skupina poi byly aktivní jen na pozadí.
Pak stačilo najet jen do požadované mapové oblasti a jedním klikem si nechat zviditelnit ty všechny předvolené oblíbené skupiny poi.
Pokud se pak měly zase provádět např. nějaké rychlé přesuny po mapě, tak se všechny poi nechaly opět zneviditelnit a mělo to okamžitou odezvu bez prodlev kvůli jinak nutnému překreslování velkého počtu poi.....

Jakési tlačítko Skrýt/Zviditelnit (předem vybrané skupiny) poi např. na pravém panelu by se samozřejmě leckdy hodilo i z jiných důvodů, třeba když více poi momentálně překrývají nějakou důležitou část mapy (detail křižovatky, rozcestí, nápis v mapě atd).
Klik sem a pak zase tam, místo složitého a zdržujícího prohrabávání se v Kategoriích poi.


3. Ještě mne napadlo, že by nebylo od věci, kdyby se také případně okamžitě načítaly pouze ty Poi připadající na právě zobrazovanou plochu mapy, to by také věc urychlilo.....ostatní poi by se v případě posouvání mapou donačítaly průběžně.
A pro případ, že byť omylem by plocha byla velká - např. celý kraj nebo půlka, či celá ČR, tak by se dle hustoty poi zobrazil, resp. načetl jen omezený, nejlépe uživatelsky nastavitelný počet poi.  

Tak napoprvé asi tak.....díky za reakci :) .
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: bravenec on June 08, 2011, 08:00:31
K té navigaci, jak jsem ji popsal 3. června: experimentováním jsem si ověřil, že moje představy byly úplně špatné. Nelze navádět podle zvolené trasy a zároveň upozorňovat na nějaký jiný bod. Takže mám tři možnosti:

Navádím hroubou trasu (pouze body)
Výhoda: telefon pípne při přepnutí na další bod
Nevýhoda: telefon mě neupozorní na opuštění trasy (příliš hrubá), telefon ukazuje nesmyslné vzdálenosti
Nevýhoda: upozornění na důležitý bod (pípnutí) lze snadno přeslechnout, chybí i stupňující se gradace pípaní při přibližování

Navádím na jemnou trasu
Výhoda: telefon mě upozorní na opuštění trasy, ukazuje vzdálenosti správně
Nevýhoda: zapnu-li pípnutí při přepnutí bodu, telefon pípá prakticky neustále
Nevýhoda: na důležité body mě neupozorní telefon vůbec

Navádím na důležitý bod
Výhoda: dozvím se předem o důležitém bodu trasy
Nevýhoda: Nemůžu navádět podle trasy, nedozvím se, pokud uhnu z trasy
Nevýhoda: Telefon ukazuje nesmyslné vzdálenosti (vzdušnou čáru)
Nevýhoda: Musím přepnout na další bod ručně, nemohu se věnovat řízení
Nevýhoda: Druhý řidič (manželka) nepřepne na další bod vůbec (extrémně složité)

Spojení POI s trasou smysl dává, umožnilo by to navádění podle trasy, upozornění na opuštění trasy i upozornění na důležité body trasy a celý cirkus by byl v ideálním případě zcela bezobslužný.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on June 08, 2011, 08:29:47
agilko: celý tvůj dlouhý text budu muset ještě naštudovat ale problém je evidentní. Příliš mnoho bodů na příliš "slabý" telefon. Zkusím s tím něco udělat ale příliš od toho neřekej. Doporučil bych rozdělit body do více kategorií a používat pro ryhclé zapínání a vypínání bodů, tlačítko na správu bodů které lze umístit do pravého panelu

brabenec: pro tvoje potřeby bych doporučil koupit si nějakou hlasovou navigaci. Pokud nechceš tak doporučuju naváděni podél jemné trasy a zvuky pro opuštění a naklikat si důležité body na trase do nějaké kategorie, ty si pak zobrazit a spustit si POI alert funkci která tě na tyto body upozorní dle předefinované vzdálenosti a podle tebou zvoleného zvuku ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: bravenec on June 08, 2011, 10:04:17
Aháááá :-) To je možná ta informace, která mi chyběla. Když jsem přečetl slovo "Funkce", utíkal jsem se do funkcí podívat - "POI varování" se jmenuje ta věc, která mě zajímá. Bez manuálu se v tom vážně špatně orientuje. Bude-li toto fungovat, jak předpokládám, myslím, že nepotřebuji více. Při nejbližší příležitosti to vyzkouším.

Díky za nakopnutí správným směrem.
Title: K zobrazování poi....
Post by: agilka on June 08, 2011, 21:21:05
...menione díky za reakci. Omlouvám se předem za opětovnou obsáhlost příspěvku.
Toho Wildu mám jen na seznámení se s Androidem, pak bude nahrazen silnější
kubaturou.
Takže rychlost již až tak neřeším. Spíše tu funkcionalitu samotnou.
Problém totiž není až tak v tom, že to načítání tak trvá, ale je-li bodů opravdu příliš (keše - ty vůbec nenačtu), tak Locus pak prostě náhle rovnou spadne a třeba se ani, jako jindynezeptá, zda chci pokračovat a počkat.
Když už tedy čekám třeba 2 minuty, tak bylo prima, aby to pak nakonec alespoň nespadlo.
      A taky by možná při odhadu delšího načítání mohla vyběhnout hláška, že bodů je moc a že načítání může trvat déle, případně aby tam rovnou vlítnul časový, procentní nebo grafický ukazatel......

Jinak o tom tebou zmíněném rychlém tlačítku do správy poi vím, pokaždé mne hodilo přímo do Bodů zájmů, takže vlastně ušetří nejen 1klik, ale navíc umožní rovnou zaklikávat celé kategorie k zobrazení. Krásné, ale když se pak dtb stejně nenačte, je to k vzteku.

No nicméně to, co jsem již minule zmínil ohledně SMaps, tedy tu jejich fci okamžitého Skrytí či opětovného Zviditelnění předvolených skupin Poi, bez nutného opuštění obrazovky mapy je
právě ta bezva funkcionalita, co mohla pomoci řešit i tento problém.
Její přínos pro přehlednou a rychlou práci s poi na mapě asi netřeba opětovně opakovat a asi by Locus povznesla opět o třídu výš..

Vidím totiž až dnes, že v Locusu si nyní vlastně mohu také předem natrvalo natipovat zobrazované kategorie, což je dobrý základ.
Musí se na to ovšem zřejmě jít právě jen přes ono přídavné tlačítko Správce poi, nikoliv přes hlavní menu Bodů zájmu, což mne - a asi nejen mne, napoprvé dosti zmátlo.
  No ok, takže když to shrnu, tak nyní už by v podstatě stačilo "jen" přidat do pravýho panýlku tlačítko na okamžité skrývání Poi..
--------------------------------
Ano, jak píšeš, rozdělit velké dtb do více skupin není pro samo urychlení marné, byť je to jen nouzové řešení.
I ve SMaps, kdyz šlo zpočátku dát do cílové kategorie jen asi 10tis poi, jsem musel takto postupovat.
Takže jen CZ kešky byly ve 4, DEU dokonce v 11-ti skupinách, přesně jak
mi doporučuješ udělat v Locusu. Hodně nepříjemná věc.
A právě díky té vlastnosti okamžitého Skrytí/Odkrytí poi jsem pak mohl mít navoleny k zobrazení dtb s několika desetitisíci poi, protože se nejprve nechaly skrýt, pak se rychle najelo nad daný mapový čtverec ( v případě zapnuté GPS se nazoomovalo ) a teprve pak se nechaly zobrazit poi ze
všech předvolených skupin najednou. A nemusely to samozřejmě být jen ty keše.
Nebylo tedy nutno, jak to vidím nyní u Locusu, při velkém oddálení se nejprve zpětně, postupně a zpomaleně
prodírat v mapě kobercem poi (které by wilda jistě ani nenačetl).
No, takže z třeba z 20 tis. se jich nad danou oblastí nakonec zobrazilo jen těch pár a nic nezdržovalo.
A pokud jich snad mělo být neúměrně víc, tak potom se raději nezobrazilo nic - to aby zůstal zachován přehled o dané mapové oblasti a napsalo to něco, že poi je příliš.
Pak stačil většinou jeden přibližovací zoom a už tam bylo vše co mělo.

Jak se říká na dobré a osvědčené věci se rychle zvyká, ale pomalu a těžce
zapomíná  :roll: , takže sorry, že to takhle zdůrazňuju.
------------------------------------------------------

A ještě přípomínka k ikonám Poi v Locusu a jejich zobrazování.
Popravdě, asi jedno ze slabších míst.

Generalizace dat a proporcionalita velikosti ikon na velké ploše se zde zřejmě vůbec neuplatňuje, takže např. celá ČR se postupně doslova utápí pod kobercem ikon, případně popisek a celá oblast s hustým pokrytím poi je tak zcela neidetifikovatelná, navíc aplikaci to šíleně zpomalí.... a to už pak zřejmě nejen Wildu a podobné strojky, ale i ty rychlíky..
A toto se děje bez ohledu na to, zda nechám zobrazit ikony velké, malé, s textem, bez.
----------
V tomto případě bych navrhoval nezobrazovat raději žádný poi, preferovat přehlednost v mapě a rovnou nechat vyskočit hlášku, že Bodů je příliš....
Uživatel by se pak mohl s přehledem přesunout nad nezakrytou mapou na požadovanou oblast a teprve pak se přiblížit.
Pokud by i pak poi bylo stále mnoho, ale již by byl zachován alespoň nějaký orientační průhled na mapu, tak je již zobrazit zmenšené např. jako tečky.
V dalším kroku, pokud by to již množství poi umožňovalo, zobrazit jejich konkrétní ikony v plné, resp. uživatelem nastavené velikosti.
A jejich názvy zobrazovat - pokud jsou zapnuty - až tehdy, kdy by jich bylo zobrazeno jen takové množství, že by se již zásadně nepřekrývaly a jejich text se již dal "celkem běžně" přečíst.....

K velikosti ikon - ano volba "malé" pak poněkud zpřehlední mapu, ale jak jsem zjistil, významové rozlišení ikony je dobře rozpoznatelné až při volbě Velkých ikon.
Čili nebyla by od věci již zmíněná jistá proporcionalita jejich velikosti neboť při volbě malých ikon se z většiny z nich jejich význam stejně nerozpozná....

Popisky - k lepší čitelnost textu by jistě přispělo konturované písmo, ale je mi jasné, že to jsou zase další pixely a zvětšení navíc.
Takže mne napadá, že v současné době by ještě dobrým řešením bylo alespoň zvětšení kontrastu mezi barvou písma a podkladu. Nyní je ten podklad moc průhledný, nevýrazný a hlavně málo inverzní.
Je mi jasné, že jde i o snahu minimálního zastínění mapy, ale jistý kompromis by se zde v tomto směru ještě jistě nechal udělat...

A nakonec - to abych SMaps zase až tak nechválil.
Oni tam měli ohromnej problém se zobrazováním překrývajících se poi, tedy těch na
stejných nebo blízkých koordinátech. Prostě nikdy nebylo možné dostat se
na ten spodnější, zakrytý poi, resp. jeho ikonu.
Pak docházelo k různým paradoxním situacím, nejhorší však bylo to, když jsem např. při pozicování nové keše měl nakonec k dispozici stejně jen to poslední změření neboť všechna předchozí byla vždy nedobytně zakryta těmi navrchu.
Vím, že oni ani doposud tento problém pomocí nějakého rozkliku nebo bubliny nevyřešili.
Zato jsem opakovaně dostal dobrou radu, ať si prý raději vypnu vždy tu vrchní skupinu nebo samotný poi, co zakrývá ty spodní.
No taky rada, ale pro praxi jaksi na nic..
U Locusu je dle mne tohle velice dobře vyřešené a mám z toho skutečně radost, podobně jako z celého Locusu.
Jinak momentálně používám verzi 1.8.4.....
Title: Špendlíky a centrování...
Post by: agilka on June 12, 2011, 02:13:51
...zdravím, ještě mne napadla další, dle mne praktická věc pro práci s mapou, a to jsou tzv. špendlíky.
Ne že bych to teď vymyslel, ale s velkým úspěchem tuto vychytávku používám léta v Igu.
Kdo jej má, jistě ví o co go.
Kdo by snad nevěděl, tak jde o možnost rychlého až okamžitého umístění, či doslova připíchnutí značky - Špendlíku do mapy.
Ten v ní je pak tak dlouho, dokud jej uživatel neodstraní. Rušení by pak mělo jít provádět jak každý samostatně, tak všechny najednou anebo jen od nějakého data.
Protože pokud jich dnes na výletě vysázím třeba 20, tak by bylo zdlouhavé je jednotlivě rušit, pohodlnější je pa zadat  - dnes, včera, před týdnem, měsícem apod..

Protože špendlíků mívám najednou zobrazených max. pár desítek a ne stovky a tisíce jak v dtb s poi, tak v mapě mohou mít klidně neměnnou - nezmenšující se velikost, aby byly viditelné při každém měřítku mapy.
Při tak malém množství nikdy nebudou překrývat půl mapy. Takto je možné mít přehledně napíchnutá místa třeba po celé ČR.
I když teď mne napadlo, že v Locusu se vlastně proporcionalita velikosti ikon neuplatňuje - no ale kdyby tomu tak někdy bylo, tak u špendlíků ji naopak prostě neuplatňovat.

Špendlíky se ocení zejména v terénu, kdy se doslova za pochodu, ba i jízdy, bez zdržovaček souvisejících se zakládáním klasického poi, rovnou umístí do mapy špendlík a třeba až později, když je čas, se z něj může vytvořit nějaký konkrétní poi.
Jejich výhoda je to, že pak mají přesnou momentálně zachycenou pozici. Označím si tak JEDNÍM dotykem zajímavý výhled nebo míjený objekt, aniž bych musel zastavit nebo něco rovnou vyplňovat. Nechá se to samozřejmě použít třeba i k rychlému zapozicování nových keší, či jiných poi.

Ale dobře to poslouží už i doma, při přípravě výletu.
Ne vždy je pak nutno kreslit trasu celého výletu, stačí mít jen napíchané špendlíky v místech odbočení.
Poslouží prostě vždy, kdy je třeba na něco dopředu v mapě upozornit, aniž by se kvůli tomu musel dosti pracně zakládat nový poi, který bude někdy mít třeba jen vyloženě jednorázové nebo specifické využití a pak by bylo dobré ho z dtb stejně vymazat.

Ještě poznámka - špendlíky nemusí mít všechny stejnou barvu. Ta by se mohla nechat kvůli lepšímu přehledu kdykoliv změnit.
Čili např. ty z dneška jsou všechny ty červené, ty modré jsou ze včera ...atd.

Špendlík by měl mít podobné "výhody" jako každý jiný POI, tzn. že po jeho dotyku by se měla objevit stejná podnabídka pro další práci...
--------------------------
K Centrování.

Někdy - no dost často - je potřeba dostat se na max. detail mapy.
Chápu, že u rastrových map zřejmě nelze, tak jako u vektorových, plynule a rychle zoomovat přidržením + a je nutno se do daného přiblížení postupně proklikávat.
Při tom se ale ještě musí soustavně smýkat s bodem nebo daným místem ke středovému kříži, aby pak neulítnul třeba i někam úplně mimo obrazovku.
Nebylo by tedy od věci i tohle trochu napravit....
U POI už funguje to, že po dotyku má v podnabídce vlevo zobrazení v mapě, takže se pak přesně na něj mapa zastředí.
První dobrý krok. Já bych k němu už rovnou přidal i tu schopnost, že by se poi pak již zobrazil rovnou na té nejpodrobnější dostupné vrstvě. Zobrazení s pouhým zastředěním a na stejném měřítku, tak jako nyní, je poněkud kontraproduktivní.

No a pokud jde o zastředění a max. přiblížení libovolného místa mapy (třeba i rohu mapy), tak tam je to nyní oproti POI úplně problém, jelikož při stisku se v podnabídkovém okénku ikona mapy nevyskytuje.
V rámci zachování jednotnosti postupu, by to ale mělo být i zde tak nějak stejné..
   
No nicméně, tohle jsou jen moje návrhy na vylepšení ohledně funkcionality, způsob provedení neovlivním :| .
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on June 12, 2011, 13:19:54
špendlíky
- pokud je chceš používat, jsou už i ve android smartmaps verzi takže není třeba sálodlouhý popis. Každpodáně tohle je v locusu celkem k ničemu si myslím. Můžeš si vytvořit kategorii špendlíky a pak je tam sázem na dva stisky přímo z mapy.

centrování + zoom
- nezná se mi dobrý nápad měnit lidem měřítko před očima. Pokud někdo chce zazoomovat, tak si zazoomuje. Zastředění ti umožní nastavit si zoom na daném bodě na jak sám potřebuješ. navíc to tlačítko má smysl hlavně na různých vyhledávacích obrazovkách nebo v seznamu bodů

zastředění libovolného místa mapy? tak tomu nerozumím o tím chceš říct
Title: Špendlíky apod......
Post by: agilka on June 12, 2011, 23:58:32
...ano, takovýto pseudo špendlík lze jistě někde v klidu umístit do mapy coby jako klasický poi.
Proto jsem ale popisoval tu operativnost a to hlavně v terénu, tedy pokud se jedná právě o PRAVÝ špendlík.
Při tom se nemění obrazovky a nevyskakují další okna, případně pak nevybírají kategorie (ano ta může být již i předvolena) a dokonce se pak již ani nic nepotvrzuje.....jen se doslova za pochodu klikne na tl. se špendlíkem a v ten moment se už kolem toho víc neřeší. Takže je tu přece jen docela markantní rozdíl v provedených úkonech.
    K tomuto ještě - ať už přímé špendlíky někdy budou nebo ne, zda by bylo možno přidat právě pro špendlík nějakou typizovanou ikonku, tedy něco co vypadá opravdu a nezaměnitelně jako špendlík. Momentálně nouzově používám červenou šipku, ale šipky již používám i pro jiné poi, protože určitých ikon mám již nyní jistý deficit....momentálně např. zcela postrádám hlavně všechny ty typizované ikonky pro geocaching.
 
Ke změně měřítka mapy při zobrazení zastředěného poi v mapě - no vždyť to může být event. volitelné ve stylu - Při zobrazení poi v mapě zachovat předchozí měřítko mapy / jít na plný (nebo předvolitelný) detail.
Protože popravdě, když potřebujeme např. vidět, zda se keš nachází na pravé, či levé straně ulice, nebo levém, či pravém rohu objektu atp., tak to nám ukáže stejně právě až ten plný mapový detail.
Proto bych toto zobrazení zadal naopak právě jako implicitní, protože se nakonec musí na ten detail stejně - ale bohužel na několikráte - proklikat.

Zastředěním libovolného místa mapy jsem myslel to, že pokud se kdekoliv dotknu mapy - kde zrovna není žádný poi (to bych pak kliknul raději na něj) - a pak si chci ono místo přiblížit do detailního pohledu (většinou opět maximálního), tak aby se to stalo víceméně jednorázově a nikoliv jako nyní, kdy se musí po každém zoomu opětovně TO místo ručně několikráte zastřeďovat na kříž, jinak se na něj bez toho ručního posouvání nikdy přesně nedostanu.
Už při přiblížení přes 2-3 měřítka bez ručního dostředění po každém kroku, to ulítne doslova o kilometry, resp. se k tomu místu vlastně úplně ztratí kontinuita a musí se zase vycouvat do většího nadhledu, aby se místo opět našlo....
To platí o to víc, pokud se jede na Ofline mapy, které nejsou nasnímány postupně ve všech měřítcích, ale třeba jen přes 2-3 stupně. Takhle by se pohodlně proskočilo až na ten nejdostupnější detail.....a zároveň by se také hned zjistilo, jaká nejdetailnější mapa je vlastně k dispozici.
Jak jsem již psal, v podstatě jde o to, aby se to po přidržení mapy chovalo v podstatě stejně jako bych kliknul na nějaký poi, tzn. aby se pak ve vyskočeném okénku objevila také ta stejná volba s mapou, jako u těch poi.

No, takže toliko pro ještě lepší přiblížení dané problematiky......
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on June 13, 2011, 08:49:04
- "markatní rozdíl" v tom není ... špendlík podle tebe máš na jeden klik na pravý panel, přidání tak jak je teď je na jeden klik na pravý panel + klik na OK. Navíc máš možnost něco změnit hned když chceš a ne až později když už nevíš proč tam ten špendlík je, takže špendlíky prostě nebudou, nevidím v tom žádný smysl a akorát by se systém zesložitil dalšími tlačítky a nastaveními

- no já s tím zoomováním pořád nevidím problém. Může se k tomu vyjídřit ještě někdo ať je to trošku objektivnější? Když se dívám na mapu a pak potřebuju najednou nějaký detail tak je to tak na 3 - 4 stisky zoom tlačítka, víc určitě ne, protože pochybuju že budeš z mapy Evropy sledovat a študovat keše. Navíc jak jsem psal, nerad dělám do aplikace něco co bude za uživatele něco měnít. Umím si představit že mě bude dost štvát, když kliknu na bod, dám vycentrovat a online mapa se mi zazoomuje na nějaký přiblblý zoom kde vidím ulici přes celou obrazovku...

- s tím vycentrováním během zoomu, já jsem v životě pdoobný problém neměl. Stejně jak v předchozím případě, pokud se vás ozve více tak to nějak uděláme ale jinak mi to přijde jako kravina. Mapy si stahuju tak aby tam byly mezikroky, tzn. stáhnout mapu ala evropa na dvou dlaždicích a pak centrum prahy je asi trochu divné a pak se nelze divit že to při zoomu odlítne. ..
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: agilka on June 13, 2011, 16:42:24
....ok, ok špendlíky tedy celkem oželím. Samozřejmě, že to jde i tak jak píšeš, ale
o 100% "složitěji neb tam prostě musí být ten klik navíc a vyvoláním toho uložení se
vyskočením z mapy změní zcela prostředí. Vyžaduje to další soustředění, které by
např. při jízdě mohlo někdy začít i chybět.
Pravý špendlík k ničemu nevybízí, prostě se rovnou uloží, je to v podstatě takový
okamžitý záznamník nějaké události, ke které se vrací v klidu až později.......
Nechme tedy špendlíky v šuplíku. Bylo by ovšem fajn, kdyby se případně časem
objevila alespoň nějaká ta "špendlíková" ikonka.

Pokud jde o to vycentrování mapy, tedy místa kde se jí dotknu přidržením a pak by se
ono místo přesunul na středový kříž, by mohla být celkem přínosná věc snad pro
každého.
V podstatě by odpadlo to nyní nezbytné mezipřesouvání se ku kříži po každém
přibližovacím kroku. To by asi dost urychlilo práci.
A nechť to je tedy klidně i BEZ toho následného zoomu, který by skutečně mohl někoho
nemile překvapit (i když by to přece mohla být přednastavitelná volba).

Čili teď by vlastně stačilo do toho nynějího lokalizačního okýnka, co po dotyku
vyskočí, přidat ikonku té mapky se stejnou funkcionalitou, která je nyní u každého
detekovaného poi, tedy že následně bod dokonale zacentruje na středový kříž....to by
už bylo možné?
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: johny265 on June 14, 2011, 11:49:24
Ikonky si můžeš přidat sám, už se to tady řešilo. Udělěj si jejich transparentní PNGéčka, barev kolik chceš, zazipuj je a nahraj do adresáře Locus/icons. Pak už si jenom vybereš v dropdown menu Tvůj zip a ikonku, kterou chceš  ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: stl on June 19, 2011, 13:41:12
Ahoj, v prvom radu musim pochvalit tvorcu aplikacie. Samozrejme za jeho aplikaciu a tiez za jeho pristup a snahu ju dalej vylepsovat aj na zaklade podnetov od uzivatelov..  :)

A teraz k teme.. aj ja sa prihovaram za spendliky  ;) Ako uz aj agilka napisal, idealne vo forme ikonky. Teda by bola moznost si vybrat medzi "ikonkou" pridat bod, pridat bod s foto a pridat spendlik. V predvolbach by sa dopredu nastavilo napr. ze sa budu ukladat do kategorie spendliky, predvoli sa nazov (povedzme datum a cas, alebo poradove cislo..) pod akym sa ulozi, predvoli sa ci sa zaznamena vyska a adresa. A toto vsetko potom aplikujeme jednym klikom na ikonku..
Iste, nie je nutnost, iba taka mala vychytavka, ktora by ma potesila. Casto ked slapem jednoducho nemam cas ani chut sa hrat s telefonom a zapisovat nove body. Takto by to bola otazka jedneho kliku.. Ale ako pisem, az ked sa bude autor veelmi nudit..
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on June 28, 2011, 13:49:38
Ke špendlíkům - jedinou situaci, kterou si dovedu představit, že bych potřeboval na jedno kliknutí, je nějaká šílená jízda na kole nebo lyžích, kdy nemůžu kouknout "delší" okamžik do displaye a potvrdit ještě OK. Ale to je dost extrém. Za mě - špendlíky nepotřebuji, nemám problém klinout 2x bez delšího zdržení či přemýšlení, operace asi na 1/3 vteřiny ;)

Centrování mapy - nikdy jsem žádný problém nepostřehl, vždy se mi centrovala tam, kam jsem potřeboval, bez nějakého masivního či nepohodlného posouvání po každém zoomu. Moc tomu požadavku nerozumím.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on June 29, 2011, 05:57:16
panové otázka špendlíků je prozatím uzavřena. opravdu kliknutí na OK nevidím jako důvod k tomu abych dělal celý nový balík funkcí pro práci se špendlíky, takže bohužel ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: agilka on June 29, 2011, 16:14:57
Quote from: "MedoMys"Centrování mapy - nikdy jsem žádný problém nepostřehl, vždy se mi centrovala tam, kam jsem potřeboval, bez nějakého masivního či nepohodlného posouvání po každém zoomu. Moc tomu požadavku nerozumím.


...jistě, že se to centruje, záleží ovšem odkud - z jakého oddálení mapy. Asi je rozdíl když se přesovám z Dolní Lhoty do Horní anebo když se do ní chci dostat z úplně jiné destinace.
To automatické centrování mapy je myšleno tak, aby se po PŘIDRŽENÍ místa, které je v mapě zrovna někde zcela MIMO střed, toto místo poté přesunulo na Středový kříž a pak už bych jenom přibližoval, případně ještě znova takto nebo  posunem docentroval a dostal se tak mnohem rychleji až do požadovaného přiblížení cíle.
Odpadlo by tím plno, leckdy doslova spíše mraky mezipřesunů ke kříži. Ty se ovšem daří vždy stejně jen orientačně neb ten kříž je pak už schovaný kdesi pod podprstem že. Mnohokráte odzkoušeno...

Berme v potaz to, že to místo momentálního zájmu se většinou nachází právě někde na straně nebo u rohu, těžko bude pokaždé ideálně zrovna na nebo u kříže.
Nemluvě o tom, že pokud mám v Locusu zapnutou GPS nebo nedej bože ještě záznam stopy, tak se to tak neskutečně přibrzdí, že už jen každy 1 pouhý klik navíc je doslova o nervy.
A s tím souvisí ještě to, že při takovém zpomalení pak nelze ani dělat nějaké přesné posuny, zvláště ne ty z velkého oddálení. To je v podstatě absolutně nemožné, ono si to pak pojíždí až poskakuje dost nekontrolovatelně, takže jednou jsem obrazně řečeno v Praze, podruhé už  opět v Paříži.
Kdežto strojové zastředění je neomylné, nepotřebuje žádné další šíbovačky, prostě by se vždy jen přidržela ta cílová oblast do které směřuji.
Už jen toto by práci při zaměřování na cíl z většího oddálení (ale i místního) nesmírně urychlilo.......

Ještě technická pozn. - pokud jsem si všiml, tak dlouhé přidržení na mapě by nemělo kolidovat s jinou f-cí, aktivní  je pouze při přidržení na samotném křížku.
Ale to nechme k posouzení samotnému autorovi :) .

.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: agilka on June 29, 2011, 17:20:19
...tak mě zase něco napadlo :idea: , tedy on je to spíše poznatek z praxe, tedy 2 poznatky.
V základní nastavení se přiřazuje jednotná barva Trasám - ať už importovaným nebo v LC vytvořeným, ale i Stopám.
Tyto rozdílné zdroje se zde bohužel zatím jaksi neodlišují.
Kdyby tedy snad bylo možné, nastavit si už v tom základním nastavení samostatně i barvu zaznamenané Stopy.
Já vím, že si pak modu dodatečně přiřadit ke každé Stopě jakoukoliv barvu. To je fajn a leckdy pro mě i jediná záchrana.
Jenže.... já těch Stop vytvářím opravdu veliké množství, třeba i desítky z jedné štreky (jsa poučen praxí, raději často ukládám, než bych riskoval ztrátu třeba celodenního záznamu), takže to sebere mraky času, když bych pak měl ještě každou přebarvovat.
Asi se zeptáte proč a k čemu to je vůbec nutné.
 Jako mapař vyjíždím většinou s již naplánovanou, perfektně přesnou trasou či cestou, přesně dle ortofotomap.
To je běžná praxe, zvláště pro neznámý terén, kdy navíc tato zásadním způsobem elimunuje možnost ztracení se v nepřístupném terénu.
No a nakonec s ní ještě potřebuji kvůli různým odchylkám a krátkodobým úletům GPS porovnat tu skutečně projetou Stopu a případně ji pak při zakreslování dokorigovat.
Jenže ouha, Plánovaná Cesta i Stopa vlastně mají stejné barvy a to je pak velmi nepřehledná práce.
A tak do toho musím stále dloubat, přibližovat, oddalovat, abych je nějak odlišil.
No anebo ty Stopy pak dodatečně přebarvovat...
Ale vzhledem k tomu, že tyto Tracky se využivají pouze takto jednoúčelově, tak mi taková nutnost fakt připadá jako 1 velká nepříjemnost.
---------
A ta druhá věc.
Kdyby šlo do naplánované cesty (zakreslené v Locusu - nevím, zda je něco takového možné i u importovaných ) a následně zaznamenané Stopy vložit nějaké směrové šipečky ( nebo ji spíše rovnou vykreslit jen z malých prodloužených trojúhelníčků). A v pořádném kontastu, aby to bylo hned rozpoznatelné i na slunci.
Proč?
V případě, že se naplánovaná cesta často kříží, což je při trackování zcela běžná, či spíše téměř permanentní záležitost, tak se pak prostě v takovém zahuštěném místě snadno ztrácí směr nebo spíše jistota kudy teď neboť všechny Cesty tam náhle vypadají jako jedno chaotické klubko, bez jakéhokoliv řádu a leckdy opravdu dlouho trvá jeho rozpletení.
Hrabat se v tom a hledat nějaké nuance, či dedukovat navíc někde na slunci a ve vedru, kdy je displej jak chcíplej i ve stínu, o tom ani nemluvě...
No nerad bych, aby to vypadalo, že si chci nechat ušít Locus na míru. Zrovna tahle věc by snad mohla (na rozdíl od špendlíků) najít podporu i u ostatních.
Navíc doufám, že nejsem jedinej mapař, používající úspěšně a to nejen v Česku, právě Locus.

Takže toliko můj příspěvek do "snad" dobrých nápadů :) .
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: MedoMys on June 29, 2011, 19:18:01
Quote from: "agilka"To automatické centrování mapy je myšleno tak, aby se po PŘIDRŽENÍ místa, které je v mapě zrovna někde zcela MIMO střed, toto místo poté přesunulo na Středový kříž a pak už bych jenom přibližoval, případně ještě znova takto nebo  posunem docentroval a dostal se tak mnohem rychleji až do požadovaného přiblížení cíle.

Pořád tomu nerozumím :roll: (ale to není podstatné, požadavek stejně směřuješ na Meniona). V čem je dlouhé přidržení na mapě ( které ale už je dokonce vyhrazeno na nalezení adresy, případně vytvoření nového bodu ) jednodušší než rychlé posunutí ze strany mapy do středového kříže ? Naopak posunutí mi přijde rychlejší a více intuitivní než zoom někam na roh mapy přidržením prstu.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: babi on September 16, 2011, 02:52:34
tak jo, nápady mám a napíšu je raději do české sekce, přeci jen to půjde snáze ,)
1) líbí se mi funkce sejmutí obrazovky s mapkou, jen mi chybí možnost obrázek jen uložit, né posílat na gmail či ostatní věci
2) s jedničkou souvisí i druhá fičurka. mám-li nějaký poi, a chci mu přidat obrázek, nebo fotografii, tak lze buď vyfotit, a nebo vybrat nějaký uložený obrázek. co takhle tam přidat možnost "sejmutí obrazovky" - aby se danému bodu přidal jako obrázek screen mapky?
3) když jsem v režimu záznamu trasy, byla by zde možnost zapnutí gps trvale? například: nahrávám si trasu, dojedu k nějaké kešce a potřebuji zapnout trvale gps a navigovat se podle kompasu (stále nahrávám trasu), pak zase gps vypnout a dále pokračovat v nahrávání trasy? tuším, že by tohle bude mít na starosti "gps a umístění"-"čas mezi gps pozicemi," kde mám nastaveno 60s. možná by pomohlo přidat možnost změnit tuto hodnotu do "rychlého přepínače."
btw, jaká hodnota je defaultně nastavená v "čas mezi gps pozicemi?" byla tam 1s? nějak jsem to zapoměl  :P
uvidíme co mě dále napadne  ;)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on September 16, 2011, 06:35:12
no
1) můžeš pak hned dát cancel když se tě to ptá kam sdílet. Ten obrázek bude i tak uložený v locus/data/screenshots nebo tak něco :)
2) hmm má to vůbec využití? Pokud jednou ročně, pak doporučuju udělat krok 1. a pak mapu přidat jako již hotový obrázek z karty
3) heleď upřímně ta funkce "čas mezi gps pozicemi" je co jsem zjistil, taková celkem nespolehlivá, ale pokud ti to funguje tak proč ne. Defaultní hodnota je 0s ale je to to samé jako 1s. Navíc tedy myslím si že dát tuhle funkci, kterou ani moc nedoporučuju, někam na oči do rychlého nastavení, by nebyl moc dobrý nápad. Už takhle si pár lidí stěžovalo že jim to pak zlobí, takže jsem ji raději v tom seznamu v nastavení posunul někam dolů.

Mno ale jak pořešit to co potřebuješ to je otázka :)
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: babi on September 16, 2011, 13:01:03
1) Fakt že jo .) Dík
3) To nevím, jestli to funguje. V terénu se mi s tím nechtělo hrát, přeci jen jsem jel se projet a kochat se krásami Beskyd :D Napadlo mě to až doma. Na další cestě to vyzkouším jestli to bude fungovat. V tom případě, budeš nějak tu funkci upravovat, nebo měnit? Pokud ano tak by se určitě hodil nějaký přepínač, který by interval zkrátil a pak zase vrátil do normálu. Nebo nějak překopat nastavení gps.
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: Menion on September 16, 2011, 13:28:23
no ta funkce je základní systémová, tzn. já když zapínám GPSku tak jí tám parametr jak často se má zapínat a systém si to pak řeší sám. Jsou s tím ale trable jak jsem psal. Tak dumám jestli to nepořešit nějak na vlastní triko ... tedy dát tam ještě nastavení "minimální přesnost před dalším vypnutím" a řešit to ovládání prostě sám ...

takže uvidíme, možná by to chtělo protože to špatná funkčnost není, jen je prostě nespolehlivá ...
Title: Re: pár drobných nápadů
Post by: stl on November 26, 2012, 19:48:39
Ahoj,
ozivim tuto temu.. Pouzivam funkciu "Prekryvania mapy".. velmi uzitocne. Autorovi patri vdaka za tuto funkcionalitu a, samozrejme, za cely Locus..
Ale zakazdym vyberat mapu je trosku neprakticke.. Nedalo by sa jednoduche zapnutie/vypnutie prekryvania zapracovat do Rychleho prepinaca, alebo este lepsie ako samostatne tlacidlo? Vdaka..