Locus Map - forum

Support => [CZ&SK] - diskuze o Locusu => Topic started by: MedoMys on March 12, 2011, 11:25:46

Title: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 12, 2011, 11:25:46
Ahoj,
řadu let jsem užíval OZI Ce pro turistiku a posléze i geocaching. Nebyla úplně ideální, ale docela mi vyhovovala. Nyní PDA dosloužilo a byl jsem nucen se poohlédnout po něčem novém, takže jsem logicky skončil u Androida a nyní soudím, která aplikace by byla nejvhodější. Velice se mi líbí tvůj Locus, má naprosto úžasnou práci s mapama, a moc rád bych ho používal. Při testování jsem narazil na pár postřehů, o které bych se chtěl podělit a třeba je vezmeš v potaz jako námět na vylepšení ...  ;)

1. Co mi tu schází je možnost nabídky map na aktuální pozici. U online map je to asi trochu problém, ale u offline map by to třeba šlo nějak pořešit, aby se nabídly ty, které daný bod opravdu pokrývají, a ne celý adresář (můžu tam mít různé země, podle toho, kam zrovna cestuju).

2. Byl jsem zvyklý, a přijde mi to mnohem užitečnější, aby se při navigaci ukazovala vzdálenost a směr od kříže, a ne od aktuální pozice. Převažují situace (tedy aspoň při mém způsobu používání map), kdy potřebuji zjistit vzdálenost cíle od nějakého místa. Kdyby to tak fungovalo, ukazovalo by to vzdálenost od aktuální pozice při zapnutém centrování na pozici, a vzdálenost od kříže při vypnutém.

3. Nedalo by se zobrazovat vzdálenost a směr podobným způsobem, jako jsou řešeny ovládací ikonky ? Tj. na kraji obrazovky, písmo na šedém průhledném podkladě. Ono je to totiž stávajícím dynamický způsobem často špatně čitelné, podle toho, jaká je barva mapy. Navíc, pokud se přiblížím k cílovému bodu, tyto údaje i zavazí. (pozn.: kompas při přiblížení nerad používám). Teď mě napadá, že naprosto jednoduše by to šlo jako další volba u toho hlavního pole, jak je nápis Locus, kde už jsou k dispozici volby GPS, souřadnice, záznam stopy, ....

4. Byla by možná volba jednoduché čáry při navigování, místo té šipkované ?

5. Šla by udělat možnost projekce bodu azimutem a vzdáleností od aktuální bodu ? Docela užitečná věc ;)

6. Co se týká geocachingu, o tom provázání přídavných bodů ke keším už jsi psal, že uvažuješ, tak bych se též přimlouval. Ohledně tech přídavných bodů, všimnul jsem si, že bereš jako jejich názvy atribut <name>. Ten je nicneříkající a měl by sloužit pouze jako údaj pro provázání bodu s keší - jako zobrazovaný název bodu by se měl brát <desc> a pak v podrobnostech zobrazit <cmt>.

Kamarád kdysi kvůli nespokojenosti s existujícími začal vyvíjet vlastní mapovou aplikaci. Bylo to něco v podobném duchu, a bylo tam několik věcí, díky kterým bylo používání naprosto plynulé a bez prodlev. Neznám algoritmy tvého systému, ale jestli by to mohlo přinést nějaké pozitivum, nastíním :

7. Pří importování bodů (asi taky používáš databázi ) tvořil jakýsi index, předpokládám, že něco na způsob pojmenování mapových dlaždic. Prostě číslo, které jednoznačně identifikovalo pozici bodu a dal se provést jednoduchý rychlý SQL dotaz na získání viditelných bodů na aktuálním výřezu mapy. Testoval to, naplnil databázi zhruba 500 000 body a výsledek měl vždy okamžitě. Netuším, jestli vždy procházíš celý soubor bodů a načítáš do paměti (asi jo, trvá nějakou chvíli, než se po spuštění načtou), ale toto řešení mi přijde velice elegantní a paměť i čas šetřící.

8. Při zobrazování online map si vždy "ve volné chvíli" načítal do paměti dlaždice, které byli v okolí těch, které byly alespoň z poloviny viditelné na displeji. Tím dosáhl toho, že při posunu mapy kterýmkoli směrem měl nejbližší okolí k dispozici a nemusel čekat na načtení.

9. Body se zobrazovaly stylem "rozhrnující se obilí". Tj. každý bod byl na špendlíkové nožce a až nahoře byla ikona bodu. Špendlíky se směrem od středu odkláněly (čím blíž středu, tím větší odklon), takže vždy byl střed mapy čistý a přehledný, i při hustém pokrytí waypointy.

Toť mé postřehy k současnému stavu Locusu, třeba ti některý z nich nepřijde od věci a necháš se inspirovat. 8-)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 12, 2011, 17:42:30
Zdravím, doufám tedy že skončíš u Locusu, protože opravdu nic lepšího nenajdeš ;)

takže

1. u offline je to stejný problém jako u online. Oblast offline map uložených v SQL databázi ma 100% pokrytí světa jako u offline a data v ní uložená prostě nemusí být obdélník jako tomu bylo u ozi map. Pokud se chceš přenést nad nhějakou mapu, podrž nad ní prst ale jinak nějaká filtrace zda je nebo není v dané lokalitě možná zatím nebude. Řešení mě každopádně napadá, takže časem promyslím

2. od kříže se ukazuje pokud v applikaci vypneš GPS. Pokud ji máš zapnutou, předpokládá se že chceš vzdálenost od aktuální polohy!

3. jojo o tom uvažuju, už tu byly takové návrhy

4. opravdu se tak nelíbí? :)

5. je v plánu!

6. je to že desc je jméno a cmt popis opravdu vždy stejné a univerzální na všechny waypointy??

7. jo to zní jako šikovný nápad. Každopádně pro mě je největší zdržování ukládání zda je daný bod zorbazený či ne. Pokud vyřeším tohle nějak, tak se dá uvažovat o dalších optimalizacích

8. u online map nemůžu načítat něco co uživatel třeba ani nebude chtít. U offline myslím že jsou rychlé dost. A kdo ví co tam vše vyvádím ;)

9. uff, každý bod rotovat? Tak to určitě dělat nebudu. Body mají své ikonky  a bylo by dost divné kdyby se zuřivě otáčely podle pohybu na mapě

postřehy jsou vítané, snad jsem ti dal smysluplné odpovědi
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 12, 2011, 21:52:32
Dík za odpovědi, potěšily :)

Ještě k:

4. Jsem praktik, a na takové hračičky si moc nepotrpím :D Ale ne, není to tak hrozné, ale mám raději prostou čáru, přesně z bodu do bodu ... ty šipky tak nějak rozptylují a míří malinko jinam, než je waypoint. Ne, ok, spíš je to jen o pocitu, šipky přeci nejsou nijak méněcené  8-)

6. Rozumím - nesetkal jsem se s formátem .gpx jinak než z gecoachingu. Logicky by prostě <name> měl být název. Ale co se týká keší - generují se 2 soubory. Jeden z nich obsahuje samotné keše, a z nich bereš jako název <groundspeak:name>. Atribut <name> je kódové označení (napž. GCXYZ8), a to přeci nezobrazuješ. A ten druhý soubor obsahuje přídavné body ke keši, kde atribut <name> obsahuje též kódové označení bodu (např. S1XYZ8). Název bodu je v atributu <desc>. A ano, v geocachingu je to takto značeno vždy (už kvůli tomu, že <name> je použit právě ke svázání přídavných bodů s keší). Můžu přeposlat nějaké GPX soubory, z nich by to mělo být jasné ...

Ještě postřeh - v předchozí verzi fungovly správně ikonky pro Tradiční, Multi, Mystery ... keš, ale v poslední 0.9.27.2 jsou všechny zobrazeny s ikonkou Traditional. Nevloudila se někde chybka ve funkci importu z GPX  ?
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 13, 2011, 07:31:35
fajn
  6. oki kouknu na to. GPX posílat nemusíš, jsem premium member takže v poho. Chybka pro import tam byla, opravena. Díky
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: scinkk on March 13, 2011, 11:31:32
S nazvem waypointu souhlasim stejne jako u kesek je lepsi vypisovat desc - i kdyz si nejsem jist zda je to povinne pole a tedy zda ho zakladatele kesek vzdy vyplni - me jeste napadla pred casem jedna vec -  ze by mozna bylo prima pokud by to slo primo do ikonky vypsat i poradove cislo waypointu - tedy poradi v ramci gpx u waypointu typu answer a stage - tedy pokud mame multinu a ta ma rekneme 5 zastavek uz na mape by bylo poznat v kterem poradi je projit protoze alespon snad vetsinou zakladatele ty waypointy pridavaji postupne a ne vzdy je v ramaci nazvu (desc) cisluji - no nic to probereme interne :)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 13, 2011, 18:37:20
Právě jsem to odzkoušel, je to opravdu tak. V <desc> je uložen údaj, který se při zadávání bodů u keše jmenuje "Name", a nesmí být prázdný. Takže je naprosto v pořádku zobrazovat waypoint s tímto názvem :)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 14, 2011, 11:53:53
ok, předěláno v aktuální testovací verzi, můžete vyzkoušet ...
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 15, 2011, 18:18:22
Tož nevím, jestli něco dělám špatně, ale když importuju třeba Brno.gpx, tak Brno-wpts.gpx se automaticky neimportuje. A když ho pak importuju zvlášť, zobrazují se jména bodů postaru, tj. <name>, a ne <desc>. Verze 0.9.28.6
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 15, 2011, 19:10:12
no to by měl. Body by měly být až v samotných keších, to asi víš ne? Jen jestli je nehledáš v normálním seznamu bodů. Pokud tedy nejsou kde mají být, tak mi prosím ty tvé soubory pošli, tohle musí fungovat!
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 15, 2011, 19:41:46
Nevím ... jestli myslíš, když otevřu keš, jsou tam záložky Info, Lisitng a Logy, ale nikde další body nejsou. Na mapě taky ne. Vytvořím kategorii a provedu Import dat. Soubory zkouším generované i originál od Groundspeaku, ale ani jedno. Ok, posílám.
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 15, 2011, 20:15:21
dole na stránce keše jsou ikonky, první nápověda, druhá waypointy! jdu zkusit ty tvé soubory z mailu
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 16, 2011, 06:59:44
Omlouvám se, to je přesně to, co mi scházelo. Myslel jsem si, nevím proč, že to je ikona pro navigaci ke keši ... samozřejmě body jsou načteny.
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 16, 2011, 22:54:52
Jak si tak pomalu zvykám na Locus, zkoumám, jak se pracuje s body ... Jestli jsem to správně pochopil, bod lze přidat jen tak, že se proklikám do některé kategorie a tam ho můžu přidat. A nebo se proklikám do bodů keše, a tam přidám bod k příslušné keši.
Měl bych dotaz - nešla by udělat zkratka pro rychlé přidání bodu ? Taková představa - jako další volitelná ikonka v pravém menu, kterou by se vyvolala stejná nabídka, jako se vyvolává při přidávání bodu v kategorii (Střed mapy, GPS, Souřadnice, Adresa ...). Tlačítko by samozřejmě bylo funkční, jen pokud by byla na mapě zobrazena jediná kategorie, aby bylo jasné, kam se má vkládat.
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MarHan on March 16, 2011, 23:02:51
Dobry napad, popripade odpichute body davat automaticky do extra kategorie...
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 16, 2011, 23:03:37
podrž prst na mapě ... vyskočí ti dialog a ať už najde adresu nebo ne, klikni na něj ... tak což? Celkem rychlé ne? A hned první tlačítko + přidá bod do kategorie
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 16, 2011, 23:18:07
Dík za info.
Teda, to mě nenapadlo kliknout na info  o neexistující adrese !  :D
Schválně jsem hledal jsem ve FAQ, manuálu, ... nemáš někde popis těchto vychytávek ?  8-)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 16, 2011, 23:35:49
no něco málo je tady http://locus.asamm.cz/?page_id=2 (http://locus.asamm.cz/?page_id=2) ale je toho už nějak moc a nikdy žádný seznam není ... kdo to má vše psát? :)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: MedoMys on March 17, 2011, 11:37:16
Nechce se mi psát anglicky, napíšu to tedy sem - testoval jsem stahování online mapy, tj. nastavil jsem Google satelitní mapu tak, aby zahrnula Brno. Zvolil jsem pro stahování "Tuto obrazovku", navolil si zoomy 19 - 27 (velikost výsledné mapy odhadnuta na 900 MB). Začalo stahování, proběhlo to od 19 až po 25, ale 26 se nezačal stahovat. Po ukončení Locusu a znovupuštění je tu možnost Pokračovat, ale kliknutím na ní se stahování neobnoví, nestane se nic. Zkoušel jsem tento postup (vytvoření nového stahování) asi 3x, a vždy to skončilo v tomto místě. Nevím, jestli to je bug, nebo nějaké omezení Locusu ...
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on March 17, 2011, 12:01:12
nebo klidně založ nové téma na konkrétní problémy. Tahle chyba vznikla se změnou v mapové databázi. Děkuju, opraveno!
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Lucosek on August 24, 2012, 23:03:32
ahojte, zkouším zde.... byla jsem zvyklá používat C:geo, ale začal mi blbnout, tak jsem přešla na locus. vzhledem k tomu že offline mapy jsou lepší placené, ok, koupila jsem si Locus Pro. Ale... stáhnu kešky, chci se podívat na detail  hlavně logy a hint, dostanu se pouze  k informacím o keši ale minimální, ani popis tam není. Kde dělám chybu? nebo tohle v té placené verzi nefunguje?

Omlouvám se za zřejmě hloupej dotaz, ale prostě jsem typická ženská! :-)
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: babi on August 24, 2012, 23:19:43
Lucosek:
ahoj, koukni do:
Funkce-Geocaching4Locus-Nastavení-Pouze základní info... jestli náhodou nemáš tuhle volbu zafajfkovanou.

Menione, našel jsem další malý bug a nebudu zakládat nové téma, snad se tadyk koukneš :D
Při stahování nových kešek (či aktualizaci) je možnost importovat do Locusu a stejně tak je tam možnost i ukázat na mapě po importu. A tady je kámen úrazu. Ono to na mapě ukáže všechny kešky v kategorii (což je správně), ale nebere v potaz nastavený filtr. Tzn, ve filtru mám zakliklé, aby se nezobrazovaly zrušené keše a po importu nových/aktualizovaných keší se na mapě zobrazí i zrušené keše. Ikdyž filtr je pořád nastavený. Musím vždy vlést do příslušné kategorie a znovu nastavit filtr.
Šlo by s tím prosím něco udělat?
Děkuji
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Menion on August 25, 2012, 11:15:36
Lucosek: hlavně záleží odkud kešky do locusu dostáváš. Jestli jak píše babi, tzn. před doplňový add-on Geocaching4Locus, a nebo přes import nějakého GPX souboru, například PocketQuery z geocching webu nebo tak ... prostě zkus trošku popsat jak keš do locusu dostaneš a pak ti rádi poradíme

babi, tohle spíše ani není bug ale něco co prostě zatím nefunguje. Nicméně zní to naprosto logicky takže s tím zkusím něco udělat
Title: Re: Prvotní postřehy
Post by: Lucosek on November 11, 2012, 10:35:11
takže to základní info jsem našla - bylo to tím, za což moc děkuji :-)