Navigácia - Zavádzajúca interpretácia trasy.

Started by Condor, May 15, 2017, 00:03:12

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Condor

Po odpovedi vo vlákne Broutra že toto je záležitosť Locusu kopírujem do samostatného vlákna.

Po posledných aktualizáciách Locusu a tuším jednej Broutru sa začala navigácia respektíve jej grafická interpretácia správať ináč ako doteraz. Pokladal som to za chybu no po ďalších aktualizáciach táto chyba (alebo nová vlastnosť) stále pretrváva.

Ide o to že doteraz pri výpočte trasy navigácie bola vypočítaná dostupná trasa vyznačená hrubou fialovou čiarou do miesta pokiaľ mal Brouter data k trase a ak sa cieľový bod nachádzal napríklad mimo cestu alebo na ceste kde už Brouter mená data tak trasa bola hrubá fialová do miesta kde konci cesta alebo kde skončili dostupné navigačné dáta. Ďalej k cielu už smerovala najbližšia priama tenká navádzacia čiara. Bolo jasné že od tohoto miesta už buď cesta ďalej nevedie alebo už niet dát o ceste.

V praxi to znamenalo napríklad autom že dám navigovať na cieľ a je jasné že po hrubej je známa trasa čiže dostupná autom a od bodu kde už je len tenká rovná čiara nasleduje čokoľvek neznáme. Možno cesta, pole, les hocičo.

Momentálny stav je taký že dám navigovať autom na cieľ-bod mimo cesty niekde a mám krásnu hrubú navigačnu čiaru-trasu až do cieľa. Ako keby tam viedla cesta pre auta. Takže sa to javí že autom sa dá dostať až do cieľa.
Pri podobnom preskúmaní a veľkom zväčšení mapy sa trasa plynulo odpojí-zíde z cesty a smeruje plynulo na cieľový bod. Nie kolmo od cesty najkratšia priama čiara ako kedysi.
Podľa nejakého algoritmu sa rozhodne a zvolí súbežne s cestou nejakú trasu cez pole, les k cieľu.

Momentálne sa to aj ťažko zisťuje že od ktorého miesta sa tak udialo lebo pokračuje ďalej hrubá navigačná čiara.

Tak to má fakt po novom fungovať? Predpokladám že nie. Prípadne prosím o opravu na predošlý stav kde bolo jasne identifikovateľné čo je vypočítaná dostupná trasa po zvolenej ceste alebo chodníku a čo je už len navádzacia čiara smerujúca k cieľu - spojnica medzi posledným najbližším vypočítaným bodom trasy  a cieľovým bodom.

Apropo to nikomu nevadi táto zmena alebo chyba?

Ďakujem za vyjadrenie a prípadnú nápravu.

Na ukážke po starom by hrubá navigačná čiara končila v tom "V" najbližšie dostupné miesto k cieľu a od tohoto miesta by pokračovala tenká navadzacia čiara k cieľu.
Po novom to vyzerá viď screen.

  •  

Condor

Som fakt zaskočený....
Prešli dve aktualizácie a nič.

Ani oprava ani žiadna reakcia nikoho.

To fakt vadí len mne? Používa niekto navigáciu aj v aute?
Lebo bike a pešo to je asi jedno kde končí cesta a kde je už len les aj keď navigácia veselo naviguje po poli cez les. Hmm......
  •  

Menion

Hu, dlouhý topic který jsem pro jeho délku matně pamatuju přelétl okem a řekl si "to ne, později" :).

Zkusím se zítra podívat co píšeš ...
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Menion

Zdravím Condore,
to je zajímavé. Nejzajímavější je to jak ti to fungovalo dříve. Ono to tak totiž nikdy nefungovalo nebo si toho nejsem vědom. To jak je to dnes, je tak nastavené od doby integrace s BRouterem.

Problém byl, že BRouter zaokrouhloval počáteční a koncové souřadnice z požadavky na ty, kam až on sám byl schopen vypočítat trasu. A Locus pak nebyl schopen při spojování více úseků tyto úseky napojit, protože mezi nimi prostě byli díry. Nevím jaká je situace dneska, ale předpokládám že to samé.

No ... myslím že můžeme udělat alespoň jedno vylepšení a to, pokud bude BRouter počítat trasu přímo pro funkci "navigovat do", tak tady není třeba výsledné souřadnice posouvat, takže výsledek by mohl být dle očekávání. Díky, uvidíme v další verzi
- Official help (ideas, questions, problems): help.locusmap.eu
- Advanced topics, sharing of knowledges: you're here!
- LM 4 Beta download, LM 4 Release download
  •  

Condor

Ďakujem za odpoveď.

Zneistil si ma s tým že to tak nefungovalo. Niekedy predtým som používal rôzne zdroje navigácie. Najčastejšie MapQuest tak možno sa to správalo rozdielne. Postupom časť už prevažne len Brouter.
A taký pol rok do zadu čo som si začal všímať túto zmenu (respektíve tento zvláštny výstup).
Ono každá trasa je iná takže niekde si to človek ani nevšimne. Niekde na nejaké miesto to hodí hlášku že mená dáta a nevie vypočítať tak musím cieľ posunúť niekde bližšie k ceste.

No tak či tak by bolo vhodné nejako upraviť ten grafický výstup aby bolo jasné čo je vypočítane a čo už len nejaká spojnica medzi posledným bodom na trase a cieľom.

Ideálne by bolo ak by sa v tomto bode dokázala navigácia automaticky prepnúť do režimu navádzanie. Lebo presne to vždy manuálne robím v tomto bode.
Lepšie sú v tom prípade navádzcie relevantné inštrukcie ako nejaká "vymyslená" navigačná čiara bez inštrukcií a údajov.
Ale toto neviem posúdiť či je možné zapracovať.

Ty niečo určité vymyslíš ;-)
  •  

poutnikl

Já jsem vždy navigoval od cesty k cestě, neb od/do favorita na cestě, takže jsem tyto problémy nikdy neměl. Podle adresy apod. to bude asi horší. :-)   "Poslední míle" je více méně o tom, jak to na místě vypadá a kam a jak a jestli vůbec se dá zajet, interativně pohledem na mapu a terén.

Condor

Ja vo väčšine prípadov navigujem od aktuálnej GPS na bod (keš). Niekedy je ťažko posúdiť z mapy kam až vedie cesta prípadne po kadiaľ o ceste vie Brouter.
Tak buď nech navigácia skončí v bode kde končia data o ceste alebo ak chce Locus ťahať čiaru až k bodu tak to musí byť vizuálne jasné po kadiaľ je cesta (dáta) a čo si Locus len vymyslel.

Skúšal som cez MapQuest a tam kde skončia dáta o ceste končí aj navigačná čiara. Je to jasné že ďalej nasleduje čokoľvek neznáme.

Cez Brouter sa to správa ako píšem vyššie a zavádzajúco.

Klik na bod, navigácia a krásna čiara až do cieľa. Čiže žiadny problém autom na súradnice. Na mieste zistenie že cesta konci pol km skôr a Locus si domyslel trasu autom až do cieľa. Interpretuje vymyslené údaje čo je nesprávne.

Skúmať na 500 km trase dajme tomu 30 bodov či to je pravda alebo vymyslené je dosť nepraktické.

Ide nám všetkým o spoľahlivosť, presnosť, jednoduché ovládanie a prehľadnú interpretáciu a o to viac keď to používame aj za jazdy v aute napríklad.
  •  
    The following users thanked this post: Jencek