Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - poutnikl

Pages: [1] 2 3 ... 25
1
LoMaps jsou založené na mapových datech otevřeného  projektu https://www.openstreetmap.org.    Tvůrci mapy nejsou uzavřená omezená skupina profesionálů, ale může se jím stát každý, kdo se zaregistruje a nastuduje, jak na to. Projekt obsahuje též nástroje, jak zamezit, aby tam někdo nědělal neplechu.

Pro začátečníka může být nejjednodušší použít online ID editor ( EDIT ).

Edit: pomoci může též
http://www.marekp.cz/jak-vkladat-turisticke-informace-na-osm
https://openstreetmap.cz/turistika
https://openstreetmap.cz/komunita

2
Hmm, I do not think it was discussed, aside of the nogo iniciative at Locus side and private discussion of LocusMap and BRouter developers. I do remember Arndt, the BRouter author, once mentioned he was working on the new kinematic routing model.

A big part of changes are rather BRouter internal things. For an end user, the important features are these:

- completely new kinematic routing for cars(car-fast, car-eco)(*). It looks like a big thing. This routing  does not use the costfactor, so It currently bypasses the profile developer effort based on costfactor calculation. The routing is tuned by the parameter of maximal target speed vmax(90 for eco, 160 for fast, probably 130 or 110 for non Germans ).It could be tweaked by changing of max default speed for highways classes to change priorities..  I see I will have to rename my car profiles to avoid confusion. Probably by adding P as Poutnik.

- compatibility with the new LocusMap nogo point interactive management   ( for now in Locus beta)

- 2 minor things for profile developers

(*) seems to me as optional, depending on presence of the kinematic model context line in a profile. So in my understanding, both new kinematic car profiles and my old car profiles should be, after renaming, usable side by side.

3
Navigation & Guidance / Re: Offline navigation - BRouter v1.2+
« on: September 23, 2017, 18:02:23 »
Published new BRouter release 1.4.9  -  may not be in Google Play yet.

(current revision, 24.09.2017)

    tweaked distance calculation
    new car profiles, kinematic model based
    basic travel-time/energy support
    modular cost models
    lookup extensions (+conrcete:lanes/plate code-side-hack)
    fix for interface provided nogos
    access to way-context vars from node-context
    removed size limit for encoded tags

http://brouter.de/brouter/revisions.html

4
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Místo v telefonu
« on: September 15, 2017, 17:16:32 »
@zavinac.eu
OK, beru zpet, chtel jsem rict, ze Locus umoznuje mit na karte vektorove a offline rastrove mapy, ne nutne ze je tam umi sam zapsat. Ja osobne stahuji ( vektorove ) mapy ( Paws, OpenandroMaps ) pres script na mem PC, a pak si je prekopiruji  synchronizaci pres lokalni WiFi.

5
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: Místo v telefonu
« on: September 15, 2017, 11:33:42 »
No, však on neříká, že 5 GB zabírají listingy.

Locus umožnuje vektorové a vlastně i rastrové offline mapy uložit na kartu. Co potřebuje v interní jsou cachované online mapy a některá metadata. Další možnost u Android  6+ je nakonfigurovat kartu jako interní úložiště.

6
[DE] - deutschsprachiger Forumsbereich / Re: BRouter Version 1.4.8
« on: September 08, 2017, 11:18:43 »
Das Lesen von englischem Text aus englischen Eingeborenen kann den präzisen deutschen Köpfen weniger Schaden zufügen als ein deutscher, der von Google geschlachtet wurde. Die meisten Deutschen verstehen Englisch auf einigen Ebenen und der Rest kann die schmutzige Google-Metzgerei für sich selbst machen. ( butchered as well :-P  )

7
Is there a limitation on "country file" size? I built the entire US as a routing file and tried it in Locus (it was 3.5GB) and it immediately crashed on opening the navigation screen.
I can imagine the  device dependent  resources demand may depend of the file size, and 3.5 GB may be too brave attempt. I would personally divide the US into several overlapping areas.
Or, I would create a custom area along supposed route, if it is for one time occasion.

8
I think the limitation of the country selection is compensated by the possibility of generating the data based on a pbf file. In addition, it allows to have the updated data.
Greetings.
Yes, e.g. here  http://extract.bbbike.org/ one can let generated a custom area in PBF format.

9
What is the reason for no elevation by default for bike ? It is an essential part of any serious bike routing.

10
...You get the profiles options in navigation dialogue.

Hmm, the main reason for my asking was that I do not get them. The options icon ( that with 3 sliders ) brings me to the GH Addon settings, where is just option to select the country file. Note that I do not mean the selection of transportation mode, it is there. But nothing else to choose, with no idea what the profile is like.

Edit: E.g. for car navigations with tollroad ON/OFF.  Is supposed to have such settings hard coded to the country data file, like Car-tollroad and Car-tollfree and to have 2 such transportation modes in the dialog.?  Or to have 2 country data files generated, one with toll ON and the other toll OFF ?

11
Do I get it right there are no routing options in default GH instalation for car/bike/foot transportation modes for now ? ( Not even fast/short or like that).

At least I cannot see how to get any. If I try to invoke Settings-like icon in the Navigation dialog ( No limitation legend), it just brings me to the addon settings for choosing the country file.

( LM Pro 3.24.3, addon v0.42, GH v 0.9)

BTW, is there any use for the end user the file config.properties ? Or is it just configuration for data generator ?

12
Nevím o tom. Normalne tam bývá název profilu, ale při uploadu profilu na web tam Web client přihodí profile ID v server cache.  Editovat, nebo si napsat script.

13
No GraphHopper nejspíše funguje, nicméně použití visí hlavně na aktualizaci routingových dat ( visí to na naší straně ). Konfigurovatelnost není velká, nicméně to není to co by normálního uživatele příliš trápilo. .....

Já to taky tak vidím - pro mnohé je GH dobrá volba, pokud aktuálnost není problém.
Pokud je, anebo jim nebude stačit, je tu BRouter.  V cizině  s drahými daty a/nebo se špatným GSM/LTE signálem se offline navigace vždy hodí. Takové hory v mlze, bez předem připravené trasy, se sotva znatelným trailem,  který ale naštěstí je na OSM....

14
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: korekce nadmořské výšky
« on: June 26, 2017, 18:03:32 »
Provedl jsem další měření dvěma telefony současně a zjistil následující nastoupanou výšku u záznamu trasy:
S7 se zapnutým barometrem - 176 m (klesání 179 m)
S6 bez barometru - 141 m (klesání 177 m)
Vyplnění výšek pomocí SRTM - 228 m (klesání 228 m)

u obou telefonů byla vypnutá Optimalizace výšek, aby záznam nebyl ničím ovlivněn. Trasa začínala a končila na stejném místě, nebyla moc kopcovitá.
Existuje nějaký web s mapou, kde jde udělat rozbor gpx souboru k porovnaní všech tří záznamů? Rád bych zjistil, která verze záznamu je nejblíž realitě.

Nejlíp asi bude najít si na dobré topografické mapě několik dostatečně dlouhých úseků se stálým klesáním / stoupáním, s různými sklony ( poměr signal/šum pro údaje výšek, větší stoupání = mensí vliv šumu ) ) a přírodními podmínkami ( signál GPS). Pak podle vrstevnic spočítat  stoupání/klesání a to pak jako správný údaj porovnávat s výstupy Locusu. Pak vybrat tu verzi, která bude v průměru nejlíp vycházet ( protože pro různé trasy může být různé pořadí vítězů ).

15
[CZ&SK] - diskuze o Locusu / Re: korekce nadmořské výšky
« on: June 26, 2017, 17:54:01 »
When I record a track, it shows wrong amount. On the dashboard it shows 1700 m. When I save the track then it shows 950 m. A big difference and I already have SRTM. During the tour, I always have wrong values in the dashboard. Then I can turn it off immediately.
All values are wrong. Some more than others, and this comparison of differes for different routes and conditions. The right values are impossible to know for LocusMap. They can be obtained only from detailed analysis of topographic data.
The particular values for the particular route strongly depend on way of obtaining raw altitude data, way of real time data processing and way of data postprocessing.
The best choice, if available, are barometric data with automatic calibration, and next best the replacing ( not optimizing ) GPS altitude data by SRTM altitudes ( still has noise due 2D position noise, but much better than GPS altitude noise).  BTW, do you optimize GPS data, or Replace GPS data in altitude manager in SRTM context ?

For more, the best is to study the manual http://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide:tools:altitude#pressure_sensor

To comment particularly used postprocessing at particular places, I admit I am not sure, this is best for Menion to answer.

Pages: [1] 2 3 ... 25